خانه | گوی‌سياست

برلین، میزبان فعالان حقوق بشر ایران

جمعه, 1390-08-06 17:36
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
گفتگو با رضا محبت‌کار، هماهنگ‌کننده همایش
پژمان اکبرزاده *

برگزاری کنفرانسی درباره ایران در برلین، شاید برای بسیاری یادآور "کنفرانس برلین" در آوریل سال ۲۰۰۰ باشد. همایش دو روزه‏ای که صحنه‏ اعتراضات پرسروصدای شماری از مخالفان دولت ایران علیه سخنرانان و نظام اسلامی در تهران بود و همچنین فحاشی و درگیری فیزیکی تعدادی از شرکت کنندگان.

 

 

کنفرانس برلین که برای بررسی وضعیت ایران در پی به قدرت رسیدن اصلاح‏‌طلبان در نظام جمهوری اسلامی برپا شده بود، تا ماه‏‌ها به یکی از جنجالی‏‌ترین مسائل خبری- سیاسی ایران بدل شده بود. صدا و سیمای جمهوری اسلامی به پخش گزینشی قسمت‏‌هایی از همایش دست زد و با تعدادی از سخنرانان در ایران، به‏‌ویژه حسن یوسفی اشکوری و اکبر گنجی، شدیداً برخورد شد.
 

حدود یک دهه‏ پس از آن همایش، پایتخت آلمان میزبان همایش دیگری در رابطه با ایران است. همایشی که با رویکردی متفاوت، از سوی "بنیاد روشنگری درباره‏ ایران" (Transparency for Iran) برگزار می‏‌شود و در تلاش است که تنها روی مسائل حقوق بشری و جامعه‏ مدنی در ایران متمرکز باشد.
 

این همایش با عنوان "درون ایران" در یازدهم و دوازدهم نوامبر ۲۰۱۱ با پشتیبانی "مرکز فدرال آموزشی سیاسی آلمان" برگزار می‏‌شود و بسیاری از سخنرانان از فعالان سرشناس حقوق بشر ایران هستند. "رادیو زمانه" نیز به عنوان پشتیبان رسانه‏‌ای، با این همایش همکاری دارد.

 

رضا محبت‏‌کار، کارشناس سیاسی مقیم آلمان و هماهنگ کننده برنامه‏‌های همایش به رادیو زمانه می‏‌گوید: "از زمان انتخابات ریاست جمهوری در ایران و ناآرامی‏ها در پی آن، برای گزارش‏گران خارجی بسیار دشوار بوده که وارد ایران شوند. کاری که ما در تلاش‏ هستیم انجام دهیم این است که گفتمان و بحث درباره‏ مسائل ایران را در دنیای آلمانی‏‌زبان تغییر دهیم."
 

محبت‌کار می‌افزاید: "در این‏جا هرگاه مردم دربارهء ایران صحبت می‏‌کنند، بحث از دیدگاه سیاست امنیتی دنبال می‏‌شود؛ تحریم‏‌ها و برنامه‏‌های هسته‏‌ای ایران. ولی آن‏چه ما باور داریم، این است که مردم باید به مسائل ایران از جنبهء حرکت‏‌های محرک داخلی هم نگاه کنند. اگر می‏‌خواهند سیاست ایران و مسائل این کشور را به درستی بشناسند، باید به این موضوع و هم‏چنین وضعیت حقوق بشر و وضعیت سیاسی- اجتماعی در داخل ایران توجه داشته باشند. این یکی از مهم‏ترین مسائل مورد توجه بنیاد "روشنگری درباره ایران" است و از انگیزه‏‌های اصلی برای برگزاری این همایش. تمرکز ما روی سیاست خارجی ایران نیست؛ تمرکز روی آن‏چه که در داخل ایران می‏‌گذرد است."

 

ولی به‏‌نظر می‏‌رسد این موضوع تنها به دنیای آلمانی‏‌زبان محدود نیست زیرا بارها فعالان حقوق بشر از این موضوع گله کرده‏‌اند که تمرکز سازمان‏های بین‏‌المللی، قدرت‏‌های غربی و حتی رسانه‏‌های غرب روی مسائل هسته‏‌ای است و نه مسائل حقوق بشر. به‏‌نظر شما دلیل این روی‏کرد چیست؟

 

رضا محبت‌کار: وقتی قدرت‏‌های غربی با مقام‏‌های ایران سر یک میز می‏‌نشینند تا دربارهء مسائل هسته‏‌ای گفت‏گو کنند، رسیدن به یک توافق بسیار دشوارتر می‏‌شود اگر بخواهند بحران حقوق بشر در ایران را هم پیش بکشند. چون این موضوع، نقطه‏ ضعف حکومت ایران است و آن‏ها نمی‏‌خواهند توجه جهانی به مسائل داخل ایران جلب بشود. در نتیجه کشورهای غربی در مذاکره با ایران، بحث در رابطه با مسائل حقوق بشر را کنار می‏‌گذارند.

 

شما به گفت‏گو بین دولت‏‌های غربی با دولت ایران اشاره کردید، ولی تمرکز روی مسائل هسته‏‌ای، تا حدی دربرگیرنده‏ رسانه‏‌ها در غرب هم می‏‌شود؛ در صورتی‏ که آن‏ها برای پوشش مسائل حقوق بشری در ایران محدودیتی ندارند...

 

من فکر می‏کنم رسانه‏‌ها هم به نوعی آن‏چه در دنیای سیاست می‏گذرد را دنبال می‏‌کنند. برنامه‏ سیاسی غرب تنها روی سیاست امنیتی تمرکز پیدا کرده و این در فهرست موضوعی رسانه‏‌های غرب هم قرار گرفته است. برای مثال اگر در ژنو نشستی برای بررسی بحران حقوق بشر در ایران برگزار شود، رسانه‏‌ها آن را پوشش می‏‌دهند. از سویی، اگر احزاب سیاسی موضوع سیاست امنیتی را در محافل سیاسی مطرح کنند، باز هم رسانه‏‌ها آن را پوشش می‏‌دهند.
 

مقصودم این است که رسانه‏‌ها به نوعی تنها آن‏چه که عملاً رخ می‏‌دهد را دنبال می‏‌کنند. اگر ما بتوانیم این فضا را تغییر بدهیم و توجه جهانی را مستقیماً به مسائل حقوق بشر ایران جلب کنیم، رسانه‏‌ها هم طبیعتا موضوع را دنبال می‏‌کنند. این عقیده‏ من است.

 

عنوان این همایش "درون ایران" است، اما فعالانی که برای سخنرانی دعوت شده‏‌اند، همگی در خارج از ایران ساکن هستند. این موضوع با تیتر همایش در تضاد نیست؟

 

بسیار دشوار است که فعالان سیاسی، روزنامه‏‌نگاران یا فعالان حقوق بشر را از ایران برای همایش‏‌هایی در اروپا دعوت کرد. حتماً بسیاری به یاد دارند که در سال ۲۰۰۰ با حضور سخنرانان ایرانی در کنفرانس برلین، چه جنجالی به پا شد و رژیم ایران به شدت با سخنرانان برخورد کرد.
 

هرگاه بخواهیم فعالان ایرانی را از ایران برای برنامه‏‌هایی در خارج دعوت کنیم، باید نگران امنیت و مسائل مربوط به بازگشت آن‏ها باشیم. در نتیجه ما می‏بایست به افرادی که در خارج از ایران هستند، تکیه می‏‌کردیم که البته در رابطه با مسائل ایران تخصص دارند و در تماس نزدیک با مردم در داخل کشور هستند.

 

"مرکز فدرال آموزش سیاسی آلمان" پشتیبان مالی این همایش بوده است. آن‏ها چگونه به پشتیبانی از این برنامه گرایش پیدا کردند؟

 

برنامه‏‌های این مرکز در سال ۲۰۱۱، بیشتر روی مسائل ایران متمرکز شده و از پروژه‏‌های گوناگونی در رابطه با ایران که در آلمان فعال هستند، پشتیبانی کرده‌اند. ما یکی از این پروژه‏‌ها هستیم. ضمناً مرکز فدرال تنها از همایش پشتیبانی نمی‏‌کند، بلکه پشتیبان فعالیت‏‌های دیگر بنیاد "روشنگری درباره ایران" هم هست. چون ما تنها، برگزارکننده این همایش نیستیم، گردانندگی یک تارنمای خبری را هم بر عهده داریم. در نتیجه بسیار خوش‏‌شانس بودیم که گرچه تنها یک سال از آغاز فعالیت‏‌مان می‏‌گذرد، بتوانیم پشتیبانی آن‏ها را جلب کنیم.

 

* تارنمای همایش به پارسی، انگلیسی و آلمانی (پیوند)

 

* ایمیل تهیه ‌کننده:

pejman@radiozamaneh.com 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما