خانه | گوی‌سياست

سخنگوی فارسی‌زبان وزارت خارجه آمریکا: مذاکرات آلماآتی مثبت بود

جمعه, 1391-12-11 19:31
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
لیدا حسینی‌نژاد

لیدا حسینی‌نژاد − دور تازه مذاکرات بین ایران با گروه ۱+۵ شامل آمريکا، فرانسه، بريتانيا، روسيه چين و آلمان، هشتم و نهم اسفندماه در آلماآتی قزاقستان برگزار شد. مقامات ایران این گفت‌وگوها را در اظهارات رسمی خود مثبت ارزیابی کرده‌اند.

 

در پایان این دور از گفت‌وگوها دو طرف تصميم گرفته‌اند شانزدهم فروردین سال آینده باز هم به سر ميز مذاکره بازگردند.

 

 

 

● گفت‌وگو با آلن ایر

 

در مورد نتایج این مذاکرات و چشم انداز مذاکرات آینده با آلن ایر سخنگوی فارسی‌زبان وزارت امور خارجه آمریکا گفت‌وگو کردم. در آغاز  مصاحبه از او خواستم برای اینکه برداشتش را از مذاکرات اتمی اخیر نشان دهد یکی از این گزاره‌ها را برگزیند:

 

۱. مذاکره بی‌محتوا بود و به نتیجه خاصی نرسید

۲. مذاکره مثبت بود، و دو طرف برخوردای سازنده و تفاهم‌آمیز داشتند،

۳. مذاکره فقط به این نتیجه رسید که باید به مذاکره ادامه داد. این نتیجه اصلی مذاکره بوده است.

 

آلن ایر، گزاره دوم را برگزید.

 

گفت‌وگو با سخنگوی فارسی‌زبان وزارت حارجه آمریکا را از طریق لینک زیر بشنوید.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

اقای الن ایر در مصاحبه گزینه ای انجام شده اولاخود را داخل ادم حساب نکرد ه ولی مثل گربه مرتضی علی چهار دست و پا روی زمین امده ونتیجه نشست 5+1 را درگرو مداکرات ایران با سازمان انرژی اتمی دانسته است.
واقعیت انستکه توافقات ایران در مذاکرات غیر علنی با غرب در متوقف کردن غنی سازی 20 درصدی وغیر فعال کردن موجودی کنونی اورانیوم های غنی شده در این اندازه انجام شده است ولی همچنان برای فعال سازی وادامه کار راکتور امیراباد احتیاج به سوخت دارد که اخرین بار در 20 سال پیش توسط ارژانتین تامین شده است ولی انفجار مرکز یهودیان این کشور و نهایتا متهم شناختن مسئولین چمهوری اسلامی در دست داشتن دراین انفجار رابطه دو کشور را شکر اب کرده است ونمیتوان انتظار داشت گه این کشور بدون رعایت جو عمومی مشکل سوخت اتمی این راکتور را حل کند .
باید یاد اوری کرد که دراین انفجار تعدای کلیمی ارژانتینی پروئی و شیلائی جان باختند ولی اسرائیل در قامت خون خواهی ولی دم شد وانگشت اتهام بسوی مخالفان خود از حزب اله و فلسطین ونهایتا حکومت جمهوری اسلامی نشانه رفت وانچنان پر قدرت عمل کرد که امریکا و غرب را بدنبال خود کشید و با انکه یک مرتبه رئیس جمهور ارژانتین این پرونده را مختومه کرد دومرتبه از خاکستر ان رئیس جمهور متهم شد و پرونده برای رسیدگی در اختیار انتر پل قرار گرفت و مشخصا فرمانده سپاه قدس انزمان و وزیر دفاع کنونی و فرمانده سپاه پاسداران انزمان و دبیر مجمع تشخیص مصلحت و کاندیدای همیشگی ریاست جمهوری و وزیر اطلاعات انزمان که هم اکنون عضو مجلس خبرگان است تحت پیگرد بین المللی قرار گرفتند ومساعی جمهوری اسلامی برای کنار نهادن این پرونده بجائی نرسید .
وزیر خارجه ایران و ارژانتین در یکماه پیش موافقتنامه ای امضا کردند که برای خاتمه دادن باین پرونده یک گروه حقیقت یاب بیطرف تشکیل شود ونتیجه تحقیقات این گروه برای دو کشور لازم الاجرا باشد .ولی اسرائیل براشفت و حتی سفیر ارژانتین را احضار کرد و توافق را ناقض منافع خود خواند که امریکا نیز ناگزیر به همراهی شد ودولت ارژانتین با انکه به اسرائیل پاسخ محکم داد ولی در برابر جو عمومی که حتی با تجمع خانواده های قربانیان حادثه در جلو پارلمان منجر شد باتائید مجلس بر این توافقنامه صحه گذاشت بنابرین مشکل تحویل سوخت اتمی راکتور تهران بنحوی در حال حل شدن است . حال قیمت این سوخت چه مبلغ است و یا ایران چه تعهدات اقتصادی و یا سیاسی درقبال ارژانتین بعهده گرفته افتابی نشده است .
با این سناریو ایران میتواند غنی سازی 20 درصدی را متوقف کند و گام اول را برداشته است ودر همین راستا وزیر خارجه ایران اعلام کرده است که جمهوری اسلامی تابحال دو پلاک غنی شده تولید کرده است و اورانیومهای غنی شده باقیمانده نیز در 4پلاک دیگر کنار گذاشته خواهد شد . بدین ترتیب هم اورانیوم خارج نمیشود که در استانه انتخابات ریاست جمهوری میتواند سوژه داخلی مخالفان باشد و هم این اورانیومها کاربرد نظامی نخواهد داشت که خط قرمز اسرائیل عنوان شده و کشورها ی غربی بران پای میفشارند .
بنابرین قدم اول برداشته میشود و میماند اقدام متقابل غرب در ارائه هویجی قابل نامل به ایران .
امریکا در 2014 افغانستان را ترک میکند و بنا به گفته پانته ا وزیر قبلی دفاع امریک فقط 12000 نیروی نظامی امنیتی در این کشور باقی خواهد ماند که در مقابل سفارت 17000 نفری عراق ناچیز جلوه میکند مضافا اینکه در هنگام ترک نظامیان امریکائی ا ز عراق جبهه مسلح مخالف در این کشور وجود نداشت و حال انکه توافقی با طالبان صورت نگرفته است و وضع افغا نستان بعداز خروج نیرو های خارجی چندان مشخص نیست ولی کنفرانس لندن باحضور کرزای و زرداری وکامرون انگلیس را برای تعادل بیشتر صلح بمیان اورده است تا از نفوذ دیر هنگام این کشور استفاده شود و سفر دو روزه رئیس جمهور پاکستان بتهران و ملاقات با رهبر نیز موید این فکر است که ایران هم در ثبات اینده افغانستان نقشی خواهد داشت که کمک به ابادانی نیمه شمالی مخصوصا حمایت از اقوام هزاره که بیشتر شیعه هستند و قوم تاجیک که از دیر باز با جمهوری اسلامی روابطی داشته دران خلاصه میشود.
مازاد این سناریو رابطه تنگاتنگ با امریکا زمانبر است و بجز انگلستان که از طریق حفظ امنیت افغانستان وایفای نقش تاریخی ناگزیر به مماشات با ایران است حتی فرانسه نیز با جمهوری اسلامی رابطه بهتری نخواهد داشت البته وضع ایتالیا و تااندازه ای المان فرق خواهد داشت .
بطور مسلم تمام خواسته های غرب از ایران و حتی ادعاهای جمهوری اسلامی بصورت دو خواسته متقابل بطرفین ارائه شده و ملاقات کارشناسی استانبول نقطه نظر های مشترک را که پیاده شدن قدم اول مذکور در فوق از اهم ان خواهد بود مورد توافق نمایندگان سیاسی دو طرف در 16 فروردین قرارخواهد گرفت .برای

توافق با امریکا رهبری با مشکلات زیادی روبرو است و خود او نیز چندان بدان راغب نیست و در امریکا نیز با مخالفتهای گسترده لابی های اسرائیلی مواجه است که عمر حکومت اوباما برای حل ان کافی نیست مگر انکه دولت ناتانیاهو با مشکل اکثریت درکنبسه مواجه شود و ناگزیر از کناره گیری گردد که در اسرائیل چندان بیسابقه نیست.

اينقدر وا داده اند که ادامه مذاکرات ، برايشانن موفقيت است ؟!

بيحالي تا چه حد؟ بيخود نيست کرازي و مالکی ميخواهند ولايت فقيه در افغانستان تشکيل دهند! ....

خطیب نماز جمعه تهران مدعی شد: «درصد غنی‌سازی ما به کسی ارتباطی ندارد و ملت ایران بر اساس نیاز خود از حقوق اساسی‌اش استفاده می‌کند و از هیچ قدرتی هم نمی‌ترسد.»

مذاکرات مخفیانه

فریدون عباسی رئیس سازمان انرژی اتمی پیشتر گفته بود پارچین منطقه نظامی است و نظامیان باید اجازه ورود به آن را صادر کنند!!!.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: حتی کشورهای دیگر هم که سلاح‌های اتمی و کلاهک‌های هسته‌ای دارند، هم باید خلع سلاح شوند و این تسلیحات را از بین ببرند، زیرا ما این تسلیحات را هم از نظر شرعی و هم از نظر قانونی قبول نداریم؛ این موضوع در نشست آلماتی مطرح شد و مورد قبول 1+5 قرار گرفت!!.
اسماعیل کوثری در ادامه گفت‌وگوی خود با شبکه خبری العالم یادآور شد که در این مذاکره هنوز نتیجه‌ای مشخص گرفته نشده است، بلکه 1+5 بیشتر به سمت نتیجه گیری تمایل پیدا کرده است و فتوی مقام معظم رهبری ! را قبول کردند!!!.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما