خانه | گوی‌سياست

نه به سانسور؛ تحصن در مقابل سازمان ملل

سه شنبه, 1390-11-04 23:32
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
گفت‌وگو با محمد صادقی، کنشگر مدنی
سارا روشن
از سوم بهمن سال ۹۰ کنفرانس نظارتی ارتباطات رادیویی به مدت 26 روز از سوی اتحادیه بین‌المللی مخابرات سازمان ملل متحد در ژنو برگزار ‌شد. 
این کنفرانس که هر چهارسال یک‌بار برگزار می‌شود، به بهبود روش‌های نظارتی به منظور ارائه‌ منابع فرکانس و مدار برای فناوری‌های جدید و برای تقویت چهارچوب فنی برای بهره‌برداری از خدمات کمک می‌کند.
 
 
امسال با توجه به سیاست‌های جدید دولت ایران برای ملی کردن اینترنت و محدود کردن دسترسی به شبکه‌های اینترنتی، گروه‌هایی از کنشگران اجتماعی و سیاسی ایرانی در این کنفرانس حضور دارند.
 
آنها با برگزاری تحصنی جلوی ساختمان برگزاری این کنفرانس در ژنو و با پخش فلایرهای اطلاعاتی درباره‌ سیستم اطلاع‌رسانی، محدودیت اینترنت و پارازیت روی موج کوتاه و ماهواره تلاش دارند توجه شرکت‌کنندگان این کنفرانس را به سوی محدودیت آزادی بیان و آزادی دسترسی به اطلاعات در ایران جلب کنند.
زمان برگزاری این کنفرانس به تاریخ میلادی 23 ژانویه تا 17 فوریه است.
 
محمد صادقی، عضو شورای مرکزی سازمان "ادوار تحکیم وحدت" و از شرکت‌کنندگان این تحصن در گفت‌وگو با رادیو زمانه از اهداف حضور کنشگران سیاسی و اجتماعی در این تحصن می‌گوید.
 
محمد صادقی: در شرایطی این کنفرانسدر ژنو آغاز به کار کرده است که وضعیت دسترسی به اطلاعات و گردش آزاد اطلاعات در ایران در بدترین شرایط ممکن قرار دارد.
 
به‌ویژه پس از وقایع انتخابات سال ۸۸ و با محدودیت‌هایی که نهادهای نظارتی و امنیتی جمهوری اسلامی در خصوص دسترسی به اینترنت، ارسال پارازیت به روی شبکه‌های ماهواره‌ای، هک کردن، شنودهای تلفنی و همچنین بحث اخیری که در خصوص ایجاد یک شبکه‌‌ اینترنتی بسته و محدود تحت عنوان "اینترنت ملی" یا "اینترنت حلال"عنوان و اجرا کرده است، کنشگران سیاسی درصدد هستند تا اعلام کنند جمهوری اسلامی با چنین پیشینه و در چنین شرایطی پا به این کنفرانس گذاشته‌ است.
 
کنشگران سیاسی می‌خواهند به اطلاع جامعه‌ جهانی و نمایندگان کشورهای مختلف و حاضر در این کنفرانس برسانند که واقعاً وضعیت گردش آزاد اطلاعات در جمهوری اسلامی در بدترین شرایط است.
 
کنشگران سیاسی می‌خواهند به جامعه‌ جهانی و نمایندگان کشورهای مختلف و حاضر در این کنفرانس اطلاع‌رسانی کنند که واقعاً وضعیت گردش آزاد اطلاعات در جمهوری اسلامی در بدترین شرایط است
 
از سوی دیگر یکی از  اهداف شرکت‌کنندگان در این تجمع این است که به کشورهای خارجی که بعضاً تجهیزات شنود یا تجهیزات ارسال پارازیت روی ماهواره را در اختیار ایران قرار می‌دهند، مجاب کنند تا دست از این اقدام بردارند و به خواست مردم ایران تن دهند که همانا دسترسی آزاد به اطلاعات، دسترسی به اینترنت و در اختیارداشتن شبکه‌های ماهواره‌ای است، و از انجام معاملات غیر قانونی در خصوص ارسال این تجهیزات به جمهوری اسلامی دست کشند.
 
آیا در این کنفرانس فضایی وجود دارد که شما بتوانید دیدگاه‌ها و نظرات‌ خود را به افراد مورد نظر منتقل کنید؟
 
ما به دو شکل قصد داریم این اعتراض را به گوش شرکت‌کنندگان این کنفرانس برسانیم. یکی از طریق همین تحصن و تجمع در مقابل ساختمان محل برگزاری این کنفرانس است. از سوی دیگر اطلاعیه و بیانیه‌ای که کمپین بین‌المللی حقوق بشر به زبان‌های مختلف در اختیار این کنشگران قرار داده، توسط برخی از دوستان در صحن علنی این کنفرانس در اختیار نمایندگان کشورهای مختلف حاضر در این نشست قرارداده شده است.
 
خواست بسیاری از کنشگران سیاسی، روزنامه‌نگاران و فعالان حقوق بشر ازاین کنفرانس این است که تلاش کنند تا کشورهای نظیر جمهوری اسلامی موظف شوند که موازین مخابرات بین‌المللی را رعایت کنند
 
بی‌شک در کنار این دو روش، نهادهای مختلفی هم هستند که می‌توانند در این زمینه اقدام کنند و علیه اقدامات غیر قانونی و سرکوبگرانه‌ حاکمیت جمهوری اسلامی شکایت‌هایی را در دادگاه‌های بین‌المللی و مراجع قانونی ارائه کنند. کاری که فعلاً برعهده‌ این کنشگران هست، همین رایزنی و اطلاع‌رسانی است.
 
مواردی هست که در این کنفرانس و در این گردهمایی تصویب شود که کشورهای عضو سازمان ملل موظف به رعایت آن باشند؟
 

به‌هرحال خواست بسیاری از کنشگران سیاسی، روزنامه‌نگاران و فعالان حقوق بشر از کشورهای حاضر در این نشست و این کنفرانس همین است که بایستی تلاش کنند تا کشورهای مختلف نظیر جمهوری اسلامی موظف شوند که موازین مخابرات بین‌المللی را رعایت کنند و در خصوص گردش آزاد اطلاعات، این‌همه محدودیت‌ و ممانعت برای دسترسی آزاد شهروندان به اطلاعات نتراشند.  

Share this
Share/Save/Bookmark

نه به تحریم - نه به حمله نظامی - نه به سانسور - نه به استعمار - نه به امپریالیسم -نه به اشغال گری - نه به تروریسم دولتی صهیونیستی - نه به نژادپرستی ، نه به سیاستهای دوگانه با دیکتاتوران خودی و دیکتاتوران غیر خودی - نه به چپاول نفت -نه به بمب اتمی،مینهای ضد نفر،بمب های فسفری،بمبهای شیمیائی و بیولوژیکی و نه به مزدوری و جاسوسی برای دشمنان مردم ایران و نه کنجه و زندای کردن مخالفان سیاسی در تمم کشورها
پاینده ایران و پیروز باد مبارزات دمکراسی خواهی مردم در دهکده جهانی

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما