خانه | جامعه | هفت کوچه

اسرائیلی‌ها ایرانی‌ها را دوست دارند

پنجشنبه, 1391-01-03 20:27
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
سارا روشن
سارا روشن - "به عنوان یک شهروند، بیشتر اوقات ما منتظر می‌مانیم تا بد‌ترین آوارها بر سرمان خراب شود. به همین خاطر فکر کردم قبل از اینکه بمب‌ها شروع به ریزش کنند، چیزی بگویم. حالا هم خیلی خوشحالم که پیامم را منتقل کردم مبنی بر اینکه ما شهروندان اسرائیلی نمی‌خواهیم به شما ایرانی‌ها آسیب برسانیم. ما نمی‌خواهیم با شما وارد جنگ بشویم. فکر نمی‌کردم پیام من اینقدر مورد توجه قرار بگیرد. "
این بخشی ازگفت‌وگوی رونی ادری (Ronny Edry)، طراح گرافیک اسرائیلی با "زمانه" بود که از روز شنبه ۱۷ مارس ۲۰۱۲ (۲۷ اسفند ۱۳۹۰) یک کمپین اینترنتی با نام "اسرائیلی‌ها ایرانی‌ها را دوست دارند" راه انداخته است.

 

  

در این کمپین شهروندان اسرائیلی روی عکسی از خودشان می‌نویسند: "ایرانی‌ها، ما هیچوقت کشور شما را بمباران نمی‌کنیم، ما شما را دوست داریم" و  بعد آن را روی صفحه فیس‌بوک این کمپین قرار می‌دهند.
چند ساعت بعد از شروع کمپین، شماری از ایرانیان با فرستادن عکس، ایمیل، پیام‌های فیس‌بوکی و عبارت "اسرائیلی‌ها ما هم شما را دوست داریم"، نسبت به این کمپین ابراز علاقه و قدردانی کردند.
 
چرا جنگ؟! زمانی که مردم همدیگر را دوست دارند.
 
رونی ادری - می‌خواهم نخست به مردم ایران بگویم، سال نو مبارک. من تازه دیروز متوجه شدم که ۲۰ مارس، سال نو ایرانی‌ها است. من از طرف خودم و همه کسانی که در این کمپین شرکت کردند می‌گویم که ما شما را دوست داریم و جنگ با شما را نمی‌خواهیم. ما فقط می‌خواهیم شما را ملاقات کنیم و یک فنجان قهوه با شما بنوشیم.
 
من چندروز پیش، این پوستر را به اشتراک گذاشتم و الان پیام من به تو و ایرانی‌ها رسیده است. من مدام دارم روی فیس‌بوک با ایرانی‌ها حرف می‌زنم. شگفت‌انگیز است که این پیام این قدر سریع دارد پخش می‌شود.
 
با گذشت پنج روز، صفحه فیس‌بوک این کمپین بیش از هفت هزار عضو دارد و صد‌ها نفر که بیشتر اسرائیلی هستند پوسترهایی با عکس خودشان و با پیام صلح و دوستی، روی این صفحه به اشتراک گذاشته‌اند.
 
منتظر چنین توجهی نبودید؟
 
نه، دیوانه‌کننده است. انگار یک رویا به واقعیت پیوسته است. برای اینکه در اسرائیل، در ذهن ما، شما ایرانی‌ها، مردم دیوانه‌ای هستید که می‌خواهید ما را بکشید. این تنفر از رسانه‌ها منتقل می‌شود. ما هیچوقت چهره واقعی مردم ایران را نمی‌بینیم و حالا هزاران ایرانی به ما پیام دوستی و صلح و خوشبختی می‌فرستند. به خاطر سال نو هم پیام نوروزی می‌فرستند.
 
وقتی اولین پیام را از یک ایرانی گرفتید، چه حسی داشتید؟
 
بسیار تکان‌دهنده بود. این نشان می‌دهد که مردم این جنگ را نمی‌خواهند. مردم همدیگر را دوست دارند. این دیوانه‌کننده است که ما در اسرائیل از ایران به عنوان دشمن حرف می‌زنیم و حالا می‌بینیم که ما دشمن همدیگر نیستیم، بلکه انسان‌های مهربانی هستیم که می‌خواهیم درباره ورزش باهم حرف بزنیم و با هم قهوه بخوریم. ما با هم مشکلی نداریم.
 
از دریافت پیام شماری از ایرانیانبه چه شناختی درباره آن‌ها رسیدید؟
 
آنها ما را دوست دارند. ما شبیه هم هستیم. حتی چهره‌های‌مان شبیه هم هستند.
این خیلی جالب است که بالاخره اینگونه پیام‌ها بین این دو کشور رد و بدل می‌شوند. چراکه ما فقط درباره چیزهای منفی حرف می‌زنیم، خشونت، خیانت و بمب.
 
فکر می‌کنید این کمپین چه دستآوردی خواهد داشت؟
 
نمی‌دانم. این کمپین خود جوش شروع شد. امیدوارم کمک کند تا طرز فکر مردم تغییر کند. شاید اگر مردم این دو کشور این پیام را ببینند و درباره‌اش فکر کنند از دولتمردان‌شان بپرسند: چرا جنگ؟ آن‌هم زمانی که مردم همدیگر را دوست دارند.
 
آزادی بیان
 
فعالیت ایرانی‌ها در این کمپین تا به این لحظه بسیار محدود بوده است و علت آن را در شکل پیام‌هایی که می‌فرستند می‌توان یافت. یکی از این دلایل به علت ترس از شناسایی شدن از سوی حکومت ایران است. آنها نمی‌خواهند با اسم و عکس خودشان عضو صفحه این کمپین شوند. در بسیاری از پیام‌های ایرانی‌ها آمده است: "ما مثل هم هستیم. فقط شما آزاد هستید و ما نه." ازرونی ادری می‌پرسم:
 
آیا برای شما به عنوان پایهگذار این کمپین، در اسرائیل خطری وجود دارد؟
 
فکر نمی‌کنم. ما در اسرائیل آزادی بیان داریم، اینجا دموکراسی حاکم است. ما می‌توانیم با صدای بلند هر آنچه می‌خواهیم بگوییم. من فکر نمی‌کنم پلیس یا ماموران اطلاعات مرا بگیرند.
 
آیا شما در سیاست اسرائیل هم فعال هستید و می‌توانید چیزی را آنجا تغییر بدهید؟
 
در اسرائیل نمی‌توانی در زمینه سیاست غیر فعال باشی. ما باید برای همه چیز یک نظر داشته باشیم برای اینکه استرس زندگی در اسرائیل زیاد است.
پیام این کمیپین درباره جنگ است؛ جنگی که در زندگی همه تاثیر خواهد گذاشت. فرق نمی‌کند؛ راستی‌ها یا چپی‌ها.
 
فرستادن پیام به جهانیان
 
کمپین "اسرائیل ایران را دوست دارد"، در چند روز گذشته به رسانه‌های جمعی اسرائیل هم رسیده است و رونی ادری در چندین مصاحبه برای روزنامه و رادیو دعوت شده است. چند گروه دیگر نیز با پیام‌های مشابه تلاش می‌کنند پیام صلح و دوستی را در میان اسرائیلی‌ها، ایرانی‌ها، فلسطینی‌ها و آمریکایی‌ها منتقل کنند.
 
مردمی که از ایده شما حمایت می‌کنند و پوستر می‌سازند و می‌فرستند از چه قشری هستند؟
 
بیشتر، جوانانی هستند که وبلاگ می‌نویسند و در فیس‌بوک فعالند، ولی الان داریم از مسن‌تر‌ها و خانواده‌ها هم عکس و پیام دریافت می‌کنیم. هدف ما این است که این پیام را از طریق رادیو و تلویزیون گسترده‌تر کنیم.
 
شما سه روز پس از شروع کمپین"اسرائیلی‌ها، ایرانی‌ها را دوست دارند" و دریافت پیام حمایت از بسیاری از مردم اسرائیل و ایران، تصمیم گرفتید این کمپین را گسترش بدهید.بعد هم برای جمعآوری پول پیامی در تارنمای کمپین منتشر کردید و از مردم برای جذب کمک‌های مالی درخواست کمک کردید. در این مدت ۱۰۸ نفر بیش از نه‌هزار دلار به این کمپین کمک کرده‌اند. چه برنامه‌ای برای ادامه کار دارید؟
 
من می‌خواهم این پوستر‌های ضد جنگ  روی مجله تایم منتشر شوند. می‌خواهم خیابان‌های آلمان و فرانسه را پر کنم از این پوستر‌ها. می‌خواهم به مردم دنیا بگویم که قبل از اینکه این جنگ را شروع کنید، باید بدانید که مردم ایران و اسرائیل مخالف جنگ هستند.
 
... و به عنوان پرسش آخر: آیا ریتا جهانفروز، خواننده مطرح ایرانی- اسرائیلی را می‌شناسید؟
 
بله. او یکی از مشهور‌ترین خواننده‌های اسرائیل است.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

سلام
با خواندن این مطلب اشگ شوق از دیدگانم جاری شد. ممنون از سلام نوروزی. من هم خود را دوست شمامردم اسراییل میدانم و از دوستی شما نسبت به خودمان نیز مطمین بودم. چون دلیلی بر دشمنی وجود نداشت. از طرف دیگر ایرانیهایی که به اسراییل پناهنده شده اند حتما پیام دوستی ما ایرانیهای غیر یهودی را هم به شما رسانده بودند. ما با هیچ قوم و ملتی دشمنی نداریم و به ادیان و عقاید دیگران احترام میگذاریم. اگر اسلام واقعی همین هست که دینکاران ما تبلیغش را میکنند چون من فراوانند ایرانیانی که از این دین جنگجو و تبعیض گر و ضد بشر تبری میجویند.
پاینده باد دوستی بین ملتها

ما هم اسرائيلي ها را دوست داريم. ولي بايد حقوق همه انسانها از جمله فلسطيني ها هم رعايت شود. گرچه فلسطيني ها با وجود كمك هايي كه از ايران گرفته اند و ميگيرند خليج فارس را عربي ميخوانند! ميان ايرانيان و اسرائيلي ها هيچ دشمني نيست و دليلي هم براي دشمني نيست. اين جمهوري اسلامي است كه با هركه دوست ايران است دشمن و با دشمنان ايران دوست است. تهران ـ بابك

واقعیت این است که هیچ قوم و ملتی در اسیا به هم نزدیک تر از ایرانیان و اسرائیلی ها نیستندوما دو ملت اسیر و بازیچه دست یک مشت اخوند و خام خام عقب افتاده وحشی بی سواد که با حمایت تراست های بزرگ اسلحه سازی بر مردم حکومت میکنند....هستیم اما روزی باید ما هر دو ملت این انسان نماهای ما قبل تاریخی را از کشورهای خود بیرون کنیم و دو ملت با دوستی در صلح شادی زندگی کنیم.
ملت عرب...اسرائیل و ایرانیان مردمانی هستند از یک پوست...خون و استخوان که در تاریخ همواره قربانی های قدرت طلبان دیوانه ئی بوده و هستند و هستیم و

با ارزوی امدن روزی که هر سه ملت در کنار هم با صلح و برادری ...و با استفاده از منابع سرشاری که هر سه ملت داریم در شرائطی خوش زندگی کنیم...در کنار هم

این ایده ای عالی بود

چند روزه من دايما دارم همچين چيزهايي در سايتهاي فارسي زبان خارج از ايران مي خوانم که اسراييليها عاشق ايرانند و ايرانيها رو دوست دارند و چه و چه و چه!! اين چيزها رو تند تند منتشر مي کنيد که فردا روزي که اسراييل هجوم آورد و سر ما بمب انداخت با خودمون فکر کنيم که اسراييليهاي گوگولي ما رو دوست داشتند و فحش رو به جمهوري اسلامي بدهيم؟!!! البته که اين کار رو نمي کنيم. در صورت حمله به خاک ايران ما (اکثريت مردم ايران . ايرانيهاي غرب زده خارج نشين يا شمال شهر تهران رو کاري ندارم) اسراييل را دشمن مي دانيم . اسراييلي که خودش دايما در حال کشت و کشتاره و بمب اتم هم داره خيلي بي جا مي کنه براي آنچه که بهش دفاع از منافعش ميگه به خاک کشور ديگه اي حمله کنه. با اين مطالب لوس و بي مزه نمي تونيد جلوي نفرت اکثريت مردم ايران رو بگيريد.

در ضمن به افراد خوش خیال و جوگیری که این جا کامنت گذاشتند و اشک شوقشان بند نمی آید !! عرض می کنم که تا آنجا که من می دانم عید پوریم که در اسراییل جشن گرفته می شود مربوط به نسل کشی ایرانیان بوده. لااقل در منابع یهودی آمده که یهودیان به علت کشتار ایرانیان (نسل کشی؟) در زمان خشایار شاه جشن بر پا می کنند.

من به شخصه اسرائیلی ها را دوست دارم و در تمام 27 سال زندگی ام در ایران هیچ ایرانی را ندیدم که درباره اسرايیلی ها به خوبی و عظمت یاد نکند . ح . ب

چرا همه چیز رو اشتباه باور میکنیم! عید پوریم جشنی واسه نجات از نسل کشی یهودیان در ایران زمین بوده! چرا انقدر راحت حرفهارو به دروغ منتشر میکنیم!

من هم میدونم که اکثر قریب به اتفاق یهودی ها به جز خودشون هیچ کسی رو دوست ندارند. البته اکثر مسلمونها هم همینطورند! نتیجه منطقی:‌هردوگروه مثل همند. تعصب مذهبی دریهودی ها و مسلمانان شیعه مذهب ازهمه ادیان جهان مخرب تر و وحشتناک تراست! یهودیها کلی مظلوم نمایی می کنند که هیتلر نژاد پرست بود و چنین بود و چنان بود- اما خودشون حاضر نیستند کسی رو به دین خودشون راه بدن یا با غیر یهود ازدواج کنند چون معتقدند که نژادشون کثیف میشه!

من به عنوان یک ایرانی خودم رو دوست اسراییلی ها می دانم.هیچ دشمنی ای بین ما وجود ندارد و من امیدوارم روزی بتوانیم به کشور های همدیگه مسافرت کنیم و با هم هرچه بیشتر آشنا شویم.
من مردم اسراییل را دوست دارم !

علي اقا . اكثريت مردم ايران ؟ كدام اكثريت؟ اگر اكثريت مردم طرفدار شما و حكومت هستند چرا اجازه يك راهپيمايي آرام را ( برابر قانون اساسي ) نمي دهيد و آن را به خاك و خون ميكشيد؟ چرا يك رفراندم نميگذاريد؟ چرا اجازه انتقاد از حكومت و رهبر ( امر به معروف و نهي از منكر ) را نميهيد ؟ چرا حتي به يك روزنامه آزاد اجازه انتشار نمي دهيد؟ ميفرماييد با ايرانيهاي شمال تهران كار نداريد! كدام يك از سران جمهوري اسلامي از رهبر بگيريد تا ديگران در جنوب تهران هستند؟ تازه با اسرائيل چه مخالفت و دشمني است؟ با ما هم مرز است يا ادعاي ارضي دارد ؟ يا مانند حكومت بعثي سوريه از امارات عربي براي جدايي بخشي از خاك ايران و عربي خواندن خليج فارس پشتيباني ميكند؟ آخر با اسرائيل چه دشمني اي هست كه بسود ملت باشد؟ شما به امارات عربي كه ادعاي ارضي نسبت به ايران دارد و خليج فارس را عربي ميخواند بيشترين امتياز بازرگاني را داده ايدو ميدهيد، اين شيخ نشين شده دروازه واردات براي ايران! سرنوشت ايران را به سرنوشت حكومت بعثي سوريه پيوند زديد . حكومتي كه سياست رسمي بارها اعلام شده اش عربي خواندن خليج فارس و جدايي بخشي از خاك ايران بنفع امارات عربي است ! باهركه دوست ايران است دشمنيد و با هركه دشمن ايران است دوستيد! شما ايران را در برابر روس و چين خوار و خفيف كرده ايد، به خواري و خفت در برابر سران جنايتكار چين و روس افتاده ايدو آن همه امتياز خفت بار به آنها ميدهيد. ولي بي دليل با اسرائيل دشمني ميكنيد و دكان مخالفت با امريكا را بازكرده ايد! با امريكا و اسرائيل برسر چه دشمني مي كنيد و اين همه بزيان مردم ايران هزينه ميكنيد؟ سي و دوسال است با هزينه ملت ايران در سازمان صدا و سيما فيلم ميسازيد ، هرچه نقش دزد و جنايتكار و خيانتكار و نقشهاي منفي و سبك و خنده دار است برآنها نام ايراني ميگذاريد و هرچه نقش خوب ومثبت و سنگين است نام عربي برآنها ميگذاريد. ميدانيد معنا و پيام اين كار چيست؟ اين يعني توهين به مردم ايران، يعني تبليغ منفي عليه ملت ايران. يعني سياست ضدايراني با هزينه ايراني. تازه ادعا ميكنيد كه اكثريت مردم ايران با شما هستند و مخالفان اين روشهاي ضد ايراني نسبتهايي كه داده ايد؟! اين همه بنياد ها و درامد دريا دريا نفت را با رهبرتان بي حساب و كتاب تاراج ميكنيد و تازه ادعا هم پاكي و راستي هم داريد؟! تهران ـ بابك

کاربر مهمان ! اولا من طرفدار حکومت ایران نیستم ولی از غرب زده ها هم بدم میاد . دوما شما اگر خیلی مخالف حکومت و معترض بودید و کارد به استخوانتان رسیده بود با هر خشونتی که از حکومت سر می زد هم حاضر به ترک اعتراض و خیابان نبودید . لااقل اعتصابهای گسترده و سرتاسری می کردید. اما دیدیم که جنبش سبزتان از تهران بیرون نیامد . آن هم مناطق شمال و غربی تهران . شما یک عده شمال شهر نشین مرفه و متوهم هستید که تا دو تا گلوله به طرفتون شلیک شد پارتی های شبانه و صفاسیتی در آنتالیا و دوبی را به "شهید شدن در راه آزادی" ترجیح دادید و با این بهانه که جنبش ما مسالمت آمیزه تشریف بردید تو خونه هاتون پای فیس بوک و به مبارزه از راه فحش دادن در فیس بوک ادامه دادید!!! معترضینی که حاضر به پرداخت هیچ هزینه ای نیستند به درد عمه خانمشان می خورند! توجهتون رو به عکس غریبانه ای جلب می کنم که در آن نوری زاد و ملکی پای هفت سینی در مقابل اوین نشسته اند... من مردم مبارز و ازادیخواه و معترض مورد نظرتان را در آنجا ندیدم. اگر دلتان به فیس بوک نشینان تیتیش و داف خوش است هم توجه تان را به خبری که همین دیروز رادیو زمانه منتشر کرد جلب می کنم. هشتاد و چند درصد از کاربران اینترنت در ایران از روش دایل آپ برای اتصال به اینترنت استفاده می کنند . تازه کاربران ایرانی فقط یازده میلیون از جمعیت هفتاد و پنج میلیونی داخل ایران هستند ...در ضمن این ملت ایران که ازش حرف می زنید همه علاقه مند به کوروش و هخامنشیان و باستان گرایی مورد علاقه شما نیستند. دست کم چهل درصد ایرانی ها غیر فارس هستند و اصلا علاقه ای به باستان گرایی شما تهروووونی ها ندارند.من خودم چند بار به تبریز رفته ام و می بینم اصلا چشم دیدن فارس ها رو ندارند. برنامه های تلیوزیونی شان هم کانالهای آذربایجان روسیه و ترکیه است. شما جوک برای اقوام نسازید و به شهرستانیها توهین نکنید ایران باستان پیش کش تان!
البته هنوز می توانید به تخیلاتتان ادامه بدهید ولی حقیقت چیز دیگری ست ...

در ضمن شما را نمی دانم ولی من یک انسانم و رنج مردم آواره در فلسطین به خصوص کودکانی که هر چند روز یک بار یکی شان از طرف سربازان اسراییلی شکار می شوند ، را رنج خود می دانم. نمی توانم با کسانی که صبح بچه های فلسطینی را می کشند و شب برای ایرانیها پیام صلح و دوستی می فرستند احساس نزدیکی کنم . چون من یک انسانم.
در ضمن خاخام های یهودی و یهودی های متعصب شهرک نشین بسیار افراطی تر و تندرو تر از آخوندها و لباس شخصیهای ایرانی هستند .آن ها یهودیان را برتر از همه نژادها می دانند . یعنی یه پا فاشیست و نازی تشریف دارند. بمب اتم هم که دارند . خطر پشت خطر .
ساده لوحی و سطحی نگری بعضی از ایرانیها جدا مایه تاسفه .

با سلام
ما با مردم ستمديده فلسطين احساس همدردري كرده (با هر ديني چه مسلمان و چه مسيحي و چه يهودي) و از رژيم اشغال گر صهيونيستي
و همچنين صهيونيستهاي مهاجر كه به جز جنايت و نژاد پرستي از آنها ديده نشده است بيزاريم.
به اميد روزي كه مردم فلسطين چه مسلمان و چه مسيحي و چه يهودي سرنوشت كشورشان را خود به دست گرفته و در پر تو انوار اين سه دين آسماني در كنار يكديگر با صلح و آرامش و به دور از جنگ و خونريزي زندگي كنند.

هیچ معلوم نیست اصلاً روی هم ده نفر اسرائیلی توی فیس بوک گفته باشند که ایران را دوست دارند یانه که حالا سایتهای غربزده از شوق و ذوق دارند یقه پاره می کنند. چقدر برخی از مردم در بیگانه پرستی نوبر هستند.

همیشه مردم قربانیان اصلی در جنگها و تصمیمات حاکمان بودند و هستند. امروز یکی در سوریه شعار میدهد و سربازان به جنگ میروند مردم و ارتش کشته میشوند ولی او همچنان فقط سخنرانی میکند. در امریکا نیز یکی نقشه طرح میکند و ارتش امریکا راهی افغانستان و عراق و... میشود اما جای رهبران در کاخ سفید است. در ایران نیز رهبران سیاسی و مذهبی شعار میدهند و مردم تهدید و تحریم میشوند کارخانه ها ورشکست میشوند و کارگران اخراج... دیگران شعار "ما میتوانیم" سر میدهند شعار تحریمها اثری ندارد، سرمیدهند. ما مردم عادی از حکومتها جدا هستیم ما با هر دین و مذهب و ایینی پیرو انسانیت هستیم همان چیزی که تمام ادیان و پیامبران در راه آن تلاش میکردند و هدفشان بود...

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما