خانه | جامعه | زنان

رهبران زن در قیام یمن برای آزادی

سه شنبه, 1390-09-22 22:39
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
رب فریکن
برگردان: 
برگردان: فروغ.ن.تمیمی

رب فریکن- توکل کارمان، ژورنالیست یمنی ۳۳ ساله و یکی ازسه زن برنده جایزه صلح نوبل ۲۰۱۱هفته گذشته به دعوت حزب "مردم برای آزادی ودموکراسی" (ف.ف.د) در گردهمایی آنها درهلند شرکت کرد.

توکل کارمان، مبارز خستگی‌ناپذیر حقوق بشر، حقوق زنان ودموکراسی یکی ازرهبران جنبش مردم یمن برای آزادی است که در هفت سال اخیر، کارزارهای متعددی را سامان داده است. او اکنون چهره‌ای بین‌المللی است و پس از انتشار خبر دریافت جایزه نوبل به چهارگوشه جهان سفر کرده است تا افکار عمومی دنیا را متوجه انقلاب مردم یمن کند.
 
 
توکل کارمان در همایش لیبرالهای هلند تاکید کرد، باید میلیاردها دلار دارایی علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهور یمن را که می‌خواهد از قدرت کناره‌گیری کند، توقیف کنند. این درحالی است که علی عبدالله صالح، سند کناره‌گیری را به شرط داشتن تامین و امنیت اقتصادی- جانی خود امضا کرده است. خانم کارمان اما مدام می‌گوید: "خواهش می‌کنم دارایی‌های صالح را توقیف کنید. او یک دیکتاتور خون‌ریز و فاسد است."

او از اعضای رهبری حزب اسلامی "اصلاح" است. یعنی درواقع شاخه یمنی اخوان‌المسلمین. او در واقع عضو یک گروه بنیادگرا است. یعنی گروهی که ازاساس با حزب لیبرال هلند اختلاف ایدئولوژیکی دارد، اما باید این ژست خوب لیبرال‌های هلندی را در دعوت از او ستود. البته این برنده نوبل باید به پرسش‌های متعدد حاضران در مورد حزبش هم پاسخ می‌داد. توکل کارمان که خیلی هوشیار است در بخشی از سخنان خود گفت: "من به عنوان عضو حزب اصلاح دعوت نشده‌ام. من به عنوان یک انقلابی دعوت شده‌ام. من اینجا از طرف مردمی که در میدان‌های صنعا تظاهرات کردند صحبت می‌کنم. ازطرف انقلاب، مردم، قبایل، احزاب که همه در یک شعار با هم متحد شده‌اند و می‌گویند دیکتاتوری باید برچیده شود."
 
توکل کارمان: "ما زنان برای انقلاب خون دادیم. این یک انقلاب زنانه است. زنان در یمن خیلی بیشتر از سایر کشورهای عربی در جلوی صفوف در حرکت بودند. غیر ممکن است که ما زنان یک قدم به عقب بگذاریم"
از صحبت‌های خانم کارمان معلوم می‌شود که او به بخشی ازحزب تعلق دارد که خواهان اصلاحات اساسی و دموکراتیک است. او در این جلسه بر این نکته تاکید کرد که اگرچه، وقتی عضو این حزب شده است مردان محافظه‌کار خواهان اخراج وی بوده‌اند، اما گروه قابل توجهی از اعضای حزب یادشده را نیز مسلمانان میانه‌رو تشکیل می‌دهند. این فعال حقوق بشری، زنان را رهبران قیام مردم در یمن دانست: "ما زنان برای انقلاب خون دادیم. این یک انقلاب زنانه است. زنان در یمن خیلی بیشتر از سایر کشورهای عربی در جلوی صفوف در حرکت بودند. غیر ممکن است که ما زنان یک قدم به عقب بگذاریم."
 
او با بیان اینکه تمام قوانین یمن ضد زن است، براین نکته تاکید کرد: "ما به قوانین جدید نیازداریم. در حال حاضر طرح‌های جدیدی علیه ازدواج دختران درکودکی، مطرح‌ هستند، اما در عین حال هنوز نمی‌توان به جنگ فرهنگ چندهمسری در یمن رفت."
 
مردان سنت‌شکن یمنی
اکنون اما مردان یمنی هم تغییر کرده‌اند. مردانگی در یمن به معنی جنگ‌آوری و حمل سلاح است. با وجود بودن میلیون‌ها سلاح در دست مردم و روحیه جنگجویی، مردان اسلحه را کنار گذاشته‌اند و تنها به تظاهرات صلح‌آمیز اکتفا کرده‌اند.
همسر خانم کارمان، محمد هم یکی از این سنت‌شکن‌ها است. او در ژانویه امسال اعلام کرد که همسرش دستگیر شده است. در فرهنگ یمنی این بزرگ‌ترین آبروریزی و بدبختی است که زنی ربوده یا دستگیر شود و مردم معمولاً در مورد آن سکوت می‌کنند، اما محمد گفت که چقدر همسرش باعث افتخار اوست. خانم کارمان نیز پس از دو روز آزاد می‌شود. محمد در همایش هلند در کنار همسرش حضور داشت و وقتی این خاطره در جلسه نقل شد، هلندی‌ها برای این مرد پیشروی یمنی دست زدند.
این زن و شوهر ماه‌ها در یک چادر در میدان صلح شهر صنعا پایتخت یمن تحصن کرده بودند ونگهداری سه فرزندشان به عهده اقوام‌شان بود.

توکل کارمان جوان‌ترین برنده جایزه صلح نوبل تاکنون است. پس از اعلام خبر دریافت نوبل، گروهی از زنان و مردان یمنی درمیدان صلح با هم رقصیدند. مردها او را گلباران کردند، اما متعصب‌های روحانی او را تکفیر و فتوای مرگش را صادر کردند.

به گفته توکل کارمان، در شهر "اب"، مردم به هنگام عید قربان سال جاری، امامی را که علیه او حرف می‌زند، به باد انتقاد می‌گیرند: "این کار در یمن خیلی جدید است. چون هرگز کسی اجازه نداشت علیه روحانیت حرفی بزند. بنا به چنین دلایلی می‌توان گفت در یمن واقعاً یک انقلاب اجتماعی اتفاق افتاده است... شیخ‌های مذهبی، شیخ‌های قبایل و هم نظامی‌ها باید حساب کار خود را بکنند. علی عبدالله صالح آنها را به اصطلاح سر کار گذاشته است و تامین‌شان می‌کند. جریان رشوه‌دهی باید تمام شود.این روباه مکار به هیچ وجه حاضر نیست کنار برود."

توکل کارمان به آینده خیلی خوشبین است : "مردم یمن خیلی فقیرند. فرهنگ قبیله‌ای حاکم است.مسلمانان رادیکال و القاعده هم با قدرت حضور دارند، اما برای نخستین‌بار که مردم باهم و با یک شعار و با یک رویا متحد شده‌اندو این بزرگ‌ترین چالش در تاریخ معاصر یمن است."
 
منبع:
فولکس کرانت، ۲۸ نوامبر ۲۰۱۱
Share this
Share/Save/Bookmark

سلام
خیلی تعجب میکنم که می بینم در زمانه کسی پیدا نمی شود که قبل از انتشار این مطلب؛ نام توکل کارمان را که نادرست است، تبدیل به توکل کرمان کند. انگار برخی همکاران و ادیتورهای شما هیچگاه سایت های دیگر را نمی خوانند و از تلفظ کتابی یا هلندی اسامی فاصله نمی گیرند.

با درود

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما