خانه | دانش و فن‌آوری

راهبان بیزانسی هم وسوسه می‌شدند

چهارشنبه, 1391-10-06 21:52
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
NewScientist
برگردان: 
احسان سنایی

نیوساینتیست - در اورشلیم قرن شش میلادی، راهبان بیزانسی، علی‌رغم قواعد سفت و سختی که مجبورشان می‌کرده بیشتر آب و نان بخورند، اتفاقاً افراد شکمویی بوده‌اند.

 

اگرچه قدیمی‌ترین صومعه‌های بیزانس را فقط در بیابان‌های دورافتاده می‌شد یافت، اما صومعه سنت‌استفان، در اورشلیم واقع بود. لزلی گرگوریکا (Lesley Gregoricka) از پژوهش‌گران دانشگاه آلابامای جنوبی، که نمونه‌های منحصربفردی از ۵۵ اسکلت مدفون در این صومعه را جمع‌آوری کرده، کنجکاو این شده بود که زندگی شهری چه تأثیری می‌توانسته بر راهبان داشته باشد.

 

نسبت ایزوتوپ‌های مختلف کربن و اکسیژنی که در این استخوان‌ها یافت شد، این گمانه را تأیید کرد که راهبان از غلات متداولی نظیر گندم و همچنین میوه و سبزی، زیاد می‌خورده‌اند. اما اکثر استخوان‌ها پر از ایزوتوپ سنگین نیتروژن-۱۵ هم بودند، که حکایت از مصرف بالای پروتئین‌های حیوانی، یعنی گوشت، یا محصولات لبنی نظیر پنیر، در بین این راهبان دارد. پیتر هاتیل (Peter Hatile)، از پژوهشگران دانشگاه دالاس ایتالیا می‌گوید: "در اینکه از قوانین مربوط به دنیاگریزی، پاکدامنی و تمکین، اطاعت می‌شده، شکی نیست و نمی‌‌توان نادیده‌اش گرفت. فقط راهبان بیچاره، ضعیف، دیوانه و شیطان‌صفت بوده‌اند که گوشت می‌خوردند".

 

این پژوهش در شماره اخیر نشریه Journal of Anthropological Archaeology منتشر شده است.

 

منبع: NewScientist

 

در همین زمینه:

ماجرای مرگ چهارصدساله

تمام بیماری‌های پادشاه

 

توضیح تصویر:

عکس از Stefano Bianchetti / Corbis

Share this
Share/Save/Bookmark

باسلام. وعرض ارادت مجدد خدمت شما. اولا این تصویر مربوط به مراسم میترا ومهر پرستی است که سابقه چند هزار ساله دارد . دوما : اگر به تاریخ این راهبان وزاهدان مراجعه بفرمائید همگان در ابتدا با دانه ای کشمش یا خرما وپیاله ای اب ممر حیات میکردند ولی وقتی به قدرت رسیده وبر خر مراد سوار میشدند عرض انها از طولشان افزون میشد! راه دوری نروید همین حضرت عظما و رهبر محرومین عالم را در دو دهه گذشته مرور بفرمائید ایا ایشان از غم گرسنگان اینچنین فربه وچاق شده اند؟!. در تاریخ ثبت است که رستم فرخرخ زاد انچنان ثمین بود که چندین نفر کمک میکردند تا او بر زین اسب استوار شود. و سردارن قزل باش در حمله افاغنه اینچنین بودند. وحال سرلشگر سردار فرمانده کل قوا چند سالیست که روئیت زیر ناف خود را به حسرت دارند! عاقبت کار را ایندگان خواهند نوشت !.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما