خانه | خبر | اخبارایران

شرط‌‌بندی‌ اینترنتی به فهرست جرایم کاربران در ایران افزوده شد

چهارشنبه, 1391-11-25 15:27
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

مسئولان قضائی ایران، قمارخانه‌ها و شرط‌بندی‌های اینترنتی را در فهرست جرم‌های رایانه‌ای قرار دادند.

 

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) امروز چهارشنبه ۲۵ بهمن‌ماه نوشت، در قالب‌بندی که به‌تازگی به قانون جرایم رایانه‌ای افزوده شده، مدتی است برخورد با قمارخانه‌های اینترنتی در دستور کار قرار گرفته است.

 

بر این اساس، راه‌اندازی قمار‌خانه‌های مجازی جزو مصادیق محتوای مجرمانه رایانه‌ای قرار گرفته و در بند "ه-۷" ماده ۲۱ قانون جرایم رایانه‌ای مورد توجه قرار گرفته است.

 

خبرگزاری مهر، دی‌ماه سال جاری به نقل از علی نیک‌نفس، سرپرست معاونت تشخیص و پیش‌گیری پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات نیروی انتظامی ایران (فتا) از شناسایی و برخورد با چند سایت شرط‌بندی‌ و قمار در نیم‌فصل نخست لیگ بر‌تر فوتبال خبر داد و نوشت "سایت‌های شرط‌‌بندی‌ معمولاً یا از کاربران خود کلاهبرداری می‌کنند یا آن‌ها را وارد قماربازی می‌کنند."

 

در قانون مجازات اسلامی مجازات‌های مختلفی برای قمار و قماربازی در نظر گرفته شده است

وی با اشاره به این‌که عده‌ای نیز با ایجاد حساب کاربری اقدام به شرط‌‌بندی می‌کنند افزوده بود: "این موضوع بر اساس ماده‌های ۷۰۵، ۷۰۸ و ۷۱۰ قانون مجازات اسلامی از مصادیق قمار است و این مراکز به‌عنوان قمارخانه فعالیت می‌کنند."

 

بهمن‌ماه سال گذشته، معاونت اجتماعی پلیس فتا در گزارشی ضمن هشدار به فعالیت سایت‌های پیش‌بینی نتایج مسابقات فوتبال اعلام کرد این نوع پیش‌بینی همراه با قرعه‌کشی که برای پرداخت جوایز آن از پول سایر شرکت‌کنندگان استفاده می‌‌کنند، مصداق بارز "قمار" بوده و طبق نظر علمای دینی، "باطل و حرام" است.

 

پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس فتا نیز آبان‌ماه‌‌ همان سال به نقل از ستار خسروی، رئیس پلیس فتای استان اصفهان نوشت، دو سارق اینترنتی که با راه‌‌اندازی سایت، اقدام به شرط‌‌بندی مسابقات فوتبال به سبک قماربازی‌های لیگ انگلیس و ایتالیا می‌کردند بازداشت شدند.

 

در دین اسلام شرط‌بندی و قمار به‌عنوان کارهای حرام شناخته شده است.

 

بر همین اساس در قانون مجازات اسلامی مجازات‌های مختلفی برای قمار و قماربازی در نظر گرفته شده است.

 

از جمله می‌توان به ماده ۷۰۵ این قانون اشاره کرد که در آن آمده است: "قماربازی با هر وسیله‌ای ممنوع و مرتکبین آن به یک تا شش ماه حبس و یا تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم می‌شوند و یا در صورت تهاجر به قماربازی به هر دو مجازات محکوم می‌شوند."

 

در ماده ۷۰۸ این قانون نیز این گونه اعلام شده که "هر کس قمارخانه دایر کند یا مردم را برای قمار به آن‌جا دعوت کند به شش ماه تا دو سال حبس و یا از سه میلیون تا ۱۲ میلیون ریال جزای نقدی محکوم می‌شود."

 

همچنین طبق ماده ۷۱۰ این قانون، "اشخاصی که در قمارخانه‌ها یا اماکن معد برای صرف مشروبات الکلی موضوع مواد (۷۰۱) و (۷۰۵) قبول خدمت کنند یا به نحوی از انحاء به دایرکننده این قبیل اماکن کمک نماید، معاون محسوب می‌شوند و مجازات مباشر در جرم را دارند ولی دادگاه می‌تواند نظر به اوضاع و احوال و میزان تأثیر عمل معاون مجازات را تخفیف دهد."

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

اجازه بدید من نظر یکی از دوستان که در سایت های دیگر نظر دادند رو اینجا کپی کنم:
بحث پیش بینی سه عنوان داره:
- مسائل شرعیات هست که به طور مستند در قسمت راهنمای سایت هایی که سالم فعالیت میکنند درج شده و مراجع تاییدیه دادند. (که البته قابل بحث و توضیح بیشتر هست. یادمه یه سری از همکاران رسانه ای من رفتند و از برخی مراجع پرسیدند که آیا قمار حلال است یا حرام؟ خب مسلمه که حرامه برادر من... این طرز سوال پرسیدن خیلی تفاوت داره با استفتائات تفصیلی که روی سایت قرار گرفته - یه نکته هم اضافه کنم امام خمینی (ره)، آیت ا... بهجت بزرگوار و برخی مراجع دیگر اگر به رساله ایشان مراجعه کنید و حتی توی اینترنت هم میتونید سرچ کنید، بازی شطرنج رو کماکان حرام میدونند و مقلدان ایشان طبیعتا می بایست این روال رو طی کنند(در صورتیکه ما فدراسیون و مدرسه و مسابقات رسمی شطرنج داریم). با این حال برخی بزرگواران دیگه ممکنه که شطرنج رو حرام ندونند و کسانی که از دیگر علما تقلید میکنند به روش و گفته آنها عمل میکنند. توضیح و لینک و تفصیل زیاد است)
- در خصوص کارهایی که پلیس فتا (که قبلا هم گفتم به نظر من با نا-پختگی و دستپاچگی و عجله) انجام میده (که قبلا نهادهای بزرگ دیگر با حوصله و وسواس مثال زدنی انجام داده بودند) باید مو شکافانه تر و دقیق تر انجام بدند. نکته اینجاست که برخی از این سایت ها واقعا کلاهبرداری میکنند در روز روشن که روش هایی مثل کپی کشی و زدن فرم کامل و امثالهم (که قبلا در وبلاگی که در گوگل قابل سرچ هست بدان اشاره کردم)... من و تمامی نمایندگان و کاربران با جدیت خواستار برچیده شدن اینگونه سایت ها و موسسات هستیم و پشتیبان و حامی کسانی که این کار را انجام میدهند. چه سایت های خبری که روشنگری میکنند و چه پلیس فتا و دیگر نهادها که عملیاتی میکنند.
اما معدود سایت ها و موسساتی که واقعا بدون مشکل بدون کپی و سالم فعالیت میکنند نه تنها نباید کاری به آنها داشت بلکه باید حمایت هم بشوند. خبر ورزشی زمانیکه مسابقه برگزار میکرد - عادلانه - تیک برد - کارشناسی - بردو باخت و... اینها انصافا موسسات و سایت هایی هستند که سالم فعالیت میکنند.
- مبحث آخر بحث افرادی که تندرو هستند و بجای ساماندهی، اعتقاد مخالف نسبت به کل نفس پیش بینی دارند: آمار زیادی در این خصوص وجود دارد، خواهی نخواهی پیش بینی مسابقات فوتبال جذابیت های بسیار زیادی برای شرکت کننده ها دارد. با هزار تومن سرگرمی و هیجان بی بدیلی را هنگام تماشای بازی نصیب خود میکنند که قابل قیاس با سرگرمی های دیگر نیست. دوستی داشتم که میگفت خوشحالم امروز سه تا از برادران کوچکتر من بجای اینکه به فکر دوست بازی و اعتیاد و قلیان و سرگرمیهای دیگری که نداریم باشند، صبح تا شب در حال تحلیل بازیهای فوتبال هستند و در نهایت سه نفری یک فرم دوهزار تومنی میزنند و تا چند روزی سرگرم هستند...
حال بیایید سناریویی را در نظر بگیریم که بجای ساماندهی پیش بینی، کلا تمامی سایت ها و موسسات داخلی را از بین ببریم، چه اتفاقی میافتد؟... تنها ثمره آن خروج ارز از کشور و کلاهبرداری های کلان میشود. در حالیکه گزینه های بیشمار خارجی برای شرکت در مسابقات وجود دارد و در حال حاضر اکثر شرکت کنندگان با نحوه خرید ویزا کارت و مستر کارت و دبیت و دپوزیت کارت آشنایی دارند با شرکت در سایت های خارجی باعث خروج ارز از کشور میشوند و بسیار موارد دیده شده که فردی را به واسط میگیرند و در صورت برنده شدن جوایز فرد واسطی که نقل و انتقال ارز میکرده ناپدید میشده و ... الی آخر. شبکه 3، سایت ها و نشریات ورزشی هم که الا ماشاءالله 24 ساعته در حال تبلیغ سایت های پیش بینی خارجی هستند. از تبلیغات دور زمین فوتبال هنگام پخش زنده گرفته تا تبلیغات روی سینه بازیکنان که هم در پخش زنده تلوزیون و هم در عکس های فوتبالی فراوان است... جای تاسف اینکه آنها سایت هایی هستند که میتوان با مبالغ کلان روی یک بازی پیش بینی داشت - که مراجع استفتائی مبنی بر تایید آن نوع پیش بینی تا کنون نداده اند - و تفاوت زمین تا آسمان دارد با نوع پیش بینی فرمهای 15 یا 16 بازی در ایران.
خوشحال خواهم شد نظر "بدون حذفیات" منتشر شود.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما