خانه

درباره آموزش آنلاین رادیو زمانه

جمعه, 1390-10-16 14:11
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

E-learning @ Radio Zamaneh

به تأیید مجموعه سازمان‌ها و نهادهای مدافع آزادی و حقوق بشر، ایران کشوری است که در آن آزادی بیان برقرار نیست، روزنامه‌نگاران و وبلاگ نویسان منتقد به زندان می‌افتند، علوم اجتماعی مشمول سانسور است و شهروندان برای بیان نظر خویش دچار محدودیت‌های بی‌شمار هستند. آنان از جمله به سختی می‌توانند مهارت‌هایی را کسب کنند که برای گزارش‌گری از زندگی و جامعه خود، به شکلی مؤثر و ویراسته، لازم دارند. از این رو رادیو زمانه این آرمان را در برابر خود نهاده که به شهروند-خبرنگارانی که می‌خواهند در کار گزارشگری مهارت بیشتری کسب کنند، کمک کند. امید ما بر این است که از این راه صداهای بیشتری امکان شنیده شدن یابند.

 

آموزش همگانی روزنامه‌نگاری

رادیو زمانه در آغاز سال ۲۰۱۱ اعلام کرد که ۱۰۰۰ کارآموز دوره آموزشی آنلاین روزنامه‌نگاری «زمانه» به زبان فارسی را طی کرده‌اند. تنها شش ماه پس از آغاز آموزش آنلاین "زمانه" در اوت سال ۲۰۱۰ تعداد کارآموزان از حد تصور آغازین ما بسی فراتر رفت. ما ابتدا برای آموزش حدود صد نفر تدارک دیده بودیم، اما چندی نگذشت که از آنچه عرضه کرده بودیم، استقبالی شد که ما را برانگیخت فعالیت‌های خود را  گسترش  دهیم. اکنون تعداد دانشجویان ما از ۲۰۰۰ تن فراتر رفته‌ است، بی آنکه ما در مورد فعالیت‌های آموزشی «زمانه» تبلیغ ویژه‌ای کرده باشیم.

اکنون، چند ماه بعد، و پس از کاری فشرده توسط تیمی از کارشناسان فناوری اطلاعات، خبرنگاران و آموزگاران، سیستم بهینه‌تری برای آموزش آنلاین تدارک دیده‌ایم که امیدواریم بتواند به دانشجویان کمک مؤثرتری کند. برپایه پیشنهادهای همکاران زمانه و کارآموزان، دوره‌هایی را طراحی کرده‌ایم که شرکت‌کنندگان در آنها بتوانند آگاهی‌هایی خود را تکامل دهند، از جمله در زمینه‌هایی چون: منبع‌شناسی، مهارت‌های نوشتاری، شگردهای مصاحبه، وبلاگ‌نگاری با تصویر وصدا، استفاده از تلفن‌های همراه هوشمند برای گزارشگری، امنیت آنلاین، و همچنین اخلاق روزنامه‌نگاری.

کوشش کرده‌ایم که برنامه آموزشی ما مختصر و مفید باشد و مخاطبانی را در ایران در نظر گیرد که به گزارشگری علاقه‌مند هستند اما نتوانسته‌اند مهارت‌های لازم در این زمینه را کسب کنند.ما در دوره آموزش  همگانی خود از سیستم خودکاری برای ارسال متن‌ها توسط ایمیل بهره می‌گیریم. درس‌ها و مکاتبات به زبان فارسی هستند. هر درسی با پرسش‌های چهارجوابی همراه است. دانشجویان از نتیجه کار خود آگاه شده و در صورت شرکت مؤثر در دوره، گواهی پایان دوره  دریافت می‌کنند.

 

از درس‌های پایه‌ای تا آموزش تعاملی و دو سویه و نشر مطالب

این شیوه ی آموزش که برپایه ی ایمیل است، با یک پلاتفرم آموزشی آنلاین برای دوره‌های پیشرفته تکمیل می‌شود. در این پلاتفرم آموزش و حمایت، شخصی و مستقیم است. برگزیدگانی از کارآموزان موفق در دوره‌ی مقدماتی و میانه این امکان را می‌یابند که در کلاس‌های دیجیتال ما شرکت کرده و مهارت‌های خود را در این سه گستره تکمیل کنند:  تولید متن، تولید رادیویی و تولید ویدیویی. هر دوره دو ماه است و کل دوره‌های پیشرفته شش ماه طول می‌کشد.

دانشجویان با شرکت در این کلاس‌های آنلاین امکان می‌یابند که مستقیما با مربیان تماس گیرند، منابع مفیدی را بارگیری (دانلود) کنند، اطلاعات خود را با دیگران در میان بگذارند و از یکدیگر بیاموزند.

مطالبی که کارآموزان تهیه می‌کنند، در صورت مناسب بودن و موافقت خودشان در تارنمای زمانه منتشر می‌شوند.

اینها نمونه‌هایی از این دست مطالب هستند:   

http://radiozamaneh.com/society/women/2011/09/14/6934

http://radiozamaneh.com/politics/2011/09/13/6917

http://radiozamaneh.com/culture/silver-screen/2011/09/01/6535


برنامه‌های آینده

 

ما بر آنیم که در آینده دوره‌هایی را نیز در زمینه علوم اجتماعی عرضه کنیم و در این راستا برنامه‌ خود را گسترش دهیم.

 روی این متن کلیک کنید تا اطلاعات بیشتری به زبان انگلیسی بیابید

Click on this document for more information in English

 

 

مصاحبه سارا روشن با رینکه فان سانتن در باره دوره های آموزش خبرنگاری  

سارا روشن ـ از اکتبر ۲۰۱۰ رادیو زمانه به ابتکار فرید حائری‌نژاد، سردبیر این رسانه یک دوره آموزشی خبرنگاری تشکیل داده است که شرکت در آن برای عموم به طور رایگان و آزاد است. همه شرکت‌کنندگان با نشانی ایمیل خود و به طور نا‌شناس وارد سیستم آموزشی می‌شوند و دو دوره آموزشی را با زمان‌بندی خود می‌گذرانند.

به گفته رینکه فان سانتن (Rieneke van Santen) مدیر اجرایی این پروژه در دوره اول ۷۰۰ نفر و الان ۱۷۰۰ نفر این دوره آموزشی را می‌گذرانند. با او درباره این دوره آموزشی گفت‌وگویی کرده‌ام و از او خواسته‌ام که توضیح بیشتری برای علاقه‌مندان بدهد.

 


رینکه فان سانتن- ما دو دوره متفاوت داریم؛ یکی دوره آموزشی مقدماتی و دیگری دوره پیشرفته است. دوره آموزشی مقدماتی درباره اصول اولیه خبرنگاری، کار با اینترنت و رسانه‌های جدید است. این دوره از طریق ایمیل به دانشجویان فرستاده می‌شود. در دوره پیشرفته کسانی شرکت می‌کنند که دوره مقدماتی را با موفقیت به اتمام رسانده و در یک آزمون نوشتاری قبول شده باشند. این دوره سه بخش دارد: دوماه آموزش نوشتار، دوماه آموزش گزارشگری صوتی و دوماه گزارشگری تصویری. در کنار این بخش‌ها در مورد اصول خبرنگاری و فلسفه خبرنگاری هم درس‌هایی آماده شده است. در این دوره شرکت‌کنندگان در یک تارنما با همدیگر و با استادان خود در ارتباط مستقیم هستند. 

 

هدف رادیو زمانه از برگزاری این دوره‌های آموزشی چیست؟

ما چند هدف مختلف داریم! یکی از مهم‌ترین اهدافمان ایجاد امکانی برای فارسی‌زبانان است که خبرنگاری مستقل را بیاموزند. از طرف دیگر رادیو زمانه می‌تواند فضایی ایجاد کند برای انتشار گزارش‌های شهروندی. 

 

ارزش مدرکی که شرکت‌کنندگان از رادیو زمانه می‌گیرند چیست؟

این مدرک در واقع نشان می‌دهد که آن‌ها «شهروند-گزارشگر» حرفه‌ای هستند و اصول اولیه تحقیق، نوشتن، ضبط صدا و تصویر و تدوین آن‌ها را بلد هستند.

برای رادیو زمانه که گزارشگری شهروندی را تشویق می‌کند، همه گزارشگر شهروندی هستند. این به این معناست که گزارش یک شهروند می‌تواند پیغامی داشته باشد که به اندازه گزارش یک فرد حرفه‌ای مهم باشد، ولی روشی که به آن موضوع پرداخته هم مهم است. به همین دلیل رادیو زمانه تلاش می‌کند گزارشگران شهروندی را آموزش بدهد که داستان‌های خود را بهتر تعریف کنند. 

 

چرا دوره مقدماتی از طریق ایمیل پشت سر گذاشته می‌شود؟

به دو دلیل: یک این‌که از طریق ایمیل، درس‌ها به شکل اتوماتیک فرستاده می‌شود و ما محدودیتی در تعداد شرکت‌کنندگان نداریم. دلیل دوم این‌که بیشتر شرکت‌کنندگان از ایران هستند و دسترسی آن‌ها به اینترنت محدود است و نمی‌توانند همه سایت‌ها را بازدید کنند ولی راحت‌تر به ایمیلشان دسترسی دارند. 

 

پراکندگی ایرانیان و آموزش آنلاین 

با خشایار، یکی از شرکت‌کنندگان این دوره که به تازگی دوره پیشرفته را تمام کرده و تا به‏حال چند برنامه رادیویی و چند مقاله در تارنمای زمانه منتشر کرده است، گفت‏وگویی داشته‌ام.

او در رشته برق صنعتی تحصیل کرده است و در همین زمینه هم کار می‌‏کند. 

 

انگیزه شما از شرکت در دوره آموزش روزنامه‌نگاری چه بوده است؟ 

خشایار: من همیشه به روزنامه‏نگاری علاقه داشتم و وبلاگ‏نویسی هم می‌‏کردم. در ذهنم هیچ‏وقت فکر نمی‌‏کردم ‏که روزنامه‏نگار بشوم، اما همیشه این علاقه را داشتم. این دوره را که دیدم، احساس کردم شاید من هم بتوانم وارد این کار بشوم و علاقه‏ام را از شکل خواندن مطالب به جهت ارائه مطلب سوق بدهم. 

 

در این دوره آموزشی چه چیزهایی یاد گرفتید؟ 

دوره «مهارت در نوشتن»، به لحاظ تئوریک دوره خیلی پرباری بود. این‏که چطور می‌‏توانیم یک مطلب را بی‏طرفانه منتقل کنیم و خیلی چیزهای دیگر که یاد گرفتن آن‏‌ها برای من لذتبخش بود. 

 

به نظر شما روش آموزش آنلاین برای یاد‏گیری خبرنگاری مناسب است؟ 

احتمالاً بهترین روش نیست. اما با توجه به وضعیت کنونی فارسی‏زبانان که در تمام دنیا پخش هستند، فکر می‌‏کنم راه دیگری به‏جز این وجود نداشته باشد. در واقع، حداقلی است که شاید مجبوریم به آن راضی باشیم. چون در جایی که فارسی‏زبان‏‌ها تمرکزشان از همه بیشتر است، در کشور ایران، شاید این موقعیت نباشد که همه بتوانند به شکل مناسب آموزش روزنامه‏نگاری حرفه‏ای و بی‏طرفانه را ببینند.

نکته‏ای که وجود داشت، این بود که مربی‏‌ها هیچ‏وقت معرفی نشدند. فکر می‌‏کنم این ضعف خیلی بزرگی بود. من هنوز هم نمی‌‏دانم دوره مهارت در نوشتن که خیلی دوره مفیدی بود و خیلی چیزهای مثبت از آن یاد گرفتیم، با کدام بزرگ‏واری بود که این‏قدر روی ما تأثیر گذاشت.

ما این را در‌‌ همان دوره اول مهارت در نوشتن مطرح کردیم و در دوره‏های بعدی، مربی‏‌ها به‏ نام معرفی شدند.

 

ضرورت یادگیری روزنامه‌نگاری آنلاین

تارا یکی دیگر از شرکت‌کنندگان این دوره‌های آموزشی است که با او گفت‏وگو کرده‌ام. تحصیلات‏ او در ایران در رشته خبرنگاری بوده و در همین زمینه هم کار کرده است. تارا در زمانی که در ایران بود، دوره آموزشی زمانه را شروع کرد و به پایان رساند. نخست از او پرسیدم که چگونه با این دوره آشنا شده است؟

تارا: من آگهی این برنامه آموزشی را در سایت زمانه دیدم. چون معمولاً به سایت رادیو زمانه سر می‌‏زدم و اخبار آن را می‌‏خواندم. 

 

چه انگیزه‏ای داشتید برای این‏که این دوره را بگذرانید؟ 

فکر می‌‏کنم کسی که در این حرفه مشغول است، یعنی روزنامه‏نگار یا خبرنگار است، لازم است که در این زمینه مطالعه و تحصیل کرده باشد و آموزش‏های پایه‏ای را دیده باشد. منتها لازمه این رشته این است که همیشه از آخرین اطلاعات و دانش روز در این زمینه باخبر بشود. همین باعث شد که من فکر کردم خوب است که من هم این دوره را بگذرانم و حتماً چیزهای جدیدی یاد خواهم گرفت. 

 

آیا انتظارات‏ شما برآورده شد؟ 

تا حد خیلی زیادی بله! به‏خصوص من اطلاعات زیادی در مورد روزنامه‏نگاری آن‏لاین، نحوه استفاده و کاربرد اینترنت و فن‏آوری‏های جدید ارتباطی را از این طریق کسب کردم. 

 

به غیر از فن‏آوری جدید و اینترنت، از نظر روش خبرنگاری و روزنامه‏نگاری و تهیه گزارش‏های نوشتاری، ویدئویی و صوتی چه نکته‏هایی یاد گرفتید که در دوره آموزشی دانشگاهی‏ات به آن خیلی توجه نشده بود؟ 

یکی از نکاتی که در این دوره روی آن خیلی تاکید شد، این بود که خبرنگار‌ها از زیاده‏گویی و گفتن مطالب بیهوده و حاشیه رفتن پرهیز کنند و سعی کنند موضوعی که مد نظرشان است را در کوتاه‏‌ترین حجم مطلب و خیلی ساده و روان مطرح کنند. نکته دیگر هم بحث‌‌ همان بی‏طرفی و رعایت اخلاق روزنامه‏نگاری بود که من احساس می‌‏کردم در این دوره، خیلی روی آن تاکید می‌‏شود. 

 

فکر می‌‏کنید روش آموزش به‏ شکل آنلاین مناسب است؟ شما در ایران بودید و دوره پایه‏ای رسانه را از طریق ایمیل دریافت می‌‏کردید. فکر می‌‏کنید این روش، روش مناسبی است برای علاقه‌مندانی که در ایران زندگی می‌کنند و می‌‏خواهند چنین دوره‏ای را بگذرانند؟ 

به نظر من بله؛ روش مناسبی است. این‏که این دوره‏‌ها به‏صورت آنلاین برگزار شود، خیلی خوب است. به‏خاطر این‏که معمولاً خبرنگار‌ها و روزنامه‏نگار‌ها وقت‏شان خیلی پر است و حتی ممکن است روزهای تعطیل کشیک داشته باشند و بروند سر کار. به همین دلیل، این‏که مطالب از طریق ایمیل می‌‏آید و آموزش‏‌ها به صورت اینترنتی و غیر حضوری است، باعث می‌‏شود که خیلی‏‌ها بتوانند در وقت‏های آزادشان این دوره را بگذرانند. 

 

در این دوره، نکته‏هایی بوده است که به شکل انتقادی به آن نگاه کرده باشید یا فکر کرده باشید که نیاز به تغییر دارند؟ 

در ارتباط با نقاط قوت‏اش، این‏که این دوره به صورت تعاملی برگزار شد، یعنی امکان ارتباط شرکت‌کننده‏‌ها با همدیگر و ارتباط دوجانبه و تعاملی با مربی وجود داشت، خیلی خوب بود و فضای آموزنده و خوبی بود.
این شیوه باعث می‌‏شد که ما شرکت‌کننده‏‌ها بتوانیم از تجربیات همدیگر استفاده کنیم. این‏که بحثی مطرح می‌‏شد و همه در آن شروع می‌‏کردند و در مورد آن نظر می‌‏دادند و موضوعاتی حتی اضافه بر آن واحدهای درسی‏ای که ما باید پاد می‌‏گرفتیم، مطرح شد و همه به همدیگر منابع مفید معرفی می‌‏کردند، به نظر من خیلی عالی بود.

ولی مثلاً در ارتباط با بحث برنامه‏هایی رادیویی یا ویدئویی و آموزش آن‏‌ها، یک‌سری کم و کسری و اشکالاتی وجود داشت. مثلاً ممکن بود درس‏‌ها یا برخی مسائل، به لحاظ فنی خیلی خوب توضیح داده نشوند و مثلاً ما با خواندن درسنامه، کاملاً نمی‌‏فهمیدیم که چطور با این نرم‏افزار کار کنیم.

ولی باز همین تعاملی بودن دوره و این‏که همه می‌‏توانستند با همدیگر حرف بزنند، سبب می‌‏شد که اشکالات کارمان را مطرح کنیم و از آن طرف، یک نفر دیگر که منظور مربی را فهمیده بود برای بقیه توضیح می‌‏داد و یا حتی خود مربی توضیحات تکمیلی می‌‏گذاشت و آن مسئله برطرف می‌‏شد.

شما هم اگر علاقه‏مندید در این دوره‏ی آموزشی شرکت کنید، می‌‏توانید از طریق سایت رادیو زمانه برای شرکت در این دوره آموزشی ثبت‏نام کنید و یا به تارنمای http: //www. darsnameh. com/ مراجعه کنید

 

 

ضمیمهاندازه
presentation_e-learning_for_website_sep_2011.pdf2.03 مگابایت
Share this
Share/Save/Bookmark

همراه گرامی زمانه

شما آزمون ها را به صورت جداگانه و از طریق ایمیل چند روز پس از ارسال درس مربوطه دریافت خواهید کرد.

اگر با مشکل یا سوال دیگری مواجه شدید لطفا از طریق ایمیل با ما تماس بگیرید
amouzesh@radiozamaneh.com

با احترام

گروه آموزش آنلاین زمانه

من در همین درس نخستی که از شما دریافت کردم، متاسفانه لینک آزمون را نمی بینم. آیا این لینک به صورت جداگانه ارسال می شود؟

سلام
تا کنون در سه دوره از آموزشهای آنلاین شرکت کردم و بسیار متشکرم ولی از همان اول مدام دارم توسط ایمیل خدمتتان عرض میکنم که لینک عکس و فیلم که در ایمیلهای خودتان ارسال میکنید عکسها هیچکدام نمایش داده نمیشود و من با کلیک راست و شو پیکچر هم نمیتوانم ببینم حالا این مطلب برای دو دوره اول زیاد مهم نبود ولی در این آموزش چند رسانه ایی من اصلا نمیتوانم عکسها را ببینم و نمیدانم باید چکار کنم چون به این آموزشها علاقمند شده ام و میخواهم این کار را انجام دهم ولی هیچکدام از عکسها نمایش داده نمیشود
متشکرم
ل

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ


 

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

همیاران ما