خانه | گوی‌سياست

سقوط هواپیمای بدون سرنشین از ادعا تا واقعیت

پنجشنبه, 1390-09-17 17:18
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
سراج الدین میردامادی
بر اساس اعلام منابع نظامی جمهوری اسلامی ایران و بر پایه رسانه‌های جمهوری اسلامی، هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی "آرکیو ۱۷۰" در مرزهای شرقی ایران بدون خسارت جدی به دست نیروهای ایران افتاده است. با نیما راشدان، روزنامه نگار و کارشناس مسائل نظامی و تسلیحاتی، درباره صحت این خبر و ارزیابی چگونگی آن گفت‌وگو کرده‌ام.
 
 
 
اساساً این مدل هواپیمای بدون سرنشین چه ویژگی‌ها و مختصات و کارآیی‌های نظامی یا اطلاعاتی دارد؟
 
نیما راشدان: این ادعا که هواپیماهای تجسسی ایالات متحده، هواپیماهای بدون خلبان یا "Drone"، از مدتها قبل روی فضای ایران مشغول تجسس‌ هستند، در بسیاری از منابع خبری حتی در ایالات متحده مطرح شده و دولت آمریکا هم راجع به تایید یا تکذیب آن سکوت کرده است.
 
بنابراین به نظر می‌رسد چنین عملیاتی، برای مواردی [ به‌فرض] مثل تعیین و تخمین محل استقرار برنامه‌ موشکی ایران که کشورهای منطقه و همسایه را تهدید می‌کند در جریان است. رهبران جمهوری اسلامی ایران هم حتی اگر از وقوع چنین عملیاتی، یعنی تجسس روزمره و مداوم از فضای ایران توسط Drone آمریکای مطلع باشند، به دلیل این‌که تمام تمرکزشان بر ایجاد تصویر هیمنه‌ نظام است، مایل به صحبت در این‌باره نیستند.
 
چون به‌هرحال باید به افکارعمومی جواب دهند که [اگر] این همه هواپیماهای جاسوسی روی آسمان کشور در پرواز است، چرا آنها هیچ واکنشی نشان نمی‌دهند و چرا به سازمانهای بین‌المللی شکایت نمی‌کنند و چرا اساساً مقابله به مثل نمی‌کنند؟
 ایران اساساً دکترین سیاست دفاعی‌اش ایجاد یک نوع تصویر بسیار مقتدر در داخل کشور است و مخاطب این دکترین مردم ایران هستند
ما می‌دانیم که جمهوری اسلامی ایران اساساً دکترین سیاست دفاعی‌اش ایجاد یک نوع تصویر بسیار مقتدر در داخل کشور است و مخاطب این دکترین مردم ایران هستند. وگرنه در محافل کارشناسی بین‌المللی که به‌هرحال تردیدی وجود ندارد. اصلاً جمهوری اسلامی ایران نیروی هوایی ندارد و اگر در نرم‌های منطقه بخواهیم نگاه کنیم، و آن را با کشوری مثل قطر مقایسه کنیم، توان نیروی هوایی قطر چند برابر ایران است. هواپیماهایی که ایران در اختیار دارد، هواپیماهایی‌ که بسیارهم به آن افتخار می‌کند، هواپیماهایی‌ است که در سال ۱۹۶۰ در ایالات متحده آمریکا طراحی شده است.
 
الان ۴۰ سال است که دارد از سن این هواپیما می‌گذرد. این گل سرسبد نیروی هوایی ایران است که تازه به خاطر تحریم قطعات، قادر به استفاده‌اش نیستند. بنابراین من فکر می‌کنم اینجا دو طرف معادله وجود دارد. یکی مردم ایران هستند که حکومت مایل است بترسند و اطمینان داشته باشند که حکومت ایران به‌هرحال ماندنی‌ است و قدرت و عظمت خدشه ناپذیری دارد. از طرف دیگر عرصه‌ بین‌المللی است؛ که آنجا کاری از دست آقایان برنمی‌آید. به خاطر همین عملیاتی که طی سالهای گذشته جمهوری اسلامی ایران علیه "Drone"ها داشته، نمونه مشخص عجز بین المللی است.
 
 
اگر فرض را براین بگیریم که چنین هواپیمایی را جمهوری اسلامی واقعا توانسته ساقط کند یا به هر شکلی کنترل آن را به دست گیرد، آیا از نظر فنی این ادعا قابل تأیید است؟
 
من تصور نمی‌کنم. فکر می‌کنم کس دیگری هم ،دستکم در محافلی که قدری با مختصات فنی این نوع عملیات آشنا هستند، تا حالا چنین ادعایی را تأیید نکرده است، درعوض، بسیاری آن را تکذیب کرده‌اند. تنها کسی که این ادعا را مطرح می‌کند، "فارس نیوز" است که از رسانه‌های ایرانی است که به‌هرحال میزان صحت و سقم اخبارشان فکر می‌کنم بر همه روشن است.
این ادعا که هواپیماهای تجسسی ایالات متحده، از مدتها قبل روی فضای ایران مشغول تجسس‌ هستند، در بسیاری از منابع خبری حتی در ایالات متحده مطرح شده و دولت آمریکا هم راجع به تایید یا تکذیب آن سکوت کرده است
 
آن چیزی که راجع به آن صحبت می‌شود، این است که احتمالاً این هواپیما یک نقص فنی داشته و به خاطر این نقص فنی از ادامه‌ پرواز بازمانده و یکجایی گم شده و بعد نیروهای ایرانی توانستند به شکلی به‌هرحال آنرا پیدا کنند. البته به شرطی که ادعای‌شان درست باشد. چون قبلا هم که این ادعا را مطرح کرده بودند ( یکبار در کاشان و یکبار هم در نزدیک قم) هیچ وقت نتوانستند اثبات کنند.
 
ولی اگر ادعای‌شان هم درست باشد، احتمالاً توانسته‌اند بخشی از باقی‌مانده‌های هواپیمایی را که به صورت فنی دچار نقص شده و از پرواز بازمانده و سقوط کرده، را به دست آورند. این متفاوت است با در اختیارگرفتن کنترل این هواپیما یا حتی نفوذ به سیستم ارتباطی این هواپیما.
 
 
ببینید، چند مسئله اینجا هست. یکی این که بسیاری از این نوع هواپیماهای بدون خلبان، یک سیگنال ویدئویی خروجی دارد یا فید ویدئویی خروجی دارند که با مرکز کنترل در ارتباط است. تصاویری را که این‌ها می‌گیرند به صورت زنده برای مرکز کنترل ارسال می‌کنند.
 
در سال ۲۰۰۹یک گروه مسلح در عراق(که می‌شود آن را به نیروی قدس نزدیک دانست و شاید هم خود نیروی قدس سپاه)، توانسته بود با یک نرم افزاری به نام SkyGrabber ، به فید ویدئویی یکی از این Drone های ایالات متحده آمریکا نفوذ کند و این فید را آورده بودند جایی منتشر کرده بودند. SkyGrabber  نرم افزاری است که حدود ۱۸ دلار قیمت‌اش است و از روی اینترنت می‌توان با پرداخت این پول دانلودش کرد.
 
اتفاقاً آن موقع خیلی بحث ایجاد شد و این آسیب‌پذیری، موجی را در پنتاگون ایجاد کرد که رفتند دنبال این که این فید ویدئویی را کُدگذاری و غیرقابل دسترس کنند برای افرادی. مثلاً در این عملیات و در این حادثه‌ بحث سر این بود که تعدادی از هکرهای روسی پشت این داستان هستند.
جمهوری اسلامی ایران نیروی هوایی ندارد و اگر آن را با کشوری مثل قطر مقایسه کنیم، توان نیروی هوایی قطر چند برابر ایران است
این که شما بتوانید به فید رادیویی یا به فید ویدئویی این‌ها نفوذ کنید و بتوانید ببینید، متفاوت است از این که شما بتوانید کنترل آن را به دست گیرید و کلاً بر تمام فرمان‌های مختلفی که بین مرکز کنترل و خود Drone در حال رد و بدل است احاطه داشته باشید.  
 
جدا از این شما می‌دانید که تکنولوژی Drone مربوط به سالهای ۱۹۷۰ است. یعنی نزدیک به ۴۰ سال است که از شروع استفاده‌ از این تکنولوژی می‌گذرد و در تمام این مدت، اینDrone ها کم‌کم  خودپرداز شده‌اند و خودشان خودشان را مدیریت می‌کنند که حتی اگر ارتباط با مرکز کنترل را از دست بدهند، خودشان بتوانند به نوعی برگردند. بنابراین این ادعای ایران، که توانسته است کل شبکه‌ ارتباطی  آمریکا با این Droneها را پیدا کند، به نظر من مثل بقیه‌ ادعاها ادعای گزافی است.
 
 
 اگر دستیابی به چنین هواپیمای بدون سرنشین واقعیت داشته باشد، آیا ایران توانایی تکنولوژی کپی کردن و ساخت این نوع هواپیماها را می‌تواند داشته باشد؟
 
به نظر این طور نمی‌آید. چون ایران حتی قادر به تولید یک خودروی معمولی که بتواند بدون مشکل در شهرهایش تردد کند هم نیست. ایران از لحاظ قابلیت‌های تکنولوژی در سطح نازلترین کشورهای دنیا است.
هواپیماهایی که ایران در اختیار دارد و بسیارهم به آن افتخار می‌کند، هواپیماهایی‌ است که در سال ۱۹۶۰ در ایالات متحده آمریکا طراحی شده است 
نمونه‌های هواپیماهای بدون سرنشین هم که ایران تا به‌حال آورده است، به خاطر همان برنامه‌ پروپاگاندی قبلی که به شما گفتم جاهای مختلف به نمایش گذاشته، از این هواپیماهایی است که شما می‌توانید بروید در پاریس برای پسرتان بخرید. ۳۰ـ ۲۰ یورو قیمت‌اش است. این‌ها چیزهایی است که ایران در مانورهایش به نمایش می‌گذارد.
 
حتی اگر به باور من این را در اختیار داشته باشند هم، قادر به تولیدش نیستند. کمااینکه شما تصور کنید کشورهای بسیار پیشرفته، مثل جمهوری فرانسه یا بریتانیا، این‌ها هنوز برای استفاده در ارتش‌های‌شان متکی به ایالات متحده و اسراییل هستند و مشتری Droneهایی هستند که در آمریکا یا اسراییل تولید می‌شوند.
 
در ثانی این Droneها در شکل فعلی دارند به صورت بسیار گسترده حتی در بخش تجاری هم مورد استفاده قرار می‌گیرند. این که به‌هرحال این تکنولوژی در اختیار ایالات متحده و اسراییل قرار دارد، نشان می‌دهد که ایران هنوز سالهای سال با آن فاصله دارد، حتی اگر به قول معروف یک نمونه‌اش را بدون تخریب و بدون خرابی و کاملاً سالم به دست آورد.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

با تشکر از شما بخاطر این مصاحبه

با فرمایشات آقای راشدان موافقم ، در نمایشاگاه هوایی فانبرو پنج سال پیش در کشور انگلستان این نوع هواپیما را از نزدیک دیدم و موفق شدم با متخصص آن صحبت کنم. مهم ترین ویژگیهای این پرنده رادار گریزی، بی صدا بودن و استفاده از انواع تحلیل گرهای صوتی تصویری و شمیایی است. چنین پرنده ای در صورت گم شدن یا قطع رابطه با مرکز فرماندهی اش می تواند دستور انهدام خودش را عملی کند و عملاً هیچ شانسی به دشمن یا نیروهای غیر خودی برای تخلیه نمی دهد.

چنین ادعاهایی در توجیح افتضاحات مرتبط با انفجارهای کرج و اصفهان است، حاکمیت قدرت دروغین نطامی اش را از دست رفته می بیند و عملاً نمی تواند فضای هوایی کشور را تحت کنترل بگیرند. منطقه ایران افغانستان و پاکستان مهم ترین منطقه عملیاتی این هواپیما ها محسوب می شوند و احتمال اینکه در مجموع هزاران عملیات شبانه روزی یکی از آنها دچار اشکال فنی شده باشد خیلی هم دور از انتظار نیست.

ای کاش شانس تحلیل ضعفهای امنیتی و نظامی ایران بیشتر مورد توجه قرار می گرفت و این توهم قدرتمند بودن آنها تا این مقدار ترویج نمی شد. به نطر می رسه بخش عمده ای از نیروهای سیاسی خارج از کشور با این که مخالف حاکمیت می باشند اما نسبت به قدرتمند شدن آن در منطقه دچار اشتباه محاسباتی شده اند و به همین دلیل از عمده امکانات خبری خود در این خصوص استفاده نمودند و این اساساً ریشه توهم قدرت را در اذهان عمومی افزایش داد.

جناب اقای میردامادی محترم،اقای راشدان عزیز فربد طلعتی سلام.
از شما هم میهنان خوبم سؤال می کنم که اگر جمهوری اسلامی ایران قادر به ساختن و یه عبارت دگر کپی کردن چنین هواپیمایی نیست و حتی نمی تواند یک اتومبیل را درست مونتاژ کند،چرا شمایان با غرب و صهیونیستها همصدا شده اید و ایران هراسی و اسلام هراسی را دنبال میکنید؟ ایا این خوش خدمتی شما و همفکران شما خیانت به مردم ایران نیست؟ چرا از زمان اغاز تبلیغات غرب و صهونیستها علیه مردم ایران مدعی شدید که ج.ا.ا. درحال ساختن بمب اتمی است و تحریمهای غیر انسانی و غیر قانونی غرب را حمایت و تشویق کردید؟
٢-ایا میدانید که بدست آوردن چنین هواپیما های بدون سر نشین برای ایران چقدر با ارزش است؟ خیر نمی دانید.ایران با در اختیار گذاشتن چنین پرنده هایی به کارشناسان روسی و چینی، میتواند امتیازات خوب علمی و نظامی بگیرد و اگر مسئولین عاقل باشند،ضمن فهمیدن نوع فعالیت و عملکرد این پرندگان،در کپی برداری انها هم با چین و روسیه شریک شود.
متاسفانه همه شما دوستان خواسته و نا خواسته در خدمت صهیونیزم و استعمارگرانید و متوجه اقدامات ضدایرانی خود هم نیستید .حداقل از امروز به بعد شما سه نفر حق ندارید بگویید که ج.ا.ا. توانائی ساختن بمب اتمی را دارد و در حال ساختن بمب اتمی است.پاینده ایران

بابا هواپیما را برای مشاهده گذاشته اند. چقدر مطمئن حرف می زنید شما؟

انگلستان در جریان جنگ جهانی دوم با حیله‏گری، اسنادی در سواحل آلمان تخلیه کرد که متضمن طرح و زمان حملات اساسی انگلستان بود. آلمان‏ها این اطلاعات را مبنای طراحی دفاعی خود قرار دادند و نیروها و استحکامات خود را در مواضعی بسیار دورتر از جایی که بعدا متفقین مورد حمله قرار دادند متمرکز کردند. پهپاد آمریکایی تقریباً بطور سالم در اختیار نیروهای ایرانی قرار گرفته است. محتمل است که فرو رفتگی‏های جزئی روی پیشانی این بال پرنده ناشی از صدمات حین حمل باشد. معنی این احتمال این است که این پهپاد باید در یک دشت هموار، یک فرودگاه و یا یک جاده‏ی متروکه فرود آمده باشد. چنانچه این فرض صحیح باشد، معنی آن این است که آمریکا عمداً این پهپاد را در اختیار ایران قرار داده است. آمریکا تاکید کرده است که تکنولوژی به کار رفته در این پرنده‏ی رادار گریز همان تکنولوژی بکار رفته در بی دو هاست. ایران با امکان مهندسی معکوس چنین هواپیماهایی بسیار فاصله دارد. سوالی که مطرح می‏شود این است که آیا آمریکا مایل نبوده است که این پهپاد را به واسطه‏ی ایران در اختیار روسیه و چین قرار دهد و سر آنان را برای مدتی با مهندسی معکوس نسخه‏ی جعلی پهپادی گرم کند که تفوق هوایی آمریکا از هم اکنون در گرو به کارگیری امثال آن است؟ آیا هدف آمریکا این بوده است که چین و روسیه را به دنبال نخود سیاه بفرستد؟

البته این که نیروی هوائی کشوری مثل قطر قویتر از نیروی هوائی ایران هست جای چند و چون داره ،برتری فقط در جنگ افزار خلاصه نمیشه و دیگر اینکه نیروی هوائی ایران فقط متکی به تکنلوژی ۴۰ سال پیش امریکا نیست آقای راشدان حتمن میدونن که جمهوری اسلامی جنگنده های روسی مدرن در اختیار داره ؛؛؛؛؛؛نباید با گزاره های به وضوح نادرست یک تحلیل رو بی اعتبار کرد

این آقای راشدان بسیار کم اطلاع و خود باخته است.

با نمایش این هواپیما از سوی ج. ا. به وضوح درستی بررسی آقای راشدان معلوم شد.این هواپیما ساقط نشده است و به وضوح در جایی فرود آمده است و پس از آن به ایران منتقل شده است.اینکه در خاک ایران این هواپیما فرود آمده است یا نه ،باید پاسخ آن را تکنسین های این هواپیما بدهند،اما شایعه اینکه هواپیما توسط عناصر قلوب الدین حکمتیار به ایران فروخته شده است نیز پخش شده است.

اگر برادران سپاه، به چنین تکنولوژی دست یافته اند که میتوانند هواپیمای ضد رادار را ردیابی! کنند، پس چرا هنگام توانایی جابجایی مهماتشان را ندارند *****

این هم تصویر پرنده بی سرنشین امریکا irna
http://www.irna.ir/News/30702093/%D8%AA%D8%B5%D9%88%DB%8C%D8%B1-%D9%87%D...

حلیل درستی بود برای روشن شدن چند کامنت نویس ساده لوح اضافه می کنم که اولا روسیه بدون نظر امریکا به ایران تکنولوزی نمی دهد نمونه اش موشک هایی که بعد از چند سال پولش را برگرداند دوم اینکه اون چیری که بعد از یک هفته برای نمایش اماده شده یک قاب ساخته شده است که یک ریخته گری هم می تواند درست کند اگه راست میگن چرا همون روز اول نمایش ندادن و ایا کارشناسان مستقل خارجی تایید کردن که این نمونه همان هواپیمای افتاده است

ما چهل سال آخرین پدیده تکنولوگی انگلیس یعنی پیکان رو در اختیار داشتیم.. مهندسی معکوس کردیم .. آخرین باری که ایران بودم و سوار پیکان شدم برف پاک کنش هنوز از چب به راست کار میکرد.. یعنی همون رانندگی انگلیسی که راننده سمت راسته.. امیدوارم اینبار مهنسی معکوس به نتایج بهتری برسه...

آقای راشدان!! این اظهار نظرهای خصمانه و کودکانه شما سنخیتی با اظهار نظر بی
طرفانه یک کارشناس مسائل تسلیحاتی و نظامی ندارد.و فقط از روی کینه ورزی
کور بیان شده اند.برایتان متأسفم.

بیان حقیقت همیشه هزینه دارد و متاسفانه فضای حاکم بر ایران فضای نفع حقیقت می باشد. واقعیتهای دردناک کشور را بیان می کنیم و عده ای آن را نمی پسنند و متاسفانه هزار انگ و تهمت می شنویم. همانطور که در متن بالا اشاره کردم توهم قدرتمند بودن و پیشرفت کردن نظام فعلی موضوعی است خطرناک و البته نگران کننده.

ای کاش همان دوستی که ما را آدم غرب و صهیونیستها می داند خبر داشت که برای انتشار مقاله ای باید از هفت خوان رستم بگذریم و نهایتاً هم پشت سد سانسور شخصی و فرقه ای و گروهی همین شبکه ها غربی و به اصطلاح شما صهیونیتسی گرفتار می آییم. دوست عزیز اگر من آدم این جاهایی که تو گفتی بودم چرا پس نمی توانم مقاله ام را در یک سایت پر ببینده چاپ بکنم و برای اظهار عقیده ام مجبورم به کامنت گذاشتن اکتفا کنم؟

شما به سادگی به هر کس که نمی پسندید تهمت می زنید و این همان دردی است که امثال من برایش هزینه بسیار پرداختند. بنده حقیقت دردناک جامعه ام را بیان می کنم و برای همین کار در غربت هم سانسور می شوم. ای کاش منصف بودید.

بله حتم شما راست میگی آقای راشدان و ایران در سطح نازلترین کشوره هم نیست البته این نازلترین کشور ماهواره میفرسته به فضا در نانو تکنولوژی جز بهترین هاست متوسط رشد علمی اش در جهان بالاترینه 2 روز دیگه بمب اتم هم میسازه
واقعا شما ها چی فکر میکنید؟ دشمنی با کشورت به چه قیمتی؟
برای دیدین موقعیت علمی ایران و مقایسه با بقیه به این سایت برید
http://scimagojr.com/countryrank.php?area=0&category=0&region=all&year=2...

به نظر من هم از اين آقاي راشدان كه در تك تك كلماتشان به جاي عرق و نشانه هاي ايران دوستي... تعلق خاطر شديد به اسراييل به چشم مي خورد بايد پرسيد كه خب مگه يك بام و دو هوا هم ميشه؟ مگه ميشه شما و امثال شما و اتحاديه اروپا و آمريكا از يك طرف ايران رو يك هيولا ي متجاوز نشون بدن كه به سيستم پيچيده سلاح اتمي دست پيدا كرده و بايد نابود بشه و از اون طرف در يك تناقض آشكار ادعا بفرماييد كه ايران حتي نميتونه يك هواپيماي بي سرنشين درست كنه؟!! و مدل هاي اسباب بازي فرانسويش از مال ايران بهتره.!!.. واقعا آدم تا كجا ميتونه در بي اعتنايي به آب خاك كشورش سقوط اخلاقي كرده باشه..

با سلام این سیستم اگه طبق گفته شما از نظر هوائی ضعیفه قدیمی ترین و عقب افتاده ترین کشور از نظر تکنولوژیکه و ... پس منطقا نمی تونه برای هیچ کسی خطری داشته باشه و تحریم اون هم منطقا کار بی منطقیه ولی تو دنیای واقعی خارج از ذهن بیمار و شدیدا لجباز ما که هیچ گونه با ذهن تحلیل گر که ذاتا در هنگام تحلیل باید خالی از حب و بغض باشه حقیقت هائی وجود داره که تحلیل شما رو بشدت زیر سوال برده و خود شما رو هم بعلت اینکه از سر غیض و نه تحلیل جدی قابل بحث حرف میزنید متاسفانه بی ارزش جلوه میده یک تحلیل تخصصی در مورد یک غنیمت مطمئنا با ارزش تکنولوژیک (حتی برای روس ها و چینی ها) که لازمه اون داشتن حداقل اطلاعات در مورد اون دستگاهه با کل کل سر کوچه مابین طرفدارای دو تیم قرمز و آبی کاملا متفاوته به سایت وزین رادیو زمونه پیشنهاد می کنم یک مقدار در انتخاب تحلیل گر سخت گیری بیشتری انجام بدن تا بجای تحلیل نظامی و سیاسی کل کل کودکانه بخورد مخاطبین شون ندن این گونه مقالات و یا گفتگو ها ارزش کل سایت رو پائین میاره و آدم رو به یاد کارشناسان ***** رسانه های داخلی میندازه

از كسي كه ****حاضر نيست حتي كوچكترين پيشرفت اين ملت را بپذيرد و پيشرفت را فقط در گرو *** آمريكا و غرب مي داند چنين تحليل هائي بعيد نيست . اگر چيزي غير از اين بگويد جاي تعجب دارد.*****

معلوم نیست خلبان این بهپاد بیچاره الان در چه حالی است و چه احساسی دارد

تحلیل بسیار ضعیفی بود! که نشان از کم اطلاعی ایشان دارد. کلا ما عادت داریم یا از این ور بوم بیفتیم یا از اون ور!

ایران عکس هواپیما ی بدون سر نشین ساقط شده را در اختیار رسانه ها گذاشت بنابرین گفتگو بر صحت و یاکذب ان بحثی زائد بنظر میرسد
بیاد بیاوریم که در سری اول اسناد منتشر شده توسط ویکیلیس خبری بود که لاشه یکی از هو پیماهای بدون سر نشین در ساحل یمن کشف شده بود که سیا با پرداخت مبلغی به حکومت یمن انرا هواپیما جنگی معمولی ایران قلمداد کرده بود
بنابرین از کار افتادگی یک هواپیما خواه با خلبان و یا بدون سرنشین مساله بزرگی نیست
هواپیمای بدون سرنشین کنترل الکترو نیکی و کامپیوتر ی خود را از دست داده است ایران میگوید در سیستم هدایت ان وارد شده و دیگران سقوط را نتیجه مشکلات داخل سیستم میدانند
در صورت صحت فرضیه دوم میدانیم که این هواپیماها سیستم باز گشت و فرود دارند وموقعیکه ادامه پرواز با مشکل مواجه شده دستگاه فرود که مسلما جداگانه ومستقل است بکار افتاده و درخاک ایران فرود امده است ومرزبانی ایران انرا تصاحب کرده است
جاسوسی هوائی زمانی با یو 2 صورت میگرفت که اوج ان در زمان خرشچف و ایزنهاور بود که سقوط یکی از انها تبدیل باسکاندال بزرگی شد و کنفرانس پاریس را بهم زد
بعدا جتهای 727 بوئینگ جای انرا گرفت که از دهه 1970 یکه تاز اسمانها بود و هنوز هم کار برد دارد ودرمراسم رژه نظامی کشورهای غربی در اسمان دیده میشود و عربستان سعودی هم دارد و در جنگ ایران و عراق تحرکات قوای ایران را در اختیار عراق میگذاشت
از اینکه این هواپیماها نتیجه تکنولوژی پیشرفته امریکا ئیست حرفی نیست و منطقی اینستکه مجموعه غرب هم از ان بی بهره نیست واسرائیل هم بدلیل حمایت وهم پیمانی با امریکا این تکنولوژی را در اختیار دارد ولی این که صادر کننده تکنولوژی به اروپا وبطور مشخص فرانسه و انگلیس و سویس است قابل تامل میباشد
در دو ماه گذشته بعد از انکه محمود عباس در سخنرانی سازمان ملل تقاضای شناسائی فلسطین بعنوان عضو کامل جامعه جهانی شد ومورد استقبال گرفت اسرائیل و به تبع ان امریکا سعی کردند از این طرح جلو گیری کنند وبهترین روش خلق سوژه هموزن تقاضای عباس بوده است و حداقل 4 سناریو ی معادل مورد تبلیغات سرویسهای اسرائیلی قرار گرفته است
ایران بعنوان بچه تخس جامعه جهانی در همه فیلمنامه ها رل اصلی را بازی کرده است اول گزارش مرکز انرژی هسته ای بود که سوالات پاسخ داده شده سالهای قبل را از نو زنده کرد وحکومت ایران نتوانست پاسخ های لازم خود را مطرح کند دوم ترور سفیر عربستان و شاید اسرائیل را در سطح بین المللی مطرح کردند که با یک تیر دو نشان زدند الف هر دو سفیر قربانی دسیسه های ایران هستند و طبیعتا جامعه عرب را از ایران جدا میکرد ودوم صدور قطعنامه از طرف مجمع عمومی که بی دست وپائی نمایندگان ایران در این جامعه را نشان میداد سوم داستان هالیوودی حمله نظامی اسرائیل به ایران وتصمیمات کمیته اشپزخانه بود که وزیر دفاع مخالف نشان داده شد و بلافاصله امادگی برای حمله را اعلام کرد و ورود اقای پرز که از 15 سال پیش اعلام میکند که ایرا ن طی دو سال اینده صاحب بمب اتمی خواهد شد و بر حرف خود پای میفشارد که فقط 2سال دیگر باقی مانده پررنگ شدالبته امریکا که گزینه نظامی را همچنان روی میز دارد به کمک ایران امد که ما جنگ نمیکنیم و طبیعتا اقای اهود باراک هم تخفیف داد وحالا تکنولوژِی پیشرفته بهپاد است که بن لادن را شاسائی کرده واز همه مهمتر وزیرستان را معرفی نموده که تابع هیچ کشوری نیست نه هند ونه پاکستان و نه افغانستان
بهپاد انقدر خوبست که سقوط میکند وانقدر مهاجم است و میلیمتر ی هدف قرار میدهد که حزب اله سرجای خودش نشسته و حماص هم این کشور صاحب تکنولوژی را قلقلک میدهد
همه ما ایرانیان میدانیم که امریکای مسلح در ساحل جنوبی خلیج نشسته است
ما باور داریم که نیروگاه بوشهر و یا تاسیسات نطنز و اصفهان و اراک ویا مجتمع پارچین میتواند هدف قرا ر گیرد ومیدانیم نیروی هوائی ما هواپیماهای دهه هفتاد پرواز میدهد ولی دنیا فقط جنگ نیست و روابط بشری نیز از راه و روش جنگل فاصله گرفته است البته قابلیتهائی هم داریم
چرا مارا میترسانید

واقعا براتون متاسفم شما اول از قدرت موشکی ایران سخن می گوئید و در ادامه از عدم مونتاژ یک خودرو؟؟؟؟؟؟؟؟/؟؟؟؟؟؟؟؟ به راستی این یک تناقص بزرگ نیست*****

سلام

کمی دقت به گفته‌های مصاحبه‌شونده:

۱- پاسخِ پرسش یکم به کل بی‌ربط به پرسش است: بد‐و‐بیراه گفتن به ج ا ا است و بس.

۲‐ در پاسخ پرسش دوم گفته است:

«فکر می‌کنم کس دیگری هم ،دستکم در محافلی که قدری با مختصات فنی این نوع عملیات آشنا هستند، تا حالا چنین ادعایی را تأیید نکرده است»

خب مختصات فنی این پرنده (نه عملیات) چی ست؟ شما می‌دانی؟ و نمی‌گی؟ یا نمی‌دانی؟ این آدم‌های آشنا به مختصات فنی کی ستند؟ که صداشان در نمی‌آید؟

۳‐ در پاسخ به پرسش سوم گفته:

«ایران حتی قادر به تولید یک خودروی معمولی که بتواند بدون مشکل در شهرهایش تردد کند هم نیست.»

درست! ولی چه ربط به پایین کشیدن یک پهباد دارد؟ یک نمونه بیاورم: شوروی سابق! آن هم خودروهایی با کیفیت نمی‌ساخت. استاندارد زندگی مردمان‌اش حتا از آلمان شرقی (پیشین) کمتر بود. اما فن‌آوری نظامی خودش را (در حد یک ابرقدرت) داشت.

گفته‌های این آقا مغلطه‌گری آن هم از گونه‌ی ابتدایی‌اش بود.

اقای فربد طالاعی محترم. همه سیاسیون وابسه که نباید مزدبگیر این یا آن باشند و یا حتما در مطبوعات بلوک خود قلم بزنند.دوست عزیز تفکر انسان سیاسی و گرایشات او و نیز عمالش و مخصوصا نتیجه اعمالش مشخص کننده جایگاه او در عرصه سیاست کشور است.بطور مثال امریکائیان و صهیونیستها دشمن صد در صدی کمونیست ها هستند.اما در عمل به کمونیستها در جنگشان با مذهبیون شیعی و رادیکال ایران کمک مالی،تسلیحاتی و اطلاعاتی کرده و میکند.٢-امریکائیان و انگل چسبیده به انان دشمنان قسم خورده مسلمانانند ولی در جنگ اسلامیستها(طالبان و القائده) با کمونیستها (اتحاد جماهیر شوروی و حزب خلق افغانستان)در افقانستان از مسلمانان قرون وسطائی سنی حمایت کامل کردند، ولی در سرزمینهای اشغالی چهره واقعی خود را نشان داده و میدهند و از دوستان صهیونیست خود حمایت کامل می کنند.حتی امریکاییان به مسیحیان هم کیش خود در فلسطین هم رحم ندارند و پستی صهیونیستها به مسیحیان را هم نادیده می گیرند.
هموطن خوب اکنون بفرمائید شما در کدام جبهه هستید؟مطمعنا در جبهه امریکا و صهیونیستها علیه مسلمانان و کمونیستها ؟ ؟ ! شاید هم مدعی دمکراسی نوع غربی ان باشید ؟ که در این صورت هم باز در همان جبهه به نفع استکبار جهانی و صهیونیزم قلم میفرسائید.اگر هم بخواهید به دروغ مدعی مردمسالاری واقعی باشید،مطمئنا باید از زورگویان،استعمارگران،دیکتاتوران خودی و ناخودی متنفر بوده و هر دو را لعنت کنید.هموطن تحریمها از اغاز انقلاب تا کنون اعمال شده اند و ربطی به دانش هسته ای ندارند.توطعه ها و جنگ افروزی ها و ترور مقامات ایرانی از اول انقلاب در دستور کار سازمانهای اطلاعاتی صهیونیستها و سیا و متحدین غربی انان و حتی روسیه بوده است و ربطی به تسخیر لانه جاسوسی آمریکا ندارند.دوست گرامی دولت اسلامی ایران هم نرمال نیست و انچه خود نمی پسندد را به دیگران روا می دارد.لذا اگر منو شما نه به رژیم مستبد خود و نه به ضد ایرانیان استعمارگر وابسته هستیم،وظیفه داریم که منافع مردم خود را در نظر بگیریم و از آلت دست شدن دوری کنیم.اکنون با توجه به مطالب من بفرمائید که چرا منافع مردم ایران با اطاعت رژم ج.ا.ا از امریکا تأمین میشود، با توجه به اینکه در زمان غرب؛ نظام شاهنشاهی در بست در اختیار امریکا بود؟ اینکه فرموده اید که به شما اجازه نوشتن یک مقاله در مطبوعات صهیونیستی و یا استعماری هم نمی دهند،جای بحث دارد.البته اگر توهین به شما نمی شود،از شما بهتران جهت خدمت به استعمار و استکبار زیادند و خیلیها هم در نوبت هستند.لذا بهتر است فرق بین خود و انانی که برای اجنبی قلم میزنند را دریابید.من مطالب هموطنان و تفکرشان را به این یا ان جبهه وابسطه میدانم و هرگز هم کسی را که به عمق قضایا می نگرد و خوب و بد دولتمان را طبق فهم خود موشکافی میکند و سوء نیت ندارد را زیر سؤال نمیبرم.موفق باشید

متاسفانه اکثر روشنفکران خارج از کشور بخاطر حفظ موقعیت خویش درتوجیه خط امریکاوغرب ونتیجتا اسراییل حرکت میکنند.
چپ های قدیم هم که گوی توجیه کردن سرمایه داری را از دیگران ربوده اند.
ایا شما استعداد جوانهای ایرانی را نفی مکنید
اگر چنین است پس از اکنون دیگر در مورد ساختن بمب اتمی ایران خاموش شوید وبلندگوی تبلیغات سیاسی غرب نشوید.

سلام . دوست عزیزمان که کارشناس معرفی شده اند بروند درباره "مشخصات فنی" این هواپیما بررسی بیشتری کنند . این هواپیمای جاسوسی جدای از همه سیستم های امنیتی و ضد هکی که دارد دارای یک سامانه خود انهدامی است که در شرایط بحرانی که راه بازگشتی برای این هواپیما وجود ندارد خودش را نابود کرده و هواپیما را متلاشی میکند . اگر ایران نتوانسته این هواپیما را با جنگ الکترونیک در دست بگیرد و هواپیما خودش در ایران نشسته و از ایرانیان فرمان نگرفته چرا نابود نشده است ؟! مگر طبس چقدر با افغانستان فاصله دارد که سیستم فرود خودکار ایران را برای فرود در نظر بگیرد آن هم در جایی که حتی یک خدشه هم به فرم هواپیما وارد نشود ! از مصاحبه کننده انتظار می رود با کارشناسان واقعی گفت و گو کند نه افراد غیر مطلع !

موفق و موید

اما خوشم می یاد از موضع گیری برادران حزب الله مقیم اینترنت!حالا دیگه حتی جرات نمی کنند از نظام صحبت کنند وهمش صحبت از ایران می کنند!... اینها که یک زمانی اگه می گفتی دفاع از ایران ,می خواستند دهنتو جر بدهند وخوب یادمه که در جریان جنگ ایران و عراق که واقعا یک جنگ ملی بود صحبت از دفاع از اسلام می کردند نه از ایران!یعنی دو تا کشور مسلمان سر اسلام با هم می جنگیدند!!!!خوب برادران حزب اللهی وطن پرست که حالا برای دفاع از نظام ولایی پشت نام ایران پنهان شدید و دیگران را متهم به خیانت به ایران!(بخوانید متهم به خیانت به نظام مقدس جمهوری اسلامی)!می کنید به شما تبریک عرض می کنم!.... !ما شما را از پشت نقاب هم می شناسیم زیاد به خودتان زحمت ندهید!زیاد ایران ایران نکنید

بعنوان کسی که قبلا در مراکز تحقیقاتی ایرانی کار کرده(البته نه نظامی) برای من بسیار ساده تر هست که باور کنم این هواپیما در ایران ساقط شده تا اینکه ایران ماکت این هواپیما را ساخته اما متاسفانه ایران قادر به ساخت حتی ماکت این هواپیما هم نیست. در مرکز تحقیقاتی که من کار می کردم بعلت تحریم قادر به تهیه بسیاری مواد نبودیم و ناچار نتایج تحقیقات ما بود و کارهای ما با کپی برداری از کارهای دیگران و نتایج آنها منتشر می شد. البته بسیاری با استفاده از مقالات تهیه شده حتی به خارج از کشور هم رفتن اما بخاطر نداشتن مایه درونی فقط باعث شرمساری ما ایرانی ها شدن.
خلاصه اینکه هیچ اصراری هم ندارم باور کنید اما متاسفانه حقیقت هست. مطمئنا جوان تر ها این جملات من رو دوست ندارن اما حقیقت پیزی جز این نیست. ایران فقط بدنبال صنایع موشکی بوده و اون رو هم تا حدی پیشرفت کرده اما با دیدن زیردریایی ایرانی تنها آدم خنده اش می گیره.

به نظر من اینها لاشه هواپیما رو پیدا کردن و از روی اطلاعات کلی که در مورد هواپیما داشتن یه ماکت برای نمایش درست کردن

به نظر من اینها لاشه هواپیما رو پیدا کردن و از روی اطلاعات کلی که در مورد هواپیما داشتن یه ماکت برای نمایش درست کردن

تحلیل بسیار ضعیفی بود..

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما