خانه | گوی‌سياست

چگونه دلارهای نفتی هزینه سلفی‌ها می‌شود؟

پنجشنبه, 1391-07-20 11:41
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
مارک داو (Marc Daou)
برگردان: 
فرهمند علیپور

مارک داو - از زمان خیزش‌ جهان عرب در سال ۲۰۱۱، سلفی‌ها به‌عنوان شبکه‌ای زیرزمینی و بزرگ از متعصبان مذهبی، به نیرویی قوی و پر سر و صدا تبدیل شده‌اند. عامل این رشد چشمگیر، بزرگ‌ترین تولید کننده نفت جهان یعنی عربستان سعودی است.

 

وقتی مسلمانان خشمگین در روز ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۲ دراعتراض به یک ویدئو در مقابل سفارت آمریکا در قاهره تظاهرات کردند، پرچم‌های سیاهی در دست آن‌ها دیده می‌شد. این پرچم‌های سیاه و سفید سلفی‌ها به سرعت از صنعا در یمن تا بنغازی در لیبی، در سراسر جهان عرب دیده شدند.

 

 در واقع خیزش عرب‌ها در سال ۲۰۱۱ کمک بزرگی به سلفی‌ها بود. با رفتن دیکتاتورهای قدیمی جهان عرب، شبکه زیرزمینی تندرو‌ها پا به عرصه گذاشت؛ گروه‌هایی که با ثروت حکومت‌های سلطنتی خلیج فارس تقویت می‌شوند و به رقابت با بهار عربی برخاسته‌اند.

 

صدور وهابی‌گری

 

این مسلمانان خشکه مقدس در لیبی و مالی سرگرم ویرانی زیارتگاه‌ها و مراکز مذهبی مسلمانان میانه‌رو همچون صوفیان هستند. همفکران آن‌ها در تونس در تلاش برای خفه کردن سکولار‌ها و زدودن آثار هنری هستند که به نظرشان "کفرآمیز" می رسند. حضور فعالانه برخی هسته‌های سلفی در سوریه نیز محرز شده است.

 

بسیاری از محصلان مدارس مدینه خارجی هستند و از کمک‌های سخاوتمندانه عربستان برخوردار می‌شوند. بلیط هواپیما و اقامت رایگان از جمله این کمک‌هاست. این‌ها زمانی که تحصیلات خود را به پایان می‌رسانند به کشورهای خود باز می‌گردند تا مبلغان سلفی‌گری باشند و از همین رو جنبش سلفی‌های فرانسه نیز در حال شکل گیری است.

اما چیزی که کمتر به آن پرداخته شده، آن است که چه کسانی پشت سر سلفی‌ها هستند. کار‌شناسان منطقه‌ای، دیپلمات‌ها وسرویس‌های اطلاعاتی، عربستان سعودی و دلارهای نفتی به ظاهر بی‌پایان را حامی سلفی‌ها عنوان می‌کنند. سمیر امغار نویسنده کتاب "سلفی‌گری معاصر؛ جنبش‌های فرقه‌ای در غرب" می‌گوید: «شواهد بسیار گواهی می‌دهند که عربستان سعودی تامین کننده مالی گروه‌های سلفی است.»

 

آنتوان بسبو رئیس مرکز نظارت کشورهای عربی در پاریس نیز می‌گوید: «آنچه ما در مورد سلفی‌ها در مالی و شمال آفریقا می‌شنویم در واقع شکلی از وهابی‌گری است که مرکز آن در عربستان سعودی است و از دهه هفتاد و هم‌زمان با بالارفتن قیمت نفت، شاهد تلاش این کشور برای گسترش این تفکر بودیم. عربستان سعودی اکنون سالانه میلیون‌ها یورو برای حمایت از این سلفی‌ها در سراسر جهان هزینه می‌کند.»

 

کریم صدر از تحلیل‌گران مسائل کشورهای خلیج فارس هم می‌گوید: «به طور سنتی این پول‌ها را اعضای خانواده سلطنتی، بازرگانان و رهبران مذهبی به صندوق‌های موسسات خیریه‌ مسلمانان پرداخت می‌کنند.» دلارهای عربستان سعودی تنها در کمک‌های مستقیم به گروه‌های سلفی، مبلغان مذهبی و کانال‌‌های ماهواره‌ای رو به افزایش خلاصه نمی‌شوند، سهم زیادی از این دلار‌ها صرف محصلان کشورهای عربی می‌شود که برای شرکت در دوره‌های مذهبی به شهرهای مکه، مدینه و ریاض می‌روند.

 

 سمیر امغار می‌گوید: «بسیاری از محصلان مدارس مدینه خارجی هستند و از کمک‌های سخاوتمندانه عربستان برخوردار می‌شوند. بلیط هواپیما و اقامت رایگان از جمله این کمک‌هاست. این‌ها زمانی که تحصیلات خود را به پایان می‌رسانند به کشورهای خود باز می‌گردند تا مبلغان سلفی‌گری باشند و از همین رو جنبش سلفی‌های فرانسه نیز در حال شکل گیری است.»

 

اسلام هدف است یا پادشاهی عربستان؟

 

صدور اسلام تنها هدف دستگاه سیاست خارجی عربستان نیست. آن‌گونه که سمیر امغار می‌گوید یکی از اصلی ترین اهداف این دستگاه، تحکیم و تشکیل شبکه‌ای از حامیان قادر به دفاع از منافع اقتصادی، ایدئولوژیک و استراتژیک پادشاهی عربستان است.

 

در حالی که امارات متحده عربی ثروت خود را روی لایه متوسط وشهرنشین اخوان‌المسلمین سرمایه گذاری می‌کند، خاندان سلطنتی عربستان ترجیح می‌دهد پول‌های خود را در مناطق روستایی و فقیر سرمایه گذاری کند، جایی که ستون فقرات سلفی‌هاست.

از زمان آغاز بهار عربی، حامیان و مروجان سلفی‌گری کمک‌ها و هم‌چنین اهداف سیاسی خود را مستقیم‌تر به گروه‌های مورد نظر خود رسانده‌اند. محمدعلی ادروبی، تحلیل‌گر سیاسی، با اشاره به پیروزی چشمگیر حزب سلفی «نور» در مصر که توانست در کمال شگفتی ۲۴ درصد از آراء پارلمان را از آن خود کند، به فرانس ۲۴ می‌گوید: «با خروج دیکتاتور‌ها راه برای تثبیت و حضور احزاب سلفی در این کشور‌ها فراهم شده و آن‌ها اکنون مستقیم و به‌طور رسمی از عربستان کمک‌های مالی دریافت می‌کنند. وقوع بهار عربی عربستان سعودی را حقیقتا دچار شگفتی کرد. پاسخ ریاض اما تشکیل گروه‌های سلفی در این کشور‌ها بود تا بتواند نفوذ بیشتری در آن‌ها داشته باشد.»

 

کشمکش‌ها در خلیج فارس

 

استراتژی عربستان سعودی رقابت با قطر – دیگر کشور سلطنتی و ثروتمند خلیج فارس– و اخوان‌المسلمین است. صدر می‌گوید:«میان عربستان سعودی و قطر رقابتی فشرده برای جذب بیشتر سلفی‌ها وجود دارد. در حالی که امارات متحده عربی ثروت خود را روی لایه متوسط وشهرنشین اخوان‌المسلمین سرمایه گذاری می‌کند، خاندان سلطنتی عربستان ترجیح می‌دهد پول‌های خود را در مناطق روستایی و فقیر سرمایه گذاری کند، جایی که ستون فقرات سلفی‌هاست.»

 

دلارهای عربستان سعودی تنها در کمک‌های مستقیم به گروه‌های سلفی، مبلغان مذهبی و کانال‌‌های ماهواره‌ای رو به افزایش خلاصه نمی‌شوند، سهم زیادی از این دلار‌ها صرف محصلان کشورهای عربی می‌شود که برای شرکت در دوره‌های مذهبی به شهرهای مکه، مدینه و ریاض می‌روند.

به نظر می‌رسد که رویکرد عربستان سعودی – متحد کلیدی آمریکا– در رابطه با گروه‌های سلفی بیشتر عمل‌گرایانه باشد. پس از حادثه ۱۱ سپتامبر این کشور کمک حساب‌‌شده و دقیق‌تری به گروه‌های جهادی کرد و حمایت خود را عمدتا متوجه گروه‌های زیر کنترل دولت عربستان ساخت.

 

عربستان سعودی هم‌چنین مطمئن است که مورد هیچ تهدیدی از سوی جهادی‌ها و سلفی‌های تندرویی که درون مرزهای این کشور رشد می‌کنند، قرار نخواهد گرفت.

شاهد این مدعا آن است که در برابر سفارت آمریکا در عربستان سعودی، نه معترضی دیده می‌شود و نه پرچم سیاه و سفیدی به چشم می‌خورد.

 

منبع: فرانس ۲۴

Share this
Share/Save/Bookmark

مرسی مطلب واقعا جالبی بود

این حرکات های مذهبی وارتجاعی وحشی و خشونت بار که کلی پشتش فلسفه فکری و فنی و تکنیکی و نقشه کشی ها مدرن و بسیار پیش رفته غربی ها و یا بهتر گفته باشم امپریالیسم بین المللی به سرپرستی امریکا و اروپا و اسرائیل خوابیده ....که کلی بر خلاف تصور همگان برای غربی ها استفاده داره .......!!!!!!از چلاق و علیل کردن فرهنگ و اقتصاد و رشد بی سوادی و "زاد ولدهای موش وار" و وابسته کردن مردمان و ملت های کشورهای جهان سوم تا ابد به پیاله گدائی دست گرفتن و منتظر یه قرون دوزاری نشستن که غربی ها داخلش بندازن و تا حفظ منافع غربی ها از معادن تا نفت و غیره گرفته در این نیروی ضربه زننده ارتجاع مذهبی اسلامی وجود داره.....مانند قشونی از زنبور به مزاحمان هز هرنوعی که باشند "کتاب ...سواد...زن ..بچه ...فرهنگ ..علم...ضد گاو بودن...ضد نوکری غرب " حمله کرده و می گزند و یا فراری میدهند ولی غربی ها عسلشون رو برای خودشان بر میدارند....تمامی ارتجاع وحشی گری های مذهبی مسلمانی بدون علت نیست و پدیده آسمانی و فضائی هم نیست .....در کشورهای ثروتمند جهان سوم با نفت و معادن غنی ارتجاع مذهبی گری مانند زنجیری است که به دور دو چرخ می گردد و دو چرخ را بحرکت در میاورد ... یک چرخ در غرب است امپریالیست های نفت خوار و نژاد پرست ها آن را می گردانند و چرخ دیگر در کشور جهان سوم "مانند چرخ نوکری و ارتجاع درایران " می گردد و نفت و ثروت را از طریق این زنجیر به غرب برده میشود و زنبورهای دینی هم برای مراقبت از این چرخ و زنجیر مورد استفاده هستند....افغانها روی میلیاردها متر مکعب نفت و گاز و میلیاردها دلار سنگ های قیمتی زندگی می کنند و با الاغ و اسب و قاطر به مسجد میروند !!!!

باسلام. عزیز دلم اقای حقیقت جو ! موتور جوش اورده ! لطفا به نکات ایمنی توجه فرمائید(1) ارام به اولین پارکینگ وارد شوید(2) بدون انکه به کارخانه ومدل ماشین که خود خریده اید فحش بدهید فکر چاره باشید(3) کاپوت ماشین را بالا بزنید احتمالا همه جا بخار وبوی لاستیک سوخته به مشام میرسد.خونسرد باش واینقدر جلوی زن وبچه فحش ناموسی نده(4) دست راست باک شیشه شور است وسمت چپ باطری و یک مقدارسیم رنگارنگ اقا جان همانقدر که تو نمی فهمی منهم نمیفهمم(5) ارام وخونسرد درب رادیاتور را باز کن ولی فاصله بگیر که خیلی خطر دارد! ظاهرا مشکلی نیست.(6). حالا هی فحش بده وبگو ایکاش یک لادای روسی خریده بودم!(7) خانم یک فنجان چای به شما میدهد وشما درحالیکه متفکرانه دست به سر کچل خود میکشید متوجه میشوید که لاستیک عقب سمت شاگرد پنچر است! باذوق وشوق چرخ پنجم را دراورده وزیر ماشین میروید وعاقبت به خیر میشوید وخدا را شکر میکنید که لادای روسی نبود . سفر بخیر.

ظاهرا برنامه ايجاد دو جناح شيعه و سني تندرو و متعصب شيعه و سني است و فروش اسلحه و بردن نفت ارزان است . متخصصان و پولها هم به غرب ميرود.
ول کردن سوريه براي کشيده شدن به جنگ افراطي ها و کوتاه آمدن در عراق و سپردن به نوکر مالکي دنباله همين مساله ميباشد.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما