خانه | جامعه | حقوق انساني ما

فعالان زیست محیطی در دادگاه

جمعه, 1390-08-27 12:39
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

با گذشت نزدیک به سه ماه از دستگیری دسته جمعی فعالان زیست محیطی آذربایجان و با تقسیم‌بندی آنان به سه گروه ۱۵-۱۲ و یک‌نفری، دادگاه آنان برگزار شد.

این ۲۸ نفر روز دوم شهریورماه در جریان مراسم افطاری در تبریز دستگیر شده بودند. ۱۵نفر از این افراد به جرم تشکیل خانه تیمی به ۲۴ماه حبس (۲۰ ماه تعلیقی و چهارماه تعزیری) محکوم شدند و دادگاه تجدید نظر عین رای صادره را تائید کرد. در پی گذشت بیش از نیمی از حکم چهارماه حبس تعزیری این ۱۵ نفر، وکلای آنان تقاضای آزادی مشروط افراد فوق را مطرح کردند، اما با وجود موافقت زندان و دادسرای تبریز، دادگاه تجدید نظر با آن مخالف کرد.

 

دادگاه ۱۲نفر دیگر در دو جلسه برگزار شد و آخرین دفاعیات آنان به جلسه سوم موکول شد. هنوز زمان برگزاری این دادگاه مشخص نیست. این ۱۲نفر متهم به "تجمع و تبانی علیه امنیت ملی" هستند. همگی دستگیرشدگان این اتهام را طی دفاعیات خود رد و اعلام کردند هدف از این مراسم افطاری، ارائه راهکار قانونی برای اعتراض به رد طرح دو فوریت آب‌رسانی به دریاچه ارومیه بوده است و عملی که مصداق تجمع و تبانی باشد انجام نداده‌اند.

 

وکلای مدافع این ۱۲ نفر نیز ضمن رد اتهام تجمع و تبانی، جمع شدن عده‌ای از طرفداران محیط زیست را برای یافتن راه حل قانونی و ارتباط با مسئولان دولتی استان برای نجات دریاچه ارومیه، عملی که مصداق "تجمع و تبانی" باشد ندانستند و کیفرخواست صادره را رد کردند. استناد قاضی برای تجمع و تبانی علیه نظام صورتجلسه‌ای است که این افراد در مراسم افطاری نوشته و امضا کرده‌اند. با این حال به گفته وکلای این فعالان محیط زیست، چنین صورتجلسه‌ای در پرونده هیچ یک از متهمان وجود ندارد و درخواست آنان از قاضی برای الصاق این صورتجلسه به پرونده آنها بی‌نتیجه بوده است.

 

یک نفر باقی مانده از بین این ۲۸ نفر آقای عبدالله صدوقی (خبرنگار و فعال محیط زیست) هنوز محاکمه نشده و کیفرخواستی نیز برای وی صادر نشده است. این خبرنگار زندانی پس از دستگیری بار‌ها از زندان به اداره اطلاعات منتقل شده است. او در اعتراض به دستگیری غیر قانونی‌اش، همراه با مهدی حمیدی شفیق دست به اعتصاب غذا زده بود که پس از مدتی علت خونریزی معده ناچار به شکستن اعتصاب خود شد.

 

با وجود مخالفت دادگاه تجدید نظر با آزادی مشروط، ۱۵ نفر از افراد فوق، با تبدیل قرار بازداشت ۱۰نفر از بین جمع ۱۲نفری به قرار وثیقه موافقت شد. قرار وثیقه صادره برای آقایان موسی برزین (وکیل دادگستری)، احمد ریاضی مبارکی (فعال دانشجویی) و مهدی نوری (فعال دانشجویی) ۱۰۰میلیون تومان و برای بقیه افراد آقایان حسن ارک (فعال سر‌شناس آذربایجان)، محمود فضلی، جمشید زارع، مصطفی و مرتضی عوض‌پور، وحید شیخ بیگلو، عزیز پورولی و جلیل علمدار میلانی ۵۰میلیون تومان است. همچنین با تبدیل قرار بازداشت به وثیقه برای آقایان تقی سلحشور و مهدی حمیدی شفیق مخالفت شده است. مهدی حمیدی فعال سر‌شناس دانشجویی است که امسال از ادامه تحصیل در مقطع کار‌شناسی ارشد نیز محروم شده بود.

 

۲۸ نفری که در مراسم افطاری دستگیر شدند در دوران بازداشت و بازجویی در اداره اطلاعات تحت شکنجه قرار گرفتند و حتی در دادگاهی که برای ۱۵ نفر از آنان برگزار شده بود، چند نفر از آنها در صحن دادسرای تبریز و جلوی دیدگان خانواده‌شان مورد ضرب و شتم قرار گرفتند. این ضرب و شتم موجب شکستگی دندان، کتف و پهلوی آنها شد. در این میان قادر نوروزی (فعال دانشجویی) نیز از ناحیه بیضه به شدت آسیب دید.

 

شهریور ماه امسال و پس از رد طرح دو فوریت "آبرسانی به دریاچه ارومیه" چند گردهمایی اعتراضی در شهرهای مختلف آذربایجان برپا شد که در پی آن تعداد زیادی از معترضان دستگیر شدند؛ از جمله این افراد می‌توان به فرانک فرید، فعال حقوق زنان آذربایجانی اشاره کرد که روز ۱۲شهریورماه و در جریان اعتراض‌های خیابانی به روند خشک شده دریاچه ارومیه در تبریز دستگیر و پس از ۴۲روز بازجویی در اداره اطلاعات و زندان تبریز به قید وثیقه ۱۰۰میلیون تومانی آزاد شد. وحید فائزپور (وبلاگ‌نویس و خبرنگار)، شیرزاد حاجیلو (فعال دانشجویی)، ابراهیم رشیدی (وبلاگ‌نویس، نویسنده و خبرنگار) عباس لسانی (فعال سیاسی) و... ازجمله افرادی بودند که طی شهریورماه در شهرهای ارومیه، خوی و اردبیل دستگیر و پس از بازجویی در اداره اطلاعات و تحمل زندان انفرادی با قرار وثیقه‌های ۱۰ الی ۱۰۰میلیونی آزاد شدند.

 

فلج شدن قطب کشاورزی ایران

 

اعتراض‌های علنی نسبت به خشک شدن دریاچه ارومیه از دوسال پیش در آذربایجان آغاز شد. روز ۱۳فروردین ماه امسال و سال گذشته در روز طبیعت، به دعوت تشکل‌های غیردولتی مدافع محیط زیست، گردهمایی‌هایی در ارومیه و تبریز برگزار و به شکلی نمادین از مردم خواسته شد تا سیزدهمین روز عید نوروز را در کنار دریاچه اورمیه به‌سر ببرند و هرکس با ریختن یک بطری آب به این دریاچه از خشک شدن آن جلوگیری کنند.

 

با وجود این اعتراض مدنی که در نوع خود در ایران بی‌نظیر و مسئله‌ای کاملاً زیست محیطی بدون دخالت اختلاف‌های سیاسی بود، نیروهای امنیتی تعداد زیادی از افرادی را که اکثراً به صورت خانوادگی در این مراسم حضور داشتند مورد ضرب و شتم قرار دادند و دستگیر کردند. در اعتراض‌های ۱۳فروردین سال ۸۹ افرادی همچون حسین نصیری دستگیر و به یک سال زندان محکوم شدند.

 

۱۳ فروردین ۱۳۹۰ نیز بیش از ۷۰ نفر در تبریز دستگیر شدند. از این بین جلیل علمدار میلانی، حجت مختارزاده، حبیب پورولی، علی سلیمی و سعید سیامی به شش‌ماه حبس تعزیری، ۲۰ضربه شلاق و سه میلیون ریال جزای نقدی محکوم شدند. این افراد پس از اتمام زمان حکم حبس و پس از اجرای حکم شلاق آزاد شدند.

با وجود اعتراض‌های فوق هنوز اقدامی عملی برای جلوگیری از خشک شدن دریاچه ارومیه از طرف مسئولین ذی‌ربط در ایران انجام نگرفته است. با این‌که پس از تظاهرات شهریور ماه در آذربایجان اعلام شده بود که بودجه‌ای هزار میلیاردی از طرف دولت برای نجات این دریاچه تصویب شده است اما هنوز خبری از اختصاص این بودجه نیست.

 

به گفته کار‌شناسان محیط زیست، ۶۵درصد از دریاچه ارومیه خشک شده و بیش از ۱۰۰هزار هکتار از زمین‌های زارعی اطراف دریاچه به شوره‌زار تبدیل شده که منجر به کوچ کشاوزران این نواحی نیز شده است. در حال حاضر ۴۰ روستای اطراف دریاچه خالی از سکنه هستند که در صورت خشک شدن دریاچه مسلماً بر تعداد آن‌ها اضافه خواهد شد.

 

جالب اینجاست که از اواسط دهه ۷۰ هشدارهایی در رابطه با خشک شدن دریاچه ارومیه توسط کار‌شناسان و فعالان محیط زیست داده شده است. در آن زمان کار‌شناسان پیش‌بینی کرده بودند بین ۱۵ تا ۵۰ سال خشکی این دریاچه طول می‌کشد اما این هشدار‌ها آنقدر جدی گرفته نشد که در کمترین زمان ممکن یعنی ۱۵ سال، روند خشک شدن دریاچه اورمیه به بحرانی‌ترین میزان خود رسید و با ادامه این روند، سرنوشتی همچون دریاچه آرال برای آن پیش‌بینی می‌شود و از روی نقشه ایران و جهان، به عنوان شور‌ترین دریاچه پس از بحرالمیت حذف خواهد شد.

 

دریاچه ارومیه روزگاری نه چندان دور منبع اصلی تغذیه آبی قطب کشاورزی ایران، آذربایجان بوده است و حال با عدم توجه دولت به هشدار‌ها و اعتراض‌های کار‌شناسان و طرفداران محیط زیست در حال پیوستن به تاریخ است، اما هشت میلیارد تن نمک این دریاچه شور و فلزات موجود در آن به صورت بادهای نمکی بر سر بیش ۱۰میلیون نفر از ساکنان اطراف دریاچه خواهد ریخت. به گفته کار‌شناسان حاصل پراکندگ این نمک‌ها و مواد فلزی شیوع انواع بیماری‌های ریوی و سرطانی و نسلی با احتمال عقب‌ماندگی‌های جسمی و ذهنی خواهد بود و نیز فلج شدن قطب کشاورزی ایران!

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما