خانه | جامعه | زنان

دیدبان زنان: نگرانی از کاهش سن ارتباط با جنس مخالف

یکشنبه, 1391-05-01 23:01
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
مروری بر اخبار حوزه زنان: ۲۴-۳۱ تیر ۱۳۹۱
مریم حسین‌خواه
مریم حسین‌خواه - در هفته گذشته از سویی شاهد محدود کردن هرچه بیشتر مهریه زنان از سوی مقامات مسئول بودیم و از سوی دیگر اخباری حاکی از کاهش سن ارتباط با جنس مخالف به ۱۱ سال و کاهش سن روسپیگری به ٢٠ سال منتشر شده است.
 
برخورد با پوشش زنان نیز همچنان ادامه دارد و در شیوه‌های مختلف از ممنوع‌الخروجی بازیگران زن تا بازداشت زنان در رستوران و قهوه‌خانه و کنسرت اعمال شده است. راه‌اندازی ده دانشگاه دخترانه نیز که از دیگر اقدام‌های دولت برای اجرای توامان طرح‌های جداسازی جنسیتی و ترویج "حجاب و عفاف" است، ازجمله خبرهای حوزه زنان در هفته آخر تیرماه بود.
 
مهریه‌های بیشتر از ۱۴ سکه را ثبت نکنید
 
داستان محدود کردن مهریه زنان که در هفته‌های گذشته دوباره به صدر اخبار برگشته بود، همچنان ادامه دارد. پس از آنکه لایحه حمایت از خانواده میزان مهریه قابل پیگیری از سوی قانون را ۱۱۰ سکه طلا قرار داد و رئیس قوه قضائیه نیز اعلام کرد مردانی که توان پرداخت همین میزان را نیز ندارند، بازداشت نخواهند شد، رئیس ستاد دیه خواستار محدود کردن میزان مهریه به ۱۴ سکه شده است.
 
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اسدالله جولایی، رئیس ستاد دیه می‌گوید: "با این افزایش قیمت سکه، تعداد ۱۱۰ سکه هم زیاد است و باید دفا‌تر اسناد را مجبور کرد که بیشتر از ۱۴ سکه را ثبت نکنند."
 
وی با بیان اینکه در دو سال گذشته حدود ۲۰ هزار خانواده به دلیل شکایت زنان برای دریافت مهریه "ازهم پاشیده"، گفت که آمار شکایت برای دریافت مهریه در حال افزایش است.
 
 
رئیس ستاد دیه: با این افزایش قیمت سکه، تعداد ۱۱۰ سکه هم زیاد است و باید دفا‌تر اسناد را مجبور کرد که بیشتر از ۱۴ سکه را ثبت نکنند
رئیس ستاد دیه کشور البته هیچ اشاره‌ای به دلایل زنان برای به اجرا گذاشتن مهریه‌هایشان نکرد و نگفت که شمار زیادی از زنان از مهریه به عنوان تنها دست‌آویز قانونی برای گرفتن حقوق بدیهی شهروندی‌شان استفاده می‌کنند.
 
در بسیاری از خانواده‌های سنتی که به زن اجازه اشتغال داده نمی‌شود و اموال مشترک نیز پس از طلاق تقسیم نمی‌شوند، مهریه تنها سرمایه زنان در هنگام طلاق است. بسیاری از زنانی که نیاز مالی به مهریه ندارند نیز به اجرا گذاشتن آن را به عنوان حربه‌ای برای داشتن حق طلاق یا حضانت به‌کار می‌برند.
 
اسدالله جولایی با اشاره به پیشنهاد ستاد دیه مبنی بر اضافه کردن شرط عندالاستطاعت بودن مهریه در هنگام ثبت ازدواج، گفت که بر اساس این شرط "زوج در صورت داشتن استطاعت و توان مالی، مهریه زوجه را پرداخت می‌کند". این پیشنهاد که چندی پیش نیز مطرح شده بود، انتقادات فعالان حقوق زنان را در پی داشت.
از سوی دیگر زهره ‌سادات لاجوردی، مدیر سیاسی فرهنگی مرکز امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری از ارائه پیشنهاد بیمه شدن مهریه زنان خبر داده است.
 
وی در همایش زنان و جنبش بیداری اسلامی گفت که این پیشنهاد از سوی مرکز امور زنان و خانواده به وزیر دادگستری ارائه و مقرر شده لایحه‌ای در این رابطه تنظیم و راهکارهایی ارائه شود. وی البته جزئیات این طرح و چگونگی کارکرد آن را تشریح نکرده است.
 
کاهش سن ارتباط با جنس مخالف به ۱۱ سال
 
در حالیکه مسئولان مختلف سازمان بهزیستی در هفته گذشته درگیر تکذیب و تصحیح اخبار اعلام شده درباره کاهش سن روسپیگری در ایران بودند، محمود گلزاری، مدیر گروه روان‌شناسی دانشگاه علامه طباطبایی از کاهش سن ارتباط با جنس مخالف در چند سال اخیر به ۱۱ سالگی خبر داد و گفت: "این روابط از مسائل عاطفی به مسائل جنسی و ارتباط با چندنفر کشیده شده است."
 
 حبیب‌الله مسعودی فرید، مدیر کل امور آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی ایران، روز شنبه ۲۴ تیر با هشدار نسبت به پایین آمدن سن روسپیگری در ایران گفته بود: "بیشتر این زنان، بین٢٠ تا ٢٩ سال سن دارند"، اما همایون هاشمی، رئیس سازمان بهزیستی ایران، روز ۲۵ تیر در یک نشست خبری، این سخنان مسعودی فرید را رد کرد و احتمال داد که این آمار، مربوط به شهری کوچک یا روستا باشند.
 
مدیر گروه روان‌شناسی دانشگاه علامه طباطبایی از کاهش سن ارتباط با جنس مخالف در چند سال اخیر به ۱۱ سالگی خبر داد و گفت: "این روابط از مسائل عاطفی به مسائل جنسی و ارتباط با چندنفر کشیده شده است"
مدیر گروه روان‌شناسی دانشگاه علامه طباطبایی روز ۲۸ تیرماه با استناد به نتایج یک پرسشنامه در بین دانشجویان دختر گفت که ۴۰ درصد این افراد درسن کمتر از ۱۴ سالگی با جنس مخالف در ارتباط بوده‌اند و ۶۰ درصد آن‌ها نیز تجربه ارتباط با جنس مخالف را داشته‌اند.
 
به گزارش خبرگزاری مهر، در نشست تحلیل روابط دختر و پسر که با حضور شماری از زنان مبلغ و مشاور در دانشگاه‌های تهران برگزار شد، "ازدواج موقت با خواندن صیغه بدون اذن پدر، تنها با این بهانه که روابط شرعی باشد" نیز به عنوان یکی دیگر از مشکلات موجود در روابط دختر و پسران عنوان شد.
 
مقامات جمهوری اسلامی با نگرانی از ارتباط بین دختران و پسران جوان، هرگونه رابطه بین دو جنس مخالف را به روابط جنسی تعمیم می‌دهند. سیاست‌های جداسازی جنسیتی از سال‌های نخست استقرار جمهوری اسلامی به شدت دنبال شده و در سال‌های اخیر دامنه آن به دانشگاه‌ها، اداره‌های دولتی و برخی اماکن عمومی همچون پارک‌ها و بیمارستان‌ها نیز کشیده شده است.
 
راه‌اندازی دهدانشگاه دخترانه در ایران
 
همزمان با نگرانی‌ها در پیوند با ارتباط دختران و پسران جوان، بحث تاسیس دانشگاه‌های دخترانه که در چندماه گذشته از سوی مسئولان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پیگیری می‌شد نیز بالاخره به بار نشست. کامران دانشجو، وزیر علوم، دوشنبه هفته گذشته در نشست هماهنگی تشکل‌های دانشجویی از راه اندازی ده دانشگاه دخترانه در شهرهای مختلف ایران خبر داد.
 
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، وی همچنین وعده داد که در شهرهای سمنان، مشهد و کرمان نیز دانشگاه‌های دخترانه ایجاد خواهد شد.
 
اوایل تیرماه جاری نیز غلامرضا خواجه‌سروی، معاون فرهنگی اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ایران از راه‌اندازی "پرشتاب" دانشگاه‌های دخترانه در هر استان خبر داده و گفته بود که به زودی در هر استان یک دانشگاه‌ دخترانه راه‌اندازی خواهد شد.
 
دانشگاه آزاد نیز با راه‌اندازی شش واحد تک جنسیتی در شعبه‌های مختلف این دانشگاه درپی اعمال جداسازی جنسیتی است و به گفته  محمد مهدی مظاهری، معاون فرهنگی دانشگاه آزاد، ۹۰ درصد دروس عملی، آزمایشگاهی و کارگاهی و صد درصد دروس عمومی در این شعبه‌ها به صورت تک جنسیتی ارائه می‌شود.
 
ممنوع الخروجی بازیگران "بدحجاب"
 
هفته گذشته در ادامه سخت‌گیری‌ها به پوشش زنان، نیروهای پلیس برای دومین‌بار از حضور زنانی که پوشش آنها مطابق با آئین‌نامه‌های نیروی انتظامی نیست، در یک کنسرت در برج میلاد ممانعت کردند.
 
دامنه سختگیری‌ها درباره حجاب به مسافرت‌های خارجی زنان نیز کشیده شده و غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه از ممنوع الخروج شدن برخی زنان هنرمند حاضر در میهمانی‌های خارج از کشور به دلیل رعایت نکردن حجاب اسلامی خبر داده است
ماموران پلیس همچنان با پلمپ ٨٧رستوران سنتی و قهوه‌‌خانه به دلائلی همچون رعایت نکردن شئونات اسلامی و ارائه قلیان به بانوان، شماری از زنان حاضر در این اماکن را به بهانه بدحجابی بازداشت کردند. معاون پرورشی وزارت آموزش و پرورش نیز اعلام کرد که از این به بعد چادر به عنوان ملاک گزینش مدیران مدارس دخترانه قرار خواهد گرفت.
 
علاوه بر این، دامنه سختگیری‌ها درباره حجاب به مسافرت‌های خارجی زنان نیز کشیده شده و غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه از ممنوع الخروج شدن برخی زنان هنرمند حاضر در میهمانی‌های خارج از کشور به دلیل رعایت نکردن حجاب اسلامی خبر داده است.
 
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی زنان (وفا)، وی به خبرنگاران گفت که افراد ممنوع‌الخروج شده "برای شرکت در جشنی و به بهانه دریافت جایزه به خارج از کشور دعوت شده و در دام این افراد گرفتار شده بودند".
 
این مقام قضائی اضافه کرده است: "این‌ها پس از گرفتن عکس از طعمه‌های خود آن‌ها را مجبور به کارهایی می‌کنند و بر اساس‌‌ همان عکس قربانی را شانتاژ کرده و به جایی می‌برند که نباید بروند."
 
هشدار سخنگوی قوه قضائیه در حالی است که حضور برخی بازیگران زن همچون لیلا حاتمی که با رعایت حجاب در جشنواره‌های بین‌المللی خارج از ایران شرکت داشته نیز با واکنش برخی رسانه‌ها ومقامات در داخل کشور مواجه شده است.
Share this
Share/Save/Bookmark

روابط دختر و پسر رو نمیشه با زور تعیین کرد، این دولتمردان اگر ذره ای شعور و آگاهی داشتند به جای بازداشتن مردم از کارهای بد و نامناسب، کارها و رفتارهای خوب و مناسب را آموزش می دانند و برای این کار امکاناتی فراهم میکردند

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما