خانه | گوی‌سياست

سوسیالیست‌ها به الیزه باز می گردند ؟

جمعه, 1391-02-01 11:53
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
گفت‌وگو با عباس رستما پژوهشگر اجتماعی سیاسی فرانسه
ایرج ادیب زاده

ایرج ادیب زاده - به دور نخست انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، زمان زیادی باقی نمانده است. انتخاباتی که سرنوشت‏ساز توصیف شده است.

 

رقابت میان ۱۰ نامزد -سه زن و هفت مرد- روز یکشنبه بیست و دوم آوریل، برابر با سوم اردیبهشت ماه ۱۳۹۱، بسیار داغ خواهد بود. رأی‏دهندگان فرانسوی برای انتخاب دو نامزدی که بیش از همه رأی بیاورند، پای صندوق‏ها خواهند رفت تا در دور دوم، در ششم ماه مای (هفدهم اردیبهشت ماه ۹۱) کسی که برای پنج سال به کاخ الیزه خواهد رفت، شناخته شود.

 

 

در آخرین نظرخواهی‏‏ای که روز پنجشنبه- نوزده آوریل-  منتشر شده، نیکلای سارکوزی رییس جمهور کنونی فرانسه، نماینده‏ حزب راست حاکم و فرانسوا هولاند نماینده‏ حزب سوسیالیست، دوش به دوش هم، با ۲۷درصد آرا ایستاده‏اند.
 
مارین لوپن  رهبر حزب ناسیونالیست جبهه‏ ملی، با ۱۷درصد نفر سوم نظرخواهی‏هاست، ژان لوک ملانشون از بخش تندروی چپ مایل به کمونیسم و فرانسوا بایرو نماینده‏ لیبرال‏های میانه، در مکان‏های بعدی هستند. پس از این پنج نفر، پنج نامزد دیگر قرار دارند که در نظرخواهی‏ها درصد آرای کمی دارند.
 
به نوشته‏ شماره‏ امروز (پنجشنبه ۱۹ آوریل) "فیگارو"، روزنامه‏‏ صبح فرانسه، از هر چهار فرانسوی، یک نفر، یعنی حدود ۲۵ تا ۲۸درصد فرانسوی‏ها هنوز تصمیم نگرفته‏اند که به کدام‏یک از نامزدها رأی بدهند. این دو روز باقی‏مانده، آخرین دقایق برای تصمیم‏گیری و آخرین کارزار انتخاباتی نامزدهاست.
 
این‏که روز یکشنبه‏ آینده چه کسی در مقام نخست قرار می‏گیرد و با نفر دوم چقدر فاصله خواهد داشت، چه کسی نفر سوم خواهد بود و نسبت آرای دو جناح راست و چپ چگونه خواهد بود، سه پرسش یا سه نکته‏ی کلیدی دور نخست انتخابات ریاست جمهوری فرانسه است که آن‏ها را با آقای عباس رستما، نویسنده، شهرساز و پژوهش‏گر سیاسی و اجتماعی فرانسه، در میان می‏گذارم.
 
 
 
آقای رستما، نظرخواهی‏ها چقدر می‏‏توانند واقعیت داشته باشند؟ و این ۲۵ یا ۲۸درصدی که هنوز تصمیم نگرفته‏اند، چه نقشی می‏توانند در معرفی نفر نخست داشته باشند؟
 
ملت فرانسه، ملتی هستند که پیش‏بینی عمل‏ها و واکنش‏های‏شان بسیار سخت است و در تاریخ همیشه این را نشان داده‏اند و این‏که حدود ۲۵درصد هنوز تصمیم نگرفته‏اند، می‏توان گفت پاسخی است که به سئوال نظرپرس‏ها می‏دهند، ولی تقریباً می‏توان گفت که همه‏ فرانسوی‏ها می‏دانند به چه کسی رأی می‏دهند.
 
عباس رستما: به احتمال بسیار زیاد، همین آقای فرانسو هولاند و سارکوزی به دور دوم می‏روند. حال ممکن است با دو درصد اختلاف، یکی اول بشود و دیگری دوم
 
 به احتمال بسیار زیاد، همین آقای فرانسو هولاند و سارکوزی به دور دوم می‏روند. حال ممکن است با دو درصد اختلاف، یکی اول بشود و دیگری دوم. این است که زیاد منتظر سورپریز از این لحاظ نباید باشیم. ولی احتمالاً سورپریز بیشتر باید بین نفر سوم و چهارم باشد، بین خانم لوپن و آقای ملانشون.
 
به نظر شما، چه کسی نفر سوم خواهد شد؟ شما پیش‏بینی سورپریز یا شگفتی‏ای هم می‏کنید؟
 
ممکن است، بله! برای این‏که همه فکر می‏کنند که خانم لوپن ممکن است نفر سوم باشد، ولی در دو ماه گذشته، آن‏طور که به نظر می‏آید، تعداد زیادی از فرانسوی‏هایی که چپ بودند و چپی فکر می‏کردند، از طبقه‏‏ کارگر، طبقه‏ متوسط، قشرهای روشنفکری و دانشجویی و دانشگاهی، دوباره برگشته‏اند به طرف کمونیسم تاریخی. نه کمونیسم افراطی، کمونیسم تاریخی.
 
این است که اگر سورپریزی باشد، ممکن است آقای ملانشون اکثریتی ۱۷درصد یا بیشتر را پیدا کند و نفر سوم این انتخابات دور اول باشد.
 
نظرخواهی‏ها گفته‏اند که آقای هولاند در دور دوم پیروز می‏شود. فکر می‏کنید نفر سوم بتواند نقش زیادی داشته باشد؟
 
نفر سوم، اگر خانم لوپن باشد، نه! به‏طور کلی ایشان همراه آقای سارکوزی می‏روند در اپوزیسیون قرار بگیرند برای پنج سال آینده.
 
ولی اگر آقای ملانشون نفر سوم باشد، چون بلافاصله بعد از این انتخابات، انتخابات پارلمان فرانسه برگزار می‏شود، چپ افراطی ؛ که مخلوطی از چپ‏های افراطی و کمونیست‏های سابق هستند، می‏توانند با به دست آوردن مقدار زیادی صندلی در پارلمان، بدون این‏که در خود دولت شرکت کنند، رُل مهمی را بازی کنند برای تشکیل دولت بعدی.
 
چون گفته‏اند که در دولت آقای هولاند شرکت نخواهند کرد. ولی می‏توانند اهرم قدرت خیلی بزرگی باشند برای این‏که آقای هولاند را به طرف چپ بکشند.
 
کیفیت کارزار انتخاباتی چگونه بود؟ آیا مسائل کلیدی امروز فرانسه و هم‏چنین اروپا، در این کارزار انتخاباتی، از سوی نامزدها  مطرح شد؟ آیا نگرانی بنیادین مردم، به‏ویژه قشرهای محروم جامعه‏ی فرانسه، هم به میان آمد؟
 
به عنوان آنالیز مسائل موجود، همه‏ ۱۰ کاندیدا به صورت خوب و روشن، مسائل را آنالیز کردند و به اطلاع مردم رساندند. ولی پیشنهادهایی که داده می‏شد، به دو گروه تقسیم می‏شد:
گروهی آن‏هایی بودند که می‏گفتند کاری نمی‏شود کرد، باید با اروپا کنار آمد و به‏هرحال سعی می‏کنیم در حین نگه داشتن وضع موجود، برای فرانسه مقداری تغییر به‏ وجود بیاوریم.
 
گروه دیگر، یعنی گروه چپ افراطی، به اضافه‏ خانم لوپن که راست افراطی است، پیشنهادات‏شان برای آینده، بیشتر خروج از اروپا [اتحادیه اروپا]، خروج از یورو و یک حالت انقلابی به‏وجود آوردن است که تقریباً همه می‏دانند در اروپای امروز نمی‏تواند نتیجه‏ای داشته باشد.
 
این انتخابات ریاست جمهوری در فرانسه، در ایران هم مورد توجه روزنامه‏ها و مردم قرار گرفته است. آیا با عوض شدن رییس جمهوری، سیاست‏های خارجی فرانسه، به‏ویژه در رابطه با ایران، ممکن است تغییر کند؟
 
صددرصد نه. سیاست خارجی امروز فرانسه در مقابل ایران تغییری نخواهد کرد. احتمالاً اگر [از] چپ آقای فرانسو هولاند به حکومت برسد، فقط ممکن است در مقابل فشار آوردن به ایران و انتخاب بین ادامه‏ فشارها یا به طرف جنگ رفتن، مقداری اعتدال بیشتری در پیش بگیرند. ولی نه آن‏قدر که بتوان گفت یک تغییر واقعاً مهم انجام می‏گیرد.
 
در این انتخابات، استفاده از وسایل جدید اطلاع‏رسانی، مثل اینترنت، گوگل، فیس‏بوک و تویتر خیلی گسترده بود. این‏ها چقدر می‏توانند در انتخاب نامزدها نقش داشته باشند؟
 
از آن‏جایی که این وسایل مدرن بیشتر به وسیله‏ جوان‏ها و نوجوان‏ها به‏کار می‏رود، به نظر من، خیلی کم. یعنی اکثر کسانی که روی فیس‏بوک و تویتر هستند، جوانانی هستند که هنوز هم به سن شرکت در انتخابات نرسیده‏اند.
 
سیاست خارجی امروز فرانسه در مقابل ایران تغییری نخواهد کرد. احتمالاً اگر فرانسو هولاند به حکومت برسد، فقط ممکن است در مقابل انتخاب بین ادامه‏ فشارها یا به طرف جنگ رفتن، اعتدال بیشتری در پیش بگیرند
 
آن‏هایی هم که در سنی هستند که بتوانند در انتخابات شرکت کنند، مقداری از طریق اینترنت اطلاعات به دست می‏آورند، ولی می‏توان گفت که در دور فعلی، هنوز وسایل کلاسیک مثل روزنامه‏ها، رادیو تلویزیون و همین گردهم‏آیی‏های بزرگ انتخاباتی که در میادین پاریس، مارسی و جاهای دیگر تشکیل داده‏اند و ۱۰۰-۱۵۰ هزار نفر را جمع کرده‏اند، رُل مهم‏تری دارند.
 
شاید در انتخابات بعدی، بشود گفت که اینترنت رُل مهم‏تری از روزنامه‏ و تلویزیون خواهد داشت. ولی فعلاً می‏شود گفت که این منابع خبری، بیشتر از سوی جوان‏ها مورد استفاده قرار می‏گیرد.
 
آقای رستما، پیش‏بینی خود شما در ارتباط با این انتخابات چیست و چه نکته‏ جالبی در آن دیده‏اید؟
 
من فکر می‏کنم که آقای هولاند با ۵۴ یا ۵۳درصد آرا انتخاب می‏شود. اما متأسفانه اتفاق بزرگی برای فرانسه، نه برای اقتصادش و نه برای مردم‏اش نخواهد افتاد.
 
ولی برای طبقه‏های خیلی پایین چامعه، برنامه‏های سوسیالیستی باز کمکی می‏کند که بتوانند فعلاً در این شرایط سخت اقتصادی، سرشان را کمی از آب بالا نگه دارند. برخلاف آقای سارکوزی که می‏خواست روی همین سیستم دست‏راستی شدید و خشن خودش باقی بماند.
 
من فکر می‏کنم که آقای هولاند با ۵۴ یا ۵۳درصد آرا انتخاب می‏شود. اما متأسفانه اتفاق بزرگی برای فرانسه، نه برای اقتصادش و نه برای مردم‏اش نخواهد افتاد. ولی برای طبقه‏های خیلی پایین چامعه وضع کمی بهتر می‌شود
 
این است که من فکر می‏کنم، کمی برای طبقات خیلی پایین فرانسوی اتفاق خوبی باشد که آقای هولاند رییس جمهور بشوند.
 
البته اگر در دور دوم، باز هم نظرخواهی‏ها درست دربیایند…
 
این دیگر مردم فرانسه هستند که خیلی سخت قابل پیش‏بینی‏اند. فراموش نکنید که مردم فرانسه کسانی بودند که ناجی خودشان که دوگل باشد را بعد از جنگ دوم جهانی به فرانسه آوردند و روی سرشان گذاشتند و یک سال بعد دورش انداختند و از کار برکنارش کردند. این است که با مردم فرانسه، هیچ چیز قابل پیش‏بینی نیست.
 
چه نکته‏ای در این انتخابات و کارزار آن مورد توجه شما قرار گرفت؟
 
چیزی که برای من خیلی جالب بود، این بود که در این مملکت به‏خصوص، یک آدم عادی که به هیچ حزبی بستگی ندارد و هیچ کمک مالی به او نمی‏شود، می‏تواند بیاید ۵۰۰‏تا رأی بگیرد و در رادیو تلویزیون و مطبوعات، در کنار بزرگ‏ترین کاندیداهای احزاب بزرگ بنشیند و حرف‏های خود را بزند و نظراتش را به گوش مردم برساند. برای من این خیلی جالب بود.
 
ممکن است اسم او را هم بگویید؟
 
آقای شومیناد jacques Sheminade که هیچ‏کسی او را نمی‏شناسد. هم‏چنین می‏توان آقای فیلیپ پوتو putou یا خانم آرتوArthaud را نام برد که ممکن است نیم‏درصد آرا را بیاورد. ولی برای من، بیشتر این آقای شومیناد پدیده‏ جدیدی در جامعه‏ی فرانسوی بود. 
Share this
Share/Save/Bookmark

در این سالها تحولات غیر قابل پیش بینی زیادی رخ داده اند و دنیا به سمت و سوی متفاوتی میرود. فردی مانند سارکوزی به هیچ وجه در شان و سطح رییس جمهور های گذشته فرانسه نیست. کشوری که کسانی مانند دوگل، میتران و شیراک در آن رییس جمهور بوده اند اکنون ادمی سطحی و لمپن مانند سارکوزی رییس جمهور آن است . انگار خل وضع ها در همه جا در قدرتند. لمگن ها و هوچی گران بی سواد و دانش که در گذشته امکان رسیدن به قدرت را نداشتند الان با تحریک عوام و طبقات پایین اجتماعی به قدرت میرسند. احمدی نژاد و سارکوزی و چاوز همه از یک جنسند. خوشبختانه امریکایی ها 4 سال قیبل از شر دیوانه بی سواد و لمپنی مانند جورج بوش رها شدند و رامنی و اوباما هر کدام که انتخاب شوند دارای درک و فهم بالاتری نسبت به بوش هستند.

راست چپ میانه هیچ کدام قادر به حل مشکلات اقتصادی فرانسه و بطور کلی کشورهای معظم سرمایه داری نخواهند بود زیرا سرمایه داری و لیبرالیزم بحران درونی اش مانع خودش است . سرمایه داران از سوئی با غارت کارگران باعث مازاد تولید می شوند و از سوی دیگر هزینه های دولتی را بردوش باز اکثریت جامعه قرار داده و خودشان را کنار می کشند و سرمایه هایشان را از دور گردش خارج کرده و دولت و مردم را روبروی هم قرار میدهند و دولتهای سرمایه داری هم باز برای تامین کسری های بودجه به سراغ مردم می روند و دولتها مجبور هستند برای ایجاد زمینه های گردش سرمایه شرایطی سودآور برای سرمایه داران ایجاد نماید در غیر اینصورت سرمایه ها به کشورهائی که چنین زمینه های سودمندی ایجاد نمایند حرکت می کنند و این برای دولت سرمایه یعنی کسری بودجه و .... از اینرو دولت سرمایه داری و بطور کلی سیستم سرمایه داری بر اساس ماهیت غارتگرانه اش رکود تورم فقر و فلاکت را بر اکثریت جامعه که تولید کننده های واقعی هستند تحمیل کرده و با بحران عجین شده است . بحران فرانسه نیز تا حل بحران جهان سرمایه که یک دوران رکود را تجربه می کند مجددا رونق خواهد گرفت و تا آنزمان این فشارها بر اکثریت جامعه تحمیل خواهد شد . اما ادامه ی این سیستم مجددا رکود سخت تری را نیز دنبال خواهد داشت هر بحران پس از بحران دیگری و بحران دیگر که عمیق تر و صعب تر خواهد بود و این تا آگاهی جامعه برای بدست گرفتن قدرت سیاسی اقتصادی و تولیدی ادامه خواهد داشت .

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما