خانه | خبر | اخبارایران

اعتراض فعالان محيط زيست به ساخت جاده در جنگل ابر

شنبه, 1391-04-10 05:40
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

شماری از فعالان محيط زيست در ايران با برگزاری تجمع به ساخت جاده در جنگل ابر اعتراض کردند.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا)، اين فعالان می‌گويند ساخت اين جاده "‌هيچ‌گونه توجيه اقتصادی و اجتماعی ندارد و تنها بر اساس وعده‌های انتخاباتی کانديداهای مجلس و کسب منافع زمين‌خواران و مافيای چوب" ساخته می‌شود.

اين فعالان می‌گويند "احداث اين جاده نه تنها خواست روستاييان منطقه نيست بلکه عده‌ای دلال ساختمان به دنبال اين هستند که با احداث جاده، ويلاها و ساختمان‌های ساخته شده در اين منطقه را با قيمتی چند برابر قيمت فعلی به فروش برسانند."

فعالان محيط زيست: ‌ساخت جاده در جنگل ابر، هيچ‌گونه توجيه اقتصادی و اجتماعی ندارد و تنها بر اساس وعده‌های انتخاباتی کانديداهای مجلس و کسب منافع زمين‌خواران و مافيای چوب ساخته می‌شود

به گفته فعالان محيط زيست تاکنون هزاران درخت برای ساخت اين جاده قطع شده است. مقام‌های دولتی اما آمار متفاوتی اعلام کرده‌اند. محمدجواد محمدی‌زاده، رييس سازمان حفاظت محيط‌ زيست گفته است تنها ۲۴ درخت قطع شده اما عليرضا اورنگی، رييس سازمان جنگل‌ها شمار درختان قطع شده را ۴۶۵ اصله درخت اعلام کرده است.

مخالفان احداث اين جاده می‌گويند: "احداث اين جاده موجب در معرض خطر قرار گرفتن بسياری از گونه‌های گياهی و جانوری منطقه از جمله درخت سرخدار خواهد شد."

با وجود اعتراض فعالان محيط زيست اما حسين عاشور، مدير روابط عمومی استانداری گلستان، "رسانه‌ها را در اين موضوع دايه مهربان‌تر از مادر دانست" و به ايسنا گفت: "احداث جاده ابر، مصوبه دولت و از مطالبات مردم است."

خبرگزاری ايسنا نوشته است: "با وجود چهار راه ارتباطی بين استان‌های سمنان و گلستان چه ضرورتی بر احداث پنجمين جاده در اين خصوص است؟"

هفته گذشته نيز ۳۷ نماينده مجلس ايران در تذکری به محمود احمدی‌نژاد، رئيس‌جمهور خواهان حفظ حيات درختان جنگل ابر شدند.

جنگل ابر با ۳۵ هزار هکتار وسعت، ادامه جنگل‌های سرسبز شمال ايران است که در ۵۰ کيلومتری شمال شرق شهر شاهرود و در کنار روستای ابر در استان گلستان قرار دارد.

جاده جنگل ابر نام جاده‌ای است که عمليات ساخت آن در مسير بين شاهرود تا علی‌آباد استان گلستان آغاز شده است.

مخالفان ساخت اين جاده می‌گويند، پنج جاده برای آمد و شد در مسير دو استان گلستان به سمنان وجود دارد که می‌توان يکی از آن‌ها را به‌سازی و از آن استفاده کرد.

به گفته فعالان محيط زيست "ساخت اين جاده باعث از بين رفتن دست‌کم ۵۰ هکتار از جنگل‌های و برهم خوردن تعادل اکولوژيک منطقه می‌شود."

جنگل ابر قسمتی از قديمی‌‌ترين و زيباترين جنگل‌های هيرکانی با گونه‌های گياهی و جانوری نادر است.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

جنگل روح دارد موجود زنده است. اینها فکر میکنند با کارگران تولید چوب روبرو هستند. دست از سر جنگلها و منابع طبیعی و زنده ما بردارید

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما