خانه | گوی‌سياست

اینترنت ملی افتتاح شد: با محدود کردن استفاده از امکان VPN

دوشنبه, 1391-12-21 14:03
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
گفت‌وگو با محمود تجلی‌مهر، کارشناس مخابرات و اینترنت

محمود تجلی مهر: "یک راه اساسی و قاطع برای کنترل کامل اینترنت وجود دارد و آن هم خاموش کردن شبکه برق است."

 

حکومت ایران اکنون برای کنترل اینترنت به بستن امکان VPN رو آورده است. VPN امکان امنی است برای شکستن سد فیلترینگ.

 

محمود تجلی مهر کارشناس مخابرات و اینترنت است.

او در مصاحبه با "زمانه"، در تحلیل تلاش حکومت برای مسدود کردن امکان VPN می‌گوید که این اقدام در راستای ایجاد محیط بسته‌ای به نام "اینترنت ملی" است.

 

● گفت‌وگو با محمود تجلی‌مهر

 

تا چند ماه پیش حکومت ایران از "اینترنت ملی" سخن می‌گفت. اکنون از محدود کردن امکان VPN حرف می‌زنند. آیا این همان پروژه "اینترنت ملی" است؟

 

محمود تجلی‌مهر: این کار در همان راستای پروژه "اینترنت ملی" است. اینترنت ملی در واقع محدود سازی ارتباط اینترنت ایران با خارج به کانال‌های تعریف شده و قابل کنترل ارگان‌های امنیتی است. ارتباط VPN از آنجا که قابل شنود و خواندن نیست، مکانیسم کنترل امنیتی حکومت را از کار می‌اندازد. آنها در سیستم کنترل تنها می‌توانند ببینند که یک ارتباط امن برقرار شده است. اما قادر به خواندن و دیدن محتوای این ارتباط نیستند.

 

به نظر می‌رسد که حکومت بر آن است که اینترنت را به کنترل کامل خود درآورد. آیا چنین چیزی ممکن است؟

 

سالهاست که تلاش حکومت برای کنترل کامل اینترنت است و تاکنون به نتیجه‌ای هم نرسیده است. این به بازی موش و گربه شباهت دارد. حکومت موقتاً می‌تواند زمینه‌ای را محدود کند تا زمانی که راه حل مناسب از سوی طرف مقابل، یعنی کاربران و مخالفان سانسور و سرکوب یافته شود.

 

با تمام دشواری‌هایی که حکومت برای کاربران در این سالها ایجاد کرده، می‌توان به روشنی گفت که نسبت به هزینه بسیار زیاد سرمایه‌ای و انسانی برای حکومت، دستاوردشان بسیار ناچیز بوده است و نتوانسته‌اند جلوی جریان آزاد اطلاعات را بگیرند.
 

یک راه اساسی و قاطع برای کنترل کامل وجود دارد و آن هم خاموش کردن شبکه برق است.

 

در همین رابطه، این سؤال مطرح است که آیا می‌توان همه خروجی‌ها از طریق VPN را مسدود کرد؟

 

از زاویه تکنولوژی می‌شود ارتباط VPN را مسدود کرد. کانال‌هایی که برای VPN استفاده می‌شوند در استانداردهای مخابراتی تعریف شده‌اند و با مسدود کردن آنها ارتباط قطع می‌شود. در این روزها و در گذشته نیزهمین کار را کرده‌اند. اما از دید عملی این کار امکان پذیر نیست و همیشه پس از چند روز دوباره مجبور شده‌اند که ارتباط VPN را باز کنند.

 

این تکنولوژی تنها برای دور زدن فیلترهای حکومتی نیست. تمام ارتباط شرکت‌های مختلف با یکدیگر، ارتباط بانک‌ها به شعبه‌های خود در داخل ایران و دیگر بانک‌ها و مراکز مالی، ارتباط ارگان‌های نظامی و امنیتی در داخل و بسیار کارهای دیگر، از جمله معاملات خود حکومت و شرکت‌های وابسته نیاز به ارتباط امن از راه VPN دارند. از همه جالب تر حکومت برای دور زدن تحریم‌ها و فرار از شنود ارگان‌های امنیتی غرب و کنترل تحریم‌ها نیاز به VPN دارد. از دید من بستن VPN عملی نیست.

 

VPN مجاز که این روزها حکومت تبلیغ آن را می‌کند، چیست و آیا استفاده از آن می‌تواند راه حلی برای کاربران خواهان شکستن سد فیلترینگ باشد؟

 

این کار خطرناک‌ترین کاری است که یک کاربر اینترنت می‌تواند نسبت به خود انجام دهد. حکومت می‌خواهد که کاربران با ارائه شناسنامه خود برای دریافت امکان "VPN مجاز" مراجعه کند. پس از ثبت مشخصات کاربر و نام همه کسانی که از این امکان می‌خواهند استفاده کنند، حکومت احتمالا نرم افزاری را بر روی کامپیوتر کاربر نصب خواهد کرد که مثلا ارتباط VPN مجاز را برقرار می‌سازد. این نرم افزار کامپیوتر کاربر را به ارگان امنیتی حکومتی (وزارت اطلاعات، پلیس فتا، اطلاعات سپاه و غیره) وصل خواهد کرد و از آنجا ارتباط امن را نیز ایجاد خواهد کرد. منتها از آنجایی که تمام ارتباط کاربران در مرکز امنیتی بازگشایی می‌شود، آنها همه چیز را کنترل و ضبط خواهند کرد. از سوی دیگر آنها می‌توانند از طریق این نرم افزار به جاسوسی در کامپیوتر کاربر، ضبط هر چیزی که در صفحه کلید وارد می‌شود، روشن کردن بلندگو و دوربین و غیره بپردازند. تجربه نشان داده است که ارگان‌های امنیتی ایران از هیچ کار غیراخلاقی و غیرقانونی رویگردان نیستند. از این رو "VPN مجاز" یک پدیده خطرناک است.
 

نکته دیگر در رابطه با "VPN مجاز" این است که شاید کسی بگوید که من کار خلافی انجام نمی‌دهم و مشکلی با کنترل حکومت ندارم و بخواهد از "VPN مجاز" برای کارهای معمولی چون خرید اینترنتی و یا ارتباط با حساب بانکی خود استفاده کند. اما مسئله اینجاست که در ارگان‌های امنیتی حکومتی در حال حاضر تنها چیزی که وجود ندارد، امنیت است. در میان آنها بسیار کسانی هستند که اطلاعات آنجا را بیرون آورده یا مورد استفاده شخصی قرار می‌دهند و یا به باندهای خلاف می‌دهند. نمونه‌های بسیاری از باج گیری، استفاده شخصی بر اساس روابط و پارتی بازی، استفاده از اطلاعات تجاری شرکت‌ها برای فروش به رقیبان تجاری و غیره وجود دارد. بنابراین تنها مشکل امنیت سیاسی نیست بلکه امنیت تجاری و مالی مردم با "VPN مجاز" به خطر می‌افتد. این روزها بسیاری از حکومتی‌ها به دنبال راه نجات خود هستند. اخبار زیادی از سوءاستفاده از اطلاعات افراد، باج گیری، حق السکوت و غیره، می‌شنویم.

 

هر مشکلی راه حلی دارد. این سخن گویا در جهان دیجیتال کاملا صدق می‌کند. آیا می‌شود راه حلی پیدا کرد برای خنثی کردن اقدام‌های تازه رژیم ایران.

 

در حال حاضر بسیاری در حال بررسی این جریان هستند. البته هم اکنون که حکومت VPN را بسته، کماکان برخی از دریچه‌ها باز هستند از جمله نرم افزارهایی که روش N2N VPN را به کار می‌گیرند. در این روش تشخیص ارتباط امن در سیستم کنترل امان پذیر نیست و بسیاری از کاربران کماکان در اینترنت حضور دارند. این راه حل‌ها را پس از گردآوری منتشر خواهیم کرد.

 

به کاربران داخل در شرایط کنونی برای اطلاع‌گیری و اطلاع‌رسانی چه توصیه‌ای می‌کنید؟

 

باید تمام روش‌هایی که کماکان سیستم فیلترینگ را دور می‌زنند، از جمله N2N VPN را شناسایی و اطلاع رسانی کرد. از کاربران می‌خواهیم که اطلاعات خود را به متخصصان و رسانه‌های ضد سانسور ارائه دهند تا آنها را گردآوری، بررسی کنیم و راه حل‌های جامع را به اطلاع همه برسانیم.

 

 

در همین رابطه:

در تریبون زمانه

Share this
Share/Save/Bookmark

اینترنت مخفف کلمه
International network
است
اینترنت ملی وجود خازجی ندارد
می شود ملی نت
national net
به بیان دیگر خامنه ائی کمونیست ایران را به کره شمالی تبدیل کرد.

بسیار عالی بود و مفید
متشکرم و خدا قوت

من برای شروع سال جدید کلی برنامه ریزی کرده ام که برای زمینه سازی و آماده سازی نیاز به اینترنت ( VPN ) دارم اما متاسفانه با این اقدام ناگهانی از تمام برنامه ها عقب موندم , کاهش شدید سرعت هم همراه این موضوع بوده که واقعا انسان را کلافه میکنه .
دموکراسی که هیچ , به خدا قسم دموکراسی دینی (مردم سالاری دینی) هم این قضیه رو نمیپسنده .

مصاحبه خوبی بود ... سپاسگزارم

اطلاعات گرانبهایی بوده از این دست خبر رسانی ها بیشتر داشته باشید . در ضمن اگر امکانش است در مورد N2NVPNز آقای تجلی مهر سوال شود که چی است و چگونه کار می کند .

با سایفون 3 به راحتی میشه فیلترینگ را دور زد و سرعتش هم خوبه. اما چیزی که خیلی اذیت میکنه کاهش سرعت اینترنت(اگه بشه اسمش را گذاشت اینترنت! ) است :-(

از چهار روز پيش تا كنون من قادر به دانلود از شبكه تورنت نيستم سيد فايلها صفر هست چرا اينطور شده كلا ديگه تو ايران
نميشه تورنت دانلود كرد

همین یک قلم جنس را ما کم داشتیم عن و تر و نت٬ یعنی عنترنت اسلامی. خوشبختانه اینهم درست شد. ما چادر مشکی اسلامی را از چین وارد می کنیم. عبا و عمامه ی نود و نه در صد روحانیون از مملکت برادر چین می آید. عبا و قبا و لباده ی رهبری و شخص امام زمان از مملکت خواهر ملکه ی انگلیس می آید٬ چون آقا و جد بزرگوارشان و جده تتشان به آن بالا بالا باتلا ها وصلند. البتهه گاهی نیز برادر حسن فضله الله از برادر اسراییل میگیرد و برای برادران روحانی میفرستد. مهر نماز و کفن هم البته از چین و کره ی شمالی وارد میشود. تربت امام حسین نیز اسلامی ست و از قتلگاههای برادران چینی که مرتدان به نظام مقدس چین را سلاخی می کننتد و خونشان می ریزد روی تربت پاک خاک کشور برادر چین و نجس در نجس می شود اما بلطف امام خامنه ای و لیسیدن آن توسط آن هرزت تبدیل به پاکی می شود. که حلال و سید العلی الخامنه ای حلال و حرام لهو حرام الی یوم القیامه. و بعد می رسیم به گوشت خوک چینی که از مدفوعات برادران چینی ست که قبلنا حرام و الحالها حلال شده به اذن سیدالخامنه ای الحسینی. و بعد عسل چینی هم خودش برکتی ست که امروز از کشور برادر چین می آید٬ اصلا در حدیثی جدیدالتاسیس آمده که امام زمان یک همانند سازی شده ای دارند در الپکن٬ نام جدید پکن است٬ در حدیث آمده ٬ الپکن ولاکن به اذن سید علی العلا بغیر هذالپکن! یعنی پکن است ولی به اجازه و دستور سید العلی العالی غیر از این پکنی ست که ما می شناسیم و می بینیم. و بعد نوبت به نفت می رسد که بزودی ما جزو مصرف کنندگان نفت چینی خواهیم بود و البته همه اسلامی. از دیروز فتاوی علمای قم البته واجب دانسته اند که ما از شلغم چینی نیز استفاده کنیم٬ در کرما پانصد گونی سه خط از تریاک چین نیز پیدا شده که روی هر لول به لسان عربی تمامی قرآن نوشته شده است با سوزن و بعد از لوله های هاضمه برادران کافر چینی در آمده و بعد امام خامنه ای با لبهای مبارکشان آن لولهای لوله ای را تبرک فرموده و م رید ان یعنی مریدان از آن لولها استفاده کرده و در ماه مبارک رمضان در حالت خلسه تمامی روز را بدون خوردن و مکیدن و آشامیدن به شب می آورند بدون اینکه گرسنگی آنها را بیازارد. و بعد البته نوبت به حبوبات اسلام و مرغ اسلامی و طب اسلامی و مستراحهای اسلامی می رسد که همه و همه از کشور برادر چین وارد می شود به بیت رهبری و رهبر شخصا با ورد و دعا و ثنا آنها را اسلامیزه می کند. تا برود به آنجای ایران و ایرانی . علاوه بر این سیراب شیردون اسلامی نیز از چین وارد بیت می شود٬ از سماق کاشان تا گلاب قمصر تا سیب لبنانی تا عقیق یمنی تا خاویار شیلات٬ تا زیره ی کرمان٬ تا ابریشم یزد٬ تا دسمال ابریشمی یزدی تا ترمه ی یزدی تا شیر پستان مادر سید علی تا گوزهای ساخت یزد و کرمان و گیوه ی آباده و پنیر ریقوان ببخشید لیقوان همه و همه از کشور برادر چینی و با اسلامیزاسیونشان در بیت پاک رهبری به ایران وارد می شود. فقط مانده بود این آخری یعنی عن تر نت٬ عنترنات. اینترنت!

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما