خانه | جامعه | خيابان

والیبال نشسته ایران، بخت نخست مدال طلای پارالمپیک لندن

دوشنبه, 1391-06-13 10:27
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
ایرج ادیب‌زاده

ایرج ادیب‌زاده - شانزدهمین بازی‌های پارالمپیک لندن ۲۰۱۲ شامگاه چهارشنبه با حضور ملکه و نخست‌ وزیر انگلیس و ۸۰ هزار تماشاگر در ورزشگاه المپیک این شهر برپا شد.

 

http://radiozamaneh.com/sites/default/files/musicicon.jpg " style="width: 273px; height: 31px; " />

 

استیون هاوکینگ، فیزیکدان و کیهان‌شناس سرشناس بریتانیایی در مراسم گشایش، در نمایش ویژه‌ای با عنوان «سفر اکتشافی» از قابلیت‌های ورزشکاران معلول و نیز تجلیل از تلاش بشر برای شناخت کائنات سخن گفت.

 

تم اصلی مراسم گشایش بازی‌های المپیک معلولین لندن نشان‌دادن توانمندی و به چالش کشیدن درک ما از قابلیت‌های انسان بود. در این میان استیون هاوکینگ که فقط از طریق ابزارهای الکترونیکی قادر به حرف زدن و ارتباط با دیگران است، از قابلیت‌های شگرد ورزشکاران سخن گفت.

 

بازی‌های پارالمپیک لندن ۲۰۱۲ با حضور چهارهزار و دویست ورزشکار که ۲۵۰ نفر بیشتر از بازی‌های چهارسال پیش پکن هستند، از ۱۶۷ کشور جهان که ۱۹ کشور بیشتر از بازی‌های پکن هستند آغاز شد. آن‌ها در ۲۰ رشته‌ ورزشی به مدت ۱۱ روز رقابت می‌کنند. ۴۹۹ مدال طلا، نقره و برنز در ۲۰ رشته از بازی‌های پارالمپیک لندن تقسیم خواهد شد؛ ازجمله تیروکمان، دومیدانی، مسابقه با ویلچر یا صندلی چرخ‌دار و گلبال ویژه‌ نابینایان.

 

«بالاتر و سریع‌تر و قوی‌تر و البته بهتر»، شعار المپیک‌ها و پارالمپیک‌هاست. در این دوره لندن بهترین ورزشکاران معلول را گردآورده است. هم‌اکنون صدسال از ابداع ورزش‌های معلولین می‌گذرد. امروزه به دلیل پیشرفت‌های علمی و نیز به‌وجود آمدن این بینش در معلولان که ورزش لازمه‌ زندگی آن‌هاست، پیشرفت‌های شگرفی در ورزش معلولین به‌وجود آمده است.

 

«بالاتر و سریع‌تر و قوی‌تر و البته بهتر»، شعار المپیک‌ها و پارالمپیک‌هاست. در این دوره لندن بهترین ورزشکاران معلول را گردآورده است. هم‌اکنون صدسال از ابداع ورزش‌های معلولین می‌گذرد. امروزه به دلیل پیشرفت‌های علمی و نیز به‌وجود آمدن این بینش در معلولان که ورزش لازمه‌ زندگی آن‌هاست، پیشرفت‌های شگرفی در ورزش معلولین به‌وجود آمده است.

در سال ۱۹۴۵ در بیمارستان «استوک مند ویل» مدیر بیمارستان، پزشکی یهودی که از دست نازی‌ها در آلمان گریخته و به انگلستان رفته بود، سنگ بنای ورزش درمانی را برای کسانی که نقص عضو داشتند گذاشت؛ ازجمله بازی‌های با صندلی چرخ‌دار یا ویلچر که سربازان آسیب‌دیده جنگ‌ها در آن شرکت می‌کردند. بعدها همین بازی‌ها اساس به‌وجود آمدن پارالمپیک‌ها شد که نخستین آن در سال ۱۹۶۰ در رم شکل گرفت. بدین ترتیب مسابقه‌هایی به طور مرتب و هر چهار سال یکبار مثل المپیک برای معلولین به وجود آمد.

 

امروزه پیشرفت‌های علمی و تکنیکی به یاری ورزشکاران معلول آمده است. بهترین نمونه‌ آن ورزشکار آفریقای جنوبی اسکار پیستوریوس است که با پاهای مصنوعی در المپیک لندن در کنار ورزشکاران سالم رقابت کرد. او نخستین ورزشکار معلول جهان بود که توانست به دور نیمه پایانی دو چهارصد متر المپیک لندن برسد.

 

کاروان ورزشی ایران در سومین روز از چهاردهمین دوره پارالمپیک لندن با به دست آوردن سه طلا، یک نقره و یک برنز در رده سیزدهم تابلوی مدال ملت‌ها فرار گرفتند. ساره جوانمردی، بانوی تیرانداز ایرانی نخستین مدال را که یک برنز بود دریافت کرد. جلیل باقری در پرتاب وزنه به مسافت یازده متر و شصت و سه سانتیمتر قهرمان المپیک شد و مدال طلا گرفت. نادر مرادی در وزنه‌برداری و محسن کائیدی در پرتاب نیزه دو طلای دیگر برای ایران به ارمغان آوردند و کرم‌زاده در پرتاب دیسک مدال نقره به گردن آویخت.

 

شانس اول مدال طلای پارالمپیک لندن

 

والیبال نشسته ایران همیشه مدعی‌ترین تیم بازی‌های پارالمپیک بوده است. وضعیت این تیم در پارالمپیک لندن به چه صورت است؟

 

این رشته ورزشی که در واقع بعد از جنگ با عراق شکل گرفت، تاکنون چهار دوره در بازی‌های پارالمپیک مدال طلا گرفته و شش دوره قهرمان جهان شده است. جمشید حمیدی، کارشناس والیبال و روزنامه‌نگار در تهران، والیبال نشسته ایران را به فوتبال برزیل تشیبه و با آن مقایسه می‌کند.

 

جمشید حمیدی: ۷۹ ورزشکار مرد و زن از ایران به لندن رفته اند و والیبال ایران در حال حاضر، موقعیت بسیار خوبی دارد. هرچند که در وزنه‌برداری کششی و در پرتاب‌ها قهرمانان ایران همیشه افتخارآفرین بودند، اما والیبال ایران موقعیتی دارد که در جهان ورزش معلولان به‌عنوان برزیل والیبال دنیا مطرح شده است.

 

والیبال نشسته ایران در بازی‌های لندن با روآندا، چین، برزیل و بوسنی هرزگوین هم‌گروه است. بازیکنان بوسنی که همیشه قهرمان المپیک و جهان هستند، ایران را تهدید می‌کنند و همین کمی این شبهه را به‌وجود آورده است که در قرعه‌کشی و چیدن تیم‌ها سعی کرده‌اند دو قدرت بزرگ و دو مدعی اول را مقابل همدیگر قرار دهند.

سال ۱۳۶۴ خورشیدی در واقع اولین حضور والیبال نشسته ایران در مسابقات قهرمانی جهان در نروژ بود. از همان تاریخ بسیاری از ورزشکارانی که در جنگ عراق علیه ایران معلول شده بودند، در تیم ملی کشورمان حضور پیدا کردند و از آن تاریخ تقریباً همیشه این پیروزی‌ها ادامه داشته است.

 

در المپیک سئول حضور والیبال نشسته ایران تقریباً جنبه‌ آزمایشی داشت، ولی بعد از آن در بارسلونا، آتن و پکن شاهد درخشش بازیکنان والیبال ایران بودیم. تیم والیبال ایران چهار دوره قهرمان پارالمپیک شده و شش دوره هم قهرمان جهان شده است. فقط در المپیک آتن بود که در مقابل تیم بوسنی و هرزگوین دچار غافلگیری شد، به خاطر اینکه دو «ست» نخست را برده بود. در ست سوم و در شرایطی که فکر می‌کردند بازی تمام است، تیم بوسنی توانست با دفاع خوب تیم ایران را شکست دهد.

 

از آن تاریخ به بعد اگرچه بازیکنان معلول جنگی تیم بوسنی جوان‌تر بودند و بسیار از نظر قد و قواره در شرایط بهتری قرار داشتند، ولی جانبازان معلول هم به‌خصوص انجمن والیبال که آقای هادی رضایی آن را هدایت می‌کند، دست از تلاش برنداشتنند و اکنون بسیاری از بازیکنانی که معلول هستند، ولی معلول جنگی نیستند، در تیم ایران بازی می‌کنند که واقعاً نشانه‌ توجه به امور بنیانی در والیبال نشسته است.

 

والیبال نشسته ایران در بازی‌های لندن با روآندا، چین، برزیل و بوسنی هرزگوین هم‌گروه است. بازیکنان بوسنی که همیشه قهرمان المپیک و جهان هستند، ایران را تهدید می‌کنند و همین کمی این شبهه را به‌وجود آورده است که در قرعه‌کشی و چیدن تیم‌ها سعی کرده‌اند دو قدرت بزرگ و دو مدعی اول را مقابل همدیگر قرار دهند.

 

تیم ایران روز سه‌شنبه هفته جاری با تیم بوسنی بازی خواهد کرد. این بازی می‌تواند یک فینال زودهنگام باشد، اما آن چیزی که دوستداران ورزش والیبال ایران باید بدانند، این است که والیبال نشسته همیشه در ایران منشأ و به وجود آورنده تاکتیک‌ها و حرکت‌های نوین بوده است.

 

در جمع بازیکنان ایران، همه بازیکنان پرافتخار هستند، اما آقای جلیل ایمری با پنج دوره حضور در پارالمپیک، با چندین عنوان انفرادی کاپیتان تیم و پاسور است. بعد آقای داود علی پوریان که در حدود شش سال پیش، بهترین بازیکن جوانان جهان شده است، الان به‌عنوان کامل‌ترین بازیکن باشگاه‌های آسیا، پاسور است. در واقع دو با دو پاسور بازی می‌کند.

امروز بسیاری از تاکتیک‌هایی که در والیبال اجرا می‌شد و روزگاری برای معلولان اجرای آن غیر ممکن بود، در سطح والیبال معلولان ایران اجرا می‌شود. زدن آبشار که البته الان در تیم‌های دیگر هم گسترش پیدا کرده از والیبال ایران آغاز شده. آبشار پشت خط یک سوم و این بار تاکتیکی به نام پایک از تاکتیک‌هایی است که زدن آن از پشت منطقه‌ یک سوم در منطقه‌ شش بسیار بسیار است. برای همین والیبال نشسته ایران تمرین‌های خیلی خوبی کرده است. در جمع بازیکنان ایران، همه بازیکنان پرافتخار هستند، اما آقای جلیل ایمری با پنج دوره حضور در پارالمپیک، با چندین عنوان انفرادی کاپیتان تیم و پاسور است. بعد آقای داود علی پوریان که در حدود شش سال پیش، بهترین بازیکن جوانان جهان شده است، الان به‌عنوان کامل‌ترین بازیکن باشگاه‌های آسیا، پاسور است. در واقع دو با دو پاسور بازی می‌کند.

 

تیم ایران از پارالمپیک آتن شیوه استفاده از دو پاسور را باب کرد و الان همه تیم‌ها دارند این شیوه را اجرا می‌کنند. به‌هرحال من فکر می‌کنم که والیبال نشسته ایران با تدارکات خیلی خوبی که دیده است، می‌تواند شانس اول قهرمانی باشد. هرچند که تیم بوسنی تلاش کرده است در این چهار سال اخیر آماده‌تر از والیبال نشسته ایران باشد، اما در تورنمنت‌هایی معتبر جهانی و المپیک والیبال ایران همچنان شانس اول است. به‌خصوص که گروه فنی تیم والیبال نشسته ایران چندی پیش در مسابقات قهرمان اروپا که در هلند برگزار شد، تیم بوسنی را غافلگیر کردند و توانستند پیروزی خیلی خوبی برابر این تیم داشته باشند.

 

غیر از بوسنی چه تیم‌هایی رقبای اصلی تیم ایران در پارالمپیک لندن هستند؟

 

تیم مصر واقعاً متحول شده‌ و خیلی خوب‌ است. در کنار آن تیم روسیه در چندسال اخیر بازی‌های خیلی خوبی انجام داده و اردوهای تدارکاتی زیادی را با تیم ایران برگزار کرده است. من فکر می‌کنم ایران، مصر، بوسنی و روسیه می‌توانند چهار ضلع پایانی قهرمانی باشند، اما البته برزیل هم حرکت‌هایی رو به جلو دارد.

 

شما گفتید تمرین‌های تیم والیبال نشسته ایران بسیار متحول شده است. چقدر در مورد ورزش‌های دیگر به ورزش معلولین کمک می‌شود و برای آمادگی آن‌ها تلاش شده است؟

 

ورزش معلولین کشور ما یک مسئول بسیار علاقه‌مند، فعال، کوشا و بی‌ادعا دارد. آقای خسروی وفا واقعاً توانسته است برای معلولان کشور علی‌رغم اینکه برخی محدودیت‌ها و مشکلات نیز وجود داشته است، تلاش‌های خیلی خوبی انجام دهد. الان آن چیزی که در ورزش معلولان مد نظر است، یک این است که به‌هرحال نسل شجاعانی که از جنگ بیرون مانده‌اند و وارد عرصه ورزش شده‌اند، اکثر قریب به اتفاق‌شان بازنشسته شده‌اند. ساختن پشتوانه برای ایران همتی بوده است که آقای خسروی وفا و یاران‌شان در فدراسیون والیبال قرار داده‌اند. الان در تمام زمینه‌ها دارند تلاش می‌کنند.

 

به طور مثال تا چند روز دیگر جشنواره‌ای در مشهد با ‌عنوان جشنواره استعدادیابی برگزار می‌شود که در آن تمام رده‌های ورزش ازجمله ورزش بانوان، استعدادهایی را انتخاب می‌کنند و نخبه‌هایی را به اردوهای تیم ملی می‌آورند. به‌هرحال اردوهای تیم ملی‌ است که در حقیقت بازیکنان را می‌سازد، ولی مثلاً‌ والیبال ما جدا از اینکه شکل لیگ دارد و بسیاری از بازیکنان برجسته دنیا در والیبال نشسته، ازجمله همان بوسنی حضور دارند، اظهار علاقه کرده‌اند که در لیگ ایران بازی کنند. در رده‌های جوانان و نوجوانان هم مسابقات منطقه‌ای در جریان است و بعد قهرمانی کشور و در کنار آن‌ها مسابقاتی بوده که یک و دو هم دارد. الان تقریباً بازیکنان والیبال نشسته که بیشتر رشته تخصصی من است، بازیکنان تقریباً ورزش پیشه هستند و منبع درآمدی دارند که می‌توانند از طریق آن با دلگرمی بیشتری به والیبال بپردازند.

 

یعنی حرفه‌ای هستند؟

 

بله. حرفه‌ای هستند.

 

خبرهایی از قرعه‌کشی لیگ قهرمانان فوتبال اروپا و چند خبر دیگر از فوتبال

 

قرعه‌کشی لیگ قهرمانان فوتبال اروپا که پنجشنبه شب در موناکو انجام شد، رئال مادرید، قهرمان لیگ اروپا را در گروه «مرگ» در کنار منچسترسیتی قهرمان انگلیس، بروسیا دورتموند از آلمان و آژاکس هلند قرار داد. ۳۲ تیم برتر قاره اروپا در هشت گروه تقسیم شدند و از روز ۱۸ سپتامبر رقابت‌های خود را آغاز می‌کنند.

 

خبر دیگر اینکه بارسلونا در برابر رئال مادرید زانو زد. رئال مادرید با شکست اف سی بارسلونا قهرمان جام برتر اسپانیا شد. مادریدی‌ها با پیروزی دو بر یک در ورزشگاه خود به لطف دو گل زده در بازی رفت در نیوکمپ، برنده جام آغازین فصل اسپانیا، یعنی سوپر جام شدند که بین قهرمان لیگ و قهرمان جام حذفی هر سال برگزار می‌شود.

 

کارلوس کیروش مربی پرتغالی تیم ملی فوتبال ایران اسامی ۲۳ بازیکن برای حضور در اردوی آمادگی را برای بازی مقابل لبنان روز ۱۱ سپتامبر‌ (۳۱ شهریورماه) در مرحله‌ مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل اعلام کرد. ایران از دو بازی قبلی چهار امتیاز دارد و پس از کره جنوبی بالاتر از قطر، ازبکستان و لبنان قرار گرفته‌ است.

 

حرف‌های بدون تفسیر

 

بازی‌های المپیک لندن ۲۰۱۲ نزدیک به دو هفته است که به پایان رسیده است، اما حاشیه‌های آن همچنان به پایان نرسیده‌اند.

 

نفر دیگر نوشاد عالمیان، قهرمان تنیس روی میز ایران است که نتایج درخشانی در بازی‌های المپیک لندن ۲۰۱۲ با گرفتن سهمیه و دو پیروزی در دور نخست رقابت‌های پینگ پنگ المپیک و رسیدن به دور یک شانزدهم گرفت. او در گفت‌وگو با هفته‌نامه‌ «تماشا» در تهران می‌گوید: «مرا حتی به مراسم تجلیل از قهرمانان المپیک که وزارت ورزش برگزار کرد دعوت نکردند. فدراسیون تنیس روی میز نام من را برای شرکت در مراسم تجلیل نداد.»

لیلا رجبی یکی از هشت زن کاروان ورزشی ایران در المپیک لندن است که از قهرمانان بلاروس بود. او به خاطر همسرش پیمان رجبی، ورزشکار دونده، به ایران آمد و به نام ایران با نام لیلا رجبی در المپیک لندن شرکت کرد. او گلایه‌های بسیار دارد و در گفت‌وگو با شرق گفته است: «نه مربی داشتم، نه شرایط تمرینی استاندارد» و افزوده است: «شاید از ایران بروم».

 

او همچنین گفته است: «من تمام تلاشم را کردم که بتوانم مردم ایران را خوشحال کنم، اما بدون امکانات نتوانستم. مصاحبه‌هایی که مسئولان علیه من می‌کنند، جز اینکه مرا دلسرد کنند، هیچ چیز دیگری ندارد. من پنج سال بدون مربی تمرین کردم، بدون داشتن اردوی تدارکاتی مدال آسیا را برای ایران گرفتم.»

 

نفر دیگر نوشاد عالمیان، قهرمان تنیس روی میز ایران است که نتایج درخشانی در بازی‌های المپیک لندن ۲۰۱۲ با گرفتن سهمیه و دو پیروزی در دور نخست رقابت‌های پینگ پنگ المپیک و رسیدن به دور یک شانزدهم گرفت. او در گفت‌وگو با هفته‌نامه‌ «تماشا» در تهران می‌گوید: «مرا حتی به مراسم تجلیل از قهرمانان المپیک که وزارت ورزش برگزار کرد دعوت نکردند. فدراسیون تنیس روی میز نام من را برای شرکت در مراسم تجلیل نداد.»

 

نوشاد عالمیان می‌گوید با همه این بی توجه‌ای‌ها و مشکلات تمرین‌هایش را در یک پارکینگ انجام می‌دهد و با تمرین در همان پارکینگ خود را برای المپیک بعدی آماده می‌کند.

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما