خانه | گوی‌سياست

چرا سوریه باید برای آمریکایی‌ها مهم باشد؟

دوشنبه, 1391-01-28 04:34
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
فرهمند علیپور

 فرهمند علیپور - سی‌ ان ان در گزارشی به بررسی اهمیت موضوع حوادث سوریه برای آمریکایی‌ها پرداخته است. در این گزارش آمده است که در بسیاری از گوشه و کنار جهان خشونت وجود دارد، اما چرا آنچه که در سوریه رخ می‌دهد باید برای آمریکایی‌ها یک موضوع ویژه تلقی شود؟

 

بسیاری از مردم آمریکا تصور می‌کنند که موضوع سوریه ربطی به آن‌ها ندارد. در گزارشی که هفته گذشته از سی ان ان منتشرشد برخی‌ها واکنش‌هایی چون "مشکل ما نیست" یا "خب که چه؟" نشان دادند.

 

سی ان ان سپس این پرسش را که "چرا سوریه باید برای آمریکایی‌ها مهم باشد" را با هیلاری لورت کار‌شناس خاورمیانه و مشاور شورای امنیت ملی آمریکا در دولت جورج واکر بوش، روبرت زراته کار‌شناس مسائل ژئوپولتیک و جوزف هالیدی تحلیل‌گر سیاست خارجی در میان گذاشت.
 
۱- جغرافیا
 
 سوریه را همچون قلب خاورمیانه تصور کنید. وقتی که قلب ضعیف است و به‌درستی کار نمی‌کند، بدن آسیب‌پذیر و مستعد گرفتار شدن به بیماری‌های تازه است.
 
خشونت‌ها و ناآرامی‌ها در سوریه به‌سرعت می‌تواند به مرزهای عراق کشیده شود. جایی که همین اواخر ایالات متحده به جنگی از مارس ۲۰۰۳ تا دسامبر ۲۰۱۱ به طول انجامیده بود پایان داد. جایی که هنوز سربازان و شهرونداران امریکایی در حال انجام ماموریت‌های خود هستند.
 
جوزف هالیدی می‌گوید:" به جز عراق، سوریه با ترکیه – متحد آمریکا - هم مرز مشترک دارد، همچنین با اردن و لبنان.
 
اگر بر اثر حوادث جاری در سوریه اوضاع لبنان نیز به‌هم بریزد، لبنان می‌تواند گرفتار یک جنگ داخلی هچون جنگ داخلی چند دهه پیش شود. این موضوعات می‌تواند آمریکا را با مشکلات جدی دیپلماتیک و سیاسی مواجه کرده و آمرکیا را مجبور کند تا سیاستی تازه در قبال منطقه اتخاذ کند."
 
  ۲- القاعده 
 
 دشمن شماره یک ایالات متحده حتما خوشحال خواهد بود که محیطی تازه برای ادامه عملیات‌های خود در خاورمیانه به دست آورده است.
 
 ۳- ایران
 
 سوریه از ایران حمایت می‌کند. ایران برای دهه‌ها دارای روابطی خصم‌آلود با ایالات متحده بوده است. به یاد می‌آورید جمله "محور شرارت" جورج بوش را؟ که منظور ایران، عراق و کره شمالی بود.
 
روبرت زارته: "سوریه بازوی ایران در منطقه خاورمیانه است. ایران از زمین سوریه برای آموزش نیروهای شبه‌نظامی استفاده کرده است تا به نیروهای آمریکایی در عراق ضربه بزند"
 
روبرت زارته می‌گوید: "سوریه بازوی ایران در منطقه خاورمیانه است. ایران از زمین سوریه برای آموزش نیروهای شبه‌نظامی استفاده کرده است تا به نیروهای آمریکایی در عراق ضربه بزند. ایران به خاطر برنامه‌های اتمی‌اش و اینکه آیا قابلیت ساخت سلاح هسته‌ای را دارد بسیاری‌ها را نگران کرده است."
 
۴- بهای نفت
 
 گرچه تولید نفت سوریه به‌عنوان‌مثال به اندازه تولید نفت لیبی نیست. اما حوادثی که در این کشور رخ می‌دهد و تاثیر آن بر منطقه می‌تواند تاثیری انکارناپذیر بر قیمت جهانی نفت بگذارد.
 
لورت می‌گوید که در واقع این چیزی است که شهروندان آمریکایی در پمپ بنزین‌ها به‌خوبی آن را حس خواهند کرد.
 
۵- اقتصاد
 
 شاید بسیاری‌ها در آمریکا در حال حاضر به جنگ عراق فکر نکنند، اما بسیاری از آن‌ها نمی‌توانند فراموش کنند که هزینه جنگ عراق یک تریلیون دلار برای آن‌ها هزینه دربر داشت.
 
شاید بسیاری‌ها در آمریکا در حال حاضر به جنگ عراق فکر نکنند، اما بسیاری از آن‌ها نمی‌توانند فراموش کنند که هزینه جنگ عراق یک تریلیون دلار برای آن‌ها هزینه دربر داشت
 
 به‌هرصورت مخالفت یا موافقت امریکا برای مداخله نظامی در سوریه می‌تواند هزینه‌های غیر قابل انکاری برای اقتصاد امریکا داشته باشد.
 
۶ -اعتبار جهانی
 

زارته می‌گوید: "جهانیان خواستار انسجام سیاست خارجی آمریکا هستند، بسیاری‌ها در سراسر جهان به این نوع سیاست خارجی ما انتقاد دارند به‌ویژه از زمان آغاز بهار عربی. ایالات متحده در جنگ لیبی حضور داشت اما جنگی که رهبری و مدیریت آن با ناتو بود.

 

آمریکا همچنین دست‌کم در کلام پشتیبان قیام مصری‌ها علیه حسنی مبارک شد. اقداماتی که در راستای ارزش‌های آمریکایی بود. این مسئولیت جهانی آمریکا برای دفاع از اصول دمکراسی در جهان است."

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما