خانه | خبر | اخبارایران

دادستان تهران: موسوی و کروبی در منزل‌شان هستند

چهارشنبه, 1389-12-11 16:20
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران گفت شايعات درباره انتقال موسوی و کروبی به زندان «کاملاً خلاف واقع» است.

به گزارش خبرگزاری‌های ايران، عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران امروز در باره خبر بازداشت ميرحسين موسوی و مهدی کروبی، دو تن از رهبران مخالفان دولت و همسران‌شان زهرا رهنورد و فاطمه کروبی، واکنش نشان داد.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اين‌که خبر بازجويی از موسوی و کروبی صحت دارد، گفت: «به مردم می‌گويم دروغ‌گويی حد و حسابی ندارد و شايعات در رابطه با اين دو فرد کاملاً خلاف واقع است.»

دادستان تهران در مورد «حصر خانگی» اين دو رهبر مخالفان، گفت: «اين تعابير معانی ديگری پيدا می‌کند آقايان کروبی و موسوی به همراه همسران‌شان در منزل‌های خود حضور دارند.»

جعفری دولت‌آبادی در باره اين خبر که چراغ‌های خانه‌های موسوی و کروبی خاموش است افزود: «باز هم می‌گويم دروغ حد و اندازه ندارد.»

کلمه، تارنمای نزديک به ميرحسين موسوی شامگاه دوشنبه نهم اسفند در خبری اعلام کرده بود موسوی و کروبی به همراه همسران‌شان به زندان حشمتيه تهران منتقل شده‌اند.

خانواده و فرزندان اين دو رهبر مخالفان دولت می‌گویند همه شواهد نشان از بازداشت آن‌ها دارد.

دختران موسوی در گفت‌وگو با کلمه گفتند شواهد بازداشت قوی است. آن‌ها افزودند: «با توجه به شواهدی که از روزها و هفته‌های قبل در اختيار داريم برای ما نيز عدم حضور پدر و مادرمان در منزل نزديک به يقين است.»

دختران موسوی و رهنورد اعلام کردند که تنها راه تکذيب بازداشت پدر و مادرشان ديدار با آن‌ها است.

خانواده کروبی نيز رفتار حکومت با موسوی و کروبی را «گروگان‌گيری و آدم‌ربايی حکومتی» ناميده و گفتند: «تمامی شواهد حاضر دال بر عدم حضور مهدی کروبی و فاطمه کروبی در منزل است.»

روز گذشته غلام‌حسين محسنی اژه‌ای، دادستان کل ايران نيز خبر انتقال ميرحسين موسوی و مهدی کروبی و همسران‌شان را به زندان نظامی حشمتيه تکذيب کرد.

محسنی اژه‌ای امروز بار ديگر در اين‌باره گفت: «ادعای آن‌ها [رسانه‌های خارجی] مبنی بر اين‌که اين افراد بازداشت شده و به زندان حشمتيه برده شده‌اند کذب است. آن‌ها در منازل‌شان هستند ولی محدوديت‌هايی در ارتباطات آن‌ها ايجاد شده است.»

رامين مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ايران، نيز روز گذشته بازداشت موسوی و کروبی را مسأله داخلی ايران دانست و گفت هيچ کشوری اجازه ندارد در آن دخالت کند.

عباس جعفری دولت‌آبادی در ادامه سخنان خود به رويدادهای روز گذشته اشاره کرد و گفت: «روز گذشته در تهران اتفاق خاصی نيفتاد و رفت و آمد طبق روال عادی بود. تنها عده‌ای قصد داشتند در راستای تحريکات ضدانقلابی حرکاتی را انجام دهند.»

وی ادامه داد: «پليس طبيعتاً طبق وظايف خود نسبت به پراکنده کردن افراد اقدام کرده که اين کار خلاف قانون نبوده و کار جاری و ساری پليس است.»

مخالفان حکومت ایران، روز گذشته، دهم اسفند، در تهران، شیراز، اصفهان، تبریز و مشهد در تجمع‌های غير متمرکز عليه حکومت اين کشور شعار دادند.

مخالفان، در پی فراخوان «شورای هماهنگی راه سبز اميد» برای اعتراض به بازداشت ميرحسين موسوی و مهدی کروبی به خيابان‌ها آمدند.
منابع حقوق بشری می‌گويند در جريان تجمعات اعتراضی روز گذشته، صدها نفر از معترضان توسط نيروهای دولتی در ايران بازداشت شده‌اند.

دادستان تهران در بخش ديگری از سخنان خود در مورد تعداد دستگيرشدگان رويدادهای روز ۲۵ بهمن‌ماه که در اين روز نيز مخالفان به خيابان‌ها آمده بودند، گفت: «هيچ‌کدام از دستگاه‌های امنيتی و انتظامی تکليف قانونی ندارند که آمار دستگيرشدگان را منتشر کنند اما پليس طبق مقررات موظف است به خانواده دستگيرشدگان اطلاع‌رسانی کند که اين موضوع را پی‌گيری کرديم و اين کار انجام شد.»

وی درباره دلايل عدم انتشار آمار دستگيرشدگان گفت: «دو عامل در اين موضوع نقش دارند، ابتدا تفاوت تعداد دستگيرشدگان است و سپس اين‌که برخی از اين مسائل سوء برداشت کرده و به نفع خودشان آن را موفقيتی بزرگ خطاب می‌کنند.»

پس از اعتراضات خيابانی ۲۵ بهمن‌ماه، خانواده‌های بازداشت‌شدگان چندين بار دست به تجمع زدند اما اين تجمع‌ها با خشونت نيروهای امنيتی پراکنده شد.
 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

آره والا بیچاره راست میگه باور نمیکنید خودتون برید نگاه کنید .
(البته اگر جرات میکنید)

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما