خانه | جامعه | حقوق انساني ما

محکومیت نقض حقوق بشر در ایران

یکشنبه, 1391-10-03 14:06
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
گفت‌وگو با حسن نایب هاشم، فعال حقوق بشر

سراج‌الدین میردامادی - مجمع عمومی سازمان ملل، پيش‌نويس قطعنامه‌ای را که کمیته «امور اجتماعی، بشردوستانه و فرهنگی» سازمان ملل، در روز هفتم آذرماه سال ۱۳۹۱ خورشیدی در محکومیت نقض فاحش حقوق بشر در ایران به تصویب رسانیده بود با اکثریت قاطع مورد تایید قرار داد.

 

در گفت‌وگویی به همین مناسبت از حسن نایب‌هاشم، فعال حقوق بشر پرسیده‌ایم در گذشته حکومت ایران چندبار و در چه زمان‌هایی از سوی مجمع عمومی سازمان ملل در زمینه نقض حقوق بشر محکوم شده است؟ واکنش مقامات جمهوری اسلامی در برابر این قطعنامه چه بوده است؟ نقش آقای احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران و در تصویب این قطعنامه چه بوده است؟ این محکومیت‌ها چه تأثیری در جلوگیری از تداوم نقض حقوق بشر در ایران خواهد داشت؟

 

              حسن نایب هاشم: در گذشته حکومت ایران چندبار و در چه زمان‌هایی از سوی مجمع عمومی سازمان ملل در زمینه نقض حقوق بشر محکوم شده است؟ این محکومیت‌ها چه تأثیری در جلوگیری از تداوم نقض حقوق بشر در ایران خواهد داشت؟

حسن نایب‌هاشم در این گفت‌وگو به قطعنامه‌های صادر شده از سوی مجمع عمومی سازمان ملل در محکومیت نقض حقوق بشر در ایران  از سال ۱۳۶۴ تا به امروز اشاره می‌کند.

 

این فعال اجتماعی همچنین به نقش احمد شهید در تدوین و تصویب این قطعنامه در مجمع عمومی سازمان ملل پرداخته و افزوده است که جمهوری اسلامی در موقعیتی قرار دارد که اینگونه قطعنامه‌ها با آرای موافق زیاد به تصویب می‌رسد و نمایندگی ایران در سازمان ملل نمی‌تواند جلوی تصویب این قطعنامه‌ها را بگیرد. به گفته وی محمد خزاعی، سفیر جمهوری اسلامی در مقر سازمان ملل فقط توانست به انتقاد از پیشنهاد دهنده این قطعنامه، یعنی دولت کانادا بپردازد و تلاشی برای دفاع از وضعیت حقوق بشر در ایران نکرد.

 

گفت‌وگوی کامل سراج‌الدین میردامادی با حسن نایب هاشم، فعال حقوق بشر را در اینجا بشنوید:

Share this
Share/Save/Bookmark

آقا ببخشید .. اون کیسه تخمه آفتاب گردون رو لطف می کنید؟ ...خیلی ممون .....دستتون درد نکنه ..چه کنم از این شنیدن این داستان های تکراری خوابم گرفته....اگر بخوابم زشته دیگه !!

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما