خانه | گوی‌سياست

رویارویی دوباره برادران لاریجانی و احمدی‌نژاد

دوشنبه, 1391-02-18 00:12
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
سراج‌الدین میردامادی

  

سراج‌الدین میردامادی - درگیری لفظی بین سران سه قوه، در یک جلسه‏ مشترک بالا گرفت. برادران لاریجانی از یک سو و محمود احمدی‌نژاد از سوی دیگر.
 
از آقای احسان مهرابی، روزنامه‏نگار در ترکیه پرسیدم که ماجرای ردوبدل کردن انتقادات تند بین سران سه قوه، آقای محمود احمدی‏نژاد و برادران لاریجانی در رأس قوای مقننه و قضاییه چه بود و چه نکاتی بین این سه نفر در آن جلسه طرح شد؟
 
احسان مهرابی: آقای احمدی‏نژاد به روال سابق خودش در جلسات سخنرانی‏ها که مخالفان را از کنایه‏ها بی‏نصیب نمی‏گذارد، در این جلسه هم کنایه‏هایی را نثار دیگر قوا کرد. اما تفاوت این بود که این‏بار برادران لاریجانی هم با همان ادبیات آقای احمدی‏نژاد این کنایه‏ها را پاسخ دادند.
 
 
آقای احمدی‏نژاد کنایه‏هایی نثار آقایان پورمحمدی و مصلحی کرد و گفت: "هر چقدر هم مصاحبه کنند، باز آن‏ها را دوست دارم" که اشاره داشت به نکاتی که آقای پورمحمدی درباره‏ نقش اطرافیان دولت در اختلاس سه‏ هزار میلیارد تومانی مطرح کرده بود. او کنایه‏هایی هم نثار آقای جهرمی کرد و گفت: "بانکی که عامل اصلی قضیه بوده، مورد پیگرد قرار نگرفته است".
 
آقای احمدی‏نژاد همچنین کنایه‏هایی را نثار نمایندگان مجلس کرد و گفت: "نمایندگان پیمان‌کاران را تهدید می‏کنند که در صورت تن ندادن به خواسته‏هایشان وزیر را استیضاح می‏کنند".
 
این سخنان آقای احمدی‏نژاد با واکنش برادران لاریجانی مواجه شد و آقای صادق لاریجانی اتهامی را که درباره‏ سیاسی بودن پرونده مطرح است رد کرد و گفت: "کسانی که این فساد را کوچک عنوان می‏کنند، سرشان را زیر برف کرده‌اند". از سوی دیگر، آقای لاریجانی اتهامات جدیدی را درباره‏ افراد جدیدی مطرح کرد و از رستورانی نام برد که پاتوق افراد خاص شده و حتی قضات به آنجا رفت و آمد می‏کنند.
 
البته شنیدن این سخنان از سوی رییس قوه‏ قضاییه که معمولاً باید صحبت‏هایش حقوقی و قضایی باشد، خیلی انتظار نمی‏رفت و این صحبت‏ها بیشتر شبیه شایعات و یا شنیده‏ها است که ممکن است در جایی و حتی از سوی یک رسانه‏ غیرمعتبر مطرح بشود، نه کسی که جایگاه حقوقی دارد و اتهامی که می‏زند، باید روال قضایی و حقوقی داشته باشد.
 
از سوی دیگر، آقای علی لاریجانی هم که بعضی موقع‏ها ادبیاتش شبیه ادبیات آقای احمدی‏نژاد می‏شود، مطرح کرد که یکی از نزدیکان آقای احمدی‏نژاد یا شخصی که مناقشات اطرافش زیاد است، گفته است، "قانون چند من است!" و آقای لاریجانی هم با همین ادبیات پاسخ داد و گفت: "این فرد باید برود در میدان میوه و تره‏بار کار کند و باسکول کار کند، چون متوجه این موضوع نیست".
 
به ‏هر حال این ادبیاتی است که هرچند در گذشته سابقه داشته است، ولی می‏شود گفت که ادبیات آقای احمدی‏نژاد در مورد مخالفان، باعث شده که آن‏ها هم همین ادبیات را در مورد آقای احمدی‏نژاد به‏کار ببرند و با ادبیات آقای احمدی‏نژاد جواب او را بدهند.
 
 
آقای مهرابی، به نظر می‏رسد که این انتقادات بین قوای سه‏گانه صریح‏تر شده است. ریشه‏ آن را در چه می‏بینید؟ آیا درگیری‏های دیگری در پس پرده وجود دارد که تقابل سران سه قوه این‏گونه بروز کرده است؟
 
بخشی از آن که قبلاً هم وجود داشته، بحث‏های شخصی بین این افراد است که الان فرصت بروز پیدا کرده‌ است. آقای لاریجانی توسط آقای احمدی‏نژاد از دبیری شورای عالی امنیت ملی برکنار شد و کش و قوس در روابط این دو نفر همچنان ادامه پیدا کرده است.
 
احسان مهرابی: گاه ادبیات علی لاریجانی شبیه ادبیات احمدی‏نژاد می‏شود. در واقع، ادبیات احمدی‏نژاد در مورد مخالفان، باعث شده که آن‏ها هم با همین ادبیات جواب او را بدهند
 
اکنون ما موضوع انتخاب ریاست آینده‏ مجلس را داریم و دوباره به انتخابات ریاست جمهوری نزدیک می‏شویم. همین‌ها باعث می‌شود که مناقشات پررنگ‏تر شود. از سوی دیگر هم با پایان دولت، خیلی از اصول‏گرایان فکر می‏کنند که دولت آن قدرت گذشته را از دست داده است و می‏توانند راحت‏تر به مقابله‏ با دولت بپردازند.
 
یک بخش هم این است که آقای احمدی‏نژاد احساس می‏کند انتقاداتی که درباره‏ اطرافیانش مطرح می‏شود، دوباره شکل علنی پیدا کرده است. مدتی بود که آقای مشایی به آن شکل در صحنه‏ سیاسی حضور نداشت، ولی دوباره در دادگاه اختلاس سه‏هزار میلیارد تومانی می‏بینیم که صریحاً از آقای مشایی اسم برده می‏شود و پس از آن، رسانه‏های اصول‏گرای مخالف دولت، این موضوع را خیلی پروبال می‏دهند.
 
آقای احمدی‏نژاد احساس می‏کند که اگر متهمان صحبتی در دادگاه می‏کنند یا اتفاقی در آن دادگاه می‏افتد، این روند توسط دستگاه‏های نظارتی خط داده می‏شود و پروژه‏ای است که قصد دارند دوباره اطرافیان دولت را در موضوع اختلاس سه‏هزار میلیارد تومانی مطرح کنند و حضور اطرافیان دولت و افرادی نظیر آقای مشایی را در این بحث پررنگ کنند.
 
 
نقش هیأت حل اختلاف را در این مسئله چگونه می‏بینید؟ آیا چنین هیأتی که از سوی آیت‏الله خامنه‏ای منصوب شد، توانست اختلافات را کاهش بدهد یا خیر؟
 
تا به حال که می‏توان گفت این هیأت نقش تشریفاتی داشته است. یعنی پرونده‏ خیلی مهمی به این هیأت ارجاع نشده است و حتی پرونده‏ استیضاح وزیر کار هم که آقای احمدی‏نژاد اعلام کرد از آن هیأت خواسته‏اند که در این‏باره اظهارنظر کند، به شکل دیگری ختم به خیر شد. می‏توان گفت که این هیأت‏ها معمولاً در ایران نقش تشریفاتی دارند.
 
نکته‏ مهم هم این است که خود آقای شاهرودی که در ریاست این هیأت قرار دارد، یک طرف اتهام و یک طرف دعوا واقع شده‏است. یعنی آقای صادق لاریجانی از حکمی که برای آقای ملک‏زاده صادر شده انتقاد کرد. هرچند گفته شد که این حکم مربوط به این هیأت نیست و به یک بنیاد ارتباط پیدا می‏کند. از سوی دیگر، بخشی از رسانه‏های اصول‏گرا بخشی از موارد تخلف آقای ملک‏زاده را مطرح کردند که در این تخلف‏ها آقای شاهرودی هم به نوعی زیر سئوال می‏رفت.
 
خود آقای صادق لاریجانی هم شاید احساس می‏کند که آقای شاهرودی با توجه به این‏که رییس قبلی قوه‏ قضاییه بوده‏اند و عملکرد خودشان به نوعی زیر سئوال بوده، بدش نمی‏آید که عملکرد آقای لاریجانی خیلی ضعیف‏تر از عملکرد ایشان جلوه داده بشود و آقای شاهرودی با این بحث تطهیر بشود.
 
به این ترتیب می‏توان گفت که در حال حاضر خود آقای شاهرودی هم یک طرف دعوا هست و او نمی‏تواند نقش مهمی داشته باشد. کما این‏که خود آن هیأت هم از نظر ساختاری خیلی بعید است که بتواند یک هیأت جدی باشد و کاری جدی در این گونه موارد انجام بدهد.
 
 
نقش رهبر جمهوری اسلامی را در فرایند بالا گرفتن اختلافات بین سران سه قوه چگونه ارزیابی می‏کنید؟ آیا فکر می‏کنید که رهبری به صورت جدی می‏خواهد این اختلافات را کاهش بدهد؟ آیا علاوه بر خواستن، این توانایی و نفوذ را دارد؟ و یا نه، اتفاقاً خود رهبری هم بدش نمی‏آید که این تقابل بالا بگیرد و دولت با ضعف و کاستی کارش را به پایان ببرد؟
 
به‏ هر حال نقش رهبری در این میان، خیلی نقش مهمی است و حمایت رهبری در سالیان گذشته از دولت آقای احمدی‏نژاد و خصوصاً از شخص او، باعث شده که اصول‏گرایان نتوانند در موارد متعددی به دولت حمله کنند و همیشه رهبری با حمایت‏های خودش، حجم حمله به دولت را کاهش داده است. اما این حمایت یک استثنا داشته و چهره‏هایی نظیر آقای مشایی و آقای رحیمی همواره مورد حمله‏ مخالفان دولت بوده‏اند و تنها شخص آقای احمدی‏نژاد بوده که از این حملات مصون مانده است.
 
آقای خامنه‏ای انتظار دارد که آقای احمدی‏نژاد کماکان به کارش ادامه بدهد و در این مدت باقی‏مانده، او را تحمل می‏کند. ولی از سوی دیگر، بدش نمی‏آید که چهره‏هایی مثل آقای مشایی و یا آقای رحیمی همچنان در معرض اتهام باشند
 
در پایان دولت هم می‏توان گفت که وضعیت به این شکل است. یعنی آقای خامنه‏ای انتظار دارد که آقای احمدی‏نژاد کماکان به کارش ادامه بدهد و در این مدت باقی‏مانده، او را تحمل می‏کند. ولی از سوی دیگر، بدش نمی‏آید که چهره‏هایی مثل آقای مشایی و یا آقای رحیمی همچنان در معرض اتهام باشند.
 
از سوی دیگر، این تقابلات بین قوا باعث می‏شود که او کماکان نقش پررنگ‏تری را به عنوان رهبری داشته باشد و نقش و جایگاه او برای اصول‏گرایان، بیشتر مهم جلوه داده بشود. چون در این میانه، طبیعتاً اصول‏گرایان باز مجبور خواهند شد که در نهایت قضاوت را به رهبری واگذار کنند.
 
به این ترتیب نمی‏شود گفت که او چراغ سبزی برای حمله به دولت داده‏است، ولی حداقل می‏توان گفت که مانند گذشته، به آن شکل، در ادامه‏ این حملات مداخله نمی‏کند و فعلاً دست اصول‏گرایان مخالف دولت باز است که تا حدودی حملات خودشان را ادامه بدهند.
 
البته این هم سطح و محدوده‏ای دارد و آن‏ها در یک محدوده‏ی خاصی می‏توانند حرکت کنند و این حملات به دولت را داشته باشند و کماکان بنا است که شخص آقای احمدی‏نژاد به کار خودشان در این مدت باقی‏مانده ادامه بدهند.
 
 
Share this
Share/Save/Bookmark

چگونه خبر نگار محترم مقیم ترکیه از گفتگوی جلسه بدون اغیار روسای سه قوه در ایران خبر دارد وحتی ادبیات انرا میداند.
واقعا روزنامه نویسی در ایران پیشرفت کرده است .یاینکه ایشان اسرار غیر میدانند ..........

دعواي اينها بر سر ميزان سهم دزدي از درآمد نفت است و ميخواهند پول بيشتري بين اقوام و دوستانشان بگيرند.
مساله تخصيص فروش ارز نفت به رستم نيز حاصل همين کشاکش هاست و چيزي که برايشان اهميت ندارد مردم و کشور و آينده آن است و همه بر سرکوب مردم و دستيابي به بمب اتم باهم توافق کامل دارند.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما