خانه | گوی‌سياست

بازتاب مذاکرات مسکو در رسانه‌های ایران

چهارشنبه, 1391-03-31 20:46
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
نعیمه دوستدار

نعیمه دوستدار − مذاکرات ایران و کشورهای ۵+۱ در مسکو، در حالی به پایان رسید که تنها توافق به دست آمده، ادامه مذاکرات در سوم ژوئیه در سطح کارشناسان فنی در استانبول است. کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و مذاکره‌کننده ارشد گروه ۵+۱، گفته است که مذاکرات بعدی ابتدا میان کارشناسان هسته‌ای برگزار خواهد شد و سپس میان معاونان هیئت‌های مذاکره‌کننده و در صورت موفقیت این دیدارها، او و سعید جلیلی با هم دیدار خواهند کرد.

 
در حالی که رسانه‌های خارجی این روند را شکست و بن‌بست توصیف کرده‌اند، رسانه‌های داخلی ایران به استواری ایران بر مواضع قبلی خود و حمایت روس‌ها از این کشور پرداخته‌اند.
 
صف‌آرایی علیه رسانه‌های خارجی در گزارش مذاکرات
 
خبرگزاری فارس در یکی از سلسله گزارش‌هایش در زمینه مذاکرات مسکو نوشته است: "در حالی که ایران از بسته تدوین شده خود سخن می‌گوید، طرف غربی تمایل چندانی به پیشرفت در مذاکرات ندارد."
 
 این خبرگزاری از قول خبرنگار خود نوشته که: "دور سوم مذاکرات ایران و ۵+۱ در حالی پایان یافت که تقریبا همه خبرنگاران حاضر در نشست تصور برگزاری کنفرانس خبری را داشتند، اما این‌گونه نشد و به آنها اطلاع داده شد که گفت‌وگوها پس از وقفه‌ای کوتاه ادامه خواهد یافت."
 
خبرگزاری فارس همچنین به این نکته اشاره کرده است که در حالی‌که هیئت‌های طرفین در حال مذاکره بودند، به مقامات تشریفات وزارت خارجه روسیه اطلاع داده شد که مکان کنفرانس خبری را آماده کنند و با اعلام ادامه مذاکرات، حتی مقامات تشریفات وزارت خارجه روسیه نیز سردرگم شدند؛ چرا که گویی همه چیز در دور سوم پایان یافته بود، اما به یکباره تصمیم به ادامه مذاکرات گرفته شد

 خبرگزاری مهر در میان مجموعه خبرها و گزارش‌هایی که درباره مذاکرات هسته‌ای در مسکو منتشر کرده، در گزارشی تحلیلی، به "پردازش رسانه‌ای" مذاکرات مسکو پرداخته و نقش رسانه‌های غربی را در مذاکرات پررنگ دانسته است. در این گزارش، تاکید شده که "مذاکرات هسته‌ای ایران با ۵+۱ طرف‌های نامریی همچون رژیم صهونیستی دارد، یک عضو قدرتمند دیگر در آن حضور دارد و آن رسانه‌های غربی هستند."
 
خبرگزاری فارس چنین نتیجه گرفته که فضاسازی به گونه‌ای است که رسانه‌های غربی دست به کار نوشتن گزارش‌های غیر واقعی از مذاکرات شده‌اند.
 
اما خبرگزاری مهر هم در میان مجموعه خبرها و گزارش‌هایی که درباره مذاکرات هسته‌ای در مسکو منتشر کرده، در گزارشی تحلیلی، به "پردازش رسانه‌ای" مذاکرات مسکو پرداخته و نقش رسانه‌های غربی را در مذاکرات پررنگ دانسته است. در این گزارش، تاکید شده که "مذاکرات هسته‌ای ایران با ۵+۱ طرف‌های نامریی همچون رژیم صهونیستی دارد، یک عضو قدرتمند دیگر در آن حضور دارد و آن رسانه‌های غربی هستند."
 
این خبرگزاری نوشته است که مذاکرات ایران در مسکو از مدت‌ها پیش تیتر بسیاری از رسانه‌های مهم غربی بوده است و با آغاز مذاکرات داغ‌تر شده است.
 
مهر نوشته است: "رسانه‌های غربی با ارتباطاتی که با برخی از اعضای مذاکرات، از جمله مایکل مان، سخنگوی کاترین اشتون، سرپرست مذاکره‌کنندگان غربی، که در برخی گفته‌ها از وی به‌ عنوان افسر عملیات روانی در دستگاه اطلاعاتی آمریکا نام برده می‌شود، در تلاش هستند تا جو مذاکرات را با خبر سازی به نفع خود جهت دهند."
 
این خبرگزاری در گزارشی دیگر سخنان سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران را نقل کرده که گفته است باید برای این گفت‌وگو‌ها نشست کارشناسی برگزار کرد. او مذاکرات این دور را جدی‌تر، واقعی‌تر و فراتر از اظهار دانسته است.
 
بر اساس این گزارش، مهم‌ترین دستاورد این دور از مذاکرات تشکیل شوراهای کارشناسی بوده است.
 
در این گزارش نقل شده که جلیلی در پاسخ به این سوال كه آیا نپذیرفتن حق مسلم ایران از سوی ۵+۱ به معنای شكست مذاكرات نیست؟ گفته است: "نه. ما پنج محور ارائه كردیم كه تایید حق غنی‌سازی ملت ایران و برداشتن فشارهای خلاف علیه ملت ایران، گام‌های اعتمادسازی است كه باید برداشته شود."
 

خبرگزاری ایرنا اما از نشستی خبری كه در جامعه اسلامی مهندسین برگزار شده، خبر داده که در آن محمدرضا باهنر، نایب رئیس مجلس گفته است: "این مذاكرات یک آزمون برای گروه ۵+۱ بود تا ایران بسنجد چقدر آنها بر اساس منطق سخن می‌گویند."

 
روزنامه‌های ایران، در پایان مذاکرات مسکو بیشتر به انعکاس اتفاق‌‌های این دور از گفت‌وگوها پرداختند و کمتر تحلیلی از محتوای این مذاکرات داشتند، هرچند در میان روزنامه‌های وابسته به دولت، گرایش شدید به انعکاس عملکرد روسیه در جریان این مذاکرات به وضوح دیده می‌شود و به شکل واضحی تلاش کرده‌اند از گزارش بی‌نتیجگی این مذاکرات بگریزند. 
او در مورد مذاكرات اخیر ایران و گروه ۵+۱ در مسكو چنین اظهار نظر کرده که پیش‌بینی می‌شد گروه ۵+۱ به دنبال تلف كردن وقت است ولی با این حال جمهوری اسلامی ایران در مذاكرات شركت كرد و پیشنهاد خوبی ارائه داد.
 
در خبری دیگر، ایرنا نیز گفته‌های سعید جلیلی را درباره نشست مسکو نقل کرده است.
 
روزنامه‌ها و تلاش برای پررنگ‌تر کردن نقش روسیه
 
روزنامه‌های ایران، در پایان مذاکرات مسکو بیشتر به انعکاس اتفاق‌‌های این دور از گفت‌وگوها پرداختند و کمتر تحلیلی از محتوای این مذاکرات داشتند، هرچند در میان روزنامه‌های وابسته به دولت، گرایش شدید به انعکاس عملکرد روسیه در جریان این مذاکرات به وضوح دیده می‌شود و به شکل واضحی تلاش کرده‌اند از گزارش بی‌نتیجگی این مذاکرات بگریزند.
 
روزنامه اعتماد اما در گزارش خود از شکست مذاکرات مسکو نوشته است و اینکه هیچ یک از طرفین از مواضع خود کوتاه نیامده‌اند. این روزنامه نوشته است: "ساعاتی پس از پایان نشست روز اول، اوباما و پوتین، در بیانیه‌ای مشترک از ایران خواستند تا اقداماتی جدی برای اعتماد‌سازی انجام دهد و اوباما صراحتا اعلام كرد كه هنوز راه حل دیپلماتیک برای حل مسئله هسته‌ای ایران وجود دارد."
 
در گزارش اعتماد، از قول کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا آمده است که: "واضح است که بین مواضع دو طرف به لحاظ محتوایی فاصله زیادی وجود دارد. از این رو یک نشست در ۳ جولای (۱۳ تیر) در سطح کارشناسان خواهیم داشت تا پاسخ‌های ایران را دریافت کنیم و مسائلی را که توسط ایران در طول مذاکرات بیان شده است بررسی کنیم. بعد از این، دیدار در سطح معاونان، اشمید و باقری خواهد بود و بعد من مستقیم با آقای جلیلی صحبت می‌‌کنم برای این که درباره دیدار سیاسی بعدی تصمیم بگیریم و این که می‌توانیم دیدار داشته باشیم یا نه."
 
اما در گزارش روزنامه رسالت، با عنوان "مهلت پایان یافت، ایران منتظر پاسخگویی ۵+۱ به پیشنهاد‌های پنج گانه است"، این تحلیل ارائه شده که عدم اختیار کافی نمایندگان ۵+۱ در نشست مسکو و سردرگمی و تشتت آرای آنان موجب به نتیجه نرسیدن مذاکرات و نیز عدم پاسخگویی به طرح هیئت ایرانی شده است.
 
در این گزارش آمده است که در پایان دور سوم مذاکرات، سرگئی ریابکوف، نماینده روسیه در گروه ۵+۱، به ملاقات سعید جلیلی رفته تا روزنه‌ای برای برون‌رفت از بن‌بست مذاکرات پیدا کند. رسالت نوشته است: "روس‌ها تمایلی به اینکه مذاکرات به نتیجه نرسد از خود نشان نمی‌دهند و در واقع می‌خواهند مذاکرات در مسکو یک گام به جلو محسوب شود. روس‌ها معتقدند ایران بحث‌های جدی و عمیقی را مطرح کرده است و گروه ۵+۱ آمادگی ورود به این بحث‌ها را نداشته است."
 
در این گزارش تأیید شده که تنها توافقی كه احتمالا در نشست مسكو به عمل آمد، این بود كه نشست‌های كارشناسی ادامه یابد.
 
در روزنامه جام‌جم، فضای دور سوم و چهارم گفت‌وگوهای ایران و ۵+۱ در مسکو، مبهم توصیف شده و پایان دور سوم مذاكرات بدون نتیجه خاصی اعلام شده که با تصمیم ناگهانی برای ادامه مذاکرات به دور چهارم كشیده شده است. این روزنامه به تلاش گسترده طرف‌ روسی برای به نتیجه رساندن مذاکرات اشاره کرده و اینکه طرف‌ روسی در این دور از مذاكرات تلاش گسترده‌ای را برای به نتیجه رساندن مذاكرات داشتند.
 
جام‌جم، از قول یك دیپلمات آگاه نزدیک به مذاكرات ایران و ۵+۱ خبر داده که طرف ایرانی غیرقانونی بودن قطعنامه‌ها علیه ایران را به اثبات رساند و به صورت مكتوب نیز آن را به طرف مقابل ارائه كرد.
 
در روزنامه ایران نیز به تلاش طرف روس برای به نتیجه رسیدن مذاکرات مسکو اشاره شده و آمده است: "طبق اعلام دیپلمات‌های مطلع در مسکو، روسیه کاملا اذعان دارد که ایران بحث‌های جدی و عمیقی را در مسکو آغاز کرده كه گروه ۵+۱ آمادگی این بحث را نداشته است. در عین حال، این دیپلمات‌ها تاکید داشتند که روسیه مایل است مذاکرات حتما بدون دستاورد نباشد و به همین دلیل تلاش‌هایی برای ایجاد یک ابتکار بر مبنای طرح پوتین آغاز کرده است."
 
این روزنامه به سخنان دیمیتری پسکوف، سخنگوی رییس جمهور روسیه اشاره کرده که پس از صدور بیانیه مشترک روسای جمهور آمریكا و روسیه درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران و در تشریح این دیدار گفته است: "اختلاف دو کشور در مورد برنامه هسته‌ای ایران جدی نیست."
 
در روزنامه شرق، آمده است که مذاکرات ایران و گروه ۵+۱ در مسكو بی‌نتیجه به پایان رسیده است، هرچند این توضیح نیز داده شده که: "همچون نشست بغداد، اگرچه این دور مذاكرات بی‌نتیجه ماند اما بدون دستاورد نه؛ چراكه در پایان این نشست طرفین بار دیگر بر تداوم این گفت‌وگوها با یكدیگر توافق كردند."
 
روزنامه شرق ضمن شرح اتفاق‌ها و گفت‌وگوهای این مذاکرات، چنین نتیجه گرفته است که آخرین تلاش‌ها در واپسین دقایق، برای کسب نتیجه از مذاکرات بار دیگر مثمرثمر واقع شده و "طرفین یک‌بار دیگر درهای مذاكرات را به روی یكدیگر باز نگه داشتند؛ هر چند این درها اكنون تنها به روی كارشناسان باز است و سطح مذاكرات ایران و ۵+۱ عملا پس از سه نشست از دیپلمات‌ها به كارشناسان تقلیل پیدا كرده است."
 
در همین زمینه:

 

Share this
Share/Save/Bookmark

اه خدای من چقدر ما ایرانیها میتوانستیم خوشبخت باشیم اگر روسیه اینقدر در ایران *** مال و ج** و تر و خشک کن نداشت انهم در میان روشنفکران ، اصحاب رسانه ها و احزاب چقدر مردم جهان میتوانستند خوشبخت باشند اگر مارکسیسم روسی هرگز به قدرت نمیرسید و پهنه سفره استعما ریش را از شرق دور تا بیخ ریش امریکا نمی گستراند شاید هرگز ما یک رژیم مذهبی نمیداشتیم با این همه خصلت ستیز گرایانه علیه غرب و تمدن های بشری اگر اسلام سیاسی رنگ چپ ضد استعماری نداشت کجا میتوانست در قرن بیستم توده ها را بفریبد ؟ چه کسی به آخوند قدرت سیاسی میداد ؟ مگر غیر از این بود که آخوند ها در کنج حوزه ها منتظر امام زمان بودند و دخالت دین در سیاست را خلاف انتظار میدانستند ؟ این شمشیر بران را چه کسی دست ان زنگی مست داد ؟ حالا که مردم این رژیم مذهبی را نمیخواهند چه کسی مانع رفتن ان است ؟ همان کسی که مانع رفتن اسد است . روسیه و چین . چه کسی نمیگذارد ایران با امریکا وارد مذاکره مستقیم شود و همش موش میدواند ؟ باد در آستین ج ا میکند ؟

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما