خانه | خبر | اخبارجهان

زندانیان کرد ترکیه به درخواست اوجالان اعتصاب غذای خود را شکستند

یکشنبه, 1391-08-28 16:30
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

حدود ۷۰۰ زندانی کرد ترکیه که از دوماه پیش تاکنون در اعتصاب غذا به سر می‌بردند به درخواست عبدالله اوجالان، رهبر زندانی حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) به اعتصاب غذای خود پایان دادند.

 

به گزارش خبر گزاری رویترز، امروز یکشنبه ۱۸ نوامبر ۲۰۱۲ (۲۸ آبان ۱۳۹۱) صدها زندانی کرد که برای پایان بخشیدن به حبس انفرادی اوجالان و استفاده از زبان کردی در مراکز آموزشی و در دادگاه‌های ترکیه از دو ماه پیش تاکنون دست به اعتصاب غذا زده بودند، به درخواست عبدالله اوجالان رهبر زندانی خود به این اعتصاب غذا پایان دادند.

 

بر اساس این گزارش، عبدالله اوجالان بعد از انجام مذاکراتی با مقام‌های رسمی دولت ترکیه از زندانیان کرد اعتصاب کننده خواست تا به اعتصاب غذای خود پایان دهند.

 

هفته گذشته بلند آرنیچ، معاون نخست وزیر ترکیه اعلام کرده بود که بنا به دستور رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر، ترتیبی داده خواهد شد که متهمان کردی که در دادگاه‌های ترکیه محاکمه می‌شوند بتوانند در دادگاه به زبان مادری‌شان از خود دفاع کنند.

 

این دستور پس از آن صادر شد که بیش از ۶٥٠ زندانی کرد ترکیه در زندان‌های مختلف این کشور دست به اعتصاب غذا زدند.   

هفته گذشته بلند آرنیچ، معاون نخست وزیر ترکیه اعلام کرده بود که بنا به دستور رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر، ترتیبی داده خواهد شد که متهمان کردی که در دادگاه‌های ترکیه محاکمه می‌شوند بتوانند در دادگاه به زبان مادری‌شان از خود دفاع کنند

 

بلند آرنیچ از زندانیان خواسته بود که به اعتصاب غذای خود پایان دهند و گفته بود که لازم نیست آنان برای شنیده شدن خواسته‌هایشان به اقدامات خطرناک این چنینی دست بزنند.

 

سعدالله ارگین، وزیر دادگستری ترکیه نیز در یک پیام تلویزیونی از زندانیان خواست بود تا دست از اعتصاب غذا بر دارند.

 

ارگین همچنین در زندان سینجان آنکارا، با تعدادی از اعتصاب‌کنندگان ملاقات کرد و از زندانیان اعتصاب‌کننده خواست به خاطر عید قربان و سلامتی خودشان و خانواده های‌شان دست از اعتصاب بر دارند.

 

اما پیش از آن رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه با بی‌اهمیت تلقی کردن این اعتصاب غذا گفته بود که "تنها یک نفر از غذا خوردن امتناع می‌کند."

 

او پیش‌تر هم با حمله به رهبران حزب صلح و دموکراسی، که هواداری از پ‌ک‌ک به آنان نسبت داده می‌شود، گفته بود: "آنان در حالی که کباب بره می‌خورند به زندانیان‌شان دستور می‌دهند که خود را به کشتن بدهند."

 

این در حالی بود که وزارت دادگستری ترکیه تایید کرد که ۶۸۲ زندانی در ۶۷ زندان ترکیه در اعتصاب غذا به سرمی‌برند.

 

بر اساس آمار گروه بین المللی بحران ICG  که سازمانی غیرانتفاعی و تحقیقاتی است و برای حل درگیری‌ها در جهان تلاش می‌کند، در دو سال گذشته بیش از ۷۰۰۰ فعال سیاسی کرد به جرم عضویت در اتحادیه جوامع کردی، (KCK)  دستگیر شده‌اند.

 

 دولت ترکیه می‌گوید اتحادیه جوامع کردی، چتری برای فعالیت پ.ک.ک در داخل ترکیه است. ترکیه، اتحادیه اروپا و آمریکا پ.ک.ک را یک سازمان تروریستی می‌دانند. 

Share this
Share/Save/Bookmark

در 30 سال گذشته حتی یک نفر هم در ترکیه اعدام نشده است, بر خلاف 10-15 سال پیش که حقوق انسانی کردهادر ترکیه به رسمیت شناخته نمیشد امروز تمام راههای دموکراتیک برای مطالبات آزادی خواهانه در ترکیه باز است ,احزاب سیاسی در ترکیه در فضای آزاد و برابر رقابت میکنند ,زبان کردی در مدارس تدریس میشود ,و نمایندگان مجلس به زبان کردی سخنرانی میکنند. به عبارت دیگر فضایی که در ایران برای همه از جمله فارس زبانها فقط یک رویاست در ترکیه برای همگان از جمله کردها وجود دارد. در چنین شرایطی انجام عملیات انتحاری و مبارزه مسلحانه در هیچ کشوری توجیه پذیر نیست. زندانیانی که در ترکیه اعتصاب غذا کرده اند افرادی هستند که اسلحه بدست دستگیر شده اند و یا به صورت فعال به pkk کمک میکرده اند, خواسته آنها آزادی اوجالان یعنی رهبر pkk است , درخواستی که در خود آمریکا و اروپا هم قابل قبول نیست. بنابراین مقایسه کردهای ایران و ترکیه فقط با غرض و مرض قابل توجیه است.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما