خانه | گوی‌سياست

جنگ عراقی‌های شیعه و سنی در میدان سوریه

دوشنبه, 1391-08-01 17:45
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
فرهمند علیپور

فرهمند علیپور - در حالی که طی ماههای گذشته گزارش‌هایی مبنی بر حضور گسترده جنگجویان سنی عراقی در صفوف مخالفان حکومت بشار اسد در سوریه منتشر شده است، اینک خبرگزاری رویترز در گزارشی از حضور رزمندگان شیعه عراقی نیز در صفوف حامیان اسد خبر داده است.

 

در این گزارش که روز پنج‌شنبه ۱۸ اکتبر منتشر شد، به نقل از سیاستمداران و نظامیان عراقی آمده است که به نظر نمی‌رسد جنگجویان ایرانی در سوریه حضور داشته باشند اما افسران و متخصصانی از حزب‌الله لبنان در کار آموزش حامیان حکومت اسد هستند.

 

 برخی از مقامات عراقی از حضور تعداد زیادی از شبه نظامیان شیعه عراقی در صفوف حامیان اسد خبر داده‌ و گفته‌اند که درگیری‌های سوریه به سرعت در حال تبدیل به میدان یک جنگ نیابتی از سوی بشار اسد تحت حمایت حکومت شیعه ایران و کشورهای سنی خلیج فارس است.

 

بحران سوریه که اکنون ۱۹ ماه از آن می‌گذرد، در یک‌سال اخیر موجب جذب جنگجویان اسلام‌گرای سنی از سراسر منطقه و پیوستن آن‌ها به صفوف مبارزان سوری شده است. درطرف مقابل نیز مخالفان مسلح سوریه گروه شیعی حزب‌ا‌‌لله لبنان را متهم به حمایت از نیروهای اسد می‌کنند.

 

یکی از جنگجویان شیعی عراقی که اخیرا از سوریه بازگشته می‌گوید که ماموریت ما حفاظت از مرقد حضرت زینب و محلات شیعه‌نشین دمشق است، اما گاهی پیش می‌آمد که حملاتی به پایگاه‌های ارتش آزاد سوریه نیز داشته باشیم. در یکی از محلات شیعه‌نشین بغداد نیز اخیرا پوستری از یک «شهید» دیده شده است. همسایگان این «شهید» اما می‌گویند که وی در درگیری‌های سوریه جان باخته است.

منابع عراقی، وفاداری و نزدیکی برخی از شیعیان عراقی به آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران را دلیل حضور رزمندگان شیعه عراقی در جنگ سوریه عنوان کرده‌اند.

 

در میان این افراد می‌توان به اعضای «سپاه المهدی» اشاره کرد، گروهی که زیر نظر مقتدی صدر، روحانی معروف شیعه شکل گرفت تا علیه اشغال عراق توسط سربازان امریکا مبارزه کند. برخی از اعضای این گروه شبه نظامی در جریان سرکوب آن توسط ارتش عراق در سال ۲۰۰۷ به سوریه پناه برده بودند.

 

یکی از جنگجویان شیعی عراقی که اخیرا از سوریه بازگشته می‌گوید که ماموریت ما حفاظت از مرقد حضرت زینب و محلات شیعه‌نشین دمشق است، اما گاهی پیش می‌آید که حملاتی به پایگاه‌های ارتش آزاد سوریه نیز داشته باشیم.

 

در یکی از محلات شیعه‌نشین بغداد نیز اخیرا پوستری از یک «شهید» دیده شده است. همسایگان این «شهید» اما می‌گویند که وی در درگیری‌های سوریه جان باخته است.

 

در ویدئویی منتشر شده توسط مخالفان مسلح اسد، فردی شکنجه‌دیده مشاهده می‌شود که به عضویت در سپاه مهدی اعتراف کرده و می‌گوید که برای حمایت از حکومت بشار اسد به سوریه آمده است.

 

با این همه، سپاه مهدی، اصحاب‌الحق و سازمان بدر که از جمله گروه‌های شبه نظامی شیعی عراقی هستند، در گفت‌وگو با رویترز اعزام جنگ‌جویان شیعی عراقی به سوریه را تکذیب می‌کنند. آنها می‌گویند که بحران سوریه امری داخلی است و تاکید می‌ورزند که نمی‌خواهند وارد مسائل داخلی کشور همسایه خود شوند.

 

یکی از اعضای بلندپایه سازمان بدر که نمی‌خواهد نامش افشا شود می‌گوید: «ما به هیچ وجه فردی را برای مبارزه به سوریه نفرستاده‌ایم. اما شاید بعضی‌ها جنگیدن در سوریه را امری مشروع بدانند.»

 

 روزنامه  تلگراف چاپ لندن نیز در گزارشی که اسفند ماه گذشته منتشر کرد از حضور گسترده مبارزان سنی عراقی در میان جنگ‌جویان سوری خبر داده  و به نقل از شیخ یکی از قبایل سنی در استان انبار - استان سنی‌نشین و هم مرز با سوریه -  نوشت که وی صد‌ها تن از مردان قبیله‌ خود را به همراه ده‌ها هزار دلار اسلحه و دیگر کمک‌ها برای مبارزه با حکومت اسد به سوریه فرستاده است.

 

شیخ یکی از قبایل سنی در استان انبار به روزنامه تلگراف گفته که صد‌ها تن از مردان قبیله‌ خود را به همراه ده‌ها هزار دلار اسلحه و دیگر کمک‌ها برای مبارزه با حکومت اسد به سوریه فرستاده است. در استان دیاله نیز گروه‌هایی تشکیل شده که کارشان استخدام جنگجو و اعزام آن‌ها به سوریه است. خانواده‌های این افراد در صورت کشته شدن آنها در جریان نبرد با ارتش سوریه، مراسم خاکسپاری‌ را از ترس نیروهای امنیتی به‌طور پنهانی برگزار کرده و دلیل مرگ فرزندشان را تصادف خودرو در اردن یا جای دیگر عنوان می‌کنند.

در استان دیاله نیز گروه‌هایی تشکیل شده که کارشان استخدام جنگجو و اعزام آن‌ها به سوریه است. خانواده‌های این افراد در صورت کشته شدن آنها در جریان نبرد با ارتش سوریه، مراسم خاکسپاری‌ را از ترس نیروهای امنیتی به‌طور پنهانی برگزار کرده و دلیل مرگ فرزندشان را تصادف خودرو در اردن یا جای دیگر عنوان می‌کنند.

 

دولت شیعی عراق که روابط خوبی با تهران دارد و نگران سرایت درگیری‌های فرقه‌ای سوریه به داخل مرزهای خود است، چندی پیش دستور داد تا مناطق مرزی این کشور با سوریه بیش از پیش کنترل شوند و هیچ فرد بالغی اجازه عبور از مرز و ورود به خاک سوریه را پیدا نکند.

 

دولت عراق اما قادر به اعمال قدرت در مرزهای شمالی‌ خود با سوریه نیست. کنترل این مناطق کردنشین عملا در دست نیروهای اقلیم کردستان است و کردهای این سوی مرز با کردهای سوریه به آسانی در تماس هستند و به آنها کمک می‌کنند.

 

ریتا ۲۹ ساله که سال‌ها پیش به خاطر هرج و مرج عراق به سوریه پناهنده شده بود و اکنون دوباره به بغداد بازگشته به نیویورک تایمز می‌گوید: «ارتش آزاد سوریه خانه‌های شیعیان را ویران می‌کند و دست به  آدم‌ربایی به خصوص در بین شیعیان و عراقی‌ها می‌زند».

 

در مرکز سوریه جنگجویان سنی به شیعیان حمله می‌کنند و سنی‌ها نیز توسط دولت مورد حمله قرار می‌گیرند. هیچ‌کس احساس امنیت نمی‌کند و قادر به اعتماد به دیگری نیست. این آن چیزی بود که چند سال پیش در عراق رخ داد:«همه از یکدیگر هراس داشتند.»

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما