خانه | جامعه | دگرباش

در کنار همجنسگراها خواهم ماند- شهره

جمعه, 1390-11-21 17:01
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
نسا نیلی

 نسا نیلی ـ پس از اولین گفت‌وگوی شهره، خواننده‌ محبوب ایرانی و حمایت‌ آشکار و بی‌پروای او از حقوق دگرباشان جنسی، این‌بار او پاسخگوی سئوالات بیشتری در مورد زندگی هنری خود و حمایت از دگرباشان است.

 
سئوال‌های متعددی از سوی طرفدارهای همجنسگرای شما و بعد از خواندن گفت‌وگوی قبلی و شنیدن حمایت شما از جامعه‌ دگرباشان مطرح شده است. به عنوان اولین سئوال می‌خواهم بپرسم: شهره به عنوان یکی از خواننده‌های محبوب ایرانی، همجنسگرایی را چطور تعریف می‌کند؟
 
شهره صولتی: همجنسگرایی از دید من یک تمایل عاطفی- جنسی طبیعی است. درست مانند دگرجنسگرایی و دوجنسگرایی، با این تفاوت که به اندازه دگرجنسگرایی بین عموم شناخته شده نیست.
 
به نظر شما هر فردی لازم است چه اقدامی برای حمایت از حقوق همجنسگرایان در دنیا انجام دهد؟
 
اطلاع‌رسانی و روشنگری مهم‌ترین اقدامی است که هرکسی که به اندازه کافی درباره همجنسگرایی می‌داند باید برای دیگران انجام دهد. به نظر من کلیدی‌ترین عامل برای رسیدن همجنسگرایان به حق طبیعی‌شان اطلاع‌رسانی در این زمینه است.
 
همانطور که مطلع هستید درصدی از دگرباشان ایرانی به علت تبعیض و ظلم و ستم جامعه، حکومت و خانواده‌ها، مجبور به ترک ایران می‌شوند وبرای پناهندگی به کشورهای ترانزیت سفر می‌کنند تا به مقصد برسند. آیا دوست دارید و حاضرید به عنوان یک فرد محبوب بین مردم، شرایط پناهندگی آنها را از نزدیک ببینید و با مشکلات پناهنده‌های دگرباش بیشتر آشنا شوید؟
 
حتماً. این کار را پیش از این نیز انجام داده‌ام، اما به صورت خصوصی.
 
سئوال بعدی را یکی از طرفدارهای شما که مادر یک همجنسگرای ایرانی است و به تازگی با گرایش جنسی فرزندش آشنا شده و از او حمایت می‌کند مطرح کرده و خواسته است بداند که شهره به عنوان یک مادر، چه پیشنهادی برای خانواده‌های دگرباشان به ویژه مادران دارد تا همجنسگرایی را به چشم بیماری نگاه نکنند؟
 
من می‌خواهم به این مادر و همه مادرهای دیگر بگویم که ما باید به بچه‌های‌مان توجه واقعی کنیم و این معنی‌اش این نیست که هرچه از دید خودمان درست یا خوب نبود را تبدیل به اهرم فشار روی آنها کنیم. اگر به صورت واقعی بخواهیم یاور فرزندان‌مان باشیم اول باید بفهمیم همجنسگرایی چیست و حرف‌های فرزندمان را به دقت گوش کنیم. تلاش کنیم اطلاعات درستی درباره این موضوع به دست بیاوریم و با عشق نتیجه را پذیرا باشیم. کمترین کار این است که لااقل بفهمیم همجنسگراها اینجوری به دنیا آمده‌اند. اگر این را نفهمیم معنای توجه مادر به فرزند، بدون درک فرزندش را من نمی‌فهمم. بی‌معناست.
 
به عنوان یکی از حامیان حقوق دگرباشان معتقد هستید چگونه می‌توان این حمایت را بین عامه مردم ترویج داد؟
 
باید هرکس که اطلاعات درستی در این زمینه دارد با خلاقیت و انسان‌دوستی از همه امکانات موجود و مربوط به کاری که دارد استفاده کند. مثلا یک نقاش از راه خودش، یک نویسنده با شیوه‌ خودش و یا حتی یک فرد با موقعیتی معمولی می‌تواند ضرورت حمایت از همجنسگرایان را به اطرافیان خودش توضیح دهد.
 
در موزیک ویدیو جدیدتان تصاویری از شما به همراه رنگین کمان شش‌رنگ جامعه‌ دگرباشان هست. ممکن است بیشتر راجع به آن توضیح بدهید؟
 
من شخصاً خواستم پرچم همجنسگراها را به دست بگیرم چون می‌دانم تصویر من به سرعت در سراسر دنیا (دست کم بین فارسی‌زبانان) پخش می‌شود. خواستم این نماد را (که خوشبختانه یک پرچم بین‌المللی است) برای اولین‌بار به خانه‌ تک تک ایرانیان ببرم. پرچم یعنی نماد و نماینده‌ هویت. این پرچم برای همجنسگرایان و دوجنسگرایان کشور ما در حال حاضر آزاد نیست. من می‌خواستم در یک فضای شاد و صمیمی این را به همه نشان بدهم. مسلماً برای اینکه این پرچم به این تعداد از مردم نشان داده بشود باید هزینه‌های زیادی پرداخت بشود. من خواستم به سهم خودم این کار را انجام بدهم. خواستم بگویم من، "شهره" که سال‌هاست در دل و در خونه‌های ملت‌ام هستم، این عزیزان یعنی همجنسگرایان را همانطور می‌بینم که غیرهمجنسگراها را. با تصویر این پرچم، دعوتی صمیمانه از ملت‌ام داشتم برای تجدید نظر در اجحافی که در ابعاد وحشتناک به عزیزان‌مان از طرف جامعه خودمان شده است.
 
نازنین، یکی از دوست‌های لزبین ما می‌خواهد بداند: آیا یک زن در جایگاه خودش می‌تواند در زمینه‌ موزیک موفق‌تر از یک مرد باشد؟
 
در جامعه ما این کار خیلی مشکل است. خود من که کارم را شروع کردم در آن فضایی که برایم فراهم بود از خیلی جهات تحت فشار بودم، اما توانستم به کارم ادامه بدهم. پس بله می‌شود. چرا نشود؟
 
موزیک را با چه سبکی شروع کردید؟
 
من کارم را در اپرا شروع کردم. در گروه اپرای ملی ایران، اپراخوان بودم. در تالار رودکی و با یک گروه سمفونی‌های کلاسیک اکثراً غربی را اجرا می‌کردیم.
 
کدامیک از کارهای خود را از نظر شعر، آهنگ و تنظیم بیشتر دوست دارید و دلتان می‌خواهد با کدام آهنگساز همکاری کنید؟
 
ترانه "زن" از آلبوم زن: وقتی خدا تن آفرید از برگ گل زن آفرید. با هر هنرمندی که کارش را بلد باشد و کارهای خوب انجام دهد کار می کنم و در این زمینه محدودیتی برای خودم ندارم.
 
بعد از اعلام حمایت‌ شما از دگرباشان، سئوالی ذهن بسیاری از بچه‌های دگرباش و حامیان آنها را به خودش مشغول کرده است: "شهره به عنوان یک خواننده‌ مردمی چند درصد از زندگی و انرژی خود را به حمایت از دگرباشان اختصاص می‌دهد؟
 
شهره چون در میان دوستانش همجنسگراهای زیادی وجود دارند به صورت طبیعی مدام ذهنش درگیر مشکلات این عزیزان می‌شود؛ چه افراد داخل ایران با مشکلات مضاعف، چه همجنسگراهای خارج از ایران با مشکلات خاص خودشان.
 
من تا زنده‌ام در کنار همجنسگراها خواهم ماند و کارهای من و ویدئوهای من تا همیشه پشتیبان این عزیزان خواهد بود. برایم مهم نیست که عده‌ای (هر تعدادی که می‌خواهند باشند) خوش‌شان نیاید یا به قول عامیانه بخواهند با من بد باشند. از این به بعد هم در هر فرصت مناسبی که بتوانم حمایت‌ام را از حق انسانی همجنسگراها به عناوین مختلف اعلام خواهم کرد.

واکنش اطرافیان و طرفداران‌تان نسبت به حمایت شما از دگرباشان چی بود؟
 
اطرافیان من همه نظر مساعدی نسبت به این موضوع داشتند و خیلی از همکارها و دست‌اندرکاران هنری هم از این کار استقبال کردند. البته افراد معدودی هم این کار را "ریسک" می‌دانستند.
 
آیا بعد از حمایت بی‌پرده از دگرباشان، از سوی طرفدارهای‌تان با مشکلی برخورد نکردید؟
 
تا جایی که از ایمیل‌ها و تلفن‌ها و پیام‌ها بر‌می‌آید درصد خیلی بالایی از طرفدارانم از این حمایت خوشحال بودند و گمان می‌کنم آن دسته از طرفدارها و مردم که از این کار راضی نبودند ساکت ماندند و به گمان من در حال بررسی عمیق‌تر موضوع همجنسگرایی هستند. البته این مورد فقط در بین طرفدارهای غیر همجنسگرای‌ من دیده شد و باید بگویم تعداد خیلی زیادی از طرفدارهای من از میان جامعه‌ همجنسگرا هستند.
 
بعد از انتشار ویدیوی جدیدتان، در سایت رادیو جوان، لینک این ویدیو حذف شد. دلیل‌اش چه بود؟ آیا این اتفاق ارتباطی با تصاویر رنگین‌کمان داشت؟
 
ترجیح می‌دهم در این زمینه چیزی نگویم. در فیس‌بوک هم نوشتم که بنا به دلایلی... اما قضیه را باز نکردم.
 
ممنونم بابت وقتی که در اختیار ما قرار دادید.
Share this
Share/Save/Bookmark

هرچند کمی دیر ولی بالاخره یک هنرمند پا پیش گذاشت .دمش گرم شهره . به این میگن شجاعت. بقیه هنرمندان منتظر چی هستین؟

حداقل آدرس این ویدئوی جدید رو اینجا میگذاشتید

بی نظیر

البته هنرمندان واقعی باید توجه داشته باشند که نسلِ امروز و مخصوصاً نسلِ جوان، متفاوت از گذشته ارزش چنین کارهایی را درک خواهند کرد، با توجه به وضیعت اسفناکِ جامعه ی امروز ایران، نقش آوانگاردیِ حداقل افراد مشهور، مخصوصاً هنرمندان، بسیار پر رنگ است، امیدوارم افراد بیشتری که شایستگی درک این مقوله را دارند پیشقدم شوند، بی شک این اقدام محبوبیت آنها را نیز دوچندان می نماید، هرچند اعتقاد دارم ناراحتیِ افراد مخالف در عصر کنونی جایگاهی ندارد.
البته تا آنجا که یادم هست از افراد مشهور آقای شاهین نجفی هم یک آهنگ بسیار زیبا برای همجنسگرایان در سال گذشته خوانده است که بازتاب بسیار خوبی هم داشته است...

عاشقتم شهره تا ابد

البته بنده خدا محمد خردادیان هم الان مدت هاست از گنجه بیرون آمده (به قول فرنگی ها کآم اوت کرده) و به دنیا اعلام کرده که همجنسگراست؛ ایشان حمایت می کنند در شوهای مختلف و بیان می کنند که خب همین هم عالی است.

سپاس بسیار از خانم شهره به خاطر مصاحبه بسیار خوبی که داشتند و پشتیبانی ایشان از همجنس گرایان.

در گذشته از طرفداران ایشون نبودیم..ولی با کاری که در حمایت از ما انجام دادن و ایشالا خواهند داد بازنگری جدی خواهیم داشت..امیدوارم که مردم هم به وسیله این هنر تجدیدنظر اساسی توی افکار سنتیشون داشته باشن..از شهره عزیز هم تشکر میکنیم..

یوسف

دگرباش. دگر + باش؟! یعنی چیز دیگه ای است؟ چیز دیگه یعنی آدم نیست؟! من فکر می کنم اگر قرار بوده که آدم ها بتوانند با همجنس خود رابطه جنسی داشته باشند، خداوند دو تا آدم می آفرید و دو تا حوا. (این خداوند یا همان خدای مسلمان ها است و یا همان خدایی که روانشناس های ماتریالیست می گویند آدم ها خودشان ساخته اند، فکر نکنم فرقی کند)

در پاسخ به کاربر مهمان بالا که نوشته : "من فکر می کنم اگر قرار بوده که آدم ها بتوانند با همجنس خود رابطه جنسی داشته باشند، خداوند دو تا آدم می آفرید و دو تا حوا."
نخست اینکه خدا وجود ندارد، دوم اینکه نوشته اید "اگر آدم ها بتوانند" چیزی که واضح است این است که آدم ها و بسیاری از حیوانات می توانند و عملا هم این کار را انجام می دهند یعنی با همجنس رابطه جنسی دارند، پس "اگر" در کار نیست، همجنس گرایان با هم رابطه جنسی دارند و این یک واقعیت عینی انکار ناشدنی است. سوم این استدلال که اگر کسانی می توانند کاری کنند پس همه باید مثل آنها باشند اشتباه است، بعضی انسانها می توانند و مایل هستند در عمق 50 متری زیر دریا قواصی کنند، من نه مایل هستم و نه می توانم این کار را انجام دهم پس این کار را انجام نمی دهم ولی این واقعیت که عده ای کایل هستند و در عمق 50 متری قواصی می کنند یک واقعیت عینی انکار نشدی است، دلیلی ندارد که چون کاری شدنی است همه آن را انجام دهند یا حتی همه بتوانند آن را انجام دهند، چهارم اینکه همجنس گرایان یک اقلیت هستند و بقیه مردم که همجنس گرا نیستند مایل نیستند با همجنس رابطه جنسی داشته باشند پس این کار نمی کنند و این بسیار واضح است. همجنس گرایان هم مایل نیستند با جنس مخالف رابطه جنسی داشته باشند پس این کار را نمی کنند.

درود بر شما بانوی مشرقی عاشقتم

در جوابِ فرزندِ خلف:
آیا اینکه من گرایش به جنس مخالف دارم تنها دلیلش برقرار کردنِ رابطه ی جنسیست؟
دوستانی که همجنسگرایی را تنها از زاویه ی رابطه ی جنسی تحلیل و بررسی می کنند در واقع به شعور خود در درک و فهم ِ رابطه توهین می کنند..
آیا شما با معشوقِ خود همواره در سکوت و تنهایی بسر می برید و تنها به زمانِ لذت جنسی با یکدیگر ارتباط برقرار می کنید؟
دوست ِ عزیز آدم و حوا؟!واقعا؟!
پس شما هم به تبعیت از قابیل به گرفتن جان ِ برادرتان قصد دارید..

در کل کسی که همجنسگراست یه موضع کاملا طبیعی و خدادادیه منظور از خدادادی اینه که ما در آینده فرزندانمون و یا خودمون نمیتونیم تضمین کنیم که امروز که بچه مون از خواب بیدار میشه بگه دختر دوس دارم یا پسر.... و طبق یک نظریه پزشکی خیلی معتبر که خیلی جاها باهاش رو به رو شدم و مطالعاتی که کردم... که بروی هزاران همجنسگرای زن و مرد انجام شده اونم اینه که (((( پسران همجنسگرا نیم کره جمجمه سر سمت چپشون (اگه اشتباه نکنم همین چپه) با نیم کره سمت چپ تمام دختران از لحاظ ساختاری هیچ فرقی باهم نمیکنند... و همینطور دختران همجنسگرا نیم کره سمت راستشون شبیه پسرهاست... اما در مورد آدمهای معمولی منظمه و جمجمه هاشون کاملا زنانه و مردانه است...
و همچین نظریه ای ثابت میکنه که همجنسگراها بیمار نیستن .. و این امر کاملا خدادایه و طبیعی ...
و در جواب دوستمون که گفته بودن پس خدا اگه میخواست همجنسگرا وجود داشته باشه چرا آدم و حوا رو زن مرد خلق کرد چرا دوتا مرد ویا دوتا زن دیگه خلق نکرد...
من با این موضوع کاملا مخالفم... چون تغییرات در ژنتیک باعث این امر میشه که بچه هامون دگرجنسگرا باشن یا همجنسگرا...
و ربطی به تربیت و یا شرایط و محیط و اطرافیانمون نداره...
اگه به این موضوع شک داره کسی ... مگه خدا یک زنو مرد سالم خلق نکرد همون (آدم و حوا) پس چرا اینقد شاهد افرادی هستیم که ((دو جنسه)) هستن؟؟؟؟
یا به جای دو دست و پا چند دست و پا معلولای ذهنی و و ... بسیار بسیار موارد دیگه که همگی شاهدشونیم بر میگرده به اختلالات ژنتیکی... چون اختلالات ژنتیکی فقط رو ظاهر فرد که تاثیر نمی زاره .. رو قریضه جنسی هم تاثیر گذاره...
آیا اینجور افراد که بخاطر خواست خدا درگیر همچین شرایطی شدن و جامعه و اکثر خانواده ها بدون شناخت و آگاهی طردشون میکنن ... و زندگی بعضیاشون واقعا درد آوره ... اینها احتیاج به حمایت ندارن ؟؟؟
مگه دست خودشونه که بگن ما به جنس مخالف از فردا علاقه مند میشیم...
چقد شاهد اعدام ... تعرض و تجاوز به این گونه از افراد بودیم.. مگه باید حق زندگی کردنو از اینها گرفت...
من به اینکار شهره و فرهنگ بالا و شناختی که از حالو هوای ایجور آدمها داره و حمایتش واقعا افتخار میکنم ...
به امید روزی که تمام اقلیتهای جنسی بتون آزاد و بی دغدغه عشقاشونو در آغوش بگیرن...
درود بر بانو شهره صولتی

ajab baba
migan khoda vojod nadare
az onvar migan hamjensgeraee ye hese khodadadie
:)))))))))

شهره عزیزم قربون این شهامت و دلیری تو .شهره  جان من خودم یک جوان  همجنسگرا  ایرانی هستم واز این مصاحبه جسورانه تو عزیزم سپاسگزارم .چرا که مدتهاست که وقت این برای جامعه ایرانی رسیده . البته  من  
 در چند سفر اخر به امریکا برای دیدن خوانواده از جامعه ایرانی انجا شگفت زده شدم .مثل اینکه متاسفانه جامه  بی خیال امریکا بر اونها هم تاثیر منفی گذاشته و از دنیا بی اطلاع و فقط  از دور و بر خودشون خبر دارن  و متاسفانه همه چیز رو از نگاه پول میبینند .  شهره جان من از وقتی از روی تکست های ترانه های شما به 
میهن دوستی شما بیشتر پی بردم ودر این دروره وانفسا  بیشتر شما را ستودم وعاشق شما شدم .من در این شهر غربی المان که مرکز  همجنسگراها هست وهمینطور جشن شادی در اکثر کنسرث های شما در کلن ارنا بودم و لذت بردم .شهره جان در اینجا  از تمام زحمات  موسیقایی شما برای ما  مردم و ترانه های بسیار زیبای شما
هنر مند عزیز فراوان سپاسگذارم . شهره جان از دور روی تو رو می بوسم...

.در اینجا از ر.زمانه  هم تشکر میکنم برای  پخش تازه های  خبر هموسکسوال های ایران در درون و برون از ایران....

شهره جان، با شاهکارت باعث شدی خاکستر خاموش امید ما همجنسگراها بعد از سال ها گر بگیره. دوستت دارم شهره جان

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما