خانه | جامعه | هفت کوچه

رسانه کوچک یک راننده تاکسی

پنجشنبه, 1390-05-06 19:10
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
شهزاده سمرقندی

 شهزاده سمرقندی—می‌خواهم شما را با ویدیوهایی از یک جوان قرقیزستانی آشنا کنم که در شهر شیکاگو راننده تاکسی است. 

 

این جوان یکی از هزاران جوان مهاجر آسیای میانه است که راه به آمریکا پیدا کرده و در آنجا مشغول به کار و تحصیل شده است؛ کاری که نه با حرفه او همخوان است و نه به آرزوهای او نزدیک.

 

 

 

این جوان مجبور است کار کند و همزمان در یکی از دانشگاه‌های شیکاگو در رشته بازرگانی درس می‌خواند. جالب‌تر از همه این که: او در شهر شیکاگو شناخته شده است و شبکه یوتیوبی این راننده تاکسی جوان مدتی است از رسانه‌های محلی شیکاگو و همینطور رسانه‌های بین‌المللی معرفی می‌شود.

 

این جوان ازبک‌تبار هنگام رانندگی در کوچه و خیابان‌های شیکاگو برای مشتریان خود ترانه‌های محلی ازبکی می‌خواند.نعمت‌الله از یوتیوب‌ به عنوان یک وسیله برای تماس با هموطنان خود استفاده می‌کند. با این که یوتیوب در ازبکستان فیلتر است، بازدیدکنندگان ویدیوهای این جوان روزبه‌روز بیشتر و بیشتر می‌شوند. تا جایی که گاه خبرنگاران رسانه‌های محلی شیکاگو، سوار تاکسی او می‌شوند تا با او گپی بزنند و برنامه تفریحی‌ای تهیه کنند.

 

نعمت‌الله عاشق شعر و سرود است. وی موسیقی ترانه‌های مورد علاقه خود از خواننده‌های نامی کشورش را روی آی‌فون‌اش ضبط می‌کند و متن ترانه‌ها را با صدای خود اجرا می‌کند. دقیقاً در سبک کارائوکی karaoke.

 

او نخست از کسی که سوار تاکسی‌اش می‌شود، اجازه می‌‌گیرد و بعد از دریافت پاسخ مثبت، ترانه‌ای را با شرح دقیق جزئیات درباره کشور خاستگاه و زبان آن می‌خواند. با این شیوه، این جوان ازبک قرقیزستانی جلب توجه زیادی در شهر شیکاگو کرده است.

 

این هنرمند جوان نه تنها به زبان ازبکی بلکه به زبان‌های انگلیسی و ترکی نیز می‌خواند و ویدیو‌هایی را که از خودش ضبط کرده است روی یوتیوب منتشر می‌کند.

 

نعمت‌الله با این که تلاش می‌کند حرف‌های سیاسی نزند، اما گاهی کشورش قرقیزستان را با کشور آمریکا مقایسه می‌کند و می‌گوید هیچکدام از این دو کشور جایی ایده‌آلی برای زندگی نیستند. وی از این که مجبور است در یک کشور خارجی کار و زندگی کند خوشحال نیست، اما روی هم‌رفته نگاهش به آینده خوشبین است.

 

نعمت‌الله که در شهر شیکاگو با نام Mr.Nematullah معروف شده است، گاهی در ویدیوهای خود تلاش می‌کند به مخاطب خود که بیشتر شهروندان آمریکایی هستند، از واقعیت‌های کشورش، قتل عام شهروندان ازبک‌تبار قرقیزستان و بی‌خانمان ماندن صدهاهزارنفر در درگیری‌های سال پیش کشورش بگوید و مردم را مطلع کند.

 

‌راننده خواننده شهر شیکاگو، مستر نعمت‌الله در شهر «آش» قرقیزستان به دنیا آمده است. او در یکی از ویدیوهای خود می‌گوید پدرش از این که وی راننده تاکسی است اصلاً راضی نیست. خانواده نعمت‌الله و البته خود او آرزو دارد روزی به کشورش بازگردد و به هموطنان خود خدمت کند. مسترنعمت‌الله غربت را نکته منفی روزگار خود و مردم خود می‌داند.

 

واقعیت این است که وقتی این جوان مدرک فوق لیسانس خود را به دست بگیرد و به کشور خود قرقیزستان برگردد، دولت این کشور، نه مدرک او را می‌پذیرد و نه خود او را که از تبار ازبک است. ازبک‌ها در قرقیزستان سال‌هاست که از سوی دیگر اقوام این کشور، قومی‌ ناخوانده و تحقیر شده به شمار می‌روند.

   

پی‌نوشت‌ها:

 

برای شنیدن برنامه‌ کامل «یوتیوب‌گردی» مراجعه کنید به اینجا
پیوند شبکه‌‌‌ نعمت‌الله در یوتیوب، اینجا.   

لینک‌های مربوط: «هنرمند در تاکسی خدمت‌نشان داده»:

اینجا 

اینجا 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

شهر اوش درست است نه آش

من این ویدیو را از نعمت الله در یو تیوب پیدا کردم، صدای خیلی خوبی داره

http://www.rferl.org/content/cab_driver_serenades_chicago_fares_uzbek/24...

به درست یا غلط قرقزها به این شهر می گویند آش: این جا می توانید از این شهر دیدن بکنید.

اوش نام شهر تاریخی ای دیگری در ازبکستان است.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما