خانه | جامعه | زنان

گفت‌و‌گو با علیا ماجده المهدی:برهنه می‌شوم تا باشم

یکشنبه, 1390-08-29 13:37
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
برگردان: 
برگردان: نون- الف

وبلاگ‌نویس مصری، علیا ماجده المهدی، این روز‌ها بدل به فردی شده که در خاورمیانه و در هر خانه‌ای نامش به گوش می‌خورد و جنجالی جهانی را برانگیخته است. دلیل این کار اما عکس‌های برهنه‌ای است که او از خود در فضای مجازی منتشر کرده است. کار او مورد پوشش رسانه‌ای گسترده قرار گرفت و خشم بسیاری را در مصر برانگیخت.

 
این کار او همچنین لیبرال‌ها را نگران کرده تا مبادا پس از انتخاب احتمالی آن‌ها در انتخابات هفته آینده، بر چشم‌انداز سیاسی آن‌ها تاثیر بگذارد. علیا ماجده المهدی خودش را آتئیست می‌خواند. او پنج‌ماه گذشته را با دوست پسرش زندگی کرده که یک وبلاگ‌نویس به نام کریم عامر است. کریم سال ۲۰۰۶ به دلیل انتقاد از اسلام و توهین به رئیس‌جمهور سابق، حسنی مبارک، به چهارسال زندان محکوم شد. گفت‌وگویی که می‌خوانید، گفت‌و‌گوی اختصاصی علیا ماجده المهدی با سی‌ان‌ان است.
 
به چه دلیل عکسی برهنه از خودت روی توییتر منتشر کردی و چرا در آن عکس جوراب ساق بلند زنانه مشکی و کفش‌های پاشنه بلند قرمز به پا داشتی؟
علیا ماجده المهدی: پس از اینکه عکسم از روی فیس‌بوک حذف شد، یکی از دوستان مذکرم از من پرسید: آیا می‌توانم عکست را روی توییتر منتشر کنم یا نه؟ من پذیرفتم چرا که از زن بودن خود شرمنده نیستم، آن هم در جامعه‌ای که زنان در آن چیزی نیستند جز ابژه‌های جنسی که هر روز مورد آزار و اذیت مردانی قرار می‌گیرند که هیچ چیز راجع به سکس و اهمیت زن نمی‌دانند. این عکس برای من نوعی "بیان بودن" است. من بدن انسان را بهترین فضای بازنمایی هنری این موضوع می‌بینم. من عکس را شخصاً با استفاده از تایمر دوربینم گرفتم. رنگ‌های قوی قرمز و مشکی روی من تاثیرگذار بودند.
 
درون بدنی که در آن‌‌ عکس برهنه می‌بینیم واقعاً چه کسی هست؟
من می‌خواهم متفاوت باشم. عاشق زندگی‌ام و بیش از هر چیزی عاشق هنر، عکاسی و بیان اندیشه‌های خود از طریق نوشتن هستم. به همین خاطر بود که در رشته مطالعات رسانه‌ها درس خواندم و امیدوارم بتوانم به جهان تلویزیون راه پیدا کنم تا از آن طریق بتوانم حقیقت را به نمایش بگذارم در برابر دروغ‌های بی‌شماری که هر روز در این جهان بار آن را بر دوش می‌کشیم. من تصور نمی‌کنم که تنها راه بچه‌دار شدن ازدواج است، از نگاه من فقط عشق مطرح است.
 
واکنش والدین مسلمان شما چه بود؟ احساس آن‌ها نسبت به زندگی با دوست پسرت بدون آیین ازدواج چیست؟
آخرین بار ۲۴ ساعت پیش با آن‌ها حرف زدم. مایلند که از من حمایت کنند و به من نزدیک‌تر شوند؛ خصوصا پس از انتشار عکس‌ها، اما هنوز هم کریم را متهم می‌دانند که من را شست‌وشوی مغزی داده است. اما او تمام مدت از من حمایت کرده است. من چندماه پیش به خاطر این‌که والدینم سعی کردند زندگی‌ام را از طریق عدم پرداخت شهریه دانشگاهم کنترل کنند، از ای‌یوسی (دانشگاه آمریکایی قاهره) اخراج شدم.
 
رسانه‌ها به تو می‌گویند انقلابی اما تو در ماه فوریه در طول مدت ۱۸ روزِ انقلاب در میدان تحریر نبودی. آیا جدا از عکس برهنه‌ای که در فضای مجازی گذاشتی، روحیه سیاسی در تو وجود دارد؟
من هرگز سیاسی نبودم. بار اول در روز ۲۷ ماه مه ‌به تظاهرات پیوستم چرا که احساس می‌کردم به حضور و تصمیم‌گیری من نیاز هست. باید آینده مصر را عوض می‌کردم و از این رو دیگر ساکت نماندم. اینجا لازم است که روشن کنم من جزئی از جنبش ششم آوریل (گروهی سیاسی در مصر که از پیشروان انقلاب در مصر بودند) نیستم چرا که اخیراً شایعاتی در این زمینه توسط حزب دموکراتیک ملی مبارک شنیده می‌شود. آنها می‌خواهند روی بازخوردهای عکس سرمایه‌گذاری کنند.
 
من از زن بودن خود شرمنده نیستم، آن هم در جامعه‌ای که زنان در آن چیزی نیستند جز ابژه‌های جنسی که هر روز مورد آزار و اذیت مردانی قرار می‌گیرند که هیچ چیز راجع به سکس و اهمیت زن نمی‌دانند. این عکس برای من نوعی "بیان بودن" است 
چیزی که مرا شگفت‌زده کرد بیانیه جنبش ششم آوریل بود که در آن مشخص کرده بودند که علیا ماجده المهدی جزئی از سازمان ما نیست و اینکه آن‌ها آتئیسم را اصلاً قبول ندارند. کجاست آن لیبرالیسم و دموکراسی‌ای که مدعی‌اش بودند؟ آن‌ها برای جاه‌طلبی‌های سیاسی خود تنها آنچه را می‌گویند که جامعه می‌خواهد.
 

نظرت راجع به آزمایش اجباری باکرگی چیست که ارتش مصر از ده‌ها دختری می‌گیرد که در میدان تحریر بازداشت شده‌اند؟

به اعتقاد من این موضوع دقیقاً نوعی تجاوز است. در درجه اول آن ارتشی‌هایی که این تست را انجام می‌دهند باید مجازات شوند چرا که بدون رضایت دختر‌ها چنین کاری را انجام داده‌اند، اما به جای آن دختر‌ها باید شرمنده باشند و بسیاری از آن‌ها به اجبار سکوت کنند.
 
آیا در این انقلاب جنسی، تو سکس ایمن را هم تجربه کردی؟
اغلب مصری‌ها درباره سکس پرده‌پوشی می‌کنند، چرا که با این تفکر بزرگ می‌شوند که سکس چیز بدی است و کثیف است و در مدارس هیچ حرفی از سکس زده نمی‌شود. سکس برای اکثریت فقط مردی است که از زنی استفاده می‌کند و هیچ ارتباطی بین آن‌ها نیست و بچه‌ها تنها بخشی از این معادله‌اند.
 
برای من اما سکس بیان احترام است؛ دغدغه‌ای برای بیان عشق که در سکس جمع می‌شود تا هر دو طرف را راضی کند. من سکس ایمن را تجربه کرده‌ام، اما قرص نمی‌خورم چرا که مخالف سقط جنین هستم. از دست دادن بکارتم در سن ۱۸ سالگی برای من همراه با لذت بود، چرا که با مردی بودم که عاشقش بودم و ۴۰ سال از من بزرگ‌تر بود. کریم عامر مرد دوم زندگی من است و دومین عشقم.
 

وضعیت زنان را در "مصر جدید" چطور می‌بینی و آیا اگر انقلاب به موفقیت نرسد کشورت را ترک می‌کنی؟

من ابداً نسبت به انقلاب مثبت فکر نمی‌کنم تا زمانی که شاهد فوران یک انقلاب اجتماعی نباشیم. زنان زیر سایه اسلام تنها ابژه‌هایی برای استفاده خانگی‌اند، اما من جایی نمی‌روم و تا آخر علیه تبعیض‌ها خواهم جنگید. زنان بسیاری حجاب به سر می‌کنند تنها به خاطر فرار از آزار و اذیت هنگام راه رفتن در خیابان‌ها. من از این متنفرم که جامعه به روی همجنس‌گرایان برچسب غیرعادی می‌گذارد. تفاوت که غیر عادی نیست!
 
برنامه آینده‌ات با کریم چیست و فکر می‌کنی ادامه کلنجار رفتن با این گرفتاری جدید بدنامی برایت سخت باشد؟
در این ماجرا پی بردم که دوستانم واقعاً چه کسانی هستند و کریم را دارم که مرا عاشقانه دوست دارد. او به عنوان ناظر رسانه‌ای مشغول به کار است و من نیز به دنبال کار می‌گردم. از چیزهای ساده در زندگی استقبال کرده‌ام و به هر کلمه‌ای که می‌گویم اعتقاد دارم. دوست دارم در خطر زندگی کنم و تحت فشار همه تهدید‌هایی باشم که به گوشم می‌رسند تا آنجا که آزادی واقعی‌ای را به دست بیاورم که همه مصری‌ها برای آن می‌جنگند و روزانه برای آن می‌میرند.
 
 
در همین زمینه:
Share this
Share/Save/Bookmark

از "عشق چهل سال بزرگتر از خودش" مشخص کرد فمینیست بازیاش ادا اطواره و صرفا برای معروف بودن و به قول خودش متفاوت بودنه!! وگرنه حتما درک می کرد یه پیرمرد پنجاه ساله فقط برای بدن نازک و جوونش باهاش خوابیده!! و برعکسش(که جای زن جوون و مرد پیر عوض بشه) در دنیای مردسالار محال ممکنه.بلکه بر اساس قواعد دنیای مردسالار در پیری باید اینقدر بدن خودش رو پنهون کنه تا باعث اشمئزاز مردان نشه! این کوچولو من رو یاد فمینیستهای دماغ عملی و ناخن مانیکور کرده و رژیم سخت لاغری بگیر ایرونی می اندازه! که تمام توانشون رو برای زیبایی مردپسند به کار می گیرند و از اون ور مشکلشون ننوشتن از سکس در وبلاگشونه!! هیاهوی چند سال پیششون راجع به نوشتن از تن رو هم حتما به یاد دارید!!!
من با تن لخت زن مشکلی ندارم و قطعا از زنانگی خجل یا متنفر نیستم، با نمایش تن لخت زن (یا مرد) هم. به شرطی که جامعه اونقدر پیشرفت فکری و فرهنگی کرده باشه که بحث بر سر خوشگلی یا زشتی صاحب عکس از بحث راجع به مصائب زنانه در دنیای مردانه پیشی نگیره.من عربی بلد نیستم که بحثهای اعراب رو در این مورد پی گیری کنم اما با پیگیری بحث عجمها متوجه شدم لخت شدن اعتراضی زنان در خاورمیانه ، در حال حاضر یک جور خود زنیه !!

شاید بهتر بود به جای واژه "ابژه" که واژه ای نسبتا فنی است و برای خواننده روزمره ممکن است سخت خوان بود از واژه "ابزار" استفاده می کردم که متن همه فهم تر و آسان خوان تر شود ... امیدوارم دوستانی که مطلب را خواندند ببخشند و خود به جای ابژه از ابزار استفاده کنند :-) ...

علیا ماجده الگوی ما مبارزان خواهد بود و به او افتخار می کنیم. مبارزات بر علیه انسان ستیزی و زن ستیزی، امرزوه فراتر از یک شهر و یا کشور است. بر همه ماست تا با جهانی سازی مبارزات، حقوق از دست رفته خود را بدست آوریم. حرکت علیا تاثیری بزرگ در جهان و بخصوص کشورهای اسلامی دارد و بزودی شاهد گسترش آزادی خواهی خواهیم بود. ( باکرگی ممنوع)

كامنت اناهيتا رو قويا قبول دارم. دختره در حدي دور از درك جنسيته كه فرق عشق و شهوت رو قاطي ميكنه اونوقت مانيفست ازادي جنسيتي صادر ميكنه!

من با تمام توانم از این سبک مبارزه ها حمایت می کنم. واقعا به نظر من موثرترین، ارزشمندترین و با افتخار ترین نوع مبارزه همین نوعه. هر چی لختی بیشتر بهتر. سعی کنید فیگورهای بهتری بگیرید. البته نباید فیگورهاتون شبیه بازیگران پورن بشه وگرنه چه کاریه خوب همونها رو نگاه می کنیم هم خوشگلترند هم عکسهاشون با کیفیت تره. مردها هم وارد این مبارزه ها نشند. من یکی که از مبارزات اونها هیچ حمایتی نمی کنم برند از همنجنسخواه ها و زنان کمک بگیرند.

نمونه هایی از نمایش برهنگی پیش از علیا در نقاشی و هنر عکاسی و ... در خاورمیانه دیده بودیم ...از نظر ایده ی هنری ایده ی دست اولی نبوده ... اما خوب برای بیان اعتراضش از این راه استفاده کرده ، هر کس با توجه به شرایطش موقعیت می سازد . حالا مهم نیست که علیا فمنیست بوده یا نبوده ...هنرمند هست یا نه ... یا به قول خانم اناهیتا بینی اش را عمل می کند یا نه !... علیا سوژه است چون از زنان مصری است . چرا این موضوع رو اینقدر اسف بار و تراژیک می بینید که نمایش عادیه برهنگی تبدیل به خودزنی می شود ؟ ... حالا علیا برای اعتراض لخت شده شاید چون هیچ ابزار دیگری برای بیان اعتراضش نداشته( شبیه روزهای خاصی که مجبوریم فقط توی خیابون قدم بزنیم ) .ابزار سرکوب شده ش را به همه نشان می دهد ... نه اینکه به قول بعضی ها علیا فمینیست اقده ای باشد بلکه چون می خواهد کاری انجام دهد و ضربان قلبش را بشنود...

من برای این دختر جوان خیلی متاسفم. این خانمم مورد سواستفاده یک شیاد 60 ساله قرار گرفته .
این مرد مثل یک جادوگر این خانم رو سحر کرده . ما همه مدل اعتراض دیده بودیم ولی این دیگه نوبره .
اون هم یک زن مسلمان. خدا به پدر و مادرش صبر بده!!!

اصلن چیز مهمی نیست.بیخودی مهم جلوه داده شده.

همین یک کلام که میگه من پرده پوشی نمیکنم و اون سکس برای من همراه با لذت بود کافیه‌!? شما چه تصوری از اولین سکس داری!؟ این مساله کاملا شخصی‌ و اینکه هرکس دوست داره با چه آدمی‌ تو چه سنی یا چه هیکلی‌ بخوابه یک چیز کاملا شخصیه!اگر میگفت با یه پسر ۲۵ ساله و فقط به خاطره پول یا ماشین یا قیافه اون باهاش خوابیده مشکل حل بود!؟

آناهیتا و کیانا- چرا فکر می کنید عشق چیز پاک و مقدیسی است؟ عشق یعنی لذت و این مشکل ما ایرانی هاست که می خواهیم از هر چیزی یک اسطوره آسمانی بسازیم. اینکه او از سکس با مردی 50ساله لذت برده اگر فرض کنیم که مرد 50ساله جسم ظریف و جوان او را نشانه رفته ارزش عمل و حرفهای عولیا را کم نمی کند. عولیا یک حرکت انقلابی انجام داده که به نظرم هیچ زن ایرانی شهامت انجامش را ندارد. عولیا در حالی این عمل اعتراضی را انجام داده که کشورش درگیر انقلاب است. به جای نادیده گرفتن شجاعت ها به ناتوانی خود در به دست آوردن حقوق انسانی بیاندیشید.

چرا "متفاوت بودن" در "جوامع مسلمان" امکان پذیر نیست؟

با حامد موافقم. تمام اینهایی که برعلیه این خانم نظر میدهند به رگ غیرت شان برخورده. انگار که به ناموس اینها تجاوز کرده باشد. قول میدهم که حتی توی ایران هم زندگی نمی کنند، چه رسد به اینکه درد زنی که بخاطر مبارزه با بی عدالتی امتحان باکرگی میشود را حس کنند. همین جاهاست که می شود سرکوب و یا احترام به احساس، نیازها و عقاید دیگری را دید. مگر این خانم باید از کسی اجازه میگرفت که عاشق یک مرد چهل ساله بشود یا نه؟ آقای آناهیتا مگر شما مالک تمام زن های دنیا هستید؟

خانم میم: شمایی که حتی جرات ندارید با اسم واقعی خودتان در این دنیای مجازی یه پیامی درج کنید آنوقت کنار گود نشسته و میگید که لنگش کن. مرگ خوبه اما برای همسایه ها. اگر شش ماه بعد که همه هیجان ها فر.کش کرد یه مرتجع از نوع طالبانی اش وارد خانه این خانم شده و گلویش را از بنا گوش ببرد آنوقت هم از این عملش دفاع خواهید کرد.؟ این خانم با این عملش زحمات صد ها و بلکه میلیون ها زن مصری که مرتجعین را چند قدمی به عقب رانده بودند رابر باد داد. خانم چرا این احتمال را نمی دهید که این خانم ایگزبیشنیت هستند و فقط برای مطرح شدن اینکار را کرده اند.؟
اگر با این اعمال سوپر رادیکال افکار مردم را بتوان شبانه تغییر داد الان دنیای ما اینگونه نبود. با قاشق و چنگال که نمیشه کورالبرز را از سر راه برداشت. راستی خودتان چرا اینکار را نمی کنید.؟ حرف مفت که مالیات نداره.

جای او در جهنم است . خدا لعنتش کنه .
راههای دیگه برای اعتراض نبود که این کار رو کرد .

این دختر واقعا شستشوی مغزی شده!
هنوز تفاوت بین شهوت و عشق رو نمی دونه،
یه پیر مردم 60 ساله بکارتش رو برداشته بعد اینجوری میاد با عشق حرف می زنه!
خداوکیلی، خانومایی هم که اینجا کامنت می کذارند بگند، واقعا دختر 18 ساله معنی واقعی عشق رو می فهمه؟
به نظر من که ابدا،

علیاء گفته که عاشق آن آقای شصت ساله شده و از آن رابطه لذت برده، درباره ی اینکه اون آقا چرا با اون رابطه برقرار کرده چیزی نگفته، یعنی فقط از طرف خودش حرف زده و درباره ی حقیقت احساسش حرف زده، حالا ما چه می دونیم که اون به این رابطه نقدی هم داره یا نداره، به هر حال ایشون دیگر با اون آقای شصت ساله ادامه نداده و شاید یه نقدی هم داشته باشه به اون رابطه. علیاء هنوز خیلی جوونه و در حال مبارزه و انقلاب و تجربه و شناخت هست، کاملا معلومه که علیاء زن آزاده و مستقلیه و حرف و عملش یکیه و قادره یه نقد سیاسی جدی رو علیه اسلام گراها در جامعه اش به پیش ببره. فروغ خودمون هم زیر هجده سالش بود وقتی که عاشق یک مرد خیلی مسن تر از خودش شد و ازدواج کرد و بعدش هم رابطه هائی داشت که از اونها سرخورده شد. مگر بقیه زنهای فمینیست زندگی شون همیشه منزه بوده از نظر پرنسیبهاشون؟ نه، نبوده، حالا این زن جوان مصری دروغ نمی خواد بگه، باید محکوم بشه که ادا و اطوار در میاره؟ کمی انصاف هم خوب چیزیه آخه، این زن زندگیش رو برای بیان آزاد عقایدش کف دستش گذاشته و در مصره مونده، اگر دست اسلام گراها بیفته تکه تکه ش می کنند. باید به نداهای علیاء های خاورمیانه گوش داد و از اونها حمایت کرد و دید که زنان این منطقه دارند با شجاعت تمام علیه اسلامگرایان و همه نیروهائی که بر سر حقوق آنها دارند معامله می کنند تا انقلابشون رو به تاراج ببرند، مقاومت می کنند.

دختر کوتاه فکری که عاشق یه مرد 60 ساله میشه چیزی نمیفهمه ! احتمالا استادش بوده..سوالم اینه که اگه تو عاشق کاراکتر اون پیری شدی دیگه چرا باهاش خوابیدی !! کریم رو بگو ! خبر داره دختره با یه حاج آقا خوابیده عکسای لختشم به اسم مبارزه تو اینترنت گذاشته باز میخواد باش ازدواج کنه..این خانمه انگار کتاب زیاد خونده یا فیلم هندی زیاد دیده. دلیلشم اینه که این فکرای مسموم علیه زن ها رو تو جامعه پاک کنه ! بعضیا چقدر زود اسیر جو میشن 1ایشونم الان جو انقلابی گرفتتش ..فکر کرده الان میتونه دنیا رو تغییر بده..!
همونطور که اون پیری این دخترک رو گول زده این دخترک هم اون کریمه سیب زمینی رو گول زده !
واسه عشق هاشم شماره میذاره ! عشق شماره یک عشق شماره دو عشق شماره سه .. !
قدر خواهرای خودمونو بدونیم.به فرض که دوس پسر هم داشته باشند ..دیگه نمیرن با یه پیرمرد رابطه برقرار کنن یا عکس لخت بذارن و علنی بگن..بابا هر چیزی حرمت و حیایی داره... با زیر پا گذاشتن حیا میخوای با تبعیض جنسی مبارزه کنی..؟ راه بهتری وجود نداشت ؟

حامد اینکه خوابیدن با کسی به خاطر پول و ماشین زشته چه ربطی به این مطلب داره که یک نفر که ادعای پرچم داری حرکت آزادی تن رو داره بازیچهء یک نفر دیگه (حالا چه 50 ساله چه 25 ساله) شده و به خاطر بهره کشی از همین تن باهاش خوابیده؟! اینکه کی چکار کرده به خودش مربوطه ولی اینکه یک نفر سردمدار حرکتی بشه که خودش نقضش رو عمل کرده به قول دوستمون نوبره والااا
هر وقت یه زن 40 ساله اومد عکس برهنه اش رو گذاشت و گفت من با یک پسر 25 ساله هم خوابه هستم و به تنم افتخار می کنم اونوقت شاید بشه گفت آزادی تن اتفاق افتاده

یعنی همه حضراتی که اینجا نظر داده اند صد در صد از مورد سؤاستفاده قرار گرفتن علیا یا ادا بودن حرفاش به خاطر اولین رابطه اش مطمئن هستند؟؟ شما در صحنه حضور داشتید که تشخیص بدهید عشق بوده یا شهوت؟ یا اصلاً این موضوع اهمیتی هم دارد؟ خودش راضی بوده و احساس پشیمانی هم نکرده، برعکس خیلی دخترها که از بوسیدن عشقشان هم عزاب وجدان می گیرند و خودشان هم نمی دانند چرا. به قول آقای حامد اگر با پسری 25 ساله بود مشکل حل می شد و فمنیست بودنش مورد تأیید بود؟! یکی از برابری هایی که زنها برایش می جنگند حق انتخاب (از جمله انتخاب معشوق) نیست؟ اگر من معشوق 60 ساله ای انتخاب کنم این یعنی که تن به مرد سالاری داده ام؟! واقعاً ما هنوز تکلیفمان با خودمان روشن نیست.

آقای حامد شما چون مردید متوجه عمق فاجعه نیستید بلکه شاید خوشحال هم باشید که در پنجاه سالگی شانس بودن با دختری بیست ساله رو داشته باشید!!!فاجعه یعنی که زن فقط تا وقتی جوونه می تونه به قول خودش عشقی داشته باشه و در پیری حتی با هم سن خودش هم نمی تونه باشه چه برسه با مردی چهل سال جوون تر!! چون بر خلاف هیاهوهای بسیار دنیای مدرن، هنوز فقط یک بدنه ! نه انسان! زنان پیر تنها ، بسیار بیشتر از مردان پیر تنها هستند و این دقیقا مربوط به همین نگاه ابزاری به زنهاست. و برعکس مردان پیری که با زنان جوون تر از خودشون هستند !
صحبت اینه که یک فمینیست باید درکی از این مساله داشته باشه و آب به آسیاب سنتهای مردسالار نریزه! همین!

1- به نظر من وقتی درباره خانم علیا ماجده فکر میکنیم یا حرف میزنیم باید بین"شخص علیا ماجده" و "شخصیت تاملی علیا ماجده" و "شخصیت توهمی علیا ماجده" و"پدیده علیا ماجده" تفاوت قائل شویم.
2- شخص علیا ماجده از منظر تحلیلی و فردگرایانه عبارتست از مصداقی از گونه انسان (فردی از کلی انسان ) و از منظر سیستمی و جمعگرایانه علیا ماجده یعنی جزئی از جامعه مصر .
3- از منظر اخلاقی شخص علیا ماجده دقیقا به اندازه سایر اشخاص هدف است نه ابزار (یعنی باید درباره او اخلاقی فکرد و با او اخلاقی رفتار کرد آنهم به خاطر خودش نه برای رسیدن به هدفی غیر از شخص ماجده) از منظر حقوقی نیز ایشان دقیقا به اندازه سایر انسانها واجد حقوق انسانی و شهروندی است . یقینا میتوان بر علیه او اقامه دعوا کرد لکن با رعایت و لحاظ همه حقوق او.
4- شخص علیا ماجده امری عینی (عینیت مشاهده ای) و ملموس است و در وجود و ماهیت او بحث و اختلاف نظر معقول وجود ندارد. اما شخصیت علیا ماجده امری عینی (عینیت تئوریک) و در عین حال ناملموس و مجرد است. چرا که "شخصیت" اساساً امری انتزاعی و مجرد است . کسی نمیتواند به بیان حقیقی و غیر استعاری مدعی شود که "من شخصیت ماجده را ادراک حسی میکنم / شهود میکنم/ درون نگری میکنم". هر گفتاری درباره "شخصیت ماجده" تئوریک است.
5- شخصیت روانشناختی علیا ماجده از منظر تحلیلی و فردگرایانه عبارتست از : مجموعه باورها و احساسات و عواطف و نیازها و خواسته های شخص علیا ماجده. در شکل گیری شخصیت ماجده ژنتیک ، تربیت ، تجربیات ، تاملات، و سن و سال او سهیم اند. اما از منظر سیستمی و جمعگرایانه شخصیت او یعنی: خصوصیات فرآ آمده از نقش شخص ماجده به عنوان یک زن بیست ساله دانشجوی رشته ارتباطات در جامعه مصر سال 2011.
6- صورت بندی و بررسی و نقد یک شخصیت اساسا صورت بندی و بررسی و نقد یک نظریه درباره یک شخص است. هرگونه پیش داوری و تعصب و جزم و جمود و آرزو اندیشی در صورت بندی یا نقد و بررسی یک نظریه درباره علیا ماجده ،ما را به یک "شخصیت توهمی" از او رهنمون میکند. حتی خود ماجده علیا ممکن است در باره خود دچار توهم شود و یک شخصیت توهمی از خود بسازد.
7- شخص علیا ماجده فارغ از هر شخصیتی که دارد و هر تلقی که از شخصیت خود دارد آنگاه که در معرض آگاهی ما قرار میگیرد و به مثابه یک "پدیده " ظاهر میشود و خود را بر ما تحمیل میکند خواه ناخواه ما را دگرگون میکند و ما تنها در حین این دگرگون شدن است که خود و ماجده و دیگران و کل هستی را بازشناسی میکنیم. دقیقا به همین خاطر است که علیا ماجده در نظر یک زن متشرع "فاحشه "ای بیش نیست اما از منظر یک مبارز،او یک "مبارز" است (حدس میزنم نظر یک فاحشه به نظر زن متشرع نزدیک تر باشد تا زن مبارز!! ) و برای یک مادر مهربان یک "قربانی" ، قربانی یک سحر یا شهوت یا ... و برای یک حسن عباسی یک "توطئه صهیونستی" و برای یک هرزه نگار "یک سوژه جنسی بدیع".
8-
8 - "پدیده علیا ماجده" بی تردید در شکستن تابوی سکس و تضعیف مردسالاری و پدرسالاری در خاورمیانه سهیم است. این پدیده شاید در کوتاه مدت به عنوان چماق سیاسی بر سر احزاب لیبرال منطقه فرود آید اما در بلند مدت از نمادهای فرهنگی لیبرالسیم خاورمیانه ای خواهد بود.
9- از اهمیت اخلاقی و حقوقی شخص علیا ماجده که بگذریم ، اهمیت فرهنگی و سیاسی این شخص بیش از اهمیت فرهنگی و سیاسی شخص محمد البو عزیزی جوان تونسی که خودسوزی کرد نیست اما اهمیت فرهنگی "پدیده علیا ماجده" به نظر بیش از "پدیده محمد البو عزیزی" است .

حالم به هم خورد

حامد، محمد، حمید، علی، ادریس، نقی، تقی مگر خواهرهای ایرانی شما کم رفتن با مردهای پیر و پاتال، یا صیغه شدن یا ازدواج کردن؟ تو همین طبقه ی هنرمندهاش نگاه کنین، خانم فلان آقای نمایشنامه نویس و فیلمساز چه فاصله سنی داره با شوهرش؟ زن سوگلی فلان خواننده ی موسیقی سنتی ایرانی چه فاصله ی سنی داره با شوهرش؟ خانم آن یکی فیلسماز ایرانی در آغوش شوهرش سن دختر کوچکش می مونه، چرا این موارد رو به نقد نمی کشین؟ نقد چیه؟ حلوا حلواشون هم می کنین. حالا بند کردین به علیاء زن بیست ساله ای که هیچ قدرتی پشتش نیست بجز حمایت آگاه ترین نیروهای مردمی جهان. اعتراض این زن جوان محصولی از انقلاب زنان مصره، تنها ایستاده و داره حقیقت رو می گه و اعتراض می کنه و شماها دارین می زنینش. در ضمن زنان دیگه ای هم در خاورمیانه با گذاشتن عکس برهنه شون در اینترنت از علیاء حمایت کردن. آقای ع. دهقانی 50 زن آزادیخواه و چپ اسرائیلی هم در اعتراض علیه بنیادگراهای خودشون و در حمایت از علیاء عکس برهنه شون رو در اینترنت منتشر کردن، آیا اونا هم اکسهیبیسونیست بودن؟

علیا عمل انقلابی کرده؟ علیا حواسش بوده موهای بدنش رو کامل اصلاح کنه و هیکلش رو فرم باشه عزیزم! یعنی نگران این بوده که از نظر بقیه زشت به نظر نیاد!! علیا پیر یا چاق یا زشت نبوده علیا هیکل زیبای جوانش رو نشون داده و نه بر ضد ارزشهای مردسالاری مدرن ، که فقط بر ضد ارزشهای مردسالاری اسلامی(که در ابزار دیدن زن به شدت با سرمایه داری هم نظره) مثلا شورش کرده!! ایشون هیچ کاری برای زن به عنوان انسان نکرده .اما شاید برای داف ها (نوعی از زنان که خوشگل دلبر سکسی و صد البته جوان هستند) کرده باشه.اون رو هم باید رفت از خود داف ها پرسید !!

حالا چرا زن چهل ساله؟ هر وقت زن شصت ساله ای با مردی بیست ساله بود و همه هم تایید کردند و پیف پیف نفرمودند ما هم از عشق مردی شصت ساله به زنی بیست ساله استقال می کنیم.تا اطلاع ثانوی ولی پیف پیف !

همین دیگه برای زن امروزی انگار راهی برای اینکه نشان بدهد هست، وجود ندارد مگر آنکه نشان دهد بره ی خوبیست و بره وار لخت شود خوبست برای آنکه نشان بدهد هست میو میو کند یا پارس یا بع بع حتماً جایزه ای مهم به او خواهند داد منتظر شنیدنش هستیم

زنده باد ازادی!

فکر نمی کنم نمایش بدن برهنه راه خوبی برای اعتراض به ظلم و تبعیض علیه زنان باشد. برابری زن و مرد فقط وقتی اتفاق می افتد که آدمها بتوانند فارق از جنسیت، ابتدا خودشان را به عنوان یک انسان مطرح کنند. زنی که می خواهد با تاثیر گذاری وجذابیت اندام زنانه این پیام را به جامعه مرد سالار برساند،گویی به نوعی خود صحه بر اصول مرد سالارانه آن جامعه گذاشته. تا وقتی خود زنان نپذیرفته اند که انسان بودن خود را در هر سن و شرایطی بر زن بودنشان ارجح بدانند همواره زیر ظلم خواهند ماند. تا وقتی سختیها را با قدرت زنانگی خود دور می زنند کسی جز خودشان فریبشان نمی دهد. این ابتدا خود زنها هستند که بایدجایگاهشان را باور کنند تا کل جامعه را به این باور برسانند. استفاده ابزاری از بدن زن به هر شکلی، در هر جایی و به هر بهانه ای راه حل مناسب نیست.

خداییش بی خیال اصلا کار این بچه این همه حرص و جوش خوردن نداره.از بی دردی یا بی کاری یا بی عقلی مزمن و حاد رنج میبره این بچه باید قرصاشو به موقع بخوره.تفکر انقلاب جنسی سرشار از کهنگیه،دو قرن قبل دنیا اینو پشت سر گذاشت تا برسه به دنیای جدید..........لخت بودن جدید نیست که شگفت باشه ربطی هم به شجاعت نداره یه انتخابه،همین.......واسه چی میذاریم این خزعبلات ما رو از اصل اتفاقات دنیا منحرف کنه؟؟؟؟؟؟؟؟//بی خیال ریخت این بچه بسرغت تکراری میشه و فراموش..............

خوشا به حالتون اي آنهايي كه مخالف اين كار عليا ماجده هستيد !!!چرا كه هيچي نمي فهميد و در هفت ممكلت آزاد!!!

از ظن خود داريد به هم مي بافيد ؟ نمي دانيد يك زن بايد به كجا رسيده باشد كه بتواند در چنين جامعه متوحش و متحجري خودش را لخت كند و پاي آن هم بايستد

كاش ما هم ( من هم ) شهامت اين را داشتم كه از او حمايت كنم .

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما