خانه | خبر | اخبارایران

ايران قرارداد دو ميليارد دلاری ساخت سد با کمک چين را لغو کرد

پنجشنبه, 1391-03-11 15:57
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

ايران قراردادی دو ميليارد دلاری را با شرکتی چينی که قرار بود در ساختن سدی برای توليد برق به اين کشور ياری برساند، لغو کرد.

خبرگزاری رويترز امروز، ۳۱ ماه مه، (۱۱ خرداد) به نقل از گلوبال تايمز، روزنامه‌ حزب کمونيست چين گزارش داد که دولت ايران تصميم به لغو قرارداد سدسازی‌ با شرکت چينی سينوهيدرو گرفته است. اگرچه اين روزنامه هيچ منبعی را برای اين خبر ذکر نکرده و از علت چنين تصميمی نيز سخنی به ميان نياورده است با اين حال، چنين اقدامی می‌تواند به تيرگی روابط حکومت ايران با يکی از مهم‌ترين متحدان اقتصادی و سياسی‌ خود منجر شود.

گلوبال تايمز در همين حال به نقل از رسانه‌های ايرانی گزارش داده که بانک مرکزی ايران از پيشنهادهای مالی چين ابراز نارضايتی کرده است.

يکی از مسئولان شرکت سينوهيدرو در مصاحبه‌ای تلفنی به رويترز گفت که اين شرکت "در حال بررسی اين مورد با همکاران خود در تهران است."

شرکت سينوهيدرو قراردادی را با شرکت ايرانی فاراب برای ساختن سدی که قرار بوده مرتفع‌ترين سد جهان باشد، منعقد کرده است

وزارت امور خارجه چين نيز از اين موضوع اظهار بی‌اطلاعی کرد.

محمود احمدی‌نژاد، رئيس جمهور ايران در هفته آينده برای شرکت در يک نشست امنيتی سفری به چين خواهد داشت و انتظار می‌رود مذاکراتی نيز با همتای چينی‌ خود، هو جينتائو درباره برنامه‌های مناقشه‌انگيز هسته‌ای ايران داشته باشد.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ايران (ايرنا) در مارس ۲۰۱۱ خبر داده بود که شرکت سينوهيدرو قراردادی را با شرکت ايرانی فاراب برای ساختن سدی که قرار بوده مرتفع‌ترين سد جهان باشد، منعقد کرده است. اين سد که قرار بود در استان لرستان ساخته شود، برای تأمين برق يک نيروگاه ۱۵۰۰ مگاواتی طراحی شده بود.

ايران و چين روابط تجاری خوبی با يکديگر دارند و دولت چين تاکنون بارها در مقابل تقاضای آمريکا برای وضع تحريم‌های اقتصادی شديدتر در مورد ايران مقاومت کرده است. اما به نظر می‌رسد که در مورد توسعه منابع نفت و گاز ايران اختلافاتی ميان دو کشور ايران و چين ايجاد شده است.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما