خانه | جامعه | ايرانيان هلند

تعداد ایرانیان هلند از سی هزار گذشت

چهارشنبه, 1390-02-07 13:06
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
گفتگو با مینا حسینی‌نژاد، متخصص آمار در لاهه
پژمان اکبرزاده

جمعیت ایرانیان مقیم هلند از سی هزار نفر گذشت. بر پایه‏ی تازه‏ترین داده‏ها در مرکز آمار هلند در لاهه، اکنون بیش از ۳۲,۷۰۰ ایرانی در این کشور زندگی می‏‌کنند.

بیشترین تعداد ایرانیان مقیم هلند به ترتیب در شهرهای آمستردام، روتردام و لاهه متمرکز شده‏اند. بخش اعظم این مهاجران از سال‏های پایانی دهه‏ ۱۹۸۰ تا سال‏های میانی دهه ۱۹۹۰ به عنوان پناهنده، در این کشور اقامت گزیده‌اند.

 

جامعه ایرانی در هلند یکی از تازه‌واردترین و در عین‌حال، از بزرگترین جوامع مهاجر ایرانی در اروپا محسوب می‌شود. جامعه ایرانی بر پایه گزارش‌های منتشر شده از سوی مرکز آمار هلند، از موفق‌ترین گروه‌های مهاجر در زمینه هماهنگی با جامعه میزبان معرفی شده‌اند.
 

مینا حسینی‏‌نژاد، متخصص آمار در مرکز آمار هلند (سی.بی.اس)، در رابطه با چگونگی بدست آمدن چنین آماری در هلند می‏گوید: «سی‏.بی.‏اس، اطلاعات مربوط به آمار جمعیت را به‏صورت الکترونیکی و به‏طور متداوم از شهرداری‏ها می‏گیرد. در سیستم، نام و مشخصات همه کسانی که در یک شهر به عنوان شهروند زندگی می‏کنند، ثبت می‏شود. بنابراین همیشه اداره آمار از آخرین تحولات جمعیت باخبر است.»

 

در آماری که به‏دست آمده، آیا تنها ایرانیانی که دارای گذرنامه‏ ایرانی هستند جزو ایرانیان هلند به‏شمار آمده‏اند یا ایرانیان دارای گذرنامه‏ی هلندی و فرزندان آن‏ها نیز به حساب آمده‌اند؟

 

برای پاسخ به این سئوال باید توضیح مختصری بدهم. در هلند به لحاظ آماری، مردم به دو دسته تقسیم می‏شوند: مهاجر (allochtoon) و بومی (autochtoon). بر اساس تعریف اداره آمار، کسانی که یا خودشان و یا یکی از والدین آن‏ها در خارج از هلند به دنیا آمده باشد، مهاجر محسوب می‏شوند. بر این اساس، ۲۰ درصد از جمعیت هلند، یعنی حدوداً سه و نیم میلیون نفر مهاجر هستند. در بین مهاجران هم تقسیم‏بندی بر پایه ملیت انجام می‏شود.
 

حال برگردیم به ایرانیان، نسل اول و نسل دوم؛ این‏ها کسانی هستند که به‏‌طور قانونی در یک شهرداری در هلند ثبت شده‌اند. ولی افراد دیگری را هم داریم که پناهنده هستند. پناهند‏ه‏ها به شرطی که به مدت شش ماه در هلند ساکن شده باشند نیز به‏حساب می‏آیند. در بین این پناهنده‏ها باز کسانی هستند که آدرس ثابت ندارند. این افراد در شهرداری لاهه ثبت‏نام می‏شوند، بنابراین آمار آن‏ها هم گرفته می‏شود.
در این بین، تنها کسانی می‏‌مانند که یا هنوز به مدت شش ماه نیست که در این‏جا پناهنده شده‌اند و یا اینکه غیرقانونی زندگی می‏کنند. آمار این افراد را به هیچ‏وجه نمی‏توانیم دربیاوریم.
 

پراکندگی ایرانیان در سراسر هلند از کجا نشات گرفته؟

 

ایرانیان همیشه پراکنده بوده‌اند. چون کمپ‏های پناهندگی در کل کشور پخش هستند و ایرانی‏ها هم به این شکل پراکنده شده‏اند. هلند دربرگیرنده ۴۱۳ شهرداری است که تقریباً در همه آنها، ایرانی‏ها ساکن هستند.

 

مرکز آمار هلند این داده‌ها را تنهاً به صورت آماری گردآوری می‏کند یا این‏که بر پایه‏ی این اطلاعات تصمیم‏‏هایی گرفته می‏شود و سیاست‏گذاری‏هایی اعمال می‏شود؟

 

تقریباً در ۹۹ درصد از مواردی که آمار تهیه می‏شود، برای استفاده در پارلمان یا کابینه است. بر فرض در مورد پناهندگی، افزایش پناهنده‏ها در ۲۰ سال اخیر، باعث شده که هلند در ۲۰ سال گذشته، قوانین خاصی در اینباره ایجاد کند. در سال‏های ۱۹۸۶، ۱۹۹۴ و ۲۰۰۰ مرتب این قوانین بازبینی شده‌اند.
 

از یک سو، در چند سال اخیر، بحث پناهندگی به یک بحث ملی تبدیل شده و همه دربارهء آن اظهارنظر می‏کنند. بسیاری مخالف‏ هستند که هلند این‏قدر پناهنده می‏پذیرد. از سویی، دیگر کشورهای اروپایی هم به این موضوع انتقاد دارند و هلند را زیر فشار قرار می‏دهند که بایستی بر پایه قوانین جهانی، به سهم خودش پناهنده قبول کند.

 

آیا مشخص شده به چه دلیل در هلند در دوره‌ای خاص تعداد زیادی پناهنده مورد پذیرش قرار گرفته ولی اکنون در پی محدودتر کردن آن هستند؟

 

تعداد همیشه اتفاقی است، ولی عوامل گوناگونی باعث انتقاد مردم می‏شود. حتا در پارلمان، در موارد زیادی روی این قضیه بحث شده است. مسئله از یک طرف، فشار اقتصادی است و از طرف دیگر، حضور حدود سی هزار ایرانی، به نسبت شانزده میلیون هلندی زیاد جلوه می‏کند، یا این‏که سه و نیم میلیون خارجی در هلند، زیاد جلوه می‏کند.
 

این است که مردم این قضیه را چندان مثبت نمی‏بینند و همیشه، به‌ویژه در این اواخر، تاجایی که توانسته‏اند مخالفت خود را اعلام کرده‏اند.

 

آیا مشخص است که علی‏رغم این مخالفت‏ها و همچنین جمعیت هلند و وسعت کم این کشور، به چه دلیل هلند هنوز تعداد زیادی پناهنده می‏پذیرد؟

 

هلند پیشینه خوبی برای پذیرش پناهندگان دارد. از زمان اختلاف بین کاتولیک‏ها و پروتستان‏ها، هلند همیشه جایی بوده که پروتستان‏ها را پذیرفته و یا حتی یهودی‏ها به این‏جا پناهنده شده‏اند. این سابقه به بیش از یکصد سال می‏رسد و حرکت تازه‌ای نیست. هلندی‏ها هم همیشه به این قضیه افتخار کرده‏اند که هلند جایی بوده که به این افراد پناه داده است.

 

در مرکز آمار هلند آیا دلیل افزایش یا کاهش ملیت‏های گوناگون در هر سال هم بررسی می‏شود؟
 

صددرصد بررسی می‏کنند. به همین خاطر هم آمار می‏گیرند. اگر بر فرض تعداد ملیت خاصی بالا برود، این قضیه را در سیاست‏های خارجی تاثیر می‏دهند؛ با کشور مربوطه و یا با سازمان ملل صحبت می‏شود. همیشه از این آمار، برای این‏گونه مسایل استفاده می‏‌شود.

 

- عکس، ویدئو و گزارش: پژمان اکبرزاده: pejman@radiozamaneh.com

 

- دو ویدئو از گردهمایی‌های ایرانیان هلند
(نوروز ۱۳۹۰ - تظاهرات علیه اعدام‌ در ایران، مارس ۲۰۱۱)
 

Share this
Share/Save/Bookmark

خانم حسینی نژاد با سلام. بالاخره با ارائه امار مستند ومستدل شما متوجه شدیم که ایرانیان مقیم هلند چیزی حدود ده درصدواندی از کل جمعیت خارجی مقیم هلند را تشکیل میدهند وبه روایتی کمتر از نیم در صدجمعیت این کشور ! و یکی از موفقترین اقلیتها که کمترین مزاحمت را برای کشور میزبان دارند. مینا خانم من که زورم به اقای پژمان نمیرسد ! و شایدهم زبان مادری یادشان رفته ! لطفا به هر زبانی که بلدید به ایشان بفرمائید زخمتی بکشند واین دستگاه صوتی تصویری را هم به کمپهای هلند ببرند و با ایرانیان نا امید و پریشان گفتگوئی بکنند ! که بعضا سالهاست منتظر گوشی برای شنیدن دارند. رفتن توی مجالس عیش و عشرت و با اهل مجلس بابا کرم رقصیدن که نشد رسالت گزارشگر و خبرنگار ! تا کامبیز دیگری خود را به اتش نکشیده همتی بکن ! و شاید هم از این بابت مداخلی دارید و مصلحت چیز دیگریست ؟؟!

اگر در هلند این گونه به ایرانیان خوش می گذرد، چگونه است که اینهمه خاطرات بد ایرانیان هلند در اینترنت پخش است؟ همین چند وقت پیش دو پناهنده ایرانی کشته شدند که یکی از آنها خودسوزی بخاطر شرایط سخت زندگی در این کشور بوده است.

با سپاس از بابت تهیه این گزارش،همانطور که عنوان شد ایرانی‌های مقیم هلند قابلیت این را داشته که خود را با جامعه هلند وفق دهد وب طور کلی‌ با تمام کاستیهای موجود ایرانیها بعد از اسرایلیها دومین اقلیت موفق در دنیا بشمار میروند.اما در ارتباط با پیشنهاد جناب آقای نادر در خصوص پناهندگی لازم میدانم که به این مساله اشاره کنم که پناهندگی یک تعریف خاص دارد،حداقل ۸۵ درصد از افرادی که از ایران خارج میشوند،متقاضی اجازه اقامت از نوع سیاسی هستند اما باید دید که آیا اهلیت دارند یا نه؟اغلب افراد متقاضی حتا قادر نیستند که هویت خود را که یکی‌ از ارکان مهم در رابطه با کسب اجازه اقامت هست به اثبات برسانند.

پژمان عزیزسپاس، گزارش و مصاحبه خیلی مفید و جالبیه،‌‌ وجودخبرنگار فعال و دلسوزی مثل شما باعث دلگرمی ما و خیلی از فعالان پناهندگی شده، میثم می گفت مسیر طولانی را تا زندان پیاده آمدی و حسابی شرمنده بود اما خو شحال که به دیدنش رفته بودی.
جناب نادر شما یا پژمان را نمی شناسی یا عینکت خیلی ‌شیشه اش دودیه، فکر نکنم رقصیدن ایشان عیبی داشته باشه و رقص یعنی ذات هنر...اما شما اگه اطلاعی از فعالیتهای پناهندگی و حقوق بشری ایشان ندارید قضاوت اشتباه نکنید.
فاطی محمدی, فعال و مددکار امور پناهندگی

"مینا خانم من که زورم به اقای پژمان نمیرسد ! و شایدهم زبان مادری یادشان رفته ! لطفا به هر زبانی که بلدید به ایشان بفرمائید زخمتی بکشند واین دستگاه صوتی تصویری را هم به کمپهای هلند ببرند و با ایرانیان نا امید و پریشان گفتگوئی بکنند ! که بعضا سالهاست منتظر گوشی برای شنیدن دارند. رفتن توی مجالس عیش و عشرت و با اهل مجلس بابا کرم رقصیدن که نشد رسالت گزارشگر و خبرنگار!..."
این دیگه منطق برخورد کدوم فرهنگ و آداب است، که بعضی ها به خودشان اجازه میدهند که در مورد مسایل و امور جاری زندگی افراد نظر بدهند؟؟؟

هر کس بخشی از اوقاتش صرف انجام کارش میشه و بخشی اش هم اسمش هست « زندگی خصوصی ». ما به چه حقی میتوانیم از کسی انتقاد کنیم که وقتش را چگونه و کجا سپری کنه!!
همین آمار و اعداد رو هم اگر یه کسی مثل پژمان دنبالش نمیرفت، ما خبر دار نمی شدیم. باز هم چیزی داشتی که در موردش صحبت کنی؟ یه مقدار هم آدم باید منصف باشه و مسایل را فقط از دیدگاه و شرایط خودش نبینه!

با سلام خدمت کوروش یا کورش عزیز ! عزیز دلم این امار هشتاد وپنج در صد امار را از کجای خودت دراوردی !( بقول مارمولک) اولا برحسب همه قطعنامه ها وهمه کنوانسیون های حقوق بشر و هرقطعنامه ای که دولت هلند انرا امضا کرده هر ایرانی که شانس بیاورد واز کشور خارج شود مشمول حق پناهندگیست !! حالا چه اسمش نادر باشد یا کوروش یا پژمان !! دوما : در این گزارش چه دیدی که ما ندیدیم ؟! که موجب سپاس فراوان شما شده ؟! اگر کمی راهنمائی بفرمائید منهم سپاسدار شما هستم ! در نهایت من خواهش کردم که اقای گزارشگر و خبر نگار متعهد و مسئول حیف نون سری هم به کمپهای هلند بزنند و با پناهندگان ایرانی بی پناه صحبت کرده گزارشی تهیه کنندتا کامبیز دیگری شعله ور نشود !! شما در این مورد مشکلی دارید ؟؟!!

فاطی خانم و سیاوش جان جانان.باسلام. صد گفته چو نیم کردار نیست !! فاطی عزیز گفته: که گزارشگر محترم( مسیر طولانی تا زندان را پیاده رفته !! ) احسنت و صدافرین ! از کجا به کجا رفته ؟! اثرش کو؟! مگر در هلند هم برای میثم زندان درست کرده اند ؟! واماسیاوش جان . کسی منکر اوقات فراعت و زندگی خصوصی کسی هم به کسی مربوط نیست ولی اگر بعنوان گزارشگر و کار حرفه ای در مجلسی حضور پیدا کرد دیگر حق ندارد بابا کرم برقصد ! و گزارش صدمن یه غاز روی سایت زمانه بگذارد و و قت من و دیگران را تلف کند ! راستی شما کجا درس میخوانید ؟! یک سوبسیدی و یارانه ای بما هم بدهید تا ما هم شاگرد بشویم !!

من خودم در آن برنامه نوروزی در شهر ایتخیست شرکت داشتم و گزارشگر این گزارش هم در آن برنامه حضور داشت اما به صورت مهمان و نه گزارشگر. مقاله ای هم درباره آن جشن ننوشت. آقای نادر شما این اطلاعات عجیب و غریب را از کجا می آورید؟
رویدادهای جامعه ایرانی در هلند آن چیزی نیست که فقط شما می بینید. کمااینکه از جریان میثم هم بی خبرید. زبان تان نیز پر از طعنه و واژگان گزنده است. یاد بگیریم کنار بهم بایستیم.

جناب آقای نادر،تا مرد سخن نگفته باشد عیب و هنرش نهفته باشد.این آمار ارائه شده نتیجه چندین سال فعّالیت در امور پناهندگی بود ه،اما ادبیات شما در کلام نمایانگر نوع تفکر و شخصیت ذاتی شکل گرفته شماست،که گویا با مهاجرت نیز تغییر نیافته است،فقط به قولی‌ آدرس محل سکونت شما تغییر یافته.

خطاب به نادر
من فکر کردم اگر به شما یادآوری کنم که در مورد مسایل شخصی افراد دخالت و تعیین و تکلیف نکنید، کافی خواهد بود.
اما میبینم که متاسفانه وارد گفتگو شدن با شما ، همانند آب در هاون کوبیدن است. شما پژمان را متهم میکنید که چرا کاری برای پناهنده گان در کمک های پناهنده گی نمیکند! شما خودتان چه فعالیتی برای ایران و ایرانی میکنید؟؟ از طریق اینترنت « ...پراکنی » کردن به افراد که کار مشکلی نیست اما با سند و مدرک صحبت کردن هست. در مورد « یارانه و سوبسیدی » حرف زدید، آن را دیگر از قوطی کدام عطار درآوردید؟
امیدوارم که بجای هتاکی به دیگران ، کار مفید تری را از این به بعد پیشه خود کنید.

این گزارش چقدر میتوانست واقعی تر ارایه شود ،اگر چنانچه گزارشگری آشنا به همه فوت و فن کار این مهم را به انجام میرساندو منهای این اطلاعات ساده ، تحقیق جامع تری در مقابل چشمان جستجو گر ایرانی این وب سایت قرار میداد
چه بسا این آمار ها میتوانست همچون چراغ راهنمای پناهجویان آینده باشد تا بدون مطالعه این کشور را انتخاب نکنند
و بعدها با از دست رفتن فرصت ها دست به خود سوزی نزنند. همچنین فرزندانمان که سالهاست مقیم این کشورند را
از طریق آمار با مدیران موفق ایرانی در رشته های مختلف آشنا میساخت،چون رسیدن به موفقیت از طریق الگو سازی
بسیار مهم است و ما نیاز داریم که خود را در این کشور جدی و اثر گذار و مثبت احساس نموده و جامعه نیز به حضورمان نیاز مند باشد.
همواره با دانستن آمارهای مفید میتوانیم پایمان را محکم تر بجلو برداریم.بعنوان مثال بجای نمایش جنبش کمرهموطنان که بجای خود لازم است .
چه میشداگر به تلاشهای فکری آنان نیز اشاره میشدآیا به این گزارش لطمه میزد؟آیا نمیشد به تعداد دانشجویان
ایرانی در دانشگاههای هلند که در قالب دختر و پسر و در رشته های مختلف مشغولند اشاره داشت ؟ ویا اینکه به
گوناگونی تحصیلیشان اشاره کرد و آیا اینکه از آن میان جراحان و استادان فارغ التحصیل هم داشته ایم؟
آیا در احزاب و مجلس هلند حضور پر رنگ داشته ایم؟
حضورمان درمیادین ورزشی قابل برخ کشیدن است یاخیر؟ بسیاری سوال دیگر هست و امان ازرابطه سن و حضور ذهن

hameye in iraniyaye ghadimi hamashon be khoda bedard nakhoran man alan 2 sale uropam yedone az ina nagofte aghaye irani komaki chizi rahnamai hata moteasefam vaghean

به نظر من این تیتر گزارش رو باید بذارین "معضل جامعه مهاجر ایرانی برای هلندیها"!!!

هلندیها سالهاست با این مشکل مواجه هستن که ایرانیهای مهاجر به دروغ خودشونو در خطر اعدام در ایران معرفی میکنن و میان هلند که تابعیت یه کشور خارجی رو کسب کنن و در ضمن حقوق بیکاری بگیرن!
هر سال چندین هزار ایرانی خودشو به کمپ های مهاجرت هلند معرفی میکنه و با ادعای تغییر دین، همجنسگرایی و یا فعالیت سیاسی خودشو در خطر اعدام در ایران معرفی میکنه. هرچقدر دروغ گنده تری بگه و هنگام مصاحبه با مسئولان کمپ نمایش بدبخت بودن خودشو خوب بازی کنه، شانس گرفتن اقامتش بالاتر میره!

در واقع ایرانیها از حمایت هلندیها از "مردم در معرض خطر در کشور خودشون" سو استفاده میکنن. هلندیها تازگیها شاکی شدن که ایران کلاً در سال 200-100 نفر رو شامل دزد و قاچاقچی و سیاسی و ... اعدام میکنه، ولی دهها برابر این رقم میان خودشونو در آستانه اعدام معرفی میکنن! همشون هم میان هلند! جالبه نه؟؟؟

تازگی ها که یه سری باند ایرانی در هلند درست شده که روشهای دروغگویی بهتر رو به ایرانیهای پناهنده قبل از اولین مصاحبه با مسئولان کمپ یاد میده! روشهای حرفه ای دروغگویی! توی این دوره آموزشی بهشون یاد میدن که موقع مصاحبه گریه کن، بگو خانوادت کشته شدن، بگو رفتی زندان، و حتی نقشه زندان فلان رو بهشون یاد میدن (چون توی مصاحبه مسئولان کمپ ازشون میپرسن که اگه زندان رفتی کدوم سلول بودی!)

جالبیش اینه که اکثر اونهایی که میان اینجا اسم و فامیلی خودشونو هم دروغ میگن. چون طبق قوانین مهاجرت هلند اگه توی اون کشور فامیل داشته باشن، بهشون پناهندگی نمیدن. اینجا بعضی وقتها میبینی یه خانواده شامل خواهر، برادر، پدر، دختر،... هر کدوم یه نام خانوادگی داره!!!! هر کدوم توی یه خونه جدا زندگی میکنن و به هیچوجه نمیذارن هلندیها بفهمن اینها یه خانواده هستن. به اونهایی هم که میگن ما یه خانواده ایم، کارت شناسایی خودشونو نشون نمیدن!

اکثراً ایرانیها با ویزای توریستی میان اروپا و بعدش خودشونو به کمپ های مهاجرت معرفی میکنن. همین میشه که هر سال قوانین ویزا برای دیدار اقوام سخت تر میشه!

آقای پژمان! شما که توی هلند زندگی میکنی بد نبود اینها رو هم مینوشتی!

بخدا قسم امشب قصد نداشتم باعث کدورت کسی بشوم ! ولی قبل از انکه بروم وکپه مرگمم بذارم و بخوابم ! گفتم بد نیست سری به یاران زمانه بزنم وببینم کسی را چشم یاری هست ؟؟!! وا اسفا که که امشب هم با زخم خنجر یاران تا سحر خواهم نالید !! وچه زخمی دارد؟ وچه رنجی دارد خنجر از دست عزیزان خوردن !! اول انکه روشن کنم روی سخن من با مردم هلند نیست که خود پانزده سال است سر سفره انها نشسته ام وبسیار مهربانی و محبت دیده ام و به این امید نشسته ام تا روزگاری برسد ودر کشور خودم پذیرای انها باشم وکمی جبران محبتهای انها بکنم. انچه مرا مرا رنجور میکند دو ذسته اند: دولتمردان دودوزه باز اداره مهاجرت است که جوانی را ده سال تحت فشار اره یا نه میگذارند تا از استیصال برگشت به ایران ترجیح میدهد خودرا به اتش بکشد ! دسته دوم: هموطنهای خودم هستند که حالا به الاف الوفی رسیده اند و فراموش کرده اند عده ای دیگر مثل کامبیزها در کمپها در حال پوسیدن وشاید هم اماده شعله ور شدن هستند!! ظاهرا کسانی که این زیر کامنت میگذارند حافظه ضعیفی دارند ! همین ایام چهلم کامبیز است ! هنوز در شما غیرتی هست که ناله اورا فریاد کنید ؟! اورا به خیر شما امیدی نیست ! شر مرسانید !!

خطاب به نادر
قصد پر حرفی ندارم، اما ممکنه فقط سه تا مثال بیارید که شما چکاری برای ایرانیان پناهنده در هلند و یا در دیگر کشورها انجام میدهید و یا انجام داده اید؟ که بتوان در مورد آن مثال ها و یا کار های شما صحبت کرد! دیگران را به این و آن متهم کردن که نشد کار!
اگر پانزده سال در هلند زندگی میکنید، باید بهتر بدانید که در اینجا بی پایه و مدرک صحبت کردن خریداری ندارد. شما راجع به دیگران نگویید و گله هم نکنید، خود شما تا حالا چکار کردید؟؟؟؟

با سلام به سیاوش .اولا شما چه کاره اید که برای شما سند ومدرک بیارم ؟! دوما : من که مدعی رزق روزی شما نیستم !! سوما : مگر هر که کار خوبی میکنه باید انرا در بوق کرنا بکنه تا شما مهر تائید بزنید ؟! امیدوارم این سه سند برای شما کافی باشد ! از اینها گذشته ! من یک مشکلی با گزارشگر صوتی تصویری بالا دارم که شاید همتی بکند و گزارشی از احوال مردم گرفتار در هزار مصیبت کمپهای هلند دارند تهیه کند ! ...  این دومین بار است که کامنتت را با ( خطاب به نادر !) شروع کرده ای ! که بسیار دور از معرفت است !

خطاب به نادر

شما یک بحثی را شروع کردید، که چرا برای پناهنده گان ایرانی در هلند کاری انجام نمیشود، در صورتی که حرف شما کاملا صحت ندارد. و در اینجا کسانی هستند که برای ایرانیان پناهجو در حد توانشان زحمت میکشند، شاید شما اطلاع ندارید! و گزارشگری که شما از او گله میکنید، اتفاقا جزو همین افراد است و فعالیت های او، منحصر به تهیه گزارش های صوتی و تصویری نیست، فقط شما از آن اطلاع ندارید. و ایشان هم لزومی نمی بینند که آن را در بوق و کرنا بکنند. اگر از شما پرسیده شود « که شما چه میکنید » میگویید « به شما چه مربوط است » اگر این منطق مباحثه باشد، چه نیازی هست که کسی جوابگوی شما باشد؟؟! اگر شما بی اطلاع هستید ، دلیل انجام نشدنش نیست، در ضمن اگر شما فعالیتی میکنید و در زمینه انجام آن نیاز به همیاری و پشتیبانی دارید، مطرح کنید تا کسانی که مایل به کمک هستید، به یاریتان بشتابند. باز هم در مورد « رزق و روزی » من بی سند و اعتبار صحبت کردید، که این هم دلیلی از حرف زدن بی منطق شماست. ...پراکنی نکنید و مثل انسانهای آشنا با دموکراسی صحبت کنید، این نحوه صحبت افرادی که پانزده سال در اروپا زندگی میکنند ، نیست. اگرچه طولانی در اروپا زندگی کردن مبنایی برای اینکه دمکرات صحبت کردن را یاد گرفته باشید، نیست. در ضمن اگر کسی در آغاز مطلبی نوشت ، خطاب به ....، دلیل بی معرفتی نیست ، فقط آن که، مطلب خطاب به آن شخص نوشته شده است. در پایان، کمی با منطق و احترام نسبت به دیگران صحبت کن، برای یادگیری هیچوقت دیر نیست.

سیاوش جان... در واقع من مجادله تندی داشتم با گزارشگر که اگر تحت این نام فعالیت میکند بار مسئولیت سنگینی را بعهده گرفته که گاهی بیش از صد توپ وتانک و مصوبه وقطعنامه و.... عمل میکند . بسیار گزارشگرانی که هم اینک جان میدهند تا جانی را نجات دهند و یا بخاطر افشای حقیقتی در زندانها و سیاهچالها در حال پوسیدند. واگر فعالیت انها نبود دنیای ما جهنمی میشد که نه تو بودی ونه من !

بزرگترین رکن دمکراسی ( مدیا ) است و پرچمدار و سرباز خط مقدم گزارشگر وخبرنگار است . اتفاقا امروز افتاب امد دلیل افتاب !! چند ساعت پیش یک گزارشگر ایرانی گزارشی را از وضعیت پناهندگان ایرانی معترض در انگلیس را در اخبار رسمی بی.بی.سی که ملیونها مخاطب دارد پخش کرد ( چندین بار) بی اختیار یاد شما وگزارشگر خودمان افتادم !! و کامیبز شعله ور در میدان دام !

مجددا عرض میکنم: < رو صورت یارم ببین یا صورتی برکش چنین .... یا ترک کن صورتگری> راستی سیاوش جان شما این وسط چه کاره اید ؟؟!! جمله تندی نوشتم ولی انرا به حرمت ادب پاک کردم !! دو دفعه فرمودید: (....پراکنی نکنید!) امیدوارم منظور بدی نداشته اید. پاینده باشید.

بنده مدت 18 سال است که مقیم هلند هستم و 14 سال دایما مشغول کار بوده ام اکثر هلندیها انسانهای خوب و صبور و منطقی هستند اما بعضی ملیتها مثل (...) با هزاران جنایت و کار خلاف باعث شده اند دید گاه اکثر هلندیها نسبت به خارجیها عوض شود و کمی محتاتتر با خارجیهای کله سیاه برخورد می کنند.

من همواره خود را شهروند درجه دو دیده ام اکثر هلندیها بطور غیر مستقیم و موزیانه با پنبه سرت را می برند و حقت را ضایه می کنند اما در مجموع میزان عدالت و ادب و احترام خیلی بیشتر از سر زمین عزیزمان ایزان است.

آیا مشخص است که علی‏رغم این مخالفت‏ها و همچنین جمعیت هلند و وسعت کم این کشور، به چه دلیل هلند هنوز تعداد زیادی پناهنده می‏پذیرد؟----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
من نمیتوانم موضع گزارشگر در طرح این سوال را پیدا کنم !!!!البته محدود به سایت زمانه می ایم و اولین بار بود که بخش ایرانیان هلند را دیدم و نگاه کردم ...اما مطمئن شدم که دیدم نسبت به زمانه و پرسنلش اشتباه نبوده .

سلام من قصد آمدن به هلند را دارم از شما خواهش میکنم راهنماییم کنید

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما