خانه | فرهنگ،‌ هنر و ادبيات | آهنگ زمانه

شاهین نجفی در رسانه‌های آلمانی‌زبان

چهارشنبه, 1391-02-27 10:26
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
رادیو زمانه، گروه فرهنگ

رادیو زمانه (شاهین، غزال و لیدا) - پس از آنکه یک سایت شیعه اعلام کرد که آیت‌الله صافی گلپایگانی حکم ارتداد شاهین نجفی، ترانه‌سرا و خواننده رپ ساکن آلمان را صادر کرده است، بعد از یک وقفه کوتاه رسانه‌های آلمان متوجه این موضوع شدند و آن را به گونه‌ای گسترده پوشش دادند.

شاهین نجفی در ترانه «نقی»، که نخستین بار در هفتم ماه می در صفحه فیسبوک این خواننده رپ انتشار یافت و به‌سرعت در شبکه اینترنت دست به دست گشت، امام هادی، دهمین امام شیعیان را خطاب قرار داده است. احکام ارتداد آیت‌الله صافی گلپایگانی و سپس آیت‌الله مکارم شیرازی به این ترانه نظر داشته.

 

 

روزنامه "تاتس"، چاپ برلین به همین مناسبت در سه‌شنبه، ۱۵ می ‌۲۰۱۲ با شاهین نجفی گفت‌و‌گویی انجام داد. دانیل باکس مبنای این گفت‌و‌گو را بر "تحریک" آگاهانه عواطف مذهبی شیعیان قرار داد. او در مقدمه می‌نویسد: "شاهین نجفی می‌گوید: تحریک ضرورت دارد. او آگاهانه تابوهایی مانند اعتیاد، سکسوالیته و همجنسگرایی را می‌شکند و عده‌ای را با خودش دشمن می‌کند."

 

شاهین نجفی در پاسخ به این پرسش که تا چه حد فکر می‌کند جانش در خطر است می‌گوید: "من دیگر نمی‌توانم یک زندگی متعارف داشته باشم و آزادانه به هر جا که دلم می‌خواهد بروم. به من پیشنهاد داده‌اند که شهر را ترک کنم. اما کجا را دارم که بروم و چطور این‌کار را انجام بدهم؟"

 

تاتس در این گفت‌وگوی کوتاه سه بار بر عامل "تحریک‌کننده" در ترانه نقی اشاره می‌کند و حتی می‌پرسد که آیا شاهین نجفی از قصد و آگاهانه و با علم بر اینکه ترانه «نقی» واکنش‌هایی اعتراض‌آمیز را برمی‌انگیزد، این ترانه را خوانده است؟

 

نجفی پاسخ می‌دهد: "راستش را بخواهید ما اصلاً فکرش را نمی‌کردیم که چنین واکنش‌هایی پیش بیاید. قصد نداشتیم به کسی توهین کنیم."

 

او در ادامه به تأکید می‌افزاید: "من مخالفتی با اسلام ندارم. من نه با یک مذهب، بلکه بر ضد یک حکومت است که مبارزه می‌کنم و فکر می‌کنم هیچکس به اندازه این حکومت به اسلام ضربه نزده است."

 

طرح مناقشه‌برانگیز. شاهین نجفی: این طرح کنایه‌ای‌ست از سیاست روز ایران که چیزی نیست جز یک نوع فحشای دولتی. (به نقل از معنی)

شاهین نجفی سپس به طرح مناقشه‌برانگیزی که برای ترانه "نقی" انتخاب شده بود و در آن گنبد یک مسجد به شکل سینه یک زن ترسیم شده بود که بر فراز آن پرچم چند رنگ هم‌جنسگرایان در اهتزار است، اشاره می‌کند و می‌گوید: "این طرح کار یک طراح است. بعد از آنکه ترانه را شنید، این طرح را کار کرد و کنایه‌ای‌ست از سیاست روز ایران که چیزی نیست جز یک نوع فحشای دولتی."

 

تاتس سپس به عواطف مسلمانان غیر ایرانی اشاره می‌کند. این موضوع در سایه مهاجران مسلمان مقیم آلمان و اسلام‌گرایی و اسلام‌ستیزی در اروپای مرکزی و از جمله در آلمان از نظر سیاسی اهمیت دارد. نجفی به‌درستی به این نکته اشاره می‌کند که ترانه "نقی" به زبان فارسی اجرا شده و مخاطب آن ایرانیان‌اند و نه مسلمانان سراسر جهان. او همچنین هرگونه مقایسه با سلمان رشدی را نمی‌پذیرد و می‌گوید برخلاف رشدی که می‌توانست خانه‌نشین باشد و کتابش را بنویسد، به عنوان یک خواننده به صحنه نیاز دارد. (لینک: "من دیگر یک زندگی معمولی ندارم"، تاتس)
 

گفتنی‌ست که ۲۳ پیش، هنگامی که آیت‌الله خمینی حکم ارتداد سلمان رشدی را صادر کرد، بسیاری از ناشران محافظه‌کار از انتشار "آیه‌های شیطانی" رمان جنجال‌برانگیز سلمان رشدی خودداری می‌کردند. در آن زمان روزنامه "تاتس" همراه با برخی رسانه‌های دیگر در سراسر جهان "کمپینی" را در حمایت از سلمان رشدی و کتاب آیه‌های شیطانی برگزار کرد و در اثر این کمپین بود که به شهرتی جهانی در عرصه رسانه‌ها دست یافت.

 

یورگ لاو، روزنامه‌نگار دیگری در "وبلاگ" روزنامه معتبر "دی‌تسایت" به گفت‌و گوی تاتس با شاهین نجفی اشاره می‌کند. به نظر او تأکید "تاتس" بر موضوع "تحریک" و "توهین" آگاهانه، ناقض اصل بی‌طرفی در رسانه‌هاست و تأکید بیش از حد روزنانه "تاتس" بر این موضوع را با "تجاوز جنسی" مقایسه می‌کند که پیش از این زنان را مقصر قلمداد می‌کردند و ادعا می‌کردند که اگر زن پوشش مناسب داشته باشد، احتمال تجاوز به او نیز کاهش می‌یابد. نویسنده با این‌حال اعتقاد دارد که در زمانه‌ای که جهان غرب تجربه حکم ارتداد رشدی را از سر گذرانده، این پرسش که آیا هنرمند آگاهانه یک متن تحریک‌آمیز ارائه داده، در مجموع موجه است، اما تأکید زیاد از حد بر این موضوع، آن هم در یک مصاحبه کوتاه را جایز نمی‌داند. (لینک: دوستان دروغین شاهین نجفی، دی‌تسایت)
 

روزنامه معتبر "فرانکفورتر آلگماینه" در گزارشی که به شاهین نجفی و ترانه "نقی" اختصاص داده می‌نویسد با وجود حکم ارتداد این هنرمند ایرانی که از هفت سال پیش تاکنون در آلمان زندگی می‌کند، کارشناسان معتقدند که خطر چندانی او را تهدید نمی‌کند."

 

فرانکفورتر آلگماینه از این کارشناسان نام نمی‌آورد و نمی‌گوید که چگونه و بر مبنای چه داده‌هایی آنان به این نتیجه رسیده‌اند. این گزارش پیش از حکم آیت‌الله مکارم شیرازی نوشته و منتشر شده و مبنای آن حکم صافی گلپایگانی‌ست. گزارشگر به گفته‌های یک کارشناس مذهبی که از او هم نام برده نمی‌شود، ارجاع می‌دهد. این کارشناس اعتقاد دارد که حکم صافی گلپیایگانی یک حکم عمومی‌ست و چون از شاهین نجفی به طور مشخص نام برده نشده، لذا جان او هم چندان در خطر نیست. مبنای این گزارش بیشتر از آنکه ترانه "نقی" و مشکلات شاهین نجفی باشد، جایگاه آیت‌الله صفی گلپایگانی و مقایسه او با آیت‌الله خمینی‌ است که ۲۳ پیش حکم ارتداد سلمان رشدی را صادر کرد. گزارشگر می‌نویسد: "صافی گلپایگانی نه در حد آیت‌الله خمینی‌ست و نه طرفداران او با طرفداران آیت‌الله خمینی قابل مقایسه‌اند. با این‌حال «کارشناسان» می‌گویند یک نفر برای به خطر انداختن جان این رپ‌خوان ایرانی کفایت می‌کند."

 

تا پایان گزارش همچنان معلوم نمی‌شود که این کارشناسان و اسلام‌شناسان چه کسانی هستند و مبنای نظرات کارشناسانه آنان درباره زندگی و مرگ یک هنرمند تبعیدی چیست. (لینک: تهدید یک خواننده، فرانکفورتر آلگماینه)
 

شاهین نجفی: می‌ترسم مرا بکشند. (به نقل از معنی)

روزنامه "بیلد" که از پرمخاطب‌ترین و قدرتمندترین روزنامه های آلمان است، در گزارش بسیار کوتاهی که به شاهین نجفی اختصاص داده، می‌نویسد: "شاهین نجفی از آپارتمانش فرار کرده. او چهار روز است که در یک محل مخفی به‌سر می‌برد. همسرش را پیش خانواده‌اش فرستاده، کنسرت‌های اروپایش را لغو کرده. او می‌گوید: «پلیس به من توصیه کرده شهر را ترک کنم» و در ادامه می‌افزاید: «می‌ترسم مرا بکشند.»"

 

"بیلد" گزارش می‌دهد: "هرچند پلیس از شاهین نجفی محافظت می‌کند، اما او احساس امنیت نمی‌کند. می‌گوید: "پیش از این حکومت ایران در آلمان مخالفانش را به قتل رسانده. هر ثانیه منتظرم که مرگم فرابرسد. من دیگر نمی‌توانم زندگی روزانه‌ام را بکنم." (لینک: "خودم را پنهان می‌کنم. می‌ترسم مرا بکشند"، بیلد)
 

"اشترن" هم که از نشریات مهم و پرمخاطب در کشورهای آلمانی‌زبان است، گزارش کوتاهی از حکم ارتداد شاهین نجفی منتشر کرد. گزارش اشترن با توصیف طرح ترانه "نقی" آغاز می‌شود و ترانه "نقی" را بسیار طنزآمیز می‌خواند و می‌نویسد شاهین نجفی در این ترانه با «سرکوب سیاسی، جنون سکس و زیبایی" مخالفت می‌کند و از امام دهم شیعیان می‌خواهد که ظهور کند. سپس به حکم ارتداد و اهمیت آن در جهان اسلام می‌پردازد.

 

روزنامه "ولت" و "فرانکفورتر روندشاو" و همچنین نشریه "فوکوس" حکم ارتداد آیت‌الله مکارم شیرازی را به نقل از خبرگزاری فارس و تابناک بازتاب داده‌اند و جایگاه مذهبی این دو روحانی شیعه و اهمیت آنان در ایران را توضیح داده‌اند. شبکه تلویزیونی "ARD" و نیز " 3SAT" که هر دو از مهم‌ترین و پربیینده‌ترین شبکه‌های تلویزونی در آلمان و اطریش به‌شمار می‌آیند، با شاهین نجفی مصاحبه تلویزیونی انجام داده‌اند.

 

شبکه تلویزیونی "3SAT" در برنامه فرهنگی‌اش که از معتبرترین برنامه‌های تلویزیونی فرهنگی در آلمان به‌شمار می‌آید، شاهین نجفی را به این شکل معرفی می‌کند: "او با ترانه‌هایش بر ضد تزویر در اجتماع، سرکوب آزادی‌های جنسی و تباهی مذهب در کشورش، جمهوری اسلامی ایران اعتراض می‌کند. شاهین نجفی: رپ‌خوان ایرانی مقیم کلن. او می‌خواهد احساسات مخاطبانش را برانگیزد و با این‌حال آنچه که برمی‌انگیزد حکم ارتداد و قتلش است. شاهین نجفی اکنون هدف تهاجم روحانیون قرار گرفته است." (لینک: فتوای قتل یک رپ‌خوان، 3SAT)
 

نشریه "قنطره" که به زبان‌های عربی، آلمانی و انگلیسی انتشار می‌یابد و گفتمان‌های اصلاح‌طلبانه در جهان اسلام را بازتاب می‌دهد، تاکنون هیچگونه واکنشی به حکم ارتداد شاهین نجفی نشان نداده است. این موضوع در سایه سیاست‌ خارجی آلمان درجهان عرب و با توجه به حساسیت موضوع اسلام در بین مهاجران مسلمان مقیم آلمان اهمیت دارد و نشان می‌دهد که حکم ارتداد شاهین نجفی در آلمان از حساسیت سیاسی نیز برخوردار است.
 

اشاره: روایت رادیویی این گزارش با متن منتشر شده تفاوت دارد. برنامه رادیویی کاری از شاهین، غزال و لیدا در رادیو زمانه.

 

در همین زمینه:
::حکم ارتداد شاهین نجفی، لیدا حسینی‌نژاد، رادیو زمانه::

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ماها بایدیادبگیریم که به مقدسات وباوراری ادیان مختلف احترام بذاریم.و هرکی به مقدسات وارزشهای دیگران تعرض کنه.باید تقاصشم بده.کی گفته این رژیم آخوندی اسلامیس؟کی گفته،هرکی سنگ اسلام وقرآن،به سینه بزن مسلمونه؟مگه جزاینه که شمربن ذی الجوشن،ازفرماندهان سپاه امام علی توجنگ صفین بوده وپشت سرعلی نماز اول وقت میخونده و همین آدم،سرپسرش حسین بن علی(ع) تو روزعاشورا برید؟ هرکی به اسم دین وپیغمبر،به مردم دروغ بگه،فریب بده و...ماها باید به حساب دین وبزرگان دین بذاریم؟ مگه جزاینه که همین امام هادی فرموده که صرف نماز،روزه وادعای مسلمون بودن کسی ملاک نیس بلکه عمل،امانتداری،صداقت،پاکی وکاردرس بودن آدما ازمعیارهای اصلی مسلمون بودنه.ضمن محکوم کارزشت این آدما،استثنائا با فتوای صافی ومکارم موافقم.چرا که تو هردینی وآئینی خطوط قرمز وجود داره که این یارو ازحریم قرمز مکتب شیعه ردشده

من آهنگ را گوش را دادم توهینی نشنیدم. خواننده از وضعیت بیشتر اجتماعی و سیاسی ایران می گفت و نقی نامی را بقولی به کمک می طلبید یا مخاطب قرار میداد.
خوب همه گله دارند از این وضعیت در ایران. عوض اینکه اوضاع را درست کنند جان این و آن را می گیرند....

هر چیزی و هر عقیده ای زمانی که ارزش خود را از جامعه می یابد افراد جامعه حق برخورد آزادانه با آنرا خواهند داشت اگر شیعیان خواهان احترام هستند به افکار دیگران هم احترام بگذارند جنتی زمانی که غیر حزب اللهی ها را گاو و گوسفند خطاب می کند باید انتظار داشته باشد که جامعه ی غیر حزب اللهی هم به مقدسات او توهین کنند وقتی بهائی درویش سنی و شیعیان غیر حکومتی و دگراندیشان بطور کلی مورد توهین قرار گرفتند آنزمان است که نوبت برخورد همسان را باید منتظر باشند . احترام امامزاده به متولی ست .

زمانی که به حضرت علی «ع» تف انداختند شمشیرش را روی زمین انداخت تا مبادا از روی خشم جان کسی رو بگیره، حالا ما که خودمون رو پیرو اون انسانها و اون مکتب می دونیم چه به سرمون اومده که چیزی از اونها یاد نگرفتیم؟ فکر میکنید اگر حضرت علی زنده بود، امام هادی زنده بود، حکم ارتداد می دادند؟ چه به سر ما آمده که بجای اینکه به اعمال ائمۀ واقعی خودمون رجوع کنیم به حکم صافی گلپایگانی یا مکارم رجوع می کنیم؟ مگر اینها کیستند؟! کاسۀ داغ تر از آش هستند؟
به خود نگاهی بیندازیم که آیا این ناراحتی ها بخاطر توهین به امام ماست، از این ناراحتیم که کسی به چیزی که ما در موردش حساسیم هجوم برده؟ اگر اینطور است که وای بر ما، که نه چیزی از آزادی فهمیدیم، و نه چیزی از امامان شیعه، و نه از جوانمردی و آزادگی در فرهنگ ایرانی و اسلامی مان... وای بر ما

سید حسین رونقی ملکی وبلاگ نویس، فعال حقوق بشر در جریان حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری ٨٨ توسط اطلاعات سپاه بازداشت و در شعبه ٢۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ! پیرعباسی به ١۵ سال حبس محکوم شد.!!
بر اساس گزارش ها، کلیه های وی به دلیل ضربات وارده در دوران بازجویی بشدت آسیب دیدند که تحت عمل جراحی پلیوپلاستی قرار گرفت. اما به دلیل بازگردانده شدن به زندان در دوران نقاهت، با عفونت و خونریزی کلیه مواجه شد که این امر موجب شد بعد از آن ۴بار تحت عمل جراحی قرار گیرد و در نهایت کلیه وی عمل جراحی را پس زد.
این درحالی بوده است که متخصصان پزشکی قانونی، بهداری زندان اوین و بیمارستان هاشمی نژاد تاکید کرده بودند که رونقی بعد از عمل جراحی باید بیرون از زندان تحت مراقبت های فوق تخصصی باشد اما اطلاعات سپاه با مرخصی درمانی وی همچنان مخالفت می کند.

همه آن مسلمانانی که خود را میانه رو، اطلاح طلب، روشنفکر، نواندیش و مانند آن می نامند بایستی موضع خود را در چنین مواردی روشن کنند. یا با سکوت خود این احکام ارتداد و قتل را تأیید می کنند و یا با موضعگیری روشن و صریح در رد چنین تروریسم آخوندی، به جهبه آزادیخواهان می پیوندند.

با عرضه معذرت از اینکه اینگونه مستقیم نظرم رو میگویم، ولی‌ خلایق هر چه لایق...هر چه که بر ما در ایران میگذرد حق ماست. ملتی‌ هستیم اکثرا خرافه پرست و دچار توهم...وقتی‌ برخوردها رو چه به مسایل گلشیفته و چه به مساله شاهین می‌‌بینیم، باید این واقعیت را بپذیریم، هنوز اکثر ما ایرانیها،خیلی‌ خیلی‌ کار داریم تا یاد بگیریم با کسی‌ که برخلف نظر ما کاری کرده چه برخوردی داشته باشیم. مطمئنم دوستانی هم که از مظلوم شدن امامان و اسلام صحبت می‌کنن، اصلا نمیدونم این اسلام چی‌ هست و از کجا اومده...خیلی‌‌ها میگن این حکومت بده و اسلام رو به سیطره خودش درورد...آدم نمیدنو به این حرف بخنده یا گریه کنه... اسلام دینی بود که برای رام کردن عربهای بادیه نشین وحشی ۱۴۰۰ ساله پیش اومده ...حالا خیلی‌ دردناکه که این چنین دینی در این اثر پیشرفت باید بشه خط مشی‌ زندگی‌ ما ایرانی‌های بدبخت...به امید روزهایی بهتر و ذهنی‌ بدون تعصب

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما