خانه | گوی‌سياست

جنون، دلیل قتل‌عام قندهار نبود

دوشنبه, 1391-01-07 15:51
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
رابرت فیسک
برگردان: 
فرهمند علیپور

 داستان "آشفته" این سرباز آزرده‌ام کرده است. داستانی که البته قابل پیش‌بینی بود. گروهبان ۳۸ ساله‌ای که ۱۶ غیرنظامی افغان، از جمله ۹ کودک را این هفته در نزدیکی قندهار قتل‌عام کرد. پیش از انکه اتاق فکرهای نظامی آمریکا او را فردی دارای "آشفتگی" بخوانند. 

 

او نه یک شرور، نه یک تبهکار و نه یک تروریست بی‌اختیار بود – صفت‌هایی که اگر او نه یک آمریکایی بلکه یک افغان بود، خصوصا عضو طالبان بود به او اطلاق می‌شد – اما حالا گفته می‌شود او دچار "آشفتگی ذهنی" بود. مهمل‌هایی که پیش‌تر هم ایالات متحده در خصوص اقدام جنون‌آسای چند سربازش در شهر حدیثه عراق وقتی در سال ۲۰۰۵ چند سرباز این کشور ۲۴ غیرنظامی را به رگبار بستند، اعلام کرده بود.
 
همین واژه "آشفتگی" را اسرائیلی‌ها برای "باروخ گلداشتاین" به کار بردند. فردی که با ورود به مسجدی در الخلیل نمازگزاران فلسطینی را به رگبار بست و جان ۲۵ تن از آن‌ها را گرفت.
 
"ظاهرا آشفته"، "احتمالا آشفته" لقب‌هایی‌ست که روزنامه‌ها اعلام کردند. روزنامه گاردین نوشت که این سرباز "احتمالا از نوعی بیماری روحی رنج می‌برده است." روزنامه فاینشنال تایمز او را "سرباز اختیار از دست داده امریکایی" لقب داد. نیویورک تایمز او را "دیوانه" خواند. روزنامه فیگارو نوشت که "اقدام او احتمالا ناشی از یک جنون ناگهانی بوده است."
 
گروهبان امریکایی که ۱۶ غیرنظامی افغان را کشت، اتاق فکرهای نظامی امریکا دارای  "آشفتگی ذهنی" توصیف کرده‌اند. درحالی‌که که اگر او یک افغان و به‌ویژه اگر یک عضو طالبان بود، او را شرور، تبهکار یا تروریست می‌نامیند
 
واقعا انتظار دارید که ما این چیز‌ها را باور کنیم؟ اگر او واقعا دچار جنون شده بود باید کسانی را می‌کشت که اطراف و نزدیک به او بوده‌اند. باید ۱۶ سرباز آمریکایی را می‌کشت. اگر او واقعا در تسخیر دیوانگی بود باید همراهان خود را قصابی می‌کرد و جسدشان را به آتش می‌کشید. اما او نمی‌خواست آمریکایی‌ها را بکشد.
 
 او "تصمیم گرفت" تا افغان‌ها را برای کشتن انتخاب کند. او میان آمریکایی‌ها و افغان‌ها دست به انتخاب زده است. اما چرا افغان‌ها را انتخاب کرد؟ در خبر‌ها گفته شد که این گروهبان چندی پیش شاهد قطع شدن پای یکی از همرزمانش بوده است. خوب که چه؟
 
رسانه‌ها حکایت غم انگیز افغانستان را با کنجکاوی پیگیری کرده‌اند. حتی آن دسته رسانه‌هایی که با سانسور خبر‌هایشان در صدد توجیه این رخداد بودند. این رسانه‌ها به خوبی بیاد دارند که همین چند روز پیش سربازان امریکایی در بگرام قرآن‌ها را سوزاندند و البته شش سرباز ناتو و از آن جمله دو آمریکایی هم در واکنش به این حادثه کشته شدند.
 
 اما لطفا از من نخواهید باور کنم که این رسانه‌ها به این‌زودی بیانیه بسیار مهم ارتش آمریکا را پس از حادثه کشته شدن این دو سرباز آمریکایی فراموش کردند. در واقع بیانیه ژنرال "جان آلن" عالی‌رتبه‌ترین مقام نظامی آمریکایی در افغانستان، آنقدر غیر متعارف بود که من به عنوان یک سند در پوشه کار‌هایم نگه داشتم تا روزی به عنوان رفرنس از آن استفاده کنم.
 
آلن به مردانش گفته بود که "اکنون وقت انتقام‌گیری کشته شدن دو سرباز امریکایی در شورش اخیر افغان‌ها علیه قرآن‌سوزی نیست. ممکن است عکس‌العمل منجر به پی‌آمد‌ها و حمله دوباره به ما شود." آلن گفته بود: "فرصت‌هایی مثل اکنون که شما می‌خواهید بهای این فقدان را نشان بدهید، پیدا خواهد شد.
 
فرصت‌ها و لحظه‌هایی که خشم بر شما مستولی می‌شود و احساسات شما را به کنترل خود درخواهد آورد برای یک حمله. نه، اکنون زمان انتقام نیست. اکنون باید به عمق روح خود بنگریند، ماموریت خود را به یاد داشته باشید و بدانید که چه کسی هستید."
 
رابرت فیسک : فکر می‌کنم که ژنرال آلن هم به خوبی از آنچه میان سربازان و افسران خود می‌گذشت باخبر بود. از بیانیه‌اش مشخص است که او می‌دانست که سربازانش عصبانی و در صدد انتقام هستند
 
این بود درخواست فوق العاده فرمانده نظامی آمریکا در افغانستان! ژنرال عالی‌رتبه آمریکایی در افغانستان نباید با افسران و سربازان آموزش دیده خود از "انتقام گیری" سخن می‌گفت. او می‌بایست می‌گفت ما اینجا هستیم برای کمک به مردم افغانستان. باید از مردم حفاظت کنیم، آن‌ها را پرورش دهیم، به آن‌ها یاری برسانیم و آن‌ها را آموزش بدهیم. او باید به سربازانش می‌گفت که مرتکب قتل نشوید.
 
گرچه من میانه خوبی با ژنرال‌ها ندارم اما با شماری از آن‌ها تاکنون دیدار داشته‌ام و می‌دانم که آن‌ها به خوبی می‌دانند که در میان صفوف سربازانشان چه می‌گذرد. فکر می‌کنم که ژنرال آلن هم به خوبی از آنچه میان سربازان و افسران خود می‌گذشت باخبر بود. از بیانیه‌اش مشخص است که او می‌دانست که سربازانش عصبانی و در صدد انتقام هستند.
 
از همین‌رو بود که به آن‌ها هشدار داده بود که دست به انتقام و کشتار نزنند. او در بیانیه‌اش تلاش کرده بود تا سربازان را از انتقام به دور بدارد. انتقامی که بالاخره همین یکشنبه پیش رخ داد.
 
به همین زودی این موضوع مهم، این بیانیه‌ای که نشانگر خیلی چیز‌ها می‌تواند باشد از ذهن "کار‌شناسان" رسانه‌‌ای که می‌خواهند داستان این کشتار را برای ما بگویند فراموش شد! و مثل همیشه رسانه‌ها از او یک دیوانه ساختند و نه یک سربازی که دست به یک عملیات مرگ‌بار زده است.
 
سرباز بیچاره، بی‌اختیار بود و نمی‌دانست که چه می‌کند! و او را سریع از افغانستان خارج کردند حتی سریع‌تر از هر سرباز زخمی دیگری.
 
همه ما قتل‌عام‌های کوچکی در پرونده خود داشته‌ایم. ما بریتانیایی‌ها هم داشته‌ایم. در سال ۱۹۴۸در مالزی ۲۴روستایی را قتل‌عام کردیم. فرانسه هم در الجزایر بد‌تر از آمریکا در افغانستان عمل کرد. یک فرمانده فرانسوی یک واحد توپخانه می‌گوید که تنها ظرف شش ماه، دو هزار نفر را ناپدید کردیم.
 
خب البته بازهم‌‌ همان حرف قدیمی پیش می‌آید که بله ما از صدام حسین بهتریم! قبول، اما جایگاه اخلاق چه می‌شود؟ نظم، اصول اخلاقی،  شجاعت؛ البته شجاعت نه برای کشتن دیگران. گرچه فکر می‌کنم این‌ها انتظارات زیادی باشد از کسانی که در حال شکست خوردن در جنگی هستند (در جنگ افغانستان) که تظاهر به پیروزی در آن می‌کنند. گویی ژنرال آلن وقت خود را بیهوده در این جنگ تلف کرده است.

 

منبع : ایندیپندنت

Share this
Share/Save/Bookmark

مقایسه کنیم آقای رابرت فیسک را با همراهان جنایتکاران ایرانی که در سوریه دستگاه سلاخی اسد را یاری میدهند.هرگز کوچکترین ناراحتی وجدان از طرف رهبر، رئیس جمهور، یک نماینده مجلس، آقای جواد لاریجانی و روزنامه‌نگاران مورد تائید جمهوری اسلامی از سلاخی مردم سوریه شنیدیم؟ کودک و زن و مرد افغان به همان اندازه حق زندگی دارند که سوری‌ها. جنایت، جنایت است؛ چه از طرف آمریکایی باشد و چه ایرانی.
آقای فیسک علنا و در روزنامه‌ای معتبر فرمانده را در جنایت مسئول می‌نامد و در ایران جنایات سپاه قدس و قاسم سلیمانی حتا علنی نمی‌شود.

دها هزار سرباز امریکائی در افغانستان در این مرحله تنها یکنفر از آنها دست به چنین جنایتی میزند . غیر ممکن است که اختلال روانی نداشته باشد و آن ژنرال هم اشکالات روانی حتمآ دارد و باید از کار بّر کنار میشد . جنگ همه را دیونه میکند .قهرمانی در کشتار هر چه بیشتر از ( دشمن ) است .باید جنگ را محکوم کرد و جنگ جویان را.

اصلاً همه جنایتهای تاریخ بشر از زمان آدم تا امروز تقصیر این قاسم سلیمانی و کلاً جمهوری اسلامی است. عمیق که بنگرید حتی بمب اتم هیروشیما را هم قاسم سلیمانی انداخت وگرنه دولت انساندوست آمریکا را چه به کشتار غیر نظامیان. استغفراله!!

باید به حال کسانی تاسف خورد که با به خاطر داشتن آمریکای زمان ویتنام و قتل عام های دیوانه وار آنجا هنوز فکر می کردند آمریکا برای دموکراسی و حقوق بشر آمده.

از همه جالب تر میزان دیه ای است که به بازماندگان این انسانهای بیگناه پرداخت شده اشت جان هر فرد کشته شده 50 هزار دلار یعنی قیمت یک ماشین نه حتا یک خانه متوسط این بر اساس شرع وعرف وقانون افغانستان پرداخت شده است اما قاتل در کجا محاکه میشود در آمریکا این دوگانگی است یک نوع زرنگی سیاسی است اینکه هدف آمیکایی ها کوتاه کردن دست جنایتکاران طالبان از سر مردم افغانستان بوده است بسیار خوب است این اعمال که بارها ها وبارها گاهی بنام اشتباه گاهی بنام تفریح گاهی بنام جنون انجام میشود ضربه جبران ناپذیری به هیثیت آمریکاییها میخورد وهدفشان زیر سوال میرود اینان آمده اند تا مردم افغانستان به آرامش برسند اما بسیارانی از این نیرو فکر میکنند بچه های نوجوان هستند ودارند فیلم اکشن بازی میکنند اینجاست که با آنهمه تشکیلات ارتش آمریکا از جامعه شناس ورورانشناس ووو آدم از خود میپرسد که چرا اینهمه نادان اند وبی سیاست از سوی دیگر اگر هزینه این لشکر کشی را بنگریم میتوانیم سوالس مطرح کنیم که آیا بعد از رفتن طالبان یک صدم از این هزینه را اگر در اختیار مردم نه دولت قرار میدادند آیا خود بخود دکان طالبان وقاچاق وکشت تریاک را ازبین نمیبردند؟جنگ همیشه ویرانگر است خصوصا اگر به درازا بکشد امریکاییا با طرح مارشال هم به داد اروپاییها رسیدند اما به روشی دیگر با تنها در صد کمی از این هزینه سرسام آور میتوانستند اقتصاد افغانستان را زیرورو کنند ویکسال هم بعد از گریختن طالبان خود به کشورشان برگردند اینگونه نیرو برای طالبان بدست خود جمع میکنند ومقر اصلی طالبان را در پاکستان قوی تر میکنند آدم شک میکند به شعور سیاسی سیاستمداران آمریکا خصوصا با شرایط بد اقتصادی جهان اینهمه اسلحه وجنگ افروزی برای چه کستاریکا کشوری بدون ارتش است آیا میاید روزی که هیچ کشوری ارتش نداشته باشند تا همه در آسایش وآرامش زندگی کنند؟انسان در طی تاریخ خوشنام نبوده است پرونده انسانیت در تاریخ ساه سیاه است فرق نمیکند در جنگ کی کشته میشود بهر روی زیانش به انسان میرسد به امید آنکه آمریکاییها دیگر این اشتباهات بچه گانه را نکنند وکودکان بیکناه قربانی نشوند

آقای فیسک هم احتمالا دچار این اشتباه است که کشتار را کار یک سرباز درجه دار عنوان می کند. هیئت تحقیق پارلمان افغانستان، چند خبرنگار و شاهدان عینی گفته اند که کار کار یک نفر نبوده و بیش از ۱۵ سرباز در کشتار در چند روستا دست داشته اند. منتهی رسانه هایی که حتی خود یکبار این خبر را منتشر کرده اند، باز این ورزیون درست شده آمریکایی را مطرح می کنند

جنایات وحشتناک سازمان یافته جمهوری اسلامی(به عنوان مثال سلاخی هزاران سوری توسط قاسم سلیمانی) که با دستور مقامات بلند پایه جمهوری اسلامی و به صورت مستمر و برنامه ریزی شده صورت می گیردمی گویند را نمی توان با اقدامات جنایی خودسرانه یک یا چند سرباز آمریکایی یا انگلیسی مقایسه کرد.در مورد هیروشیما آخرین گزینه برای توقف کشتار ملیونها انسان بی گناه توسط جنایتکاران جنگی ژاپنی بود.

اقای ❊کاربر مهمان❊
هر بحثی جای خود را دارد. این مقاله در مورد نقش امریکا در اففانستان است و نه نقش ایران در سوریه.

در ثانی هیچ جنایتی قابل توجیه نیست ، و امریکا از این امر مستثنا نمی باشد چرا که انها خونشان از دیگران رنگینتر نیست

یک بار دیگر این مقاله را با دقت بخوانید تا دریابید، ایجا صحبت از یک خط سیاسی ضد انسانی است و نه "اقدامات جنایی خودسرانه
یک یا چند سرباز آمریکایی یا انگلیسی"

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما