خانه | خبر | اخبارایران

درگیری نیروهای بسیجی و دراویش گنابادی در کوار

یکشنبه, 1390-06-13 08:12
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

نيروهای بسيجی و دراويش گنابادی در شهرستان کوار در ۴۵ کيلومتری شيراز با يکديگر به زد و خورد پرداخته‌اند و شماری از دو طرف نيز زخمی شده‌اند.

به گزارش تارنمای مجذوبان نور وابسته به دراويش گنابادی، اين درگيری‌ها با حضور نيروهای انتظامی متوقف شده و شهرستان کوار در حال حاضر دارای فضای امنيتی است.
بنا به اين گزارش «تمام راه‌های شهرستان کوار توسط نيروهای يگان ويژه بسته شده و از ورود دراويش به اين شهرستان جلوگيری می‌شود.»
اين درگيری‌ها ظهر جمعه ۱۱ شهريور ۱۳۹۰ آغاز شد و تا ساعاتی ادامه داشت.

پيشينه دراويش گنابادی به شاه نعمت‌الله ولی، عارف قرن نهم هجری قمری که هم‌اکنون آرامگاهش در شهر ماهان در نزديکی کرمان است، بر می‌گردد

مجذوبان نور به نقل يکی از دراویش که نامش فاش نشده، گزارش داده: «بانی اين حرکت غيرقانونی، تندروی‌های يک طلبه جوان بود که با پخش اعلاميه و سی دی به تهييج و ترغيب نيروهای بسيج برای درگيری با دراويش پرداخته و با تظاهرات و شعارهای موهنی همچون مرگ بر درويش آمريکايی به آتش اين اقدام دامن زد.»
ظاهراً اين سی‌دی‌ها عليه دراويش گنابادی بوده است.
اما رسانه‌های محافظه‌کاران می‌گويند دراويش «آغازگر» درگيری‌ها بوده‌اند. به گفته آن‌ها دراويش با استفاده از «اسلحه‌های شکاری» بر شدت اين درگيری‌ها افزوده‌اند.
در همين حال يکی از دراويش به تارنمای مجذوبان نور گفته: «دراويش در اين واقعه بارها از راه‌های قانونی و مذاکره با مقامات خواستار جلوگيری از اين گونه اقدامات خشونت آميز شده بودند.»
وی با بيان اينکه «بی‌توجهی به تندروی‌ها عواقبی دارد»، ابراز اميدواری کرده تا با دخالت «مقامات عاقل و عاقبت‌انديش، از بدتر شدن اين عواقب جلوگيری شود.»
چند سالی است که دراويش گنابادی از سوی جمهوری اسلامی «تحت فشار و محدوديت» قرار دارند و تعداد زيادی از آن‌ها نيز به حبس محکوم شده‌اند.
نور علی تابنده، قطب دراويش نعمت‌اللهی گنابادی است که طرفدارانش از او به نام «مجذوب‌علی شاه» ياد می‌کنند. وی در سال‌های ۱۳۵۷ تا ۱۳۵۹ در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان حج و زيارت و دادگستری مشغول به کار بوده است.
رسانه‌های ايران چند سالی است که بنا به دستور شورای عالی امنيت ملی اين کشور از پوشش دادن اخبار دراويش گنابادی منع شده‌اند.
با اين حال مهدی کروبی از رهبران مخالف دولت و آيت‌الله حسين‌علی منتظری از مراجع تقليد که سال ٨٨ درگذشت، بارها از تخريب حسينيه‌های دراويش و «آزار و اذيت» آن‌ها انتقاد کردند.
پيشينه دراويش گنابادی به شاه نعمت‌الله ولی، عارف قرن نهم هجری قمری که هم‌اکنون آرامگاهش در شهر ماهان در نزديکی کرمان است، بر می‌گردد.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

درویشان، نه دراویش!

دوستان گرامی! ازاین یاداوری بدتان نیاید؛ این دراویش نیست، درویشان است، همچنان که ارامنه، میادین دفاتر، اساتید، اکراد، افاغنه درست نیستند و شما که مردم فرهنگی و فرهنگساز هستید باید بدانید که ارمنی ها، یا ارمنیان، میدانها، دفترها، کردان یا کردها و افغانها درستند.

درضمن، از برخوردهای ناگواری که با مردم از جمله با همین درویشان میشود بسیار آزرده ام و امیدوارم سطح فرهنگ همگانی به آنجا برسد که این گونه ناگواریها را در کشورمان نداشته باشیم، در هیچ جا نباشد. حقوق انسانی به جای خود، از دیدگاه دو تا چهارتا، تا مردمی سزاوار نباشند حاکمانی سرکوبگر، ستمکار و غارتگر نمی توانند باشند. تهران ـ بابک

همچنین یاداوری کنم که « نيروهای بسيجی و دراويش گنابادی .... با يکديگر به زد و خورد» نپرداخته‌اند، رخداد این است که « نیروهای بسیجی حمله و سرکوب کردند ولی درویشان از خود دفاع کردند». معنی این دوگونه گزارش فرق دارد. تهران ـ بابک

خاک برسردرغگودوران شماهم دیگه به سررسیده

First they came for the Socialists, and I did not speak out --
Because I was not a Socialist.

Then they came for the Trade Unionists, and I did not speak out --
Because I was not a Trade Unionist.

Then they came for the Jews, and I did not speak out --
Because I was not a Jew.

Then they came for me -- and there was no one left to speak for me.

اگر شما شیعه باشید اندکی مطالعه کنید می بینید که همه امامان ما با صوفیان و دراویش مخالف هستند و آنها را جز دشمنان خود می دانند ولی دو روحانی شیعه که یکی کاملاً بی سواد است یعنی کروبی به خاطر رای جمع کردن از آنها حمایت کرد و دیگری هم همان شیخ ساده لوح معروف یعنی مرحوم منتظری بود که به خاطر اغراض سیاسی از آنان حمایت میکرد.
شما روایات را در کتابهای معتبر مثل حدیقه الشیعه و سفینه البحار و... می توانید مشاهده کنید.
انشاء الله با ظهور امام زمان اینها همه نابود میشوند و شیعه واقعی در سراسر عالم حکمفرما می شود.

خاک بر سر حکومتی که تاب هیچ شنیدن صدای هیچ مخالفی را ندارد خاک خاک-----------------------گر چه این بد بختها سرشان تو لاک خودشونه و کاری به کار کسی ندارن هی بهشون گیر بدین -با با نمی خوان مثل شما دروغگو و دغل باز باشند این بده -ای بابا

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما