ویدیوهای دیگر شهرفرنگ

خانه | گفت‌و‌گو‌های زمانه

مجموعه سخنرانی‌های همایش گفت‌و‌گو‌های زمانه

شنبه, 1391-09-25 07:59
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
See video

اهمیت رسانه‌های مستقل و آزاد 

 

مدافعان حقوق بشر در ویدئویی که در همایش گفت‌و‌گو‌های زمانه پخش شد، درباره اهمیت دسترسی آزاد به رسانه‌ها می‌گویند. شیرین عبادی (برنده جایزه نوبل برای صلح ۲۰۰۳)، هادی قائمی (مدیر کمپین بین المللی برای حقوق بشر در ایران) و علی اکبر موسوی (نماینده مجلس ششم شورای اسلامی در ایران و پژوهشگر) هریک از سانسور، اختناق، استبداد تمامیت خواه در ایران و ارزش آزادی بیان، رسانه‌های مستقل و  گسترش جامعه مدنی برای به ثمر رساندن ارزش‌های دمکراتیک، می‌گویند.

همایش گفت‌و‌گو‌های زمانه در ۳۰‌ام نوامبر در آمستردام به دو زبان انگلیسی و فارسی برگزار شد.

 

میزگرد رسانه و صداهای «دیگر»

 

مهیندخت مصباح، روزنامه‌نگار آزاد، سهراب رزاقی، جامعه‌شناس، عبدی کلانتری، جامعه‌شناس و بهروز آفاق، مدیر بخش آسیا و اقیانوسیه سرویس جهانی «بی‌بی‌سی» هریک با نگاهی انتقادی به کارکرد رسانه‌ها در ارتباط با جامعه، صحبت کردند. گرداننده این میزگرد محمدرضا نیکفر، سردبیر رادیو زمانه بود.

 

در گفت‌و‌گو‌ها این پرسش مطرح شد که آیا رسانه‌ها به روی همه مسائل جامعه و همه صدا‌ها گشوده هستند، یا اینکه پیش‌داوری‌ها، انتخاب‌های ایدئولوژیک، ساختار قدرت و الزامات تکنیکی و حرفه‌ای افق دید آن‌ها را محدود می‌کند.

 

 

 

 

نقض حقوق بشر، موضوع مذاکره با ایران

 

شیرین عبادی، حقوقدان و فعال حقوق بشر در سخنرانی همایش «رسانه و صداهای دیگر»، با اشاره به محدویت آزادی بیان در ایران از اتحادیه اروپا خواست تا ماهواره‌های غیر فارسی زبان و برون مرزی، دولت ایران را تحریم کند. وی در مورد تحریم‌ها هوشمندانه از اتحادیه اروپا خواست که به مسأله فشارهای اقتصادی بر مردم حساس باشند و فقط عرصه عمل دولت جمهوری اسلامی را محدود کند و به مردم آسیبی نرساند.

 

برنده جایزه صلح نوبل به مسأله آزادی بیان پرداخت و به مشکلات هنرمندان و نویسندگان در چگونگی عرضه آثار خود، ضرورت صدور مجوز برای پخش آثار هنری از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد، محدودیت‌های کاربران اینترنتی، ایجاد خلل در پخش برنامه‌های رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور در داخل ایران، راه‌اندازی اینترنت ملی و نبود بستری مناسب برای انتقاد از قانون اساسی، اشاره کرد.

 

 

وظیفه رسانه‌های بیرون از ایران

 

بیژن مشاور، رییس هیئت مدیره زمانه، در سخنرانی خود در همایش گفت‌و‌گو‌های زمانه با مرور شرایط کنونی ایران از تحولات اخیر، مقاومت مردمی، سرکوب، سانسور، دستگیری و اخراج خبرنگاران و وبلاگ‌نویسان سخن گفت.

مشاور بر وظیفه خطیر شهروندان روزنامه‌نگار و رسانه‌های برون مرزی در اطلاع‌رسانی انگشت نهاد. او در مورد «زمانه» گفت که این رسانه خود را متعهد به اطلاع‌رسانی در مورد حقوق بشر در ایران می‌داند؛ زمانه امید دارد به کمک این فناوری‌های رسانه‌های جدید از شهروندان روزنامه‌نگار را حمایت کند.

 

 

 

روایت تاثیرگذار زندگی مردم (به زبان انگلیسی)

 

مدیر رادیو زمانه، آرین د.ولف از تجربیات خود در کار با سازمان‌های حامی جامعه مدنی و رسانه‌ها در خاورمیانه گفت. او تاکید کرد که رسانه‌ها وظیفه دارند واقعیت‌هایی که داستان زندگی انسان‌ها هستند را بیان کنند.

 

جامعه مدنی به رسانه‌های برای رساندن پیامش، احتیاج دارد؛ اما رسانه‌ها هم نیاز به "داستان" دارند چرا که هیچ پوشش خبری‌ای نمی‌تواند به اندازه داستان واقعی زندگی انسان‌ها تاثیرگذار باشد. به اعتقاد د.ولف، کار روزنامه‌نگاری در حوزه ایران از پشت میز ممکن نیست. بلکه روزنامه‌نگار با همه مشکلاتی که امروز برای تولید از داخل ایران وجود دارد، می‌بایستی واقعیت‌های تاثیرگذار زندگی انسان‌ها را به تصویر کشد.
 

 

میراث رادیو زمانه (به زبان انگلیسی)

 

لیون ویلمس (Leon Willems) مدیر سازمان Free Press Unlimited در سخنرانی خود در بخش دوم همایش, به تقدیر از "زمانه" پرداخت. او از سردبیران پیشین زمانه  − مهدی جامی، حسین علوی و فرید حائری‌نژاد −، و همچنین مدیران دبیران پیشین آن − مهدی جامی، زوران جوکانویچ و روت کروننبرگ − قدردانی کرد. او از زمانه به عنوان «ما-رسانه» (We Media) یاد کرد.

 

 

 

 

میزگرد شبکه‌های اجتماعی و فناوری‌های اینترنتی (به زبان انگلیسی)

 

با شرکت عبدی کلانتری، منتقد فرهنگی، جامعه‌شناس و وبلاگ نویس؛ علی کریم‌زاده بنگی، کاندید دکتری در دانشگاه تورنتو و متخصص سیاست امنیت و نظامی‌گری در اینترنت؛ محمود عنایت، کاندید دکتری مطالعات اینترنت در دانشگاه آکسفورد و مدیر بنیاد رسانه‌های کوچک. گرداننده این جلسه، کیانا کریمی متخصص اینترنت و فضای مجازی است.

 

 

میزگرد رسانه‌های سنتی (به زبان انگلیسی)

 

با شرکت بهروز آفاق، مدیر بخش آسیا و اقیانوسیه سرویس جهانی «بی‌بی‌سی» و نازنین انصاری، مدیر روزنامه کیهان لندن؛ گرداننده این جلسه شهزاده سمرقندی، روزنامه‌نگار و تولیدکننده در رادیو زمانه است.

 

 

میزگرد حرکت‌های اجتماعی (به زبان انگلیسی)

 

با شرکت شیرین عبادی، حقوق‌دان و برنده جایزه صلح نوبل و کامران اشتری، مدیر تارنمای «عرصه سوم»؛ گرداننده این جلسه لیدا حسینی‌نژاد، روزنامه‌نگار و تولیدکننده رادیو زمانه است.

 

 
Share/Save/Bookmark

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما