خانه | جامعه | حقوق انساني ما

صداوسیما و اقلیت‌های دینی

جمعه, 1391-10-01 11:00
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

محسن کاکارش - صدا و سیمای جمهوری اسلامی، در سال‌های اخیر، به دلیل پخش اعتراف‌های اجباری روزنامه‌ نگاران، زندانیان سیاسی و نوع برخورد با اقلیت‌های دینی، به طور مکرر مورد انتقاد نهادهای مختلف داخلی و بین‌المللی قرار گرفته است.

 

در آخرین انتقاد مطرح شده، یوناتن بت‌کلیا، نماینده آشوریان در مجلس ایران، پخش برخی برنامه‌های صداوسیما را توهین مستقیم به آشوریان خوانده است. این در حالی است که پیشتر شماری از فعالان اهل سنت در نامه‌ای به آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی نوشته بودند، "رسانه های ملی" در اهانت به عقاید اهل سنت از آزادی کامل برخوردار هستند. از طرفی دیگر تارنمای کمیته گزارشگران حقوق بشر از فشار زندانیان بهایی زندان سمنان برای ساخت یک فیلم مستند تلویزیونی و اعتراف‌گیری از سوی نیروهای امنیتی این زندان خبر داده است.

 

 نامه‌های بی‌پاسخ اقلیت‌ها

 

به گزارش خبرگزاری ایسنا یوناتن بت‌کلیا چند روز پیش در نطق میان دستور خود در مجلس از عزت‌الله ضرغامی، رئیس سازمان صدا و سیما خواسته است تا جلوی پخش برخی از برنامه‌های صدا و سیما را بگیرد و در صورت تکرار با مسببان برخورد کند.

 

یوناتن بت‌کلیا، نماینده آشوریان در مجلس از "برخورد سلیقه‌ای مسئولان اجرایی" انتقاد کرده و گفته است: "‌برخورد سلیقه‌ای برخی مسئولان اجرایی باعث مهاجرت آشوریان که در تنگنای اقتصادی قرار دارند، می‌شود. لذا ما از رییس‌جمهور انتظار داریم تا در این مورد اقدامی انجام دهد، همچنین عدم پرداخت بودجه انجمن‌ها باعث اخلال در کار آنها شده، تسریع در پرداخت کامل بودجه انجمن‌های مذهبی را خواهانیم."

نماینده آشوریان از برنامه‌ مشخصی نام نبرده است، اما جمعی از فعالان مذهبی در مهرماه گذشته در نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی نوشته بودند: "طی ۳۳ سال گذشته اجازه داده نشده است که حتی در یک برنامه و در یکی از مراکز صدا و سیما در استان‌های کشور، عقاید اهل سنت توسط علمای آنان ضبط و پخش شود. بالعکس در این مدت، به وفور کلیه مراکز رسانه ملی کشور در هتک حرمت و اهانت به مسلمات معتقدات اهل سنت از آزادی کامل و بی‌حد و حصر برخوردار بوده اند."

 

هم‌چنین نماینده آشوریان در مجلس از "برخورد سلیقه‌ای مسئولان اجرایی" انتقاد کرده و گفته است: "‌برخورد سلیقه‌ای برخی مسئولان اجرایی باعث مهاجرت آشوریان که در تنگنای اقتصادی قرار دارند، می‌شود. لذا ما از رئیس‌جمهور انتظار داریم تا در این مورد اقدامی انجام دهد، همچنین عدم پرداخت بودجه انجمن‌ها باعث اخلال در کار آنها شده، تسریع در پرداخت کامل بودجه انجمن‌های مذهبی را خواهانیم."

 

در سال‌های گذشته بارها فعالان مذهبی با نوشتن نامه‌هایی نسبت به وضعیت اقلیت‌های دینی اعتراض کرده‌اند، اما تاکنون پاسخی به آنان داده نشده است. بت‌کلیا هم گفته است: "‌متاسفانه تاکنون هیچ پاسخی به مکاتبات ما داده نشده است."

 

نماینده آشوریان در مجلس همچنین با اشاره به ماده ۸۸۱ مکرر قانون مدنی گفته است: "با وجود تلاش‌های بسیار هنوز محدودیت‌هایی درباره قصاص وجود دارد، و عدم تحقق خواسته ما در این زمینه مشکل‌ساز شده است."

 

در ماده ۸۸۱ قانون مدنی جمهوری اسلامی همچنین آمده است، "کافر از مسلم ارث نمی‌برد و اگر در بین ورثه متوفای کافری، مسلم باشد وراث کافر ارث نمی‌برند اگر چه از لحاظ طبقه و درجه مقدم بر مسلم باشند."

 

به گفته نماینده این اقلیت دینی در مجلس، کتاب های "توهین‌آمیزی" نیز نسبت به ادیان الهی مختلف در ایران به چاپ می‌ر‌سد. او از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواسته است تا در این زمینه "اهتمام" بیشتری داشته باشد.

 

احمد شهید، گزارشگر سازمان ملل متحد در سومین گزارش خود از وضعیت اقلیت‌های دینی در ایران انتقاد کرده و ۱۱ بند از گزارش خود را به موضوع آزادی مذهبی اختصاص داده بود. بت‌کلیا اما علی‌رغم بیان این انتقادها از وضعیت آشوریان در مجلس ایران، گزارش احمد شهید را محکوم کرده بود.

 

تلاش برای اعتراف‌گیری

 

آنطور که تارنمای کمیته گزارشگران حقوق بشر نوشته است، نیروهای امنیتی در روزهای اخیر تلاش کرده‌اند، "فیلمی مستند" از زندانیان بهایی تهیه کنند که این امر با مخالفت زندانیان روبه‌رو شده‌ است.

 

اردیبهشت‌ماه سال جاری سازمان "عدالت برای ایران" اعلام کرده بود، پخش برنامه‌های شبکه تلویزیونی "پرس‌تی‌وی" باید متوقف شود. چرا که به گفته موسسان این سازمان، این شبکه دیگر نه یک رسانه که ابزار شکنجه است. شادی صدر یکی از موسسان این سازمان به "دویچه وله" گفته بود: "پرس‏‌تی‏‌وی حتی از حد رسانه‌‏ای که برای سیاست‏‌های جمهوری اسلامی تبلیغ و پروپاگاندا می‏‌کند هم فراتر رفته و از نظر ما خودش به یک ابزار نقض حقوق بشر تبدیل شده است."

در گزارش کمیته گزارشگران آمده است: "در ابتدا نیروهای امنیتی در پوشش فیلمبردار و مستندساز در هواخوری زندان سمنان حاضر شده و در حالی که ادعا می‌کردند از سوی شبکه خبری پرس‌تی‌وی به آنجا آمده‌اند، در تلاش برای گفت‌وگو و فیلمبرداری از زندانیان بهایی بوده‌اند که این زندانیان از انجام مصاحبه خودداری کرده‌اند. پس از آن عصر همان روز کلیه زندانیان سیاسی را مجدداً به هواخوری منتقل کرده و این بار تلاش کرده تا به صورت تک به تک با آن‌ها به گفت‌وگو بپردازند که بازهم زندانیان بهایی تن به این مصاحبه‌ها نداده‌اند. گروه فیلمبرداری موجود سپس به محل سالن ملاقات رفته و اقدام به فیلمبرداری و گفت‌وگو با خانواده زندانیان بهایی کرده است."

 

بر اساس این گزارش، نیروهای امنیتی سپس "به محل مغازه‌ها و کارخانه‌های پلمپ شده شهروندان بهایی در سمنان مراجعه کرده و با اطلاع قبلی صاحبانشان اقدام به فیلمبرداری و گفت‌وگو با صاحبانشان کرده‌اند و طی این گفت‌وگوها نیز ادعا کرده‌اند که از سوی وزارت کشور برای بررسی مشکل آن‌ها مراجعه کرده‌اند".

 

در ادامه گزارش هم‌چنین آمده است: "چهار نفر از زندانیان را به نمازخانه زندان منتقل کرده و ضمن تلاش برای مصاحبه تلویزیونی، خود را ابتدا از مسئولین قوه قضائیه و سپس خبرنگار شبکه خبر جمهوری اسلامی ایران معرفی کرده‌اند."

 

این فشارها در حالی است که اردیبهشت‌ماه سال جاری سازمان "عدالت برای ایران" اعلام کرده بود، پخش برنامه‌های شبکه تلویزیونی "پرس‌تی‌وی" باید متوقف شود. چرا که به گفته موسسان این سازمان، این شبکه دیگر نه یک رسانه که ابزار شکنجه است.

 

شادی صدر یکی از موسسان این سازمان به "دویچه وله" گفته بود: "پرس‏‌تی‏‌وی حتی از حد رسانه‌‏ای که برای سیاست‏‌های جمهوری اسلامی تبلیغ و پروپاگاندا می‏‌کند هم فراتر رفته و از نظر ما خودش به یک ابزار نقض حقوق بشر تبدیل شده است."

 

پرس‌تی‌وی تاکنون اعترافات اجباری شماری از روزنامه‌نگاران و زندانیان سیاسی از جمله مازیار بهاری، لقمان مرادی، زانیار مرادی و ایوب اسدی را پخش کرده است.

 

بازداشت بهاییان

 

همزمان فعالان حقوق بشر در ایران از بازداشت دست کم بیست تن در روزهای گذشته خبر داده‌اند.

تارنمای هرانا، ارگان خبری مجموعه حقوق بشر در ایران نوشته است، در پی حمله نیروهای امنیتی به خانه‌های بهاییان ساکن مهرشهر کرج، ۲۰ شهروند بهایی بازداشت شده‌اند.

 

 

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، طاهر اسکندریان، افراسیاب سبحانی، اکبر پورحسینی، عرفان احسانی، عدالت فیروزیان، فرامرز فیروزیان، گودرز بیدقی، نادر کسائی، ژینوس نورانی، روفیا بیدقی، انیسا فنائیان، ترانه ترابی و زهره نیک‌آئین ازجمله شهروندان بهایی ساکن سمنان هستند که در یک سال گذشته بازداشت شده‌اند.

گفته می‌شود مأموران امنیتی با تفتیش منزل و کیف افراد حاضر آن‌ها را به بازداشتگاه منتقل کرده‌اند. براساس همین گزارش، مأموران امنیتی از لحظه ورود به منزل تا زمان انتقال افراد به بازداشتگاه از آن‌ها فیلمبرداری کرده‌اند و هنگامی که دو نفر از اعضای این جمع درخواست مشاهده حکم ورود مأموران را داشتند، مورد ضرب‌وشتم قرار گرفتند.

 

آخرين اخبار حاکی از آن است که تا روز دوشنبه ۲۷ آذرماه همه بازداشت‌شدگان به جز سه نفر آزاد شدند و از اين سه نفر نيز خبری در دست نیست.

 

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، طاهر اسکندریان، افراسیاب سبحانی، اکبر پورحسینی، عرفان احسانی، عدالت فیروزیان، فرامرز فیروزیان، گودرز بیدقی، نادر کسائی، ژینوس نورانی، روفیا بیدقی، انیسا فنائیان، ترانه ترابی و زهره نیک‌آئین ازجمله شهروندان بهایی ساکن سمنان هستند که در یک سال گذشته بازداشت شده‌اند.

 

در قانون اساسی ايران بهائيان به عنوان اقليت مذهبی به رسميت شناخته نشده‌اند و در طول ۳۰ سال اخير مورد تبعيض‌های سياسی، ‌اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی گوناگون بوده‌اند. بنا بر آمار کمپين بين‌المللی حقوق بشر در ايران، ۲۰۰ نفر از بهائيان از انقلاب ۱۳۵۷ تاکنون اعدام شده‌اند.

 

بهائيان پس از انقلاب ايران از حق تحصيل در دانشگاه‌ها و مشاغل دولتی محروم بوده‌، مجامع آن‌ها غير قانونی اعلام شده و قبرستان‌های آنان در مناطق مختلف تخريب شده است. بر اساس آمار‌های منتشر شده از سوی برخی سازمان‌های حقوق بشری در حال حاضر حدود ۳۰۰ هزار بهایی در ایران زندگی می‌کنند که از میان آن‌ها دست ‌کم ۱۰۰ نفر در زندان‌ به سر می‌برند.

 

در همین زمینه:

افزایش فشار بر بهاییان ایران

هیاهویی برای هیچ

کنکور سراسری دانشگاه‌ها و نسل‌کشی فرهنگی

تبلیغ‌کنندگان بهایی و تبلیغ‌شوندگان مسیحی

Share this
Share/Save/Bookmark

در این 33 سال شاید حتی یک روز هم نگذشته که صدا و سیما یا دیگر رسانه ها مثل روزنامه ها و مجلات بدون بی احترامی به اقلیتها گذرانده باشند. سالهای طولانی کسی حتی جرات کوچکترین اعتراضی به این بی احترامیها نداشت و این چند ساله اگر هم اعتراضی بوده با کلی کلمات تملق آمیز در مورد اسلام و حکومت همراه بوده که خدای نکرده مسلمانان عصبانی نشوند. مسلمانان ایرانی به طور کلی همه شان مقصر اصلی هستند نه حکومت چون حکومت یک شخص و گروه مشخصی که بتواند مقاله بنویسد و برنامه تلویزیونی درست کند و سخنرانی کند و در این برنامه ها به اقلیتها توهین کند. این توهین ها به دست تمامی ملیونها مسلمانان ایرانی انجام میشود که به خاطر عقاید فاشیستی دین اسلام خودشان و دینشان را برتر میدانند و توهین به دیگران را حق مسلم خودشان میداند. البته این توهینها به نفعشان هم بوده چون توانسته اند به این وسیله اقلیتهای مذهبی را از ایران فراری داده و خانه ها و زمنیهایشان را اشغال کنند و کشور را به طور کامل مال مسلمانان کنند. دقیقا همان کاری که مسلمانان در کشورهای دیگر هم کرده اند تا توانسته اند که این کشورها را مخصوصا تمامی کشورهای خاورمیانه را از غیر مسلمانان پاک کنند. ***

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما