خانه | خبر | اخبارایران

محمد داوری پس از سه سال و نيم به مرخصی آمد

پنجشنبه, 1391-12-03 10:36
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

محمد داوری يکی از زندانيان سياسی ايران و سردبير تارنمای سحام‌نيوز که پس از انتخابات جنجالی سال ۱۳۸۸ بازداشت شده بود، پس از سه سال و نيم، شامگاه چهارشنبه دوم اسفند از زندان به مرخصی آمد.

 

به گزارش تارنمای کلمه، داوری از ۱۷ شهريور ۱۳۸۸ تا دوم اسفند ۱۳۹۱ بدون يک روز مرخصی در زندان بوده است.

 

بر پايه اين گزارش "اتهام اين زندانی سياسی، مصاحبه با قربانيان بازداشتگاه کهريزک و تهيه فيلم از آن برای ارائه به قوه قضائيه است، اقدامی که با نظارت شخصی مهدی کروبی صورت گرفت."

 

حکومت ايران متهم است که بازداشت‌شدگان انتخابات سال ۸۸ را که به بازداشتگاه کهريزک منتقل شده‌ بودند، مورد "شکنجه" و حتی "تجاوز" قرار داده است. در اين بازداشتگاه سه نفر نيز کشته شدند که باعث برکناری سه قاضی از جمله سعيد مرتضوی، دادستان وقت تهران از کار شد. امير جوادی‌فر، محسن روح‌الامينی و محمد کامرانی سه جوانی هستند که آن زمان در بازداشتگاه کهريزک کشته شدند.

 

محمد داوری دو هفته پيش و زمانی که در زندان بود، برادرش را از دست داد اما با اين حال برای مراسم تشييع و تدفين به وی اجازه مرخصی داده نشد

مرتضوی به دليل کشته‌شدن اين سه جوان به "معاونت در قتل" متهم شده است، اتهامی که هنوز در دادگاه مورد رسيدگی قرار نگرفته است. هرچند غلامحسين محسنی‌ اژه‌ای، دادستان کل ايران وعده داده دادگاه رسيدگی به پرونده کهريزک هشتم اسفندماه امسال برگزاری می‌شود.

 

برخی گزارش‌های منتشرشده حاکی از آن است که داوری در مدت بازداشت، بار‌ها برای اقرار عليه اظهارات مهدی کروبی در تلويزيون جمهوری اسلامی ايران، تحت "شکنجه و فشار جسمی و روحی" قرار گرفته است. دادگاه انقلاب وی را به پنج سال حبس تعزيری محکوم کرده است.

 

مهدی کروبی يکی از نامزدهای انتخابات رياست‌جمهوری ايران بود که از ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ در حصر خانگی به سر می‌برد.

 

محمد داوری دو هفته پيش و زمانی که در زندان بود، برادرش را از دست داد اما با اين حال برای مراسم تشييع و تدفين به وی اجازه مرخصی داده نشد.

 

داوری پس از اطلاع از فوت برادرش در زندان، دچار حمله قلبی شد و پس از انتقال به بهداری، پزشکان او را به بيمارستان مدرس اعزام کردند که به بستری شدن وی در بخش مراقبت‌های ويژه منجر شد.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما