خانه | جامعه | خيابان

والیبال ساحلی زنان و لباس شنای دوتکه

پنجشنبه, 1391-01-24 17:08
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
علی آخوندان

علی آخوندان - فدراسیون بین‌المللی والیبال، اعلام کرده است که ورزشکاران زن حاضر در رقابت‌های والیبال ساحلی، از این پس می‌توانند به جای پوشیدن لباس شنای دوتکه (بیکینی) از پیراهن‌های آستیندار یا بدون آستین به همراه شورت ورزشی استفاده کنند.

گفته می‌شود که فدراسیون بین‌المللی والیبال، به علت فشار برخی کشورهایی اسلامی که البته به نام آن‌ها اشاره‌ای نشده است چنین تصمیمی را در روز ۲۷ مارس سال جاری (۲۰۱۲) گرفته است تا زنان ورزشکار بعضی از کشور‌ها نیز بتوانند در این رقابت‌ها شرکت کنند.
 
پوشیدن لباس شنای دو تکه جزو قوانین رقابت‌های والیبال ساحلی است. "ریچارد بیکر"، سخنگوی فدراسیون بین‌المللی والیبال، پس از پایان نشست این سازمان در سوئیس در گفت‌وگو با خبرگزاری "آسوشیتدپرس" گفت: "بسیاری از کشور‌ها، دغدغه‌های مذهبی و فرهنگی دارند و بنابراین لباس رسمی مسابقه‌ها باید قابلیت انعطاف بیشتری داشته باشد."
 
به نظر می‌رسد توجه فدراسیون بین‌المللی والیبال به کشورهای اسلامی، به دلیل تشویق آن‌ها برای حضور در رقابت‌های المپیک باشد. مسئولان فدراسیون جهانی تا رقابت‌های المپیک ۲۰۱۲ که تابستان امسال در لندن برگزار می‌شود، صبر نکردند و این قانون در رقابت‌های انتخابی والیبال ساحلی المپیک که با شرکت ۱۴۲ کشور در پنج قاره انجام خواهد شد نیز اجرا می‌شود. ریچارد بیکر در این زمینه گفت: "تیم‌های حاضر در المپیک از مسابقه‌های قاره‌ای انتخاب می‌شوند و بنابراین این قانون باید در این بازی‌ها هم اجرا شود."
 
چهارسال پیش انتخاب تیم‌ها با توجه به رتبه آن‌ها در رده‌بندی جهانی انجام می‌شد، ولی از ماه جولای سال ۲۰۱۰ به اینسو قانون تغییر کرد تا تیم‌ها با شرکت در رقابت‌های انتخابی قاره‌ای بتوانند به‌طور مستقیم به المپیک راه پیدا کنند.
 
مخالفان نامشخص
 
فدراسیون بین‌المللی والیبال اعلام نکرده است که گفت‌وگو با دولت چه کشورهایی موجب تصویب این قانون در آستانه المپیک لندن شده است، اما به نظر می‌رسد حدس زدن نام کشورهایی که دوست ندارند ورزشکارانشان با لباس شنای دوتکه روی شن‌های والیبال ساحلی ظاهر شوند، کار سختی نباشد. رقابت‌های انتخابی قاره آفریقا از ۲۴ تا ۲۶ ماه مه در "کیگالی"، پایتخت روآندا برگزار می‌شود و تیم‌های الجزیره، کنیا و جمهوری دموکراتیک کنگو نیز در این رقابت‌ها حضور دارند.
 
در وب‌سایت فدراسیون جهانی والیبال، عکس‌هایی از دور مقدماتی این مسابقه‌ها به چشم می‌خورد که نشان می‌دهد ورزشکاران برخی از کشور‌ها پیراهن‌های آستین حلقه‌ای که به‌طور معمول در والیبال سالنی استفاده می‌شود، به تن دارند. در آسیا نیز تیم‌های هند، اندونزی و سریلانکا در میان ۱۲ کشوری هستند که برای راهیابی به المپیک تلاش می‌کنند. براساس قانون جدید، تیم‌ها حق دارند شورت‌های ورزشی‌ای که طول آن‌ها تا حداکثر سه سانتی‌متر بالای زانو است به همراه پیراهن‌های آستیندار یا بدون آستین بپوشند. این در حالی است که براساس قوانین فدراسیون جهانی، ورزشکاران فقط مجاز به پوشیدن لباس‌های شنایی هستند که شورت آن "حداکثر هفت سانتی‌متر عرض داشته باشد."
 
باید لباس دوتکه بپوشیم
 
قانون جدید البته ورزشکاران را ملزم به استفاده از لباس‌های پوشیده نمی‌کند. به نظر هم نمی‌رسد که لباس‌های جدید با استقبال گرم بسیاری از بازیکنان حرفه‌ای و مطرح این رشته روبه‌رو شود. "کری والش"، فوق ستاره والیبال ساحلی آمریکا که مدال طلای المپیک ۲۰۰۸ پکن و ۲۰۰۴ آتن را در کارنامه خود دارد، پیش‌تر در گفت‌وگو با روزنامه "یواس‌ای تودگفته بود: "ما باید بیکینی بپوشیم. به نظرم این یکی از جذابیت‌های ورزش ماست. کسی دوست ندارد لباس گشادی بپوشد که در آن گم شود... من به دنبال همکاری با شرکت اسپیدو، چیزی به دست آوردم که هم برای بازی مناسب است و هم ظاهری گستاخانه دارد. این ترکیب فوق‌العاده‌ای است."
 
توجه خاص به دغدغه‌های فرهنگی و مذهبی به دلیل تشویق کشورهای بیشتر برای حضور در رقابت‌های انتخابی المپیک است. مسئولان فدراسیون جهانی تا رقابت‌های المپیک ۲۰۱۲ که تابستان امسال در لندن برگزار می‌شود، صبر نکردند و این قانون در رقابت‌های انتخابی والیبال ساحلی المپیک که با شرکت ۱۴۲کشور در پنج قاره انجام خواهد شد نیز اجرا می‌شود.
 
"دنیس جونز"، ستاره بریتانیایی والیبال ساحلی واکنشی ملایم‌تر داشت و در گفت‌و‌گو با روزنامه "ساندی تایمز"، چاپ بریتانیا گفت: "من با شورت و تی‌شرت هم بازی کرده‌ام و به نظرم این تغییر بی‌مورد بود، ولی اگر قانون جدید موجب شود که توجه بیشتری به والیبال شود، خب باید اجرایش کرد."
 
بعید است لباس‌ها تغییر کند
 
پوشیدن لباس شنای دوتکه بر اساس نوشته روزنامه"دیلی تلگراف"، کمک زیادی به تثبیت والیبال ساحلی کرده است، تا این رشته از بازی‌های ۱۹۹۶ آتلانتا به طور رسمی وارد المپیک شود. پیش از این بازیکنان زن تنها در هوای سرد مجاز به پوشیدن لباس‌های بلند‌تر بودند. ریچارد بیکر گفت:"از حالا ورزشکاران زن حق انتخاب دارند و دیگر مجبور به پوشیدن بیکینی نیستند."
 

رقابت‌های والیبال ساحلی المپیک لندن از ۲۸ جولای تا ۱۲ آگوست در نزدیکی کاخ باکینگهام برگزار می‌شود و انتظار می‌رود که بلیت‌های تمام مراحل آن فروخته شود. والیبال ساحلی زنان هر سال فصلی طولانی را پشت سر می‌گذارد که شامل ۱۳ تورنمنت در اروپا، آسیا، برزیل و کانادا است و قانون جدید شامل این رقابت‌ها نیز می‌شود. برزیل، آمریکا و کشورهای اروپایی از قدرت‌های این رشته محسوب می‌شوند. کشورهایی که به نظر می‌رسد با توجه به فرهنگ و علایق آنان، به گفته ریچارد بیکر،"شاهد تغییرات زیادی در پوشش تیم‌های حاضر در تور جهانی نخواهیم بود."

 

Share this
Share/Save/Bookmark

خب این هم از والیبال ساحلی...حالا باید فکری به حال شنا بکنند...

یعنی نمی شه یه سری از آدم ها و کشورها یه جا برن و گند نزن. واقعا که

آفرین به فدراسیون و کشور هایی که این امکان رو برای زنان کشورهای مسلمان و بعضی زنان سنتی دیگه فراهم کردند. کری والش هم یک آدم دیکتاتور بی اخلاقه که میخاد پوشش خودش رو به همه تحمیل کنه.

به نظر من این نمیتونه بخاطر کشورهای اسلامی باشه چون برای این کشورها حتی آستین کوتاه و شورت هم لباس مناسبی محسوب نمیشه
اما میتونه تاثیر گروههای فمینیستبی باشه که با استفاده ابزاری از جنس زن مبارزه میکنن. جرا باید یک ورزش بخاطر بیکینی پوشیدن زنهاش جذابیت بیشتری داشته باشد؟ مهم بازی است نه اینکه بکینی باشد یا شلوار بلند!

اصلا بعضی از این زنهای ورزشکار خارجی معلوم نیست هدف اصلی شان ورزشه یا می آیند استریپتیز...من مثلا در والیبال ساحلی مردها ندیدم اینقدر سعی به بدن نمایی داشته باشند و از این راه بیننده هاشون رو زیاد کنند. یا تنیس بازهای مرد لباس های گل و گشاد می پوشند برعکس تنیس زنان. شما فقط نگاه کنید اصل کار انگار بازی تنیس نیست بلکه چیز دیگریست... توی دو و میدانی و خیلی رشته های دیگه هم من می بینم لباس ورزشی زنان با مال مردها فرق می کنه.و در لباس زنان اصل بر عریان بودن بیشتره. در حالیکه اصلا نیازی نیست. اگه در مورد حکومت ایران این انتقاد هست که چرا نمی گذاره زنان لباس نرمال همون رشته رو بپوشند پس برای کشورهای غربی و غرب زده هم این انتقاد هست که چرا زنان به جای پوشیدن لباس ورزشی اون رشته که در بین مردان هم معموله سعی می کنند لباسهای بدن نما بپوشند و اصل نه ورزش که بدن نماییه؟! این خودش نگاه جنسی و ابزاری به زن نیست؟ من مردی ندیدم که به والیبال ساحلی یا تنیس زنان از جنبه ورزش نگاه کنه ...البته می دونم باز بعضیها می آیند و می گویند شما نگاهت رو درست کن و فلان! اما چرا این زنها لباسشون رو درست نکنند؟ بالاخره هر کاری لباس خودش رو داره دیگه؟! لباس ورزشی یه چیزه و لباس استریپتیز در کافه کاباره یه چیز!

"کسی دوست ندارد لباس گشادی بپوشد که در آن گم شود" !! ایشون از کجا اینقدر مطمئن هستند؟

خیلی از مردان برای اینکه بدن زنان رو از بالا تا پایین دید بزنن، این مسابقات رو تماشا میکنند.

آدمای ندید بدیدی مثل شما وقتی اونجا برن از بالا تا پایینو نگاه می کنند.
اگه جنبه داشته باشین مثل آدم میشینین مسابقه رو نگاه می کنید نه زنا رو.

من هم با استفاده ابزاری از بدن زن بویژه در ورزش مخالفم. برای خودم هم همیشه این سئوال بود که چرا لباس زن ها و مردها در مثلا یک رشته ی ورزشی متفاوته. و ناراحت می شدم وقتی می خواندم که بلیت های والیبال ساحلی زنان پرفروش ترین است و دلیلش هم لباس بازیکنان آن است.
اما امروز خوشحال شدم که دیدم تیم والیبال ساحلی زنان برزیل و آلمان با هم مسابقه داشتند و هر دو لباسشان مثل تیم چک نبود که هر لحظه باید شورتشان را درست می کردند. برزیل که دیگه به نظرم شورش را درآورده بود و آستین بلند و شلوار بلند البته چسبان داشت ولی زنان آلمان شلوار چسبان بلند با نیم تنه ی ورزشی. به نظرم خیلی هم خوب بود. در یک مسابقه ی دیگر هم دیدم که زنان شلوار چسبان تا بالای زانو داشتند.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما