خانه | گوی‌سياست

ترور و نگرانی عمومی در افغانستان

سه شنبه, 1391-06-28 13:09
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
گفت‌وگوی شهزاده سمرقندی با دو روزنامه‌نگار محلی

شهزاده سمرقندی − صبح روز سه شنبه ۲۸ شهریور (۱۸ سپتامبر) در شهر کابل زنی با جلیقه انفجاری بر تن، در یکی از جاده‌های پر رفت و آمد فرودگاه کابل خود را منفجر کرد. این انفجار باعث کشته شدن دست‌کم  سیزده نفر از اتباع خارجی شد.

 

رویترز از قول "حزب اسلامی افغانستان" که گفته می‌شود سازمان‌دهنده این ترور بوده است، نقل کرده که این اقدام اعتراضی بوده است  به فیلم "بی‌گناهی مسلمانان"، فیلمی که در آن به مقدسات اسلامی توهین شده و این  بهانه‌ای گشته برای اقدامات خشن و خونین، از شمال آفریقا تا آسیای میانه.

 

شدت‌‌گیری خونریزی‌ها در افغانستان

 

حادثه روز ۲۸ شهریور، در مجموعه‌ای از ترورهای روزهای اخیر در افغانستان می‌گنجد. آیا درگیری‌ها در افغانستان  شدت گرفته است؟

 

در گفت‌وگویی که با دو روزنامه‌نگار محلی داشتم از افزایش درگیری ها در افغانستان  و نیزارتباط ترورهای اخیر با فیلم "بی‌گناهی مسلمانان" پرسیدم.

 

نخست با حکمت الله نوری، مسئول بخش خبر در تلویزیون آریانا گفت‌وگو کردم. آقای نوری افزایش حمله های انتحاری در شهر های افغانستان را دهن‌کجی نیروهای طالبان به اعلام خروج نیروهای آمریکایی در سال 2014 از کشور می داند. او این نکته را نیز می‌افزاید برخی انفجارها در محل هایی صورت گرفته اند که نیروهای طالبان در آن کمتر نفوذ دارند.

 

 حکمت الله نوری می‌گوید که جامعه مدنی افغانستان به شدت نگران خروجی نیروهای غربی از افغانستان است، آن هم در شرایطی که طالبان این چنین فعال شده‌اند.

 

اما عبدالله سلجوقی، مسئول بخش خبر رادیو مژده در هرات، از دست داشتن کشور های همسایه ایران و پاکستان در ایجاد ناآمنی ها در افغانستان می گوید و به این اشاره می کند که این کشور ها در حال ایجاد فضای مناسب برای دوران بعد از سال 2014 یعنی بعد از خروج نیروهای آمریکای از کشور اند تا بتوانند نقش مهمتری در داخل افغانستان داشته باشند.

 

گفت‌وگو با دو خبرنگار افغان:

Share this
Share/Save/Bookmark

مشکل افغانها اینه که همه چیز را به گردن بیرون از مرزهای افغانستان میبینند تا مشکل فرهنگی خودشان این مریضی اکثر کشورهاب عقب مانده است که همه مشکلات خود را به گردن دیگران میندازند

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما