خانه | گوی‌سياست

نگرانی اسرائیل از بازی آمریکایی‌ها در مقابل ایران

چهارشنبه, 1391-03-03 12:13
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
آدرین ژولمه - فیگارو
برگردان: 
سیامک حیدری

آدرین ژولمه − اسرائیلی‌ها می‌ترسند که کشورهای غربی برای رسیدن به یک توافق در مورد برنامه‌های اتمی ایران خیلی شتاب به خرج بدهند و خود را به دست فریب تهران بسپارند. دیدار رئیس آژانس انرژی اتمی از ایران و شایعه نوعی توافق احتمالی که در آستانه از سرگیری مذاکرات روز چهارشنبه بغداد در مورد برنامه‌های اتمی ایران به گوش می‌رسد، با شک و تردید مقامات اسرائیلی مواجه شده است.

 
بنیامین نتانیاهو، طی دیداری از جمهوری چک گفت: "مسلما هیچ چیز بهتر از این نیست که این پرونده از راه‌های دیپلماتیک حل و فصل شود."
 
نخست وزیر اسرائیل در ادامه افزود: "اما هیچ نشانه‌ای نمی‌بینم که ایران به طور جدی در نظر داشته باشد دست از برنامه‌های اتمی خود بردارد. به نظر می‌رسد که ایران از این مذاکرات به عنوان خرید وقت و به دست آوردن زمان نگاه می‌کند، همان کاری که کره شمالی طی چندین سال انجام داد. ایرانی‌ها به خوبی شطرنج بازی می‌کنند. آنان می‌دانند که بعضی مواقع برای نجات شاه باید یک سرباز را قربانی کرد."
 
اسرائیل نگران است وقتی می‌بیند که آمریکایی‌ها در میانه کمپین انتخاباتی و اروپایی‌ها در میانه یک بحران مالی، به طور نسنجیده از راه امتیازات منحصرا آرایشی ایرانی گمراه شوند. و ببینند که ایرانی‌ها از تحریم‌های سخت‌تر گریخته و مخفیانه به برنامه‌های اتمی خویش ادامه می‌دهند.
 
بنیامین نتانیاهو تاکید کرد: "هدف این مذاکرات باید خیلی واضح باشد. تعلیق تمامی فعالیت‌های اتمی ایران و انتقال اورانیوم غنی‌شده به خارج از ایران و تخریب تاسیسات قم. وقتی این اهداف نایل گشت اولین کسی خواهم بود که (برایشان) کف خواهم زد. تا آن موقع مرا در میان شکاکان به حساب آورید."
 
 
ترس از انزوا
 
مشکل از آنجاست که موضع رسمی فعلی اسرائیل تنها میدان کمی برای گرفتن امتیاز و مانور باقی گذاشته است. و اسرائیل که (مدام) تکرار می‌کند یک ایران اتمی تهدیدی نه تنها برای خاورمیانه، بلکه برای تمامی دنیاست، می‌ترسد که، در مورد این پرونده، قبل از هر چیز خود را در موقعیتی ایزوله و تنها بیابد. از سوی دیگر اسرائیل نمی‌خواهد نزد آمریکایی‌ها خود را سازش‌ناپذیر نشان دهد. بنا به گفته منابع دیپلماتیک غربی، اگر ایران آماده سازش واقعی باشد، اسرائیلی‌ها هم حاضرند از خود انعطاف بیشتری نشان دهند.
 
وزیر دفاع اسرائیل، ایهود باراک، پیشاپیش به طور رسمی در واشنگتن پذیرفته است که ایران اجازه غنی‌سازی ٣.٥  درصدی برای عملکرد یک راکتور اتمی را داشته باشد

 وزیر دفاع اسرائیل، ایهود باراک، پیشاپیش به طور رسمی در واشنگتن پذیرفته است که ایران اجازه غنی‌سازی ٣.٥  درصدی ضروری برای عملکرد یک راکتور اتمی را داشته باشد.
 
طبق منابع دیپلماتیک، این خواست اسرائیل بسیار دور از درخواست‌های حداقلی آمریکاست. آمریکا می‌خواهد فعالیت تاسیسات زیرزمینی فردو متوقف شود و تخریب آن را در نظر ندارد. علاوه بر آن آمریکا به ایران اجازه می‌دهد که برنامه غنی سازی اورانیوم را حداکثر در سطح پایین ادامه دهد.
 
اگر چه ظاهرا چشم‌انداز یک حمله‌ «پیشگیرانه» از طرف اسرائیل در هفته‌های اخیر دور به نظر می‌رسد، باز آمریکایی‌ها می‌خواهند به اسرائیلی‌ها اطمینان خاطر بدهند. اگر ایرانی‌ها امتیازهای مهمی بدهند، تحریم‌های جدید اقتصادی که باید اوایل ماه ژوئیه به اجرا گذاشته شود، معلق می‌شوند. اما محاسبات رایج هنوز ادامه دارد. اگر معلوم شود که ایران گفت‌وگوها را تنها برای خرید وقت می‌خواهد، در آن صورت تحریم‌های سخت‌تری علیه وی اجرا می‌شود.
 
 
منبع: فیگارو
 
Share this
Share/Save/Bookmark

كاك سيامك جالب بود.دستت درد نكند.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما