خانه | خبر | اخبارایران

شورای نگهبان حذف ظاهری مجازات سنگسار را رد کرد

دوشنبه, 1391-11-02 15:43
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

به گفته سخنگوی کمیسیون قضايی مجلس ایران، مجازات رجم یا سنگسار در قانون جدید مجازات اسلامی به خاطر رعایت مصلحت‌هایی ذکر نشد. شورای نگهبان اما در اصلاح خود بر ذکر نام سنگسار در قانون تأکيد کرد.

 

محمدعلی اسفنانی، سخنگوی کمیسیون قضايی مجلس نهم امروز دوشنبه دوم بهمن‌ماه با اعلام این‌که شورای نگهبان به "حذف" لفظ رجم یا سنگسار در پیش‌نویس لایحه مجازات اسلامی ایراد وارد کرده بود، به خبرگزاری فارس گفت: "با رفع این ایراد در حال حاضر عبارت «رجم» در لایحه مجازات اسلامی گنجانده شده است اما مجازاتی برای آن در قانون مجازات جدید اسلامی مشخص نشده است."

 

وی با تأکید بر این‌که "مجازات رجم یا سنگسار در قانون جدید مجازات اسلامی به‌خاطر رعایت مصلحت‌هایی در کشور ذکر نشده است"، افزود: "میزان و نحوه مجازات‌ سنگسار منوط به مجازات شرعی شده است،‌‌ همان مجازاتی که در شرع اسلام مشخص شده است."

 

سخنگوی کمیسیون قضايی مجلس ایران ضمن اعلام اين‌که پس از تصویب نهایی قانون جدید مجازات اسلامی در کمیسیون قضایی مجلس اين لايحه به شورای نگهبان رفت، گفت: "ما در تمام سال‌های پس از انقلاب اجرای این حکم (سنگسار) را یا اصلا نداشته‌ایم یا بسیار نادر بوده است به همین دلیل اصراری نبوده که حتما در قانون مجازات اسلامی مجازات رجم آورده شود."

 

شورای نگهبان در نامه حاوی اصلاحات مد نظر خود در دو بند، تأکید کرده است که در ماده ۲۲۵ لازم است حکم زنای محصنه که مجازات آن با جمع شرایط رجم است، آورده شود

به گفته اسفنانی، "برای موارد نادر و احتمالات هم‌‌ همان مجازات شرعی در نظر گرفته شده است و این نقصی را برای قانون ایجاد نمی‌کند."

 

سخنگوی کمیسیون قضايی مجلس ایران در حالی ادعا می‌کند اجرای مجازات سنگسار در ایران در موارد نادر اجرا شده است که برپایه آمار کمیته بین‌المللی علیه سنگسار و اعدام در میان سال‌های ۱۹۸۰ تا ژوئيه ۲۰۱۰، به‌طور رسمی ۶۹ مورد حکم قضایی سنگسار صادر شد که از میان آن‌ها، ۲۱ مورد به اجرا در آمد و ۱۵ مورد نیز در ‌‌نهایت با تبرئه متهمان اجرا نشدند. در این فهرست، به اجرای ۱۰۹ مورد سنگسار اشاره شده بود.

 

خبرگزاری مجموعه فعالان حقوق بشر (هرانا) امروز در این زمینه نوشت، شورای نگهبان در نامه حاوی اصلاحات مد نظر خود در دو بند، تأکید کرده است که "در ماده ۲۲۵ لازم است حکم زنای محصنه که مجازات آن با جمع شرایط رجم است، آورده شود."

 

شورای نگهبان همچنین تأکید کرده است که "مقرر گردید در همه مواردی که عبارت «سلب حیات» جایگزین کلمه «رجم» شده است، اصلاح گردد."

 

به نظر می‌رسد مجلس ایران با حذف مجازات سنگسار از لایحه و سخن به میان نیاوردن از مجازات سنگسار برای جرم زنای محصنه در ماده ۲۲۵ و مسکوت گذاشتن موضوع و در نظر گرفتن دو ماده ۲۲۰ و ۲۲۱ و نیز به‌کارگیری عبارت "سلب حیات" به جای واژه "رجم"، ‌خواسته است عملاً با ارجاع این امر به درخواست فتوای رهبری، حکم سنگسار را با مجازات سلب حیات دیگری مانند اعدام جایگزین کند.

 

"احصان" در علم فقه بيشتر به معنای حفظ زن شوهردار از "بی‌عفتی" است. هر گاه در زنا که آن را "ارتباط نامشروع زن و مرد نامحرم" می‌دانند، یکی از طرفین خواه زن یا مرد یا هر دو آن‌ها متأهل باشند، این عمل نسبت به او "محصنه" محسوب می‌شود و هر گاه یکی از آن‌ها یا هر دو آن‌ها مجرد باشند، نسبت به او "غیرمحصنه" خواهد بود. حد يا مجازات "زنای محصنه" سنگسار عنوان شده است و حد "زنای غيرمحصنه" تازيانه.

 

با این وجود، به باور بسیاری از حقوقدانان و فعالان حقوق بشری، تا هنگامی که کلیت این مجازات از قانون به‌طور صریح و شفاف حذف نشده باشد، نباید نسبت به این تصمیم‌ها خوش‌بین و امیدوار بود.

 

محمدجواد لاریجانی، رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضائیه خردادماه سال گذشته درباره مجازات سنگسار گفته بود: "در هر حال این قانون شرع و عرف ما است و تا زمانی که قانون است باید آن را به درستی اجرا کنیم."

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

من تقود می کنم به اسلام و قرآن و دین مبین به خاطر این اصل اساسی و انقلابی و تقود در لغت به معنای خم شدن و تعضیم کردن است و لاغیر. این اصل اساس اسلام برش نهاده شده و نباید از اسلام حذف شود. اگر حذف شود راه برای لطمه زدن به اسلام و قرآن باز می شود برای همین باید نسبت به این دین با این قوانین الی الابدیش ادای تقود کرد. در قرآن آمده تقودالنسان فی کتاب المبین افضل من عبادت السقلین است. یعنی تقود کردن انسان به قرآن از عبادات مهمه است. سید رضی حتا واجب میداند که حیوانات نیز بهخاطر این قوانین انقلابی به قرآن و به پیامبر و ائمه هدا و اما عج مهدی موعود نیز تقود کنند. سنگسار جامعه را طبق قرآن حفظ خواهد کرد. چنانکه ما هر روز از محافظت های آن بهره مندیم ولی کو چشم بینا و گوش شنو.ا. ***

در این باره و ارقام صدور حکم سنگسار و اجرای آن می توانید به این منبع نگاه کنید:

به فارسی:

http://www.fidh.org/spip.php?action=telecharger&arg=3508

به انگلیسی:

http://www.fidh.org/IMG/pdf/Rapport_Iran_final.pdf

من فکر ميکنم، واکنش آقای اژه اي، به واکنشهای ما بستگی و درج اين جنايت در bbc , راديو زمانه و غيره بود.
هموطنان اگر صداهای ما يکی شود، نعره ميشود که تن اژدها را ميلرزاند! در برابرهيچ اعدام و سنگساری ساکت ننشنيد. واکنشها خوب بود .متاسفانه بعضی از نظرات منعکس نميشه ، چون اين راديوها، قدرت مالی ندارند!خواهشمنديم که فريادهای ما را منعکس کنيد،بعد از هر اعدامی چراغ خانۀ خود را ساعت 8 شب تا 8وربع خاموش کنيد.اگر ميتوانيد کلمۀ فارسی به جای عريی استفاده کنيد، اسمتان فاطمه ،رقيه، حسن يا حسين است فارسيش کنيد، نذرو نياز را مستقيم به اين فرزندان فقير دهيد که به سيدا، فرزندان سربازان تازي نرسد. در برابر جمهوری اسلامی ساکت ننشينيد، اگر ميترساند،چون ميترسد!
راه درازی باقی نمانده، مرگ اين 2 جوان نشان داد ترور افکنی قبل از انتخابات بود؛ ايران مانند سوريه ميشود. ديشب در اخباری کلمۀ جنگ امريکا با ايران را شنيدم.به طرفداران اين رژيم ميگويم، زياد مقاومت نکنيد، خامنه ای 4 سال پيش هواپيمايش آمادۀ رفتن به سوريه بود! فريادها را نعره کنيم! تا اژدهاها را بلرزانيم!

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما