خانه | گوی‌سياست

زمانی برای بهار فلسطینی‌ها

یکشنبه, 1391-09-12 12:05
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
فرهمند علیپور

فرهمند علیپور − در سالروز شصت و پنجمین سالگرد رأی شورای امنیت سازمان ملل به تقسیم فلسطین، مجمع عمومی این نهاد اصلی بین‌المللی در یک رأی‌گیری تاریخی در روز پنج شنبه گذشته (۲۹ نوامبر) به درخواست فلسطینی‌ها برای ارتقای وضعیت آنان در سازمان ملل رأی مثبت داد.

 

 ایالات متحده آمریکا که ۶۵ سال پیش اولین کشوری بود که رأی به تاسیس اسرائیل داد و در سالهای اخیر بزرگ‌ترین مخالف ارائه درخواست ارتقاء جایگاه فلسطینی‌ها در سازمان ملل بود، به همراه هشت کشور دیگر از جمله کانادا، اسرائیل، جمهوری چک و چهار کشور کوچک جزایر آقیانوس آرام در مخالفت با درخواست فلسطینی‌ها رأی دادند. بسیاری از مفسران سیاسی این موضوع را شکست سنگینی برای سیاست خارجی آمریکا ارزیابی کردند.

 

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه ایالات متحده ارتقای وضعیت فلسطین را «مایه تاسف و غیرسازنده» خواند. در برابر اراده آمریکا و اسرائیل اما نه تنها ۱۳۸ کشور جهان به درخواست فلسطینی‌ها پاسخ مثبت دادند که دوستان نزدیک اسرائیل همچون آلمان، ایتالیا، فرانسه و بریتانیا نیز حاضر نشدند تا رأی خود را به سود اسرائیل صادر کنند. آلمان و ایتالیا که قبل از رأی‌گیری اعلام کرده بودند که اسرائیل را در این رأی‌گیری تنها نخواهند گذاشت، تنها ساعاتی مانده به رأی‌گیری به طور علنی اعلام کردند که در رأی‌گیری رأی ممتنع خواهند داد.

 

اسرائیل در چهل سالی که از اشغال سرزمین‌های کرانه باختری می‌گذرد بیش از ۱۰۰ شهرک با جمعیتی بالغ بر نیم میلیون نفر را در این سرزمین‌ها مستقر کرده است. شهرک تازه‌ای که اسرائیل تصمیم به ساخت آن گرفته است برای سال‌ها مورد مناقشه بود و ایالات متحده مانع اسرئیل برای ساخت این شهرک تازه می‌شد زیرا با ساخت چنین شهرکی عملا کرانه غربی رود اردن به دو بخش مجزای شمالی و جنوبی تقسیم خواهند شد و سرزمین‌های فلسطینی با در نظر گرفتن غزه به سه بخش جدا افتاده از هم تبدیل خواهند شد.
فلسطینی‌ها مهم‌ترین پیش شرط شرکت خود در ادامه گفتگوهای صلح را توقف شهرک سازی‌های اسرائیل می‌خوانند. ایالات متحده به رهبری باراک اوباما نیز بار‌ها تلاش کرد تا در این زمینه با ارائه مشوق‌هایی مانع اسرائیل در توسعه شهرک‌ها شود، اما ایالات متحده نیز نتوانست جلوی رهبران اسرائیل را در این زمینه بگیرد، و عملا روند مذاکرات صلح از زمان روی کار آمدن دولت نتانیاهو به بن بست رسیده است.

موضع گیری کشورهای اروپایی و اینکه از مجموع ۲۷ کشور اروپایی تنها یک کشور، یعنی جمهوری چک، به نفع اسرائیل رأی داد، به سرعت در درون جامعه سیاسی اسرائیل واکنش‌هایی را در پی داشت. خانم «شلی یاکموویچ»، رهبر حزب کارگر اسرائیل به سرزنش دولت اسرائیل پرداخت و رأی قاطع نمایندگان کشورهای جهان به فلسطینی‌ها را نتیجه و پیامد توقف روند صلح دانست. او گفت که مسئولیت این رأی‌گیری با بنیامین نتانیاهو و آویدگورلیبرمن، وزیر امورخارجه تندروی اسرائیل، است. زهاو گالون رهبر حزب مرتز نیز دقایقی پس از اعلام نتیجه رأی‌گیری سازمان ملل گفت که جهان امشب یک سیلی بر صورت نتانیاهو نواخت.

 

صلح طلب بودن

 

محمود عباس در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل در خواست فلسطینی‌ها را «آخرین شانس برای نجات طرح دو کشور مستقل» خواند و گفت: «فرصت درحال از دست رفتن است و مهلت به سرعت به سرمی آید. کاسه صبر پر‌تر می‌شود و امید‌ها کمرنگ. آدم‌های بی‌گناهی که جانشان را در بمباران‌های اسرائیل از دست داده‌اند، یادآور دردناک این موضوع برای جهان است که این اشغال نژادی و استعماری یک راه حل مبتنی بر پیدایش دو کشور و چشم انداز تحقق صلح را به گزینه‌ای خیلی دشوار، اگر نه غیرممکن، بدل می‌کند. اکنون وقت عمل و حرکت است. برای همین است که به اینجا آمده‌ایم.»

 

 بنیامین نتانیاهو اما در واکنش به سخنان محمود عباس در سازمان گفت که این سخنان، حرفهای فردی نیست که طرفدار صلح باشد. او افزود: «کف زدن‌های سازمان ملل و حمایت از اقدام سیاسی یکجانبه فلسطینی‌ها واقعیاتی را در زندگی فلسطینی‌ها تغییر نمی‌دهد.» نخست وزیر اسرائیل چهار سال پیش و در جریان مبارزات انتخاباتی به طرفداران خود قول داده بود تا حافظ «رشد طبیعی» توسعه شهرک‌ها در کرانه غربی رود اردن بوده و به توافق‌های پشت پرده دولتمران پیشین اسرائیل با محمود عباس پشت پا خواهد زد» .

 

چندی پیش یوال دیسکین رئیس سابق سازمان امنیت داخلی اسرائیل، که کارش تعامل و برخورد با فلسطینی‌ها در سطح سیاسی و امنیتی بود ، بنیامین نتانیاهو را مورد انتقاد جدی قرار داد که دولت او« هیچ علاقه‌ای به گفت‌وگوهای صلح با فلسطینی‌ها ندارد.»

 

گسترش شهرک ها

 

بنیامین نتنیاهو در فرمانی که نشان از خشم دولت اسرائیل نسبت به اقدام فلسطینی‌ها بود، ساعتی قبل از رأی‌گیری در سازمان ملل، دستور ساخت ۳۰۰۰ واحد مسکونی تازه را در سرزمین‌های اشغالی شرق بیت المقدس صادر کرد. سرزمین‌هایی که بنا بر ۱۵ قطعنامه سازمان ملل و به باور رسمی آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها اشغال شده است و اسرائیل به طور غیر قانونی مشغول تغییر ترکیب جمعیتی این مناطق است.

 

 اسرائیل در چهل سالی که از اشغال سرزمین‌های کرانه باختری می‌گذرد بیش از ۱۰۰ شهرک با جمعیتی بالغ بر نیم میلیون نفر را در این سرزمین‌ها مستقر کرده است. شهرک تازه‌ای که اسرائیل تصمیم به ساخت آن گرفته است برای سال‌ها مورد مناقشه بود و ایالات متحده مانع اسرئیل برای ساخت این شهرک تازه می‌شد زیرا با ساخت چنین شهرکی عملا کرانه غربی رود اردن به دو بخش مجزای شمالی و جنوبی تقسیم خواهند شد و سرزمین‌های فلسطینی با در نظر گرفتن غزه به سه بخش جدا افتاده از هم تبدیل خواهند شد.

 

 فلسطینی‌ها مهم‌ترین پیش شرط شرکت خود در ادامه گفتگوهای صلح را توقف شهرک سازی‌های اسرائیل می‌خوانند. ایالات متحده به رهبری باراک اوباما نیز بار‌ها تلاش کرد تا در این زمینه با ارائه مشوق‌هایی مانع اسرائیل در توسعه شهرک‌ها شود، اما ایالات متحده نیز نتوانست جلوی رهبران اسرائیل را در این زمینه بگیرد، و عملا روند مذاکرات صلح از زمان روی کار آمدن دولت نتانیاهو به بن بست رسیده است.

 

هر چند اسرائیل و ایالات متحده امریکا تلاش کردند تا پیروزی اخیر فلسطینی‌ها را کم اهمیت جلوه دهند و سوزان رایس نماینده ایالات متحده امریکا در سخنان خود گفت که: «فلسطینی‌ها فردا بیدار می‌شوند و خواهند دید که چیزی تغییر نکرده است»، اما رأی تاریخی مجمع عمومی سازمان ملل به ارتقای فلسطینی‌ها می‌تواند تاثیرات ملموسی بر جای بگذارد. سازمان تشکیلات خودگردان فلسطین که تا دیروز تنها به به عنوان یک «نهاد» عضو سازمان ملل بود اینک در سازمان ملل رسما «نماینده یک دولت تحت اشغال» است. علاوه بر این فلسطینی‌ها اکنون می‌توانند با مراجعه به نهادهای بین المللی‌ای همچون دادگاه لاهه از اسرائیل به خاطر شهرک‌سازی و موارد بسیار بیشتری اعلام جرم کرده و چالش‌های جدی در برابر اقدامات دولت یهود ایجاد کنند.

فلسطینی‌ها بر این باورند که اسرائیل با افزایش جمعیت شهرک نشینان در این منطقه و خرید زمان از طریق عدم شرکت در روند صلح تلاش می‌کند تا با تغییر ترکیب جمعیتی کرانه غربی رو اردن در عمل چیزی برای مذاکره باقی نگذارد. علاوه بر این سالهاست که اسرائیل بر روی اصطلاح «کشور یهودی» تاکید می‌کند.

 

سفیر اسرائیل در سازمان ملل نیز در سخنرانی خود در روز رأی‌گیری بار‌ها از فلسطینی‌ها و کشورهای عرب خواست تا به جای حمایت از طرح «دو دولت»، اسرائیل را به عنوان «یک کشور یهودی» به رسمیت بشناسند. اسرائیل در واقع قصد دارد تا فلسطینیان را وادار به پذیرش طرحی کند که بر اساس ان دولتمردن تل آویو بتوانند راهی برای اخراج حدود یک میلیون «عرب اسرائیلی» پیدا کنند، یعنی اخراج آنانی را پیش برند که در سال ۱۹۴۸ در مرزهای "اسرائیل" باقی ماندند. با اگاهی از این نیت اسرائیل است که فلسطینی‌ها زیر بار پذیرش این موضع نمی‌روند.

 

 مقامات فلسطینی‌ها هم اینک با بیش از ۶ میلیون آواره فلسطینی رو به رو هستند. حتی با فرض تشکیل کشور فلسطین حل مشکلات این پناهندگان بسیار مشکل خواهد بود و نمی‌توانند با پذیرش این خواست اسرائیل چراغ سبزی برای آواره کردن بیش از یک میلیون عرب اسرائیلی نیز بدهند.

 

اهمیت ارتقا جایگاه فلسطینی ها

 

هر چند اسرائیل و ایالات متحده امریکا تلاش کردند تا پیروزی اخیر فلسطینی‌ها را کم اهمیت جلوه دهند و سوزان رایس نماینده ایالات متحده امریکا در سخنان خود گفت که: «فلسطینی‌ها فردا بیدار می‌شوند و خواهند دید که چیزی تغییر نکرده است»، اما رأی تاریخی مجمع عمومی سازمان ملل به ارتقای فلسطینی‌ها می‌تواند تاثیرات ملموسی بر جای بگذارد. سازمان تشکیلات خودگردان فلسطین که تا دیروز تنها به به عنوان یک «نهاد» عضو سازمان ملل بود اینک در سازمان ملل رسما «نماینده یک دولت تحت اشغال» است.

 

علاوه بر این فلسطینی‌ها اکنون می‌توانند با مراجعه به نهادهای بین المللی‌ای همچون دادگاه لاهه از اسرائیل به خاطر شهرک‌سازی و موارد بسیار بیشتری اعلام جرم کرده و چالش‌های جدی در برابر اقدامات دولت یهود ایجاد کنند. از این روست که روزنامه جروزالم پست در مطلبی پیروزی فلسطینی‌ها را یک" سونامی حقوقی و دیپلماتیک علیه رهبران اسرائیل" توصیف کرد که می‌تواند ژنرال‌های ارتش اسرائیل، شهرک نشینان و رهبران اسرائیل را به دیوان کیفری بین المللی بکشاند.

 

یکی از این موارد می‌تواند موضوع ترور یاسر عرفات رهبر فقید فلسطینی‌ها از طریق مسمومیت باشد. ظرف روزهای اخیر جنازه رهبر فلسطینی‌ها مورد تحقیقات قرار گرفت و قرار است ظرف هفته‌های آتی یک تیم خبره پزشکی نظر خود را درباره احتمال مسمومیت عرفات صادر کنند. اگر نتایج این تحقیقات نشان دهد که یاسر عرفات بر اثر مسمومیت به قتل رسیده است آن‌ها فلسطینی‌ها قادر خواهند بود تا مشکلی حقوقی عظیمی برای اسرائیل ایجاد کنند. گرچه دیوان کیفری بین المللی‌ گاه پرونده‌ها را تا ده سال مورد بررسی قرار می‌دهد.

 

 موفقیت اخیر محمود عباس در سازمان ملل احتمالا بتواند بر روند آشتی میان فلسطینیان نیز تاثیر بگذارد چنانچه مقامات ارشد حماس از طرح محمود عباس حمایت و از پیروزی این طرح استقبال کردند. صائب عریقات نماینده ارشد فلسطینی‌ها پنج شنبه شب پیروزی فلسطینی‌ها را «گام اول» یک راه طولانی خواند اما قدم دوم را آشتی گروههای فلسطینی عنوان کرد.

 

محمود عباس نیز ساعاتی پس از رأی‌گیری اعلام کرد که تصمیم دارد تا سفری به غزه داشته باشد. سفری که احتمالا در همراهی با رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه صورت گیرد. نخست وزیر ترکیه که اولین شخصیتی بود که تلفنی با محمود عباس گفتگو و پیروزی فلسطینیان را به او تبریک گفت بود، اعلام کرده است که می‌خواهد ۸ دسامبر یعنی حدود یک هفته دیگر سفری به غزه داشته باشد. غزه از حدود ۶ سال پیش در محاصره زمینی، دریایی و هوایی قرار دارد.

 

چند هفته قبل از آغاز جنگ هشت روزه امیر قطر به عنوان اولین مقام بلند پایه خارجی از غزه بازدید کرد. در خلال جنگ هشت روزه نیز جمع زیادی از وزرای خارجه کشورهای عرب و ترکیه نیز وارد غزه شدند. علی اکبر صالحی وزارت امور خارجه ایران نیز از دولت مصر درخواست کرد تا در این دیدار حضور داشته باشد اما مقامات مصری هیچ پاسخی به درخواست او ندادند. سفر اردوغان و محمود عباس به غزه می‌تواند امید به پایان جدایی فلسطینی‌ها را روشن تر کند.

 

 در سال ۲۰۰۶ و در انتخاباتی که زیر نظر اتحادیه اروپا و سازمان ملل در سرزمین‌های فلسطینی صورت گرفت، حماس اکثریت کرسی‌های پارلمان فلسطین را از آن خود کرد اما اکنون حکومت حماس منحصر به نوار غزه شده است. محمود عباس رئیس جمهور ۷۷ ساله فلسطینی‌ها نیز بر اساس قوانین فلسطینی‌ها رسما از سال ۲۰۰۹، دوران ریاست جمهوری قانونی اش به پایان رسیده است. اما به علت اختلافات فلسطینی‌ها و عدم برگزاری انتخابات و همچنین حمایت کشورهای عرب و غربی از وی، او همچنان سمت ریاست جمهوری فلسطینان را با خود یدک می‌کشد.

 

 

عکس:

صحنه‌ای از شادی فلسطینی‌ها پس از پیروزی دیپلماتیک اخیر در سازمان ملل

Share this
Share/Save/Bookmark

..."مسئله ما مسئله اعتقادی است. جمهوری اسلامی، رهبران جمهوری اسلامی و بنیانگذاران جمهوری اسلامی این دولت ( اسراییل )را مشروع نمی دانند حتی اگر حماس یا دولت خودگردان آقای محمود عباس با اسرائیل کنار بیایند. " این گفته یکی از بنیانگزاران حکومت اسلامی ایران است.محمدمهدی عبدخدایی، دبیرکل جمعیت فدائیان اسلام که جدیدا در یک مصاحبه با روز آنلاین نه تنها این واقعیت را تکرار کرده بلکه بارها در این مصاحبه تکرار میکند که حکومت اسلامی خواهان نابودی اسراییل و مردمش است. سالهاست که مسلمانان مدام تکرار میکنند که مشکل اصلی آنها با اسراییل و یهودیها یک مشکل اعتقادی و دینی است و ربطی به زمین ندارد.ولی چپگرایان و لیبرالهای غربی خودشان را به نفهمی میزنند و مشکل را یک دعوا سرزمین نشان میدهند. اگر مشکل زمین بود تا حالا حل شده بود.حرص و طمع مسلمانان برای اشغال و غصب اسراییل از ایدیولوژی ضد الهی و ضد معنوی آنها سرچشمه میگیرد و ادامه همان جهودکشیهای اعتقادی آنهاست.زمینهایی که مسلمانان بعد ازین یهودی کشیها اشغال کردند در دست چه کسانی است؟ به همین دلیل کاری که اسراییل میکند درست است. اگر دشمنان اسراییل فکر کشتار مردم اسراییل و نابودی آن هستند باید خیلی هم خوشحال باشند که جواب اسراییل به این جنایتکاران نه جنگ و کشتار بیشتر بلکه خانه سازی و تلاش برای ساختن است نه نابودی. دنیای عجیبی است که در آن به جای اینکه جهودکشی و اشغال خانه های یهودیها و جنگ افروزی مسلمانانی که تمام زمنیهای خاورمیانه رااز طریق جنگ و اشغالگری اشغال کرده اند و خراب کردن خانه مردم مثلا در ایران و سوریه مورد سرزنش قرار گیرد آنهایی که خانه میسازنند مورد سرزنش هستند. اسراییل باید تا آنجا که میتواند در این زمنیها خانه بسازد. اسراییل به اندازه کافی به مسلمانان وقت داده و آنها فقط عربده کشیدند که تمام سرزمین اسراییل مال آنهاست و حاضر به صلح نشدند. مسلمانان عقیده دارند که اشغال همه کشورهای دنیا حق مسلم آنهاست و کنار آمدن با آنها هیچگاه صلح نخواهد آورد. مسلمانان اشغال تمام اسراییل و بعد هم ***را میخواهند.اگر کشورهای اسلامی به رهبری ایران به اسراییل حمله کرده و این کشوررا اشغال کنند آیا سریعا به کشتار همه مردم اسراییل دست نخواهند زد؟ اگر حتی اعراب هم یک روز حاضر به صلح شوند مسلمانان دیگر مخصوصا مسلمانان ایران که تمام جنایتهای منطقه از آن سرچشمه میگیرد به حمله و تروریسم بر علیه اسراییل ادامه خواهند داد و حتی اگر کشوری به نام فلسطین هم در کنار اسراییل تشکیل شود ازین کشور به عنوان پایگاه اسلامی برای جهاد بر علیه جهودهایی که از نظر مسلمانان *** استفاده خواهند کرد.اسراییل باید خانه بسازد و اگر اعراب خوششان نمی آید بهتر است به یک کشور اسلامی و عربی مهاجرت کنند. پس این همه کشورهای خاورمیانه را چرااشغال و تبدیل به کشورهای عربی و اسلامی کرده اند؟ مگر کسی جز مسلمانان اجازه و یا جرات زندگی و داشتن حقوق قانوی در این کشورها را دارند؟

...اسرائیل در واقع قصد دارد تا فلسطینیان را وادار به پذیرش طرحی کند که بر اساس ان دولتمردن تل آویو بتوانند راهی برای اخراج حدود یک میلیون «عرب اسرائیلی» پیدا کنند، یعنی اخراج آنانی را پیش برند که در سال ۱۹۴۸ در مرزهای "اسرائیل" باقی ماندند. با اگاهی از این نیت اسرائیل است که فلسطینی‌ها زیر بار پذیرش این موضع نمی‌روند.... اگر اعراب اسراییلی میخواهند کشوراسراییل تجزیه شود و قسمتی از کشور را برای خودشان بردارند که فقط برای اعراب مسلمان باشد و هیچ یهودی اجازه زندگی در این قسمت را که اکنون کرانه باختری نام دارد و بعدا احتمالا فلسطین نام نهاده خواهد شد نداشته باشد و یهودیهایی که فعلا در کرانه باختری زندگی میکنند مجبور شوند که از خانه هایشان آوراه شده و به دیگر نقاط اسراییل مهاجرت کنند معلوم است که بقیه اعرابی که در نقاط مختلف اسراییل زندگی میکنند هم باید به این قسمت که دیگر فقط مال اعراب خواهد بود مهاجرت کنند. چطور وقتی اسراییل غزه را به اعراب داد یهودیهایی که سالها بود در این منطقه زندگی میکردند مجبور شدند خانه هایی را که با دست خود ساخته بودند و زمنیهای بایری را که آباد کرده بودند و حتی کشت زارهای گلخانه ای مصنوعی را رها کنند که اعراب بتوانند غزه ای خالی از یهودیهای*** داشته باشند؟چرا هیچ اشکالی در آواره شدن این یهودیها از خانه هایشان دیده نشد ولی اعراب اسراییل درست نیست که مجبور شوند خانه هایشان را ترک کنند و به یک کشور تازه خودشان بروند؟ مگر خون اعراب از یهودیها سرخ تر است؟ راستی مگر اعراب حکومت اسراییل را آپارتاید نمی دانند پس چطور است که نمیخواهند به یک کشور عربی- اسلامی مثل غزه مهاجرت کنند و در آزادی زندگی کنند؟ واقعیت این است که اعراب اسراییل زندگی در اسراییل را که یک کشور دموکراسی مدل غربی است به زندگی در زیر یک حکومت اسلامی- عربی دیکتاتوری فلسطینی ترجیح میدهند. همانطور که مسلمانان دنیا و مثلا ایرانیهای مسلمان اکثرا زندگی در کشورهای اروپایی و آمریکا را به کشورهای اسلامی دیکتاتوری خودشان ترجیح می دهند. چرا وقتی اسراییل نوار غزه را به فلسطینی ها داد آنها اسم این منطقه را فلسطین نگذاشتند؟ از کجا معلوم که اگر اسراییل هم کرانه باختری را به اعراب بدهد آنها اسم این منطقه را فلسطین بگذارند؟ احتمال زیاد آنها این منطقه را هم تبدیل به یک منطقه عربی دیگر مثل غزه خواهند کرد و دوباره به جنگ با اسراییل ادامه خواهند داد و دوباره مثل رهبران حماس و آیین نامه گروه حماس و بسیاری مسلمانان دیگر منطقه اعلام خواهند کرد که هنوز فلسطینی تشکیل نشده و باید یهودیها از اسراییل بروند و تمام اسراییل را به اعراب بدهند که کشوری اسلامی-فلسطینی تشکیل دهند. مسلمانانی که ملیونها یهودی خاورمیانه را از زمنیهایشان آوراه کرده ا ند تا بتوانند این کشورها را تبدیل به کشورهای اسلامی کنند هرگز از تجاوز و اشغالگری دست برنخواهند داشت.آنها تمام خاورمیانه را خالی ازیهودیها و دیگر غیر مسلمانان میخواهند و بارها این را اعلام کرده اند و متاسفانه لیبراهای کشورهای اروپایی و آمریکا هم به خاطر طمعی که برای بازار فروش و نفت این کشورها دارند سالهاست که از زیاده خواهی آنها دفاع میکنند وسعی میکنند که اهداف اشغالگرایانه مسلمانان را برای مردمان کشورشان وارونه جلوه دهند.

شکست موشک پراني حماس باعث رشد جناح عاقل و ميانه روي فلسطيني شد.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما