خانه | گوی‌سياست

سانسور ۲۵ بهمن؛ بزرگنمایی ۲۲ بهمن، بحرین و یونان

دوشنبه, 1390-12-01 15:03
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
پیشخوان؛
بهروز صمدبیگی

 روز شنبه تقریبا تمام روزنامه‌های پایتخت به جز ورزشی‌ها و برخی اقتصادی‌ها، تیتر یا عکس یک خود را به راهپیمایی روز ۲۲ بهمن اختصاص داده بودند. تیترهایی که عموما حاوی تمجید و تعریف از "حضور میلیونی" مردم ایران در دفاع از جمهوری اسلامی بود. اعتماد اما تنها به تیتر "جشن سالگرد پیروزی انقلاب برگزار شد" اکتفا کرده بود. شرق هم تیتر زد: "حضور در جشن ۳۳ سالگی انقلاب".

 

صفحه یک روزنامه ایران هم از این جهت جالب بود که وعده‌های محمود احمدی‌نژاد را با عنوان "دستاوردهای جدید هسته‌ای" تیتر کرده بود.

 

سیدجواد سیدپور در سرمقاله تهران امروز از راهپیمایی ۲۲ بهمن نتیجه گرفته بود: "اثبات عملی عدم تاثیر تحریم‌ها بر روحیه انقلابی و ایستادگی ملت اولین اثر مثبت برگزاری شكوهمند سالگرد انقلاب اسلامی ایران بود. {...}
 
ملت هر جا كه لازم باشد برای دفاع از انقلاب و نظام جمهوری اسلامی وارد عمل می‌شود و برخی مباحث و اختلاف نظرهای سیاسی احزاب و جریان‌های سیاسی هم تاثیری بر روحیه انقلابی و اتحاد اسلامی آنان ندارد و بالاخره اینكه حضور پر شكوه مردم نوید مشاركت گسترده در انتخابات مجلس نهم را می‌دهد."
 
جمهوری اسلامی: هر قدر دشمن بر فشارها و تهدیدهای خود علیه ملت ایران بیافزاید، این ملت برای ادامه راه انقلاب مصمم‌تر می‌شود
 
جمهوری اسلامی هم که تیتر "حضور کم‌نظیر مردم در راهپیمایی یوم‌الله ۲۲ بهمن" را برگزیده بود در سرمقاله خود نوشت: "هر قدر دشمن بر فشارها و تهدیدهای خود علیه ملت ایران بیافزاید، این ملت برای ادامه راه انقلاب مصمم‌تر می‌شود.
 
این واقعیت را دشمنان ملت ایران در ۳۳ سال گذشته بارها لمس كرده‌اند ولی باز هم راه‌های دیگری را برای وارد آوردن فشار به این ملت در پیش گرفته‌اند. ملت ایران نیز هر بار كه با تهدیدها مواجه می‌شود، به روشنی نشان می‌دهد مصمم‌تر از گذشته و قوی‌تر از همیشه آماده مقابله با تهدیدهاست.
 
حضور گسترده و كم نظیر مردم در راهپیمایی دیروز، این پیام را با روشن‌ترین و قوی‌ترین بیان به دشمنان ابلاغ كرد."
 
روزنامه جوان هم نتیجه‌گیری خود از این راهپیمایی را با تیتر "تضمین انتخابات با سی و سومین امضای انقلاب" منتشر کرد. خراسان هم تیتر زده بود: "حضوری از جنس بدر و خیبر" و رسالت معتقد بود: "انقلاب نفس تازه کرد". قدس تیتر خود را از زبان مردم و به صورت "مردم: پای انقلابمان ایستاده‌ایم" انتخاب کرد و کیهان تیتر زد: "جهان در حیرت از حماسه بزرگ ملت".
 
حسین شریعتمداری در ستون معروف یادداشت روز کیهان نوشته بود: "دیروز مردم ایران با حضور چند ده میلیونی و ماندگار خود در تظاهرات روز ۲۲ بهمن، باردیگر - و به قول حضرت امام(ره)- تحلیل ها و آرزوهای آمریكا و اسرائیل را زیرگام های استوار خود لگدمال كردند و احتمالا آمریكا، اسرائیل و متحدان اروپایی و منطقه ای آنها را به این نتیجه كه چند سال قبل «كاسپار واین برگر» وزیر دفاع وقت آمریكا بر آن تاكید ورزیده بود رساندند كه برای سقوط و براندازی جمهوری اسلامی ایران تنها یك راه وجود دارد و آن "از میان برداشتن ملت ایران است".
 
سردبیر کیهان با استناد به چند مصاحبه از مقامات آمریکایی یادآور می‌شود که "طرف مقابل و حریف رو در روی آمریكا و متحدانش در چالش ۳۳ ساله و پرحادثه آنان با ایران اسلامی، "مردم ایران" هستند و نظام جمهوری اسلامی ایران فقط از آنجا كه خواست همین مردم را نمایندگی می كند، با خشم و كینه آنها روبرو بوده و هست."
 
حسین شریعتمداری: طرف مقابل و حریف رو در روی آمریكا و متحدانش در چالش ۳۳ ساله و پرحادثه آنان با ایران اسلامی، "مردم ایران" هستند و نظام جمهوری اسلامی ایران فقط از آنجا كه خواست همین مردم را نمایندگی می كند، با خشم و كینه آنها روبرو بوده و هست
 
 و نتیجه می‌گیرد که حضور "چند ده میلیونی" مردم آرزوهای دشمن را نقش برآب کرده و تضمینی بر این است که انتخابات مجلس حماسی‌تر از گذشته برگزار می‌شود.
 
روزنامه وطن امروز هم که در اجتماعات و راهپیمایی‌ها به دنبال ابتکار در انتخاب تیتر است، این بار با مشابه سازی عملیات والفجر3 تیتر زده بود: "والفجر ۳۳ "
 
دلسوزی برای یونان
 
روز سه‌شنبه تهران امروز عکس یک خود را به درگیری‌های یونان اختصاص داد و نوشت: "اروپا درآتش اعتراض" گزارش‌نویس این روزنامه با طرح این که "روز گذشته بیش از یكصد هزار شهروند خشمگین آتنی" به خیابان آمدند، این اتفاق را "بزرگ‌ترین تظاهرات مردمی علیه سیاست‌های اتحادیه اروپا در یونان" نامید و نوشت: "آنچه این روزها در یونان می گذرد و هر روز هم بر دامنه آن اضافه می‌شود گوشه‌ای است از كوه برخی مشكلاتی كه كلیت اروپا با آن دست و پنجه نرم می كند.
 
اروپایی كه هر روز در گوشه یا گوشه هایی از آن شعله های اعتراض بلند می شود. اعتراض به بحران اقتصادی كه بعضا خود ساخته است و قرار است تحت تاثیر تصمیمات سیاسی كه دولتمردان اروپایی گرفته اند،بر دامنه آن هم افزوده تر شود. چرا كه قرار است طرح توقف خرید نفت ایران توسط اتحادیه اروپا از 10 تیر ماه اجرایی شود و این در حالی است كه سه كشور اروپایی یونان، ایتالیا و اسپانیا كه عمده نفت صادراتی ایران به اروپا را خریداری می كنند، دقیقا همان كشورهای درگیر در بحران و مشكلات اقتصادی هستند كه قرار است بار اصلی تصمیمات اتحادیه اروپا علیه ایران را به دوش بكشند.
 
تصاویر منتشره از یونان نشان می دهد كه دست‌كم این كشور به همراه ایتالیا و اسپانیا ناتوان تر از آن هستند كه حتی اگر هم بخواهند، بتوانند به تحریمهای نفتی اروپا علیه ایران جامه عمل بپوشانند.در واقع اجرای چنین تحریمهایی در شرایطی كه اروپا كم و بیش گرفتار بحران اقتصادی است نقطه ایستی بر طرح تحریمی است كه همان ابتدا هم ناقص به دنیا آمد."
 
روزنامه دنیای اقتصاد هم در صفحه یک خود عکسی از درگیری‌های یونان به همراه تیتر "یونان دوباره در آشوب" داشت.
 
مردمسالاری هم در صفحه یک خود به این موضوع اشاره داشت. اما سیاست روز تمام صفحه یک خود را به این موضوع اختصاص داده و تیتر زده بود: "فرمول اتحادیه اروپا یونان را به آتش کشید" در یادداشت صفحه بین‌الملل این روزنامه با عنوان " پنهان شدن پشت پرده یونان" می‌خوانیم: " سقوط و یا خروج یونان از بحران اقتصادی می‌تواند تاثیر بسیاری بر وحدت درونی اروپا و نیز جایگاه بین‌المللی آن داشته باشد لذا غربی‌ها به هر صورت به دنبال حل چالش‌های آن هستند. در كنار این نظریه خوش بینانه، آلمان و انگلیس دو سیاست را در قبال یونان اجرا می‌كنند.
 
نخست آنكه طرح‌های ریاضت اقتصادی را پیش از اجرا در كشورهای خود در یونان به مرحله آزمایش گذاشته و پس از یافتن نقاط ضعف آن، اجرای آن در كشورهای خود را صورت می‌دهند به عبارت دیگر یونان آزمایشگاهی برای طرح‌های ریاضت اقتصادی سایر كشورهای اروپایی شده است دوم آنكه فرانسه و آلمان با بهره‌گیری از یونان برآنند خواسته‌های خود را به سایر اعضای اروپا تحمیل نمایند كه كاهش بحران یونان را زمینه‌ای برای سلطه بیشتر خود بر اروپا می‌دانند.
 
سیاست روز: یونان آزمایشگاهی برای طرح‌های ریاضت اقتصادی سایر كشورهای اروپایی شده است. فرانسه و آلمان با بهره‌گیری از یونان برآنند خواسته‌های خود را به سایر اعضای اروپا تحمیل نمایند
 
 سوم آنكه آنها با برجسته سازی پرونده یونان در اصل بر نابسامانی‌ها و بحران‌های اقتصادی خود سرپوش می‌گذارند. به عبارتی دیگر یونان پرده‌ای گردیده كه آنها خود را در لوای آن پنهان ساخته و برآنند تا مانع از اطلاع جهانی از بحران‌های اقتصادی خود گردند."
 
وطن امروز هم در رویکردی مشابه، با انتشار عکس بزرگی تیتر زده بود: "آتن در آتش یورو".
 
بحرین به جای تهران
 
روزچهارشنبه و در پی فراخوان مخالفان و منتقدان دولت و سیاست‌های حاکمیت جمهوری اسلامی برای آمدن به خیابان‌ها در ۲۵ بهمن که منجر به درگیری‌های پراکنده میان شهروندان و نیروهای امنیتی و انتظامی شد، روزنامه‌های پایتخت هیچ خبری در این زمینه منتشر نکرده‌اند.
 
غلامرضا کمالی‌پناه اما در سرمقاله روزنامه ابتکار تلویحا به این موضوع اشاره‌ای دارد: " همواره از صدا‌ وسیمای خودمان می‌شنویم که در گوشه و کنار دنیا، به‌ویژه در کشورهای نامطبوعمان! اوضاع به‌هم‌ریخته و شلوغ است. بعضی‌ها هم که مثل نگارنده، مادرزادی ساده‌اند و به گفته جمالزاده «پای خود را از شاه‌عبدالعظیم و امام‌زاده صالح آن سوتر نگذاشته‌اند» از لمس واقعیت‌های موجود در جهان، به همان اندازه‌ که از چشم‌انداز و جوی صدا وسیما به لوله‌های حواسشان سرازیر می‌شود، بهره‌مند هستند...
 
در آن سرزمین‌ها، هر شب می‌شنویم که همواره اعتراضات به راه است؛ کارمندان، کارگران، رانندگان تا چقّال و بقّال و...
از وضع نامناسب معیشتی خویش در آه و فغان به سر می‌برند و دائماً در همین سیمای خودمان، می‌بینیم که شال و کلاه کرده‌اند و با پلیس در خیابان‌ها درگیرند و... در کشور خودمان هیچ خبری نیست؛ همه چیز در امن و امان است؛ نه اعتراضی، نه پلیسی و نه خبری.
 
خوب خدا را سپاس اما آیا جواب رفتار نجیبانه مردم، بی‌خیالی مسئولان است؟ آیا باید دردسر مسئولان کمتر شده باشد؛ با خیال راحت بخوابند و به سایر کارهای خود بپردازند؟ البته، گویی خیالشان راحت شده‌است و از فرط بیکاری به خود پیچیده‌اند!"
 
کیهان به طعنه و مسخره در ستون "گفت و شنود" خود نوشته بود: " گفت: مگر امیرارجمند و مزروعی نمایندگان موسوی و خاتمی در خارج كشور برای روز ۲۵ بهمن تظاهرات سكوت اعلام نكرده بودند؟! پس چی شد؟!
 
گفتم: ای بابا! لوطی خوش آب و هوا! گروه های اپوزیسیون این دو نفر را نفوذی وزارت اطلاعات می دانند و هشدار داده اند كه پیشنهاد آنها ترفند دیكته شده وزارت اطلاعات است.
 
گفت: حالا تظاهرات سكوت یعنی چی؟! گفتم: اعلام كرده بودند كه هواداران جنبش سبز اعتراض خود به جمهوری اسلامی را در پیاده روها و یا كتابخانه دانشگاه ها با حفظ سكوت اعلام كنند! گفت: مگر بقیه مردم در پیاده روها جیغ می زنند و راه می روند؟! شرط حضور در كتابخانه ها هم سكوت است.
 
گفتم: چه عرض كنم؟! خل و چل تر از آنها خودشان هستند. یكی از اراذل و اوباش وارد كتابخانه شد و با صدای بلند گفت؛ آقا! ساندویچ سوسیس داری؟ مدیر كتابخانه گفت؛ هیس! هیس! اینجا كتابخانه است، نباید بلند صحبت كنی و یارو صدایش را آورد پایین و یواشكی پرسید؛ ساندویچ سوسیس داری؟!"
و در خبر ویژه خود اشاره‌ای به فراخوان راهپیمایی اعتراضی داشت: " یكی از كاربران بالاترین كه جوگیر شده و ظاهراً پریروز و دیروز سركار رفته، نوشت: من كه هر چی سوت زدم، جوابی نشنیدم. فقط فضای اینترنت رو شلوغ می كنن اما خیابان و پشت بوم، خلوته.
 
گفتنی است كه كوه تبلیغات محافل رسانه ای و سیاسی ضد انقلاب اگر در فراخوان های دروغین قبلی، موش می زایید، امسال حتی همان موش را نزایید.
 
فتنه گران بازی خورده ای نظیر كروبی و موسوی، ۲۵ بهمن سال گذشته از فتنه گران خواسته بودند به بهانه حمایت از انقلاب های منطقه به خیابان بیایند."
 
اما در همین روز، روزنامه‌های طرفدار حاکمیت به طور گسترده اخبار بحرین را پوشش دادند. تهران امروز با انتشار عکسی بزرگ تیتر زد: "هجوم به معترضان بحرینی". این روزنامه با یکی از اعضای "ائتلاف ۱۴ فوریه" (مخالفان حکومت بحرین) گفت‌وگویی کرده و از قول او نوشته است: " اینك مردم بحرین خواهان یك حكومت دینی مبتنی بر رای مردم اعم از شیعه و سنی هستند."
 
جام جم، خراسان،مردم‌سالاری و جمهوری اسلامی هم با عکس و تیتر یک خود را به این موضوع اختصاص داده‌اند و تیتر یک روزنامه جوان "فریاد «سرنگون باد حمد» مردم کفن‌پوش بحرین" انتخاب شده است. رسالت هم ضمن انتشار عکسی در تیتر اول خود خبر داده است: "آل‌سعود و آل‌خلیفه انقلابیون را به گلوله بستند"   
 
کیهان : مردم انقلابی بحرین بعد از گذشت یک ‌سال از انقلابشان هنوز به اهدافشان نرسیده‌اند و یکی از مهم‌ترین دلایل به بار ننشستن آن، حمایت‌های بی‌دریغ آمریکا از رژیم آل‌خلیفه است
 
کیهان هم عکس و تیتر بزرگی دارد از این قرار: "حی علی الجهاد شعار كفن پوشان بحرین". وطن امروز هم به همین میزان به اتفاقات بحیرن بها داده و با انتشار تک عکس و تک تیتر " خروش کفن‌پوشان در میدان لولو" در صفحه اول، نوشته است: " مردم انقلابی بحرین بعد از گذشت یک ‌سال از انقلابشان هنوز به اهدافشان نرسیده‌اند و یکی از مهم‌ترین دلایل به بار ننشستن آن، حمایت‌های بی‌دریغ آمریکا از رژیم آل‌خلیفه است.
 
پایگاه پنجم آمریکا در کشور کوچک بحرین قرار داد و آمریکا برای حفظ منافع خود برای حفظ حکومت آل‌خلیفه تلاش می‌کند زیرا پیروزی انقلاب مردم بی‌دفاع بحرین می‌تواند آمریکا را در خاورمیانه بیش‌ از هر زمان دیگری منزوی‌ کند."
 
شرق: پادشاه بحرین در پاسخ به این سوال که "اگر با بشار اسد، رییس‌جمهوری سوریه ملاقات كنید به او چه می‌گویید؟" عنوان کرده است: "به او می‌گویم كه به حرف ملت سوریه گوش كند و این بهترین پیشنهاد برای او است
 
روزنامه شرق اما در کنار گزارش وقایع سالگرد انقلاب بحرین، گفت‌وگویی با "حمد بن عیسی آل‌خلیفه"، پادشاه بحرین ترجمه و منتشر کرده که البته منبع اصلی آن نامعلوم است.
 
در لید این مصاحبه اشاره شده است که " در هیچ كشوری به غیر از این جزیره پادشاهی، بهار عربی در كوتاه‌ترین زمان سركوب نشده است. بر اثر این سركوب‌ها ۴۶ نفر و از جمله چند مامور پلیس و شماری مهاجر، جان خود را از دست دادند و پنج نفر نیز بر اثر شكنجه جان باختند.
 
نزدیك به سه‌هزار نفر بازداشت شدند كه بیش از ۷۰۰ نفر از آنان تا پایان سال گذشته میلادی هنوز در زندان بودند. بیش از چهار هزار نفر نیز به دلیل شركت در تظاهرات شغل خود را از دست دادند. بحرین كشوری با اكثریت شیعه است كه البته از ۲۰۰ سال پیش توسط سلسله سنی‌مذهب آل‌خلیفه اداره می‌شود. در حال حاضر حتی تمامی شیعیان از نیروهای پلیس و ارتش نیز اخراج شده‌اند."
 
همچنین از پادشاه بحرین پرسیده شده اگر همین الان فریاد بزنیم مرگ بر شاه، چه اتفاقی می‌افتد و او جواب داده: " آنها كه مدت‌هاست در خیابان‌ها همین را فریاد می‌زنند. اما همان طور كه سال پیش هم گفتم این دلیلی برای بازداشت افراد نمی‌شود و تنها یك مشكل در آداب معاشرت است.
 
 اما اگر كسی فریاد بزند مرگ بر شاه، درود بر خمینی، آنگاه ما را دچار مشكل می‌كند." سلطان حمد تاکید می‌کند که در بحرین زندانی سیاسی وجود ندارد و كسی به دلیل ابراز عقیده بازداشت نمی‌شود. تنها بزهكاران هستند که دستگیر می‌شوند. و وقتی مصاحبه شونده زن خانه‌داری را مثال می‌زند كه فقط به جرم اینكه در ماشین‌اش به یك سرود انقلابی گوش می‌داد ۱۱ ماه در زندان بود و مورد ضرب‌وشتم قرار گرفت، پادشاه جواب می‌دهد: " این را درك می‌كنید كه من نمی‌توانم هر موردی را پیگیری كنم."
 
پادشاه بحرین در پاسخ به این سوال که " اگر با بشار اسد، رییس‌جمهور سوریه ملاقات كنید به او چه می‌گویید؟" عنوان کرده است: "به او می‌گویم كه به حرف ملت سوریه گوش كند و این بهترین پیشنهاد برای او است."
 
اما وقتی نظرش را درباره لزوم کناره‌گیری اسد می‌پرسند، می‌گوید: "من چه‌كاره هستم كه به او چنین پیشنهادی بكنم؟ این مساله در واقع به ملت سوریه مربوط می‌شود."
Share this
Share/Save/Bookmark

تیترتون افتضاح بود!
یعنی ترافیک 25 بهمن اصلا ارزش خبری داشت؟؟؟
و آیا حضور میلیونی مردم در جشن 33 سالگی انقلاب اسلامی که بعد از سالها و بعد از تهدید و تحریم(بقول اوباما تحریمهای فلج کننده) ارزش حتی بیش از این توجه رو نداشت؟؟؟شما اگر بیاید و پیر و جوون رو با اون نشاط اونجا ببینید چی میگید؟؟

سلام بر همه الا به انقلاب فروش

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما