خانه | گوی‌سياست

از استکهلم تا بروکسل

دوشنبه, 1391-04-19 20:02
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
گفت‌وگو ی لیدا حسینی‌نژاد با شهلا فرید

لیدا حسینی‌نژاد − کنفرانس بروکسل، دومین کنفرانس «پیشبرد اتحاد برای دموکراسی»، به منظور بحث و بررسی مسائل مربوط به ایران در روزهای هفتم و هشتم ژوئیه برابر با هفدهم و هجدهم تیرماه با حضور تعدادی از فعالان سیاسی و روزنامه‌‌نگاران ایرانی در شهر بروکسل برگزار شد.

 
این کنفرانس در ادامه کنفرانسی بود که با همین مضمون در روزهای پانزدهم و شانزدهم بهمن‌ماه سال گذشته در شهر استکهلم به دعوت مرکز «اولاف پالمه» برگزار شده بود.
 
بنابرآنچه در تارنمای کنفرانس بروکسل آمده، «ضرورت وفاق ایرانیان برای نفی استبداد، هرگونه تبعیض و نقض حقوق بشر، دموکراسی برمبنای جدایی نهاد دین از دولت و انتخابات آزاد براساس معیارهای بین‌المللی» موارد مورد تاکید این نشست بوده‌اند.
 
• گفت‌وگو با شهلا فرید
 
در رابطه با کنفرانس بروکسل شهلا فرید، از فعالان سیاسی و حوزه حقوق زنان، که در این کنفرانس شرکت داشته است،  در مصاحبه با "زمانه" تلاش شرکت‌کنندگان برای رسیدن به دستاوردهای مثبت و نتیجه‌گیری از بحث‌ها را بارز توصیف کرد.
 
 
 
 
گزارشی از استکهلم تا بروکسل، بررسی وضعیت سیاسی ایران و میزگردی در خصوص مسئله هسته‌ای ایران فعالیت‌های در روز اول نشست بروکسل بوده‌اند.
میزگرد در مورد مسئله هسته‌ای با حضور دو کارشناس ایرانی، رضا تقی‌زاده و بهروز بیات و سه کارشناس غیرایرانی با نام‌های مارک فیتس پاتریک، اوتو لانگی، هانس بلیکس برگزار شد.
 
شهلا فرید در گفت‌وگو با "زمانه" هدف از این میزگرد را ارائه اطلاعات کارشناسی عنوان کرد و در مورد علت دعوت از کاشناسان غیر ایرانی و نقطه نظرات آن‌ها گفت:
«هانس بلیکس، رئیس پیشین آژانس بين‌المللی انرژی اتمی بود که از مخالفان حمله نظامی به عراق بود و اتو لانگی و فیتس پاتریک دو کارشناس مسئله اتمی بودند و هدف از این میزگرد صرفا بررسی این مسئله و اطلاعات موجود و چشم‌انداز موجود در این رابطه بود. همچنین در این میزگرد خطر احتمال جنگ مطرح شد . شرکت‌کنندگان در این میزگرد با توجه به بحث‌ها و احساس جدی خطر حمله نظامی در پایانِ کنفرانس قطعنامه‌ای را تصویب کردند و در آن خطاب به اتحادیه اروپا خواستار متمرکز شدن فشار جهانی بر رژیم ایران در جهت رعایت حقوق بشر شدند.»
 
شهلا فرید، دستاورد کنفرانس بروکسل را شرکت طیف متنوع‌تری از فعالان سیاسی به نسبت کنفرانس استکهلم و دادن ماموریت به کمیته برگزار کننده جهت بررسی چگونگی رسیدن به زمینه مناسبِ برگزاری انتخابات آزاد و چگونگی تحقق همگرایی نیروهای اپوزیسیون می‌داند.
 
شهلا فرید در خصوص موضع سخنرانان غیرایرانی و شرکت‌کنندگان در مورد تحریم‌ها علیه ایران گفت: «این کارشناسان پروسه‌ای را که طی شده توضیح دادند و دقیقا اتو لانگی گفت تحریم‌ها وقتی به وجود آمد که راه‌های دیپلماتیک شکست خورد، در حالی که آمریکا تلاش می‌کرد این راه‌ها ادامه داشته باشد ولی ایران علاقه‌مند به نتیجه‌بخشی آن نبود. او مشخصا گفت که خطر جنگ وجود دارد.»
 
از نظر شهلا فرید آشنایی با نظرات مختلف و بررسی وضعیت فعلی بیشتر از تمرکز بر تمایلات و مواضع شرکت‌کنندگان، هدف میزگرد مسئله هسته‌ای بود.
 
روز دوم به "بررسی مسائل ایران و تجربه ملل" و "بررسی راه‌کار‌ها وگام‌های عملی، ایجاد زمینه‌های اجرای انتخابات آزاد" اختصاص ذاشت.
 
شهلا فرید، دستاورد کنفرانس بروکسل را شرکت طیف متنوع‌تری از فعالان سیاسی به نسبت کنفرانس استکهلم و دادن ماموریت به کمیته برگزار کننده جهت بررسی چگونگی رسیدن به زمینه مناسبِ برگزاری انتخابات آزاد و چگونگی تحقق همگرایی نیروهای اپوزیسیون می‌داند.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

کاش مینوشتند چند نفر در این کنفرانس شرکت کرده اند .
در نیویورک هم همین اقایان و خانمها تبادل نظر کردند و در استکهلم همانه بودند و عکس چاپ شده نشان میدهند که سخنرانان تغییری نکرده اند میماند مخاطبان که نه تعدادشان ذکر میشود و نه عکسشان بچاپ میرسد.

لطف بفرمایید و بنویسید اقای تقی زاده و بیات کارشناسی خود در زمینه مسائل هسته ای را از کام مؤسسه،دانشگاه و یا مرکر اتمی گفته اند.ضمنا بفرمایید مدارک انان رسمی و یا افتخاری است؟سپاسگزارم

خانم حسینی بدلیل فعالیت های اجتماعی شما مسئله شناخت شخصیت های این نشست و سوابق انها نزد شما...از دید من محرز میباشد.

بدین معنا که شما با نقطه نظرات ...بعنوان مثال اقای اسدی و یا سازگارا بطور اخص و دیگران اشنا هستید...اینطور نیست خانم؟ و سوال من پیش خودم این است که ...شما در چه طیفی و سمتی قرار دارید؟ البته میدانم که جوابی نخواهم دریافت کرد.اما بسیار بسیار افراد چنین سوالی را برای خود مطرح میکنند.

آنچه مصلم است مرگ اسلام و مسلمانی ست در ایران. اما متاسفانه روشنفکران و فیلسوفان و نویسنده گان در نابسیجی و انزوا بسیج شده اند. *** زمانه ی بدی ست همه تاجر شده اند. *** آنان خواست مردم را تا زیر سقف مسجد و حسینیه دیدند چرا که جایگاهشان بود. اما به محض اینکه مردم را با پیکری عریان و با پستانها ی برآهیخته از ضدیت با اسلام و روحانیت بر بالای بام مسجد و حسینیه دیدند عقب نشستند و شاید هم ندیدند. آری چنین گندی بالا آمد و اینک رهبری رفته است و سر قبر علی ابن موسی الرضاالعربی معتکف شده. اسلام آمده است و آمده بود و خواهد آمد تا ریشه ایرانیت و انسانیت را بکند. اینرا مردم فهمیده اند اما روشنفکران و سیاسیون نفهمیده اند. **** تلاششان وقتی به جایی خواهد رسید که اول از همه ضدمذهبی مردم ایران را بفهمند و دوما همه را به حساب آورند حتا رضا پهلوی را.****

متاسفانه گروههای اپوزسیون ایرانی از سنتهای مبارزاتی بشریت استفاده ی مناسبی نمی کنند تنها برای شعار دادن و حرافی میدان داریهای خوبی دارند دوستان در گردهمائی های مختلف دائم دم از مبارزه و دموکراسی و احاد می زنند اما تا کنون من که متوجه نشده ام که اختلاف این دوستان بر سر چیست . اپوزسیونی که بصورت آکادمیکی و بدون پشتوانه ی مردمی و زیرساختهای جامعه ی مدنی مانند جمعی دوستانه شکل گرفته و در توهمات آکادمیستی خودش درگیر است اگر چپ است هنوز به مدل چین و شوروی فکر می کند و اگر لیبرال است مدلهای شیلی و آناکارنتی را دنبال کرده و سعی ندارد که واقعیات جامعه ی ایرانی را تحلیل نماید و عکس برگردان تجربیاتی شده که سالهاست نخ نما شده و یا اصلاح طلبانی که هنوز تفاوت اصلاح فردی و رفرمیسم سیاسی را درک نکرده و ... چرا و چگونه و براساس چه پیش زمینه ای دارای اختلاف هستند چه تفاوتهایی در منافع این گروه بندی های مجازی وجود دارد که باعث اختلاف شده است ؟ این اپوزسیون بی خاصیت حتی اگر هم کاملا یکدست و متحد هم شوند در عمل و یا در تئوری چه کار عملی و راهبردی برای مردم خواهند داشت ؟ این اپوزسیون بی خاصیت از پشت سر مردم فقط برای رفتارهای سیاسی و اعتراصات مردم از دور کف زده اند و سعی نموده اند تا به نفع منافع حقیر گروهی شان تحلیل نمایند . نه راهکار مبارزاتی دارند نه راهکار اقتصادی و نه راهکار سیاسی و نه .... شمشیرهایشان را در عالم خیال برای مبارزه ای خیالی صیقل میدهند . از دموکراسی حرافی می کنند و هیچ سیستم حکومتی متناسب با دموکراسی بیان نمی کنند دموکراسی نه یک محتوا که یک سمبل از مد روز است و هر کس برای آنکه از آن عقب نماند مدلهای نخ نما را برای دوره ای تبلیغ می کند و مبارزان واقعی هم دچار دردسر شده فقط باید تبلیغات مسموم این اپوزسیون بی خاصیت را نقد و بررسی کرده و از مبارزه ی واقعی عقب افتند . دوستان مردم ایران از طلا گشتن پشیمان گشته اند مرحمت فرمائید و ما را مس کنید . همینقدر که در مبارزات مردم ایران اخلال نکنید برایمان کفایت می کند . ادای پرفسورها را برای ما در نیاورید .

بدبختی این آقایان و کمی هم خانمها در این است که اسلام گریزی مردم ایران را و حتا توهینهایی را که به پیامبر و دیگر مقدسین می شود را نادیده می گیرند. حالا چرا این توهین ها مهمند!!؟؟ به خاطر اینکه یک حکومت اسلام نابی سر کار است. البته اگر مثلا زمان شاه بود خوب فحاشی به اسلام معنی نداشت٬ اما اینک اسلام سرکار است و مردم از اسلام بریده اند و تمامی***خود را بر سر پیامبران و خصوصا پیامبر اسلام و تمامی ائمه خصوصا آئمه شیعه و تمامی روحانیون خصوصا مسلمان و بویژه شیعه سرازیر کرده اند. اما این آقایان و خانمها اصلا این دید را ندارند چرا که خودشان تا مغز استخوانشان سرطان اسلامی دارد.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما