خانه | گوی‌سياست

انتخابات پارلمانی اسرائیل و افزایش تنش هسته‌ای با ایران

شنبه, 1391-11-07 16:16
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
علی افشاری

علی افشاری - انتخابات پارلمانی اسرائیل تا حد زیادی با شگفتی همراه شد. اگر چه حزب حاکم مطابق پیش‌بینی‌ها حائز بیشترین آراء شد، ولی تعداد کرسی‌هایش به‌ نحو چشمگیری کمتر از برآورد‌ها و شمار کنونی کرسی‌های ائتلاف لیکود و "اسرائیل بیتنا" در کنست بود. این ائتلاف توانست ۳۱ کرسی از  کل ۱۲۰ کرسی را به دست آورد که ۱۲ نماینده کمتر از دوره قبلی است.

 

پدیده این انتخابات حزب تازه تاسیس "یش اتید" بود که توسط "یائیر لاپید" روزنامه‌نگار مشهور اسرائیلی تاسیس شده و دیدگاه‌های آن به راست میانه و لیبرالیسم محافظه‌کار نزدیک است. جالب آن که این حزب بعد از گذشت ده ماه از حیات خود توانست دومین بلوک برنده در پارلمان اسرائیل را از آن خود کند. امری که برای یک حزب نوپا موفقیت بزرگی است.

 

یائیر لاپید دبیرکل این حزب مدل جدیدی از کار حزبی ارائه کرده است. کاندیدا‌ها و سیاست‌های کلی حزب باید به تایید نهائی او برسند تا رسمیت یابند. رهبری وی در حزب برای دوره جدید و بعد از آن یعنی دوره‌های ۱۹ و ۲۰ کنست پیشاپیش تضمین شده است. بدین ترتیب وی مدلی از اقتدارگرایی و فردمحوری را در نظام دموکراسی ارائه داده که بیشتر به مدل حکومت‌های فردی و پادشاهی شباهت دارد.

 

ظهور شگفت‌انگیز لاپید در عرصه سیاسی از جنبه‌ای، قدرت شبکه اجتماعی مجازی فیس‌بوک در سیاست را نیز آشکار می‌سازد. او  از مصاحبه مطبوعاتی گریزان است وبه جای صحبت با رسانه‌ها، بیشتر از طریق صفحه خود در فیسبوک با مخاطبان و افکار عمومی ارتباط می‌گیرد.

 

این روزنامه‌نگار جنگی و مجری تلویزیونی سابق اینک می‌کوشد با جدایی از  حرفه خود، تغییراتی در عرصه سیاسی اسرائیل پدید آورد. وعده‌های حزب " یش اتید " بیشتر بر سیاست داخلی اسرائیل متمرکز بود. برنامه‌های این حزب شامل تامین مسکن ارزان، تغییر در شیوه حکمرانی، کاهش امتیازات یهودیان اولترا ارتدوکس، همگانی کردن خدمت سربازی، کاهش تورم و گسترش رفاه و عدالت اجتماعی است.

 

در عرصه سیاست خارجی، لاپید مواضع منسجمی اتخاذ نکرده و در ایام رقابت‌های انتخاباتی بر تداوم مذاکرات با فلسطینی‌ها تاکید داشت. اما در عین حال در چند روز مانده به انتخابات ضمن زیر سئوال بردن قصد رهبران فلسطینی برای صلح گفت: « فکر نمی‌کنم فلسطینی‌ها واقعا دنبال صلح باشند. من کاری به قصد آنان ندارم و نمی‌خواهم یک خاورمیانه جدید درست شود. بلکه می‌خواهم از دست فلسطینی‌ها خلاص شویم. دیواری فلزی دور مرز‌ها بکشیم و اکثریت یهودی ساکن در زمین‌های اسرائیل را حفظ کنیم» (منبع)

 

لاپید همچنین به رهبران عرب هشدار داد که بیت‌المقدس متعلق به اسرائیل است و نباید هیچ تصوری در خصوص تعلق بیت‌المقدس شرقی به فلسطینی‌ها داشته باشند.

 

ترکیب جدید پارلمان اسرائیل از سیاست تهاجمی و سخت‌گیرانه در برابر جمهوری اسلامی دفاع می‌کند. نتانیاهو اگر چه رای کمتری آورد اما موقعیتش نسبت به گذشته تثبیت شد. نتانیاهو و همفکرانش در واکنش به فشار‌های رو به تزاید جامعه جهانی در خصوص متوقف کردن شهرک‌سازی در کرانه باختری، تاکید می‌کنند که خطر اصلی برنامه اتمی ایران است. این برخورد فضایی را مساعد می‌سازد تا کند کردن آهنگ شهرک‌سازی مشروط به موافقت غرب با مجازات‌های سنگین‌تر اقتصادی، تعیین اولتیماتوم و یا حمله نظامی محدود به تاسیسات هسته‌ای ایران باشد.

او در خصوص ایران ضمن حمایت شدید از موضع نتانیاهو در مصاحبه با خبرگزاری رویترز چنین گفت: « اگر ما به نقطه غیرقابل بازگشت برسیم و معلوم شود که ایران در آستانه دستیابی به بمب اتمی است، آنگاه اسرائیل حتما باید کاری انجام بدهد. باید تاسیسات هسته‌ای ایران بمباران شود. » (منبع)

 

"یائیر لاپید" پس از پیروزی در جمع هوادارانش نتانیاهو را خطاب قرار داد تا یک دولت ائتلافی بزرگ تشکیل دهد. این درخواست نمی‌تواند از سوی نخست وزیر اسرائیل نادیده گرفته شود.

 

اما اولویت ائتلاف برنده نتانیاهو و " اسرائیل بیتنا" در حال حاضر جذب کردن گروه‌های مذهبی افراطی اسرائیل نظیر "حزب شاس" و "حزب حبیت هایهودی" به رهبری " نفتالی بنت" است. این دو حزب هر کدام ۱۱ کرسی بدست آورده‌اند.

 

نتانیاهو پس از پیروزی در انتخابات اعلام کرد که سه اولویت دولت آینده، مشارکت بیشتر اسرائیلی‌ها در ارتش، تغییر در شیوه حکمرانی و ارزانی مسکن خواهد بود. "حزب یش آتید" شرط پیوستن به دولت ائتلافی را الغاء معافیت یهودیان اولترا ارتدوکس از خدمت سربازی اعلام کرده است. امری که با مقاومت دو حزب مذهبی دست راستی افراطی روبرو شده اما افکار عمومی اسرائیل از این طرح استقبال می‌کند.

 

ترکیب جدید پارلمان اسرائیل از سیاست تهاجمی و سخت‌گیرانه در برابر جمهوری اسلامی دفاع می‌کند. نتانیاهو اگر چه رای کمتری آورد اما موقعیتش نسبت به گذشته بیشتر تثبیت شده است و جریان چپ و میانه در سیاست اسرائیل نیز نسبت به قبل ضعیف‌تر شده‌اند. در این شرایط حمله نظامی با هدف نابودی تاسیسات اتمی در ایران و ایجاد بازدارندگی در برابر برنامه اتمی جمهوری اسلامی بیش از گذشته در اسرائیل طرفدار دارد. اگرچه دشوار بتوان تصور کرد اسرائیل به صورت یکجانبه رویکرد نظامی را در دستور کار قرار دهد؛ اما ترکیب جدید هیات حاکمه احتمال چنین برخوردی را بیشتر می سازد.

 

در مجموع، شرایط منطقه، موفقیت فلسطینی‌ها در کسب عضویت ناظر سازمان ملل و تداوم جهت‌گیری تقابلی از سوی حکومت ایران باعث شده تا گرایش‌های تندرو در اسرائیل تقویت شوند. پسامد تحولات در افکار عمومی اسرائیل پیام روشنی برای مقامات تهران دارد که تهدید‌های نتانیاهو و افزایش فشار اسرائیل بر غرب را جدی بگیرند. شکیبایی و آستانه تحمل در اسرائیل برای توسعه قابلیت‌های فنی و بخصوص افزایش غلظت غنی سازی اورانیوم در ایران به نحو ملموسی در حال کاهش است.

 

نتانیاهو و همفکرانش در اسرائیل در واکنش به فشار‌های رو به تزاید جامعه جهانی در خصوص متوقف کردن شهرک‌سازی در کرانه باختری، تاکید می‌کنند که خطر اصلی برنامه اتمی ایران است. این برخورد فضایی را مساعد می‌سازد تا کند کردن آهنگ شهرک‌سازی مشروط به موافقت غرب با مجازات‌های سنگین‌تر اقتصادی، تعیین اولتیماتوم و یا حمله نظامی محدود به تاسیسات هسته‌ای ایران باشد. امری که اکثر کشور‌های عربی با آن مخالفت نخواهند کرد و چه بسا استقبال هم بکنند.

 

البته روسیه با درک بالا گرفتن امکان حمله نظامی، به غرب و اسرائیل هشدار داده تا گزینه جنگ علیه ایران را در دستور کار نگذارند. در مجموع نتیجه انتخابات پارلمانی اسرائیل، حلقه فشار بر برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی و انزوای آن در جهان را تنگ‌تر می‌کند و چشم‌انداز تیره‌تری را پیش روی منازعه ایران - اسرائیل قرار می‌دهد.

Share this
Share/Save/Bookmark

نوشته یک تناقض کلی را دنبال میکند که اولا پیروزی قاطع ناتیانیاهورا ملاک قرار میدهد وتوجه نمیکند که ائتلاف راست بزحمت اکثریت را بدست میاورند و اگر حزب لاپید را شرکت دهند اکثریت شکننده تر خواهد شد زیرا نظریات این حزب با دو حزب ارتدکس راست متغایر است و سبب خروج انها از ائتلاف میشود.
از طرفی دیگر کابینه جدید امریکا با ترکیبی دیگر و اهدافی ذیگر تشکیل شده است و لابی نخست وزیر اسرائیل کم زورتر شده است زیرا سناتور لیبرمن دوست دیرین ناتیانیاهو از سیاست کناره گرفته است و کاخ سفید در حال و هوای دیگریست .فلسطینیان هم تغییر شکل داده اند و نه در ظاهر بلکه بطور ساختاری اروپا و امریکا اگر اسرائیل را حمایت کنند سیاستهای نخست وزیر انرا دربست قبول ندارند چنانکه دولت انگلیس سیاستهای حقوق بشری اسرائیل را رسما زیر سوال برده است .
کمرنگی حمایت سیاسی در یک مقطع معمولا کم نظری را درکل بدنبال میاورد و موقعیت نخست وزیر اسرائیل نه تنها در گرو شفافیت سیاسی در فلسطین که درگوشه ای ایران را شامل میشود.
مشخصا 5+1 پیشنهاد چشمگیری در مورد مسائل مورد مناقشه با ایران ارائه نداده است و بهمین خاطر جمهوری اسلامی بالاتر از سیاهی رنگی را نمیبیند و در همین راستا زمان و مکان مذاکره را تعیین نمیکند و شاید دست پیش را در عراق و افغانستان و سوریه داشته باشد و ازان مهمتر توانسته است حمایت لفظی روسیه را جلب کند وهمه اینها موفقیتی برای نخست وزیر اسرائیل نیست چون برای تبلیغات حمله بایران که میتواند توسط لابی اسرائیلی رسانه ای پر هیاهو باشد
جضور خرس واقعا موی دماغ است .
البته باید متذکر شد که اسرائیل با بعد مسافت هیچگاه قادر بارسال هواپیما ی جنگی بایران نبوده و اصولا در اختیار داشتن تکنولوژی ها ی پیشرفته جنگی منوط باجازه کاربردی صاحب تکنولوژیست که مسلما امریکا با ان موافق نیست چون جنگ سرد با حضور پوتین در کرملین شگل و شمایل تازه ای بخود گرفته است ونمیتواند عاملی خارجی انرا بمنصه ظهور برساند .
مدتیست که وضع بد معیشتی در ایران راهی برای جشن ملی هسته ای وقله های انرا بمحاق فراموشی برده و حکومت در این روزها کاسه چکنم را در دست گرفته است چون قیمتها هر ساعت پرواز میکند واختلافات اشکار حاکمان جائی برای اندیشیدن باقی نگذاشته است و امریکا و اروپا نیز حاضر نشدند در مقابل بازدید از سایت پارچین وتوقف غنی سازی 20 درصدی تحریم نفت و مبادلات پولی را بردارند بنابرین گواینکه خواسته اسرائیل بظاهر توقف غنی سازیست ولی عدم اجرای ان سبب میشود که بتواند خانه سازی کرانه باختری را ادامه دهد و برطبل جنگ بکوبد که مورد تائید غرب نیست.
از دیدی دیگر با اینکه عرضه نفت اوپک معادل 30 ملیون 500 هزار بشکه در روز وبیش از میزان مصرف جهانیست ولی قیمتهای نفت برنت بالای 113 دلار در بشکه است و تهدید نظامی اسرائیل که طبیعتا بطور متقابل تمام جاههای نفت خلیج فارس رادر معرض بی ثباتی قرار میدهد از پائین نیامدن قیمت نفت گواهی میدهد بنابرین ارزیابی نویسنده محترم در تمام موارد با اشکال مواجه میباشد.
مشکلات خاور میانه تمام نشده چنانکه جکومت مصر درست در جای خود قرار نگرفته است وسوریه همچنان در اتش است
بگذریم از بحرین که امریکا را گیر عربستان سعودی انداخته است امنیت در پاکستان و افغانستان نیز شکننده و ناپایدار بنظر میرسد وقرار نیست که اسرائیل قهرمان بشود و ایران را هدف قرار دهد و کا رامریکا را سخت تر کند.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما