خانه | گوی‌سياست

رمز گشایی از سباست هسته‌ای خامنه‌ای

یکشنبه, 1391-12-20 11:02
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
علی افشاری

علی افشاری - سخنان سید علی خامنه‌ای در جمع نمایندگان مجلس خبرگان در تاریخ ۱۸ اسفند جنبه‌های دیگری از سیاست‌های اتمی حکومت را روشن ساخت. وی اعلام کرد که تصویر سازی مثبت مذاکره کنندگان از نشست آلماتی در خصوص برخورد واقع‌ بینانه غرب، امتیاز نیست بلکه اعتراف کوچکی به بخشی از حق ملت ایران است.

 

خامنه‌ای ارزش همین چیزی را که اعتراف کوچک خواند، به نشست بعدی موکول کرد تا صداقت و پایبندی غربی‌ها مشخص شود. بخش زیادی از سخنان او به توجیه دامنه‌دار بودن تنش هسته‌ای اختصاص داشت.

 

خامنه‌ای هدف اصلی غرب را نه برنامه هسته‌ای، بلکه رو در رو قرار دادن ملت و حکومت به شمار آورد. بر این مبنا وی مقاومت و تحمل سختی‌ها را تجویز کرد و از نمایندگان خبرگان خواست تا در کوره امید بدمند و مردم را قانع سازند که با استقامت و پایداری در برابر مشکلات، آینده خوبی را تجربه خواهند کرد.

 

وی با تکرار  ادعاهای قبلی مدعی شد که غربی‌ها هیچگاه در مذاکرات صادق نبودند و می‌خواستند به افکار عمومی و دوستان ایران القا کنند که جمهوری اسلامی ایران منطقی نیست؛ اما حکومت به دستور وی میانجی‌گری ترکیه و برزیل را پذیرفت و «نشان داد که آمریکائی‌ها منطقی نیستند.»

 

در مجموع می‌توان از سخنان خامنه‌ای در زمینه بحران هسته‌ای نتیجه‌گیری‌های زیر را استخراج کرد:

 

ارتقاء سطح مذاکرات - خامنه‌ای مستقیما وارد پروسه مذاکرات هسته‌ای شده است و روند مذاکرات با دخالت هدایت مستقیم وی صورت می‌گیرد.

 

بهره‌برداری تاکتیکی از مذاکرات - خامنه‌ای در این سخنان صریح‌تر از گذشته برخورد تاکتیکی و به اصطلاح مذاکره برای مذاکره حکومت را آشکار ساخت. هدف از مذاکره حل مشکلات و دستیابی به توافق نیست، بلکه خلع سلاح غرب و خرید زمان برای پیش بردن برنامه هسته‌ای و قرار دادن طرف روبرو در مقابل عمل انجام شده است. در این خصوص شباهت‌های درخوری با استراتژی مذاکراتی کره شمالی پیش از دستیابی به بمب اتمی مشاهده می‌شود.

 

هدف از مذاکره حل مشکلات و دستیابی به توافق نیست، بلکه خلع سلاح غرب و خرید زمان برای پیش بردن برنامه هسته‌ای و قرار دادن طرف روبرو در مقابل عمل انجام شده است. حاکمیت ایران با طراحی عملیات روانی می‌خواهد غرب را در مظان این اتهام بنشاند که اهل مذاکره نیست. این شباهت درخوری با استراتژی مذاکراتی کره شمالی پیش از دستیابی به بمب اتمی دارد.

در اصل حکومت ایران نمی‌خواهد در افکار عمومی و نیرو‌های متحد در جهان و منطقه به گونه‌ای معرفی شود که اهل مذاکره نیست و به شکل صریح و علنی خط تقابل را دنبال می‌کند. بلکه با طراحی عملیات روانی می‌خواهد با حضور در مذاکرات و در عین حال اتخاذ رویکرد غیر سازنده و ایجاد اختلال، غرب را در مظان اتهام نشاند که اهل مذاکره نیست.

 

مزیت این رویکرد، همراهی بخشی از نیروهای سیاسی در جهان و ایران است که یا با غرب ضدیت دارند و یا از سیاست‌های غرب انتقاد می‌کنند.

 

فرصت تلقی کردن تحریم‌ها - خامنه‌ای معتقد است تحریم‌ها چالشی برای نظام ایجاد نکرده و نمی‌کنند. به باور وی این موضوع باعث افزایش تلاش‌های متخصصان داخلی و افزایش توانمندی‌های فنی و اقتصادی کشور شده است. مقاومت در برابر خواست‌های شورای امنیت و گروه ۱+۵ منجر به ارتقاء توان ایران در غنی سازی اورانیوم از سه درصد به بیست درصد شده است.

 

خامنه‌ای نسبت به تبعات منفی تحریم‌ها در تولید و زیر ساخت‌های اقتصادی کشور بی‌اعتناست و ارزش افزایش ظرفیت‌های هسته‌ای در کشور را بیشتر از بحران‌های بانکی، بیمه‌ای، خدماتی، رفاهی، سرمایه‌گذاری در کشور می‌داند.

 

تلقی مثبت از گذشت زمان - خامنه‌ای می‌پندارد گذشت زمان به نفع حکومت و به ضرر غرب است. به باور وی مشکلات اقتصادی غرب سنگین‌تر از مشکلات جمهوری اسلامی است و این بحران غرب را در آینده‌ای نه چندان دور زمین‌گیر می‌کند.

 

به زعم وی، حکومت ایران می‌تواند بر مشکلات اقتصادی فائق آید و برای همین در چشم‌انداز آینده، دستکم امکان دریافت امتیاز‌های بیشتر وجود دارد و یا می‌توان مصالحه هسته‌ای را با بهای بیشتر فروخت. همچنین در بهترین سناریو ایران می‌تواند خواست خود را بر غرب تحمیل کند و در تضاد با آمریکا خود را به عنوان یک قدرت منطقه‌ای تثبیت نماید.

 

استراتژی بقاء و تضمین امنیتی - خامنه‌ای بار دیگر در امتداد مواضع گذشته اعلام کرد طرح نگرانی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران بهانه است و غرب هدف از پا انداختن حکومت ایران و تسلیم آن را دنبال می‌کند. از این رو از ابتدای بحران هسته‌ای دریافت تضمین امنیتی یکی از خواسته‌های اصلی حکومت بود.

 

در حال حاضر نیز از دید وی، اتخاذ استراتژی تقابلی مناسب‌ترین گارد دفاعی در برابر تهاجم غرب است و این استراتژی ظرفیت آن را دارد تا علاوه بر تهاجم، موجبات پیشروی حکومت و ارتقاء موقعیت آن در منطقه را نیز فراهم سازد.

 

نتیجه‌گیری:

 

با توجه به این سخنان و مضامین نهفته در آنها نمی‌توان انتظار گشایش بحران هسته‌ای را از نشست دوم آلماتی داشت. فرمانده ارشد هسته‌ای ایران، قصدی برای کاهش تنش هسته‌ای ندارد. به دنبال تفاهم نیست و اعتمادی نیز به غرب ندارد.

Share this
Share/Save/Bookmark

خامنه ائی کجا اوباما کجا

در خبرها آماده بود که هانس بلیکس، مدیرکل پیشین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با اشاره به موضوع هسته‌یی ایران گفت: ایران تاکنون ان پی تی را نقض نکرده است و هیچ مدرک و سندی و جود ندارد که ایران سلاح اتمی تولید می‌کند.
مع الوصف هنوز از این اقدامات قانونی‌ ایران در چارچوب پادمان و آژانس تحت عنوان جهت دار "تلاش جمهوری اسلامی برای ساخت بمب اتمی‌" یک کمپین وسیع بین المللی بر علیه میهن بوجود آورده اند. که در عرف مناسبات دیپلماتیک نیز شاید آنچنان عجیب نباشد. به هر حال چالش های عمده‌ای بر سر پذیرش منافع دفاعی‌-امنیتی ایران به عنوان یک کشور با مشخصات بارز استراتژیک وجود دارد که هر حکومت و دولتی در حال و آینده با آنها مواجه هست. پیدا کردن راه حل ساده نخواهد بود. برت برشت می‌‌گفت کسی‌ که از مبارزه و پیکار بخوانید تعامل(Interaction) بترسد از ابتدا شکست را پذیرفته است.

بعضی از اپوزیسیون خارج از کشور تلاش هسته ای ایران را دستیابی به سلاح هسته ای قلمداد میکنند و سناریوی وقت خریدن و یا دستور خامنه ای برای تولید یک بمب هسته ای و قرار دادن غرب را در مقابل کار انجام شده هدف غائی پروژه ی
هسته ای ایران میدانند . اینان با مطرح کردن تقابل تشویق امریکا به حمله مراکز هسته ای ایران را توصیه میکنند که به باور این کامنت اقای افشاری در زمره انها قرار نمیگیرد ولی روالی را که در نوشته هایش دنبال میکند باین نتیجه ختم میشود.
مشخصا اقای خامنه ای بشیوه روحانیون دیگر ضد خارجی است زیرا از زمان قاجاریه تاکنون همیشه خارجیان چه روس و انگلیس و بعد امریکا در زمانی که در سپهر سیاسی ایران ظاهر شده اند نقش روحانیون را کم رنگ کرده اند و در برهه هائی انان را به شخصیت های درجه دوم سقوط داده اند ودر بعد از انقلاب اخوندهای حکومتی سعی کرده اند هر طور هست منا صب را طوری بدست اورند و در اختیار بگیرند که خارجیان بدان دسترس نداشته باشند.
مقطع هسته ای بخصوص در زمان کنونی حکومت را بچالشهائی روبرو ساخته که از بخت بد خامنه ای همه مشکلات یکجا رخ نموده است:
اقای احمدی نژاد به پایان دوره رسیده است و با انکه تمام فرامین را اجرا کرده است یعنی عدالت را که خواست همیشگی رهبر بوده با پخش کردن پول پیاده کرده و همچنین که خود او اظهار داشت افزایش بهای ارز را با توصیه یک مقام نظارتی انجام داده است حال که نتیجه اقتصادی ان چالش زندگی مردم شده باید همه تقصیرات را بگردن بگیرد وبجای نشان خدمات رهبری به زباله دان تاریخ فرو رود که در مقابل ان ایستادگی میکند .
خامنه ای برای محدود کردن اقتدار رفسنجانی بال و پر به احمدی نژاد داده ولی در اخرین لحظات گروهای عامل دیگری در روال حاکمیت سر نخ را بدست گرفتند و همه و حتی رهبر را دارند حذف میکنند. نگاه کنید بدستگیری روزنامه نگاران و اعلامیه های وزیر اطلاعات که تلاش میکند طیف دستگیری ها را وسیع تر کند و پیش بینی فتنه قبل از انتخابات را راه انداخته و وعده دستگیر طیف وسیعی را بعنوان فتنه تازه میدهد او خود تنها نیست محسنی اژه ای نیز با او همراه است وازین فتنه در فروردین پرده برداری مینماید و در همان حال رئیسی معاون اول قوه قضائیه تاریخ محاکمه مهدی هاشمی را بزودی تعیین میکند بنابرین یک طیف قدرتمند که از درون بیت با مجتبی و وحید حقانی و مصلجی و اژه ای و رئیسی دارند انتخابات اینده بسوئی که خود میخواهند میبرند و خامنه ای در متن نیست .رهبر خطبه های نماز را ازروی نوشته میخواند ولی سخنرانی هائی که برای گروههای مختلف انجام میدهد توسط گروهی باز بینی میشود و قسمتهائی ازان حذف میشود البته دائره سانسور روز بروز گسترده میشو چنانکه سخنرانی مصلحی در یادواره شهدای روحانی سپاه که عنوان کرد بعضی ها با پرروئی میخواهند کاندیدا شوند در روز بعد از خروجی رسانه ها حذف شد و تنها اعتماد انرا کاملا منتشر کرد .
مذاکرات هسته ای ناچاری واز روی استیصال اقتصادیست واز مدتها قبل پیش زمینه های ان فراهم شده است کافیست به سخنرانی های موسویان ازاعضای مذاکره کننده قبلی در امریکا و اروپا دقت کنید تمام خواسته های ایران را بازگو میکند و حال انکه سمت رسمی ندارد و بقول احمدی نژاد جاسوس هم بوده است.
همچنانکه سرپرست گروه انگلیسی در مذاکرات الماتی عنوان میکند مذاکره در مناقشات هسته ای منجر به حذف تدریجی تحریمها خواهد شد ولی مسائل وتخلفات حقوق بشری جمهوری اسلامی پا برجا میماند و همین مساله چشم اسفندیار حکومت است که در صورت رعایت ناگزیر به ازاد سازی فعالیتهای مخالفینی خواهد شد که در درون حکومت را جارو خواهند کرد وداد خامنه ای بیشتر از این ورود به حریم داخلی حکومت در امده است .
عکس اظهار نظر اقای افشاری توافق محدود در الماتی امکان پذیر است واز طرف ایران غنی سازی 20 درصدی متوقف میشود وموجودی اورانیوم در این اندازه تبدیل بمیله سوخت میگردد و در فبال ان معاملات فلزات گرانقیمت مثل طلا و نقر ه ازاد میشود وایران محاز به صادرات محصولات پترو شیمی خواهد بود در این رابطه ایران تلاش میکند بیمه محمولات نفتی و همچنین بیمه پالایشگاههای مصرف کننده از تحریم خارج شود و مدت خرید کشورهای خریدار نفت تمدید شود.

این نظر که حکومت ایران با ادامه برنامه اتمی در پی منافع ملی یا درصدد گرفتن تضمین امنیتی از امریکا ست با واقعیت رفتار های سی ساله ان نمی خواند !

بهترین گواه این امر تسخیر سفارت انگلیس سی و اندی سال پس از تسخیر سفارت امریکا و "ناتوانی ذاتی" حکومت اسلامی در جلوگیری از ان بود که اگر چنین می شد نشان از رفتاری مبتنی بر عقل سلیم داشت . حضرت ایت الله خامنه ای نزدیک یک سال پس از تسخیر سفارت انگلیس خطاب به اعضا "جنبش" می گوید :تسخیر سفارت -انگلیس -بازی در زمین دشمن بود.

بنابراین حکومت اسلامی می دانسته که الف : تسخیر سفارت انگلبس نه تنها یر خلاف منافع ملی بلکه بر خلاف منافع خودش نیز بوده . ب:اطلاع داشته که قرار است سفارت انگلیس تسخیر شود ج: قدرت انرا داشته تا از تسخیر ان جلوگیری کند اما " نمی توانسته" از تسخیر سفارت جلوگیری نماید. چون مثل سایر حکومت های توتالیتر وشیه توتالیتر مجبور بوده است به خواست های ایده لوژیک شبه توتالیتری و منویات جنبشی که بر ان پابه گذاری شده است پاسخ دهد.

رفتارهای حکومت ایران ناشی از خصلت "شبه توتالیتر" ان است . رفتارهای چنین حکومتی نه بر اساس عقل سلیم "منافع ملی و مصلحت عمومی" بلکه به ضرورت پاسخ دادن به جنبش توتالیتر و ایده لوژی است که خصلت اساسی ان نفرت از وضع موجود "گریز از جهان کنونی و مصلحت مشترک " است!

حکومت توتالیتر بر اساس عقل سلیم و منافع ملی عمل نمی کند و تا زمانی که هست شکل "جنبش "را حفظ خواهد کرد چون در حقیقت جنبشی است که قدرت سیاسی را تسخیر کرده است .هانا آرنت - توتالیتاریسم در عمل

ظاهرا هوسهای بلند پروازی بيت با عث ازدياد عرضه نفت بر تقاضا شده که استمرار آن باعث خوشحالی غرب و چين ميشود. جلسات ا ينها هچنان ادامه خواهدداشت.....ا

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما