خانه | جامعه | هفت کوچه

جشنواره نان و نانوایی در فرانسه

دوشنبه, 1390-02-26 21:37
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
شهزاده سمرقندی

شهزاده سمرقندی ـ همه ما کم‌وبیش نان را از مهم‏ترین خوردنی‏های موجود می‌دانیم و تنها ما شرقی‌ها نیستیم که به نان و غذاهای خمیری علاقه زیادی داریم. مردم فرانسه نیز با نان، رابطه‏ا‏ی ناگسستنی‏ دارند و بین دیگر مردم اروپایی، به نان‏دوستی شهرت پیدا کرده‏اند.

نان‏دوستی فرانسوی‏ها قدمت زیادی دارد. این علاقه باعث شده است که فرانسوی‌ها شیوه‏‏‏ای را که در قرون وسطی با آن نان درست می‏کردند، تا به‏حال زنده نگهدارند؛ یعنی هنوز هم نان‏هایی با همان شیوه قدیمی و با همان طعم و بو درست می‏شوند.

فرانسوی‏ها از معدود مردمانی هستند که تاریخ نان‏های خود را حفظ کرده‏اند و حتی شیوه درست کردن آن‌ها را نیز تغییر نداده‏اند، تا تغییری در طعم و بوی آن ایجاد نشود.

یکی از نان‏های مورد علاقه بسیاری از اروپاییان، نان فرانسوی «باگت» است که شیوه پخت آن در حدود سال‏های ۱۱۲۰ به‏وجود آمده است. از میان دیگر نان‌های فرانسوی می‌توانیم از«کروسونی» نام ببریم که نانی شیرین و گاه مربایی است. این نان یکی از نان‌های مورد علاقه مردم اروپاست که بیشتر با صبحانه آن را می‌خورند.

نان برای فرانسوی‏ها، مانند پنیر برای هلندی‏هاست. شرکت‏های مسافربری فرانسه می‏گویند که در نیمه اول ماه مه، تعداد مسافران خارجی به فرانسه افزایش پیدا می‏کند که به‏خاطر «روز نانوا» است؛ روز شانزدهم ماه مه که در سراسر فرانسه جشن گرفته می‏شود.

فرانسوی‌ها از یازدهم تا هفدهم ماه مه، یک هفته تمام از نان و نانوایی در فرانسه تجلیل می‏کنند.
در این هفته، تمام نانواهای محل، نان‏های خود را به نمایش می‏گذارند. در این هفته مهمان کردن همه رهگذران با نان و آشنا کردن مسافران خارجی با انواع نان‏های فرانسوی، به این کشور حال و هوایی متفاوت می‏دهد.

نوع نان‏های فرانسوی، از جنوب تا شمال و از غرب تا شرق این کشور، تفاوت دارد و هرکدام طعم و بوی خاص خود را دارند.


این روزها این جشن در فرانسه برپاست و تمام محله‏های قدیمی این کشور حال و هوای خاصی به‏خود گرفته است. در هفته جشنواره نان، نانواهای فرانسوی، برای نمایش هنر خود، دوره‏های مختلف آموزش شیوه پخت نان‏های محلی را به شیوه‌های گوناگون برپا می‏کنند.

این جشن La fete du Pain در سال ۱۹۹۶، در دورانی که ژاک شیراک برای بار دوم به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد، شکل گرفت و از آن سال تاکنون، به‏طور مرتب برگزار می‏شود. به‌طوری که امروزه به یکی از جشن‏های ملی فرانسه تبدیل شده است.

تماشای تنورهای قدیمی و محلی فرانسه، یکی از دیدنی‏های فرانسه است که سالانه میلیون‏ها مسافر خارجی از آن‏ها دیدن می‏کنند؛ به اینها بیافزایید آسیاب‏های قدیمی را که در فرانسه هنوز فعالند و با همان شیوه قدیمی کار می‏کنند.

هر نقطه و محل فرانسه نیز مانند دیگر کشورهای دنیا، با نقطه دیگر آن تفاوت زیادی دارد و نانش هم مانند لباس و موسیقی‏اش رنگ و سبک خاص خود را دارد.

نانوایی تاریخچه خاصی دارد و در گذشته معمولاً تجارتی خانوادگی بوده است. این نکته در کشورهای شرقی نیز وجود داشته و در فرانسه هم همین‏طور بوده است.

در این کشور انواع و اقسام تنورها را می‌بینیم؛ تنورهایی که حتماً باید در جایی مستقر باشند. در قدیم این تنورها معمولاً در باغچه یا سر خیابان خاصی ساخته می‌شد و شب و روز نیاز به نگهداری داشت.

تنورها با شکل‌ها و شیوه‏ها و گل‏های متفاوتی ساخته می‏شوند و تاریخچه‏ دقیق آنها شاید روشن نباشد. در این قرن و عصر، وقتی به شکل و شیوه آن نگاه می‏کنیم، می‏بینیم که بسیاری از آن‏ها ابتدایی‌اند و مانند آتش‏دان، قدمت دور و درازی دارند.

نان‏هایی که در فرانسه با شکل و شیوه‏های جذاب درست شده‏اند، ازجمله از هدیه‏هایی هستند که مسافران خارجی از فرانسه با خود می‏برند. این حرکتی است که در سمرقند نیز زیاد می‌بینیم. نان‏های سمرقندی با نقش و نگارهای خود، در آسیای میانه شهرت دارند. در سمرقند نان را نیز مانند گل و شکلات برای همدیگر هدیه می‏برند.


نان یکی از خوردنی‏هایی است که امروزه در جهان گرم‏ترین بازار را به خود اختصاص داده است. این بازاری است که شاید هیچ رکود اقتصادی‏ای نتواند روی آن تأثیر منفی بگذارد.

فرانسه از این زاویه، هیچ فرقی با کشورهای دیگر ندارد، اما کمترین کشوری را می‏توان یافت که جشن نان داشته باشد و هرساله در روز و هفته خاصی تحت این عنوان جشنی ملی بگیرد.

باید تاکید کرد که سال گذشته، ماه نوامبر، یونسکو نان فرانسوی را به عنوان میراث غیر مادی تمام بشریت به‏ثبت رساند. تاریخ‏شناس فرانسوی، پیر دول می‏گوید: «نان برای فرانسوی‏ها، چیزی بیش از خوراک ملی است و فلسفه خود را دارد.»

فرانسویان همیشه نان را سر میز می‏آورند، مانند ما شرقی‌ها؛ و هرساعت روز می‏توانند نان بخورند. فرانسوی‏ها نان را با از شراب گرفته تا پنیر و آب می‏خورند و آن‏طور که این فیلسوف فرانسوی می‏گوید: نان برای فرانسوی‌ها، فلسفه‏ای عمیق‏تر از زندگی دارد.»

وبسایت این جشنواره:

 

http://www.lafetedupain.com/index.htm

http://amour-du-pain.skyrock.com/2859495310-Journee-pain-party-pour-la-Fete-du-Pain-Dimache-16-mai-au-Fort-du-Mont.html

Share this
Share/Save/Bookmark

با سلام
من که سالهات که به شغل نانوائی مشغولم. واین شغل را از پدر بارث بردم.بسیار جالب بود

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما