خانه | خبر | اخبارایران

۱۰ جستار، ۱۰ شعر

پنجشنبه, 1391-02-14 12:37
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

نشر باران در سوئد اثر تازه‌ای از بهروز شيدا، منتقد و پژوهشگر ادبی منتشر کرد. اين کتاب که مجموعه‌ای است از ۱۰ جستار در نقد ادبی "زنبور مست آن‌جاست" نام دارد.

به گزارش گروه فرهنگ راديو زمانه، تازه‌ترين کتاب بهروز شيدا با عنوان "زنبور مست آن‌جاست"، مجموعه‌ ۱۰ جستار و ترجمه‌ ۱۰ شعر از شاعر لهستانی، آدام زاگايوسکی، توسط نشر باران در سوئد منتشر شد.

برای نخستين بار است که ترجمه ۱۰ شعر از آدام زاگايوسکی به زبان فارسی يک‌جا در کتابی منتشر می‌شود.

بهروز شيدا اين اشعار را از منتخب اشعار اين شاعر لهستانی که با نام "آنتن‌ها در باران" منتشر شده، برگزيده است. نويسنده هر شعر را مانند پيش‌گفتاری بر جستارهای اين کتاب آورده است.

بهروز شيدا می‌گويد هدفش از هم‌نشينی شعرهای زاگايوسکی با جستارهای "زنبور مست آنجاست" اين بوده که آن شعر با آن جستار در گفت‌و‌گو باشد و شايد آن جستار را در ابهام محض منعکس، تکميل، تأييد، مکرر يا پيچيده ‌کند؛ نوعی رابطه‌ بينامتنی.

"زنبور مست آن‌جا است"، ۱۰ جستار، ۱۰ شعر از بهروز شيدا

جستارهای اين کتاب عبارتند از: "پرسش‌ها باقی است": پاسخ به هفت پرسش؛ تصوير روشنفکران در ۱۲ رمان، "سَحر پرستوهای جوان": نگاهی کوتاه به ۱۵ ترانه‌ جنبش اين دوران در آينه‌ دو ترانه‌ دوران مشروطيت و سه ترانه‌ دوران انقلاب اسلامی، "دست‌های خويش را بنگريم": حاشيه‌ای سخت کوتاه بر کتاب از سحرخيزانِ منصور خاکسار، "صدای متن‌ها را دريابيم": نگاهی کوتاه به تناقض صدای نويسنده و صدای متن در مجموعه شعرِ و چند نقطه‌ ديگر، "منظومه‌ از سحرخيزان"، وصيت‌نامه‌ منصور خاکسار، "زنبور مست آن‌جا است": چند پرسش در گذر از رمانِ داستان مادری که دختر پسرش شد، نوشته‌ قلی خياط، "فصل‌ها از فاصله‌ متن‌ها می‌آيند": گفت‌وگوی رمان بهار ۶۳ و رمان زمستان ۶۲ از منظر بينامتنی، "از قاره‌های وجود تا اضلاع اثر": بازنويسی‌ بخش‌هايی از يک گفت‌وگو و ۱۰ جستارِ بهروز شيدا، "در زمين از بهشت گفت‌و‌گو‌ها است": پنج خوانش مينی‌ماليستی و ترجمه‌ی دو شعر کوتاه، "يک بار ديگر می‌پرسد نقال": تابلوهای خشونت جسمانی در ۱۰ رمان و اشاره‌ای به دو رمان ديگر، "ببينيم": گفتاری برای فيلمی خيالی؛ تکه‌هايی به هم پيوسته از متن و حاشيه‌ جام جهانی‌ ۲۰۱۰.

از مهم‌ترين ويژگی‌های آثار شيدا اين است که با زبانی شاعرانه اما علمی و دقيق در قلمرو نقد تطبيقی و با اتکاء به نظريه‌های ادبی به بررسی ادبيات معاصر ايران از انقلاب مشروطه به اين‌سو می‌پردازد.

بهروز شيدا، پژوهشگر و منتقد ادبی، ساکن سوئد است. "زنبور مست آن‌جاست"، شانزدهمين کتاب او است.

نشر باران پيش از اين از بهروز شيدا منتشر کرده است: در سوک آبی‌ آب‌ها (جستارهای ادبی)، از تلخی‌ فراق تا تقدس تکليف (نگاهی به عناصر فرهنگ ايرانی بر ۱۴ رمان پس از انقلاب)، گم‌شده در فاصله‌ دو اندوه (مجموعه جستار‌ها)، کابوس بلند تيز دندان (ويراستاری‌ خاطرات زندان)، تراژدی‌های ناتمام در قاب قدرت (خوانش‌ها و پژوهش‌ها)، پنجره‌ای به بيشه‌ اشاره (يافته‌ها و نگاه‌ها)، مخمل سرخ رؤيا (يک برگ از هزاران)، می‌نويسم توقف به فرمان نشانه‌ها (از هردری سخنی)، هفت دات کام (يک وبلاگِ فرضی).
بهروز شيدا به خاطر مخالفتش با سانسور و مميزی آثار ادبی در ايران تاکنون هيچ‌يک از کتاب‌هايش را در ايران منتشر نکرده است.

شيدا با فصل‌نامه‌ها و نشرياتی که در خارج از ايران منتشر می‌گردند، همکاری گسترده دارد. او به همراه عباس صفاری فصل‌نامه "سنگ" را منتشر می‌کرد، و سردبيری برخی شماره‌های فصل‌نامه "باران" را هم به عهده داشته است.

در همين زمينه:
تازه‌های نشر باران در سوئد
 

Share this
Share/Save/Bookmark

((از مهم‌ترين ويژگی‌های آثار شيدا اين است که با زبانی شاعرانه اما علمی و دقيق در قلمرو نقد تطبيقی و با اتکاء به نظريه‌های ادبی به بررسی ادبيات معاصر ايران از انقلاب مشروطه به اين‌سو می‌پردازد))

پس برای خواندن ِ این آخرین بر گزیدۀ بهروز شیدا پلک ها را می گشاییم و چشم ها را آمادۀ دریافت ِ چیزی / چیز ها می کنیم که چیزهایی ارزشمندند در این دوران ِ بمباران ِ بی وقفۀ چیزهایی که جز حبابی برای سریع ترکیدن در خلاء و فراموشیدن نیستند.
مهدی رودسری

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما