خانه | جامعه | زنان

تعریف جدید "تجاوز جنسی" پلیس فدرال آمریکا

پنجشنبه, 1390-11-06 17:02
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
سوده راد
سوده راد - روز ششم ژانویه ۲۰۱۲، کاخ سفید اعلام کرد که رئیس پلیس فدرال آمریکا رابرت مولر، به‌طور رسمی با تغییر تعریف تجاوز جنسی به پیشنهاد شماری از کمیته‌های جنایی، قضایی و اطلاعاتی FBI موافقت کرده است.
 
تعریف جدید، همانطور که در سایت FBI آمده است به "دخول به هر مقدار، در واژن یا مقعد با هر عضو بدن یا هر جسمی، یا دخول دهانی با آلت جنسی شخص دیگری، بدون رضایت قربانی"[۱] اطلاق می‌شود. این تغییر در تعریف تجاوز جنسی یکی از پیروزی‌های زنان و فمینیست‌ها در ایالات متحده به شمار می‌آید.
 
تعریف قضایی و جنایی پدیده‌هایی چون خشونت یا تجاوز جنسی، جدا از تأثیر بر نوع و میزان محکومیت عاملان آن در هر جامعه، تأثیر مستقیمی نیز بر فرهنگ و پیشگیری بروز این جنایت‌ها در جامعه دارد (اگرچه کافی نیست). عدم وجود یک تعریف مشترک بین‌المللی برای تجاوز جنسی که همه کشور‌ها آن را پذیرفته باشند موجب می‌شود با قربانیان تجاوز در هر کشور بنا به معیارهای قانونی آن کشور برخورد شود. در کشوری همین که زن از تجاوز شکایت کند، فردی که متهم به تجاوز است بازداشت می‌شود و در کشوری دیگر تا سال‌ها نمی‌توان مجرم متجاوز را به زندان انداخت. خشونت جنسی و به‌خصوص تجاوز بیشترین آمار عدم گزارش را به خود اختصاص می‌دهد. درصد گزارش، تعقیب قضایی و مجازات به طرز قابل ملاحظه‌ای در سیستم‌های قضایی گوناگون تفاوت دارد.
 
تعاریف و آمار تجاوزات جنسی
در سطح بین‌الملل، شمار موارد تجاوز که توسط پلیس در سال ۲۰۰۸ گزارش شده است، به ازای صدهزار نفر از ۰/۱ در مصر به عنوان کمینه، ۹۱/۶ در لسوتو به عنوان بیشینه و پنج در روسیه به عنوان میانه متغیر بود. دایره آمار قضایی آمریکا در سال ۱۹۹۹ تخمین زد که ۹۱ درصد از قربانیان تجاوز زن و نه درصد مرد هستند ولی ۹۹درصد متجاوزان را مردان تشکیل می‌دهند. معمولاً تجاوز توسط افراد آشنای قربانی صورت می‌گیرد و تعداد متجاوزانی که قربانی آن‌ها را نمی‌شناسد بسیار کمتر است.
 
تعریف قضایی و جنایی پدیده‌هایی چون خشونت یا تجاوز جنسی، جدا از تأثیر بر نوع و میزان محکومیت عاملان آن در هر جامعه، تأثیر مستقیمی نیز بر فرهنگ و پیشگیری بروز این جنایت‌ها در جامعه دارد  
 
تعریف تجاوز، در بسیاری متون قضایی، آمیزش (مقاربت) جنسی یا انواع دیگر روابط جنسی است که بدون رضایت فرد قربانی، از سوی شخص متجاوز براو تحمیل می‌شود. سازمان ملل، آن را تحت عنوان "مقاربت جنسی بدون رضایت" تعریف می‌کند و سازمان جهانی سلامت، در سال ۲۰۰۲ تعریف "نفوذ به مقعد یا وولوا [۲] همراه با اعمال زور و تحت اجبار، به وسیله آلت جنسی مردانه، سایر اندام‌های بدن یا یک جسم" را ارائه داده است.
 
بعضی کشورها همچون آلمان، تعاریف جامع‌تری را به رسمیت شناخته‌اند که در آن‌ها، الزامی برای مقاربت در تجاوز نیست. در بعضی متون قضایی، اصطلاح تجاوز با اصطلاحاتی همچون "رفتار خشونت‌آمیز جنسی" یا "رفتار جنایت‌آمیز جنسی"، جایگزین شده‌است، اما بعضی متون قضایی، تجاوز را هم چنان آن دسته از اعمالی می‌دانند که شامل نفوذ آلت مردانه به واژن و سایر رفتارهای جنسی مرتبط، همراه با اعمال خشونت جنسی باشد. به‌عنوان مثال در برزیل قانون تجاوز جنسی را "سکس واژینال بدون رضایت فرد" تعریف می‌کند. بنابراین، تجاوز به مرد، تجاوز آنال (مقعدی) و تجاوز اورال (دهانی)، مشمول این تعریف نمی‌شوند.
 
تعریف تجاوز جنسی در آمریکا
تعریف قبلی تجاوز جنسی در سیستم قضایی آمریکا، یعنی "ارضای جنسی زن با اعمال زور و برخلاف میل او"، حدود ۸۰ سال قبل تصویب شده بود. در این تعریف، تجاوز، تنها مقاربت واژینال (شامل نفوذ یا دخول به واژن توسط آلت تناسلی مرد)، با اجبار و عدم رضایت زن تفسیر می‌شود و تجاوزهایی از نوع مقاربت تحت زور از مقعد یا مقاربت‌های دهانی، تجاوز با یک جسم حتی اگر منجر به جراحات جدی هم می‌شد، تجاوز به مردان را پوشش نمی‌داد و در بسیاری از موارد حوزه‌های قضایی در صورتی که قربانی تحت تأثیر الکل یا مواد مخدر بود یا نمی‌توانست مدارک کافی ارائه کند، شکایت را تحت تجاوز ثبت نمی‌کردند. این تعریف قدیمی بسیاری از موارد تجاوز به زنان و کلیه موارد تجاوز به مردان را به رسمیت نمی‌‌شناخت و از همین رو هم به صورت گسترده‌ای به خاطر کمتر نشان دادن آمار واقعی تجاوزات جنسی مورد انتقاد قرار می‌گرفت.
 
در تصویب این تعریف جدید، گروه‌های دولتی و کارگزاران دولتی پابه‌پای هم نقش مهمی ایفا کرده‌اند. النور سمیل[۳]، رئیس بنیاد فمینیست مجارتی [۴] در این‌ زمینه می‌گوید: "این پیروزی بزرگی برای زنان است. ما حمایت‌های دولت اوباما، معاون اول جو بایدن و لین روزنتال مشاور کاخ سفید در خشونت علیه زنان، هان سوزان کربن مدیر اداره خشونت علیه زنان در وزارت دادگستری و همچینین پلیس فدرال آمریکا را تحسین می‌کنیم."
 
 او ادامه می‌دهد: "با یک مرجع مشترک جدید در مورد گزارش‌های FBI می‌توان آمار دقیق و واقعی و اوج وحشی‌گری این خشونت که زندگی بسیاری از زنان را تحت تأثیر قرار می‌دهد به دست آورد. گروه‌های زنان تأیید می‌کنند که این داده‌های کامل و درست به آن‌ها در تأمین منابع بیشتر برای مبارزه و کاهش تجاوز یاری می‌رساند."
 
 کارزار "تجاوز تجاوز است" [۵] که به ابتکار بنیاد فمینیست مجارتی و مجله خانم [۶] راه‌اندازی شد، موجب شد بیش از صد و شصت هزار ایمیل خواهان این تغییر به FBI و وزارت دادگستری سرازیر شود. در قوانین جزایی کنونی جمهوری اسلامی ایران، هرگونه مقاربت خارج از ازدواج، در صورت رضایت طرفین زنا و در صورت عدم رضایت قربانی تجاوز به عنف شناخته می‌شود.
 
زیرنویس:
 (۱)
 Penetration، no matter how slight، of the vagina or anus with any body part or object، or oral penetration by a sex organ of another person، without the consent of the victim.
 (۲)
Vulva
 (۳)
 Eleanor Smeal
(۴)
Feminist Majority Foundation
(۵)
Rape is Rape
 (۶)
Ms. Magazine

  

Share this
Share/Save/Bookmark

عالی بود.

....."دخول به هر مقدار، در واژن یا مقعد با هر عضو بدن یا هر جسمی، یا دخول دهانی با آلت جنسی شخص دیگری، بدون رضایت قربانی" اطلاق می‌شود..........

عجب تعریف جالبی. یعنی اگر با دستمال کاغذی یا انگشت توی دماغ یا گوش دوستتان کردید او را مورد تجاوز جنسی قرار داده اید. مواظب استفاده از گوش پاک کن ، پر، مو و نخ هم باشید....

البته ترجمه ی فارسی کمی دو پهلو بود، ولی با خوندن متن اصلی یا همون انگلیسیش فهمیدم منظور چیه!؟
شاید بهتره این طوری گفته(ترجمه) بشه:" دخول هر عضوی از بدن و یا هر جسمی به مقعد یا واژن به هراندازه ای که باشد و یا همچنین دخول آلت تناسلی فردی دیگر به دهان قربانی بدون رضایت او"
یعنی ورود آلت تناسلی به دهان فقط جزو مورد تجاوزه غیر مقعدی و غیر واژنیه و اشیائ و اعضای دیگه ای رو شامل نمیشه... یعنی حتی اگر شما با آلت مصنوعی هم به دهان کسی تجاوز کنید،یا با آلت تناسلی به قسمت های دیگر بدن(مثل سینه،لای دو ران و غیره) مالش یا فشاری وارد کنید و یا حتی اگر اعضای تناسلی(آلت،سینه،دهانه ی واژن ،باسن...) فرد دیگری را مالش دهید یا بمکید با وجود تشابه بسیار نزدیک به عمل تجاوز ؛ جزو تخلفات این قانون نخواهد بود... و طی قوانین دیگری مربوط به تجاوز به حریم شخصی افراد محاکمه خواهید شد.چیزی که مشخص است بحث واضح کردن تجاوز جنسی به عنوان شنیع ترین نوع تجاوز به حریم شخصی یک فرد است. در این قوانین عدم رضایت قربانی در هر لحظه ملاک تجاوز است....یعنی اگر فردی برای دخول واژنی راضی باشد ولی برای مقعدی ناراضی باشد و فرد متجاوز بدون توجه به رضایت فرد هر دو عمل را انجام دهد، صرفا بحث مقعدی آن عمل تجاوز محسوب خواهد شد.و یا فرد در حین عمل(دخول) اگر دچار نارضایتی شود و ازطرف مقابل بخواهد که هر چه زودتر به عمل خود پایان دهد ولی فرد خاطی بی تفاوت به نارضایتی طرف مقابل همچنان به عمل خود ادامه دهد ار لحظه ی نارضایتی فرد به بعد آن عمل تجاوز تلقی خواهد شد... ولی پشیمانی و نارضایتی بعد از اتمام عمل مصداق تجاوز نخواهد بود...

کاربر مهمان، شما جملات را درست متوجه نشده اید.

کاربر مهمانی که گفتید مراقب گوش پاک کن هم باشیم، تعریف درست گفته داخل شدن به واژن یا مقعد! خوبه که خودتون هم کپی پیستش کردین

واقعن چه قدر قوانینی که ما وضع می کنیم، ناقص و پیش پا افتاده است.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما