خانه | جامعه | حقوق انساني ما

اعتراض به اعدام‌های ایران با مردن در خیابان‌های دوبلین

دوشنبه, 1389-12-02 00:56
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
مریم حسین‌خواه
مریم حسین‌خواه- وسط پیاده‌رو شلوغ‌ترین خیابان دوبلین ده‌ها مرد و زن ایرلندی و ایرانی، با چشم‌بندهای مشکی روی زمین افتاده بودند و روی سینه هر کدامشان عکس یکی از اعدام‌شدگان اخیر ایران سنجاق شده بود.
 
عکس احسان فتاحیان، زهرا بهرامی، راحله زمانی، شیرین علم هولی، شهلا جاهد، بهنود شجاعی، عبدالمالک ریگی و ده‌ها نفر از انسان‌هایی که در ایران به پای چوبه دار رفته‌اند، دور گردنشان بود و پشت سرشان چند زن و مرد دیگر با لباس‌های سیاه و چشم بند به چشم، عکس زندانیان محکوم به اعدامی که در خطر اجرای حکم هستند را بر سینه زده بودند و گویی که مرگ را انتظار می‌کشیدند.
 
این بخشی از برنامه‌ای بود که روز شنبه ۱۲ فوریه از سوی گروه ایران سازمان عفو بین الملل ایرلند در اعتراض به اعدام‌های گسترده اخیر در ایران برگزار شد.
 
اعضای این گروه، پس از انتشار این خبر که از آغاز سال ۲۰۱۱ در هر هشت ساعت یک نفر در ایران اعدام شده، طی فراخوانی از فعالان حقوق بشر خواستند که در یک برنامه نمادین برای چند دقیقه به یاد اعدام شدگان اخیر ایران در خیابان دراز بکشند.
 
شرکت‌کنندگان در این برنامه پیش از اجرای نمادین «مرگ در خیابان» با دادن شعارهایی همچون «نه به اعدام، آری به حقوق‌ بشر»، «دموکراسی برای ایران» و «به کشتن مردم در ایران پایان دهید»، پلاکاردهایی حاوی آمار بالای اعدام‌ها در ماه‌های اخیر در دست گرفته بودند.
 
 روجا فضائلی، هماهنگ‌کننده گروه ایران در سازمان عفو بین‌الملل ایرلند هدف از اجرای این برنامه را بلند کردن صدای اعتراض به اعدام‌ها در ایران و جلب توجه افکار عمومی به این مسئله عنوان می‌کند.
 
 وی با بیان اینکه ایرانیان مقیم ایرلند  ظی یک سال و نیم گذشته بار‌ها  اعتراض خود را به نقض حقوق بشر در ایران و بویژه اعدام‌ها در این کشور اعتراض اعلام کرده‌اند، گفت: «پیش از این اغلب برنامه‌های ما به صورت تجمع یا جمع آوری امضا در میدان‌های اصلی شهر دوبلین یا در برابر سفارت جمهوری اسلامی بود، اما این بار تصمیم گرفتیم با اجرای برنامه نمادین مرگ در خیابان، توجه بیشتری را به این مسئله جلب کنیم.»
 
ایران، پس از کشور چین بالا‌ترین آمار اعدام در جهان را دارد و بنا به گزارش سازمان عفو بین الملل ۳۸۸ نفر در سال ۲۰۰۹ در ایران اعدام شده‌اند. بنا به گزارش خانه حقوق بشر ایران (رهانا) از ابتدای سال ۱۳۸۹ تا کنون دست کم سیصد نفر در ایران اعدام شده‌اند. کمپین بین‌المللی حقوق بشر ایران نیز ماه فوریه جاری اعلام کرد که دستگاه قضایی ایران در ظرف شش هفته ۱۲۱ نفر را به پای چوبه دار برده است.
 
روجا فضائلی می‌گوید که پس از اطلاع رسانی درباره وضعیت اعدام‌ها در ایران، استقبال خوبی از این برنامه اعتراضی شد و علاوه بر اعضای گروه ایران عفو بین‌الملل و فعالان حقوق بشر ایرلند، برخی رهگذران و از جمله چند توریست فرانسوی نیز در خیابان به این برنامه نمادین پیوستند.
 
 «گروه ایران در سازمان عفو بین الملل ایرلند» پس از اعتراضات به انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته، شکل گرفته است و به عنوان یکی از گروه‌های فعال در سازمان عفو بین‌الملل ایرلند تلاش می‌کند تا وضعیت حقوق بشر ایران را رصد کرده و نسبت به نقض حقوق بشر در این کشور واکنش نشان دهد.
 
به گفته روجا فضائلی اعضای این گروه متشکل از فعالان ایرانی و ایرلندی است و تا کنون علاوه بر برگزاری تجمعات مختلف، اقدام به جمع آوری امضا برای آزادی زندانیان سیاسی و ارسال آن‌ها به سفارت جمهوری اسلامی ایران در ایرلند و قوه قضاییه کرده است.
 
بهاره هدایت، نسرین ستوده، احمد زیدآبادی، مسعود باستانی و ضیاءالدین نبوی، پنج زندانی سیاسی هستند که این گروه به صورت متمرکز برای آزادی آن‌ها و گزارش وضعیتشان در زندان تلاش می‌کند.
 
یکی از اعضای این گروه که در حاشیه تجمع اعتراضی به اعدام در حال پخش کارت پستال‌هایی برای زندانیان سیاسی است، می‌گوید: «چهار نفر از زندانیانی که ما در ایرلند روی آن‌ها کار می‌کنیم، حکم قطعی حبس گرفته‌اند و در حال گذراندن آن هستند. ما برای نشان دادن اینکه به یاد آن‌ها هستیم کارت پستال‌هایی برای هر کدامشان چاپ کرده‌ایم و از مردم می‌خواهیم در این کارت‌ها پیام کوتاهی برای این زندانی‌ها بنویسند.»
 
این کارت پستال‌ها قرار است به آدرس زندان‌هایی که این افراد در آن محبوس هستند فرستاده شود و نسخه‌ای از آن نیز برای خانواده‌های این پنج زندانی سیاسی ارسال خواهد شد.
 
گروه ایران عفو بین الملل ایرلند پیش از این بار‌ها در تجمعات اعتراضی خود با در دست داشتن عکس این پنج زندانی خواهان آزادی آن‌ها و تمامی زندانیان سیاسی شده بود و تصاویر چاپ شده بر روی این کارت پستال‌ها عکس‌هایی از تجمعات پیشین این گروه است.
 
در ماه نوامبر سال ۲۰۰۹ نیز سازمان عفو بین الملل ایرلند و سازمان حقوق بشری فرانت لاین (سازمان مدافع مدافعان حقوق بشر)، هم‌زمان با روز جهانی زنان مدافعان حقوق بشر تجمعی در اعتراض به بازداشت نسرین ستوده، وکیل دادگستری زندانی برگزار کردند.
 
این گروه در روز ۲۵ دسامبر نیز همراه با تحصن هفت تن از فعالان حقوق زنان در مقابل دفتر سازمان ملل در ژنو، در برابر سفارت جمهوری اسلامی ایران در دوبلین تحصن کرده و خواستار آزادی نسرین ستوده و رسیدگی به وضعیت وی شدند.
 

دیدار با اعضای پارلمان ایرلند، وزیر امور خارجه ایرلند و برخی مقامات این وزارت‌خانه،انعکاس موارد نقض حقوق بشر در ایران در رسانه‌های ایرلندی، دعوت از فعالان حقوق بشر ایرانی برای سخنرانی در دابلین و جلب مشارکت و توجه شهروندان ایرلندی به نقض حقوق بشر در ایران از دیگر فعالیت‌هایی است که «گروه ایران سازمان عفو بین‌الملل ایرلند» در یک سال و نیم گذشته به انجام رسانده است.

Share this
Share/Save/Bookmark

دفاع از حقوق بشر بخشی از عدالت خواهی و نمی تواند ورای آن باشد. چگونه می شود عکس عبدالمالک ریگی را در کنار تصویر شیرین علم هولی قرار داد؟ مبارزه با اعدام باید از دو جبهه ی فرهنگی و قانونی انجام شود. دفاع کورکورانه از قربانیان اعدام بدون توجه به معیارهای حکم اثرات سیاسی و فرهنگی مخربی بر جبهه های دیگر مبارزه خواهد گذاشت. همچنین نباید از مبارزه با اعدام در کشورهای دیگر از جمله آمریکا غافل ماند. مبارزه با اعدام باید جهانی باشد.

وقتی که با اعدام مخالفی فرقی نمی کنه کسی که اعدام شده چه کسی هست. اعدام یک مجازات غیر انسانی است و وقتی ما خواهان لغو آن هستیم منظورمان این نیست که تمامی محکومان به اعدام بی گناهند و یا نباید مجازات شوند. بلکه دنبال مجازات جایگزین هستیم و فرقی هم نمی کند که فرد اعدام شده ریگی باشد یا فرزاد کمانگر یا آن نوجوان 18 ساله

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما