خانه | گوی‌سياست

«گور را از آنها دریغ می‌کنند»

جمعه, 1390-01-26 00:36
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
ایرج ادیب‌زاده

پنج روز پس از حمله مرگبار ارتش و نیروهای امنیتی عراق به ساکنان «شهر اشرف» در ۸۰ کیلومتری بغداد، سخنگوی دولت عراق، علی الدباغ اعلام کرد که دولت این کشور تا پایان سال ۲۰۱۱ این اردوگاه را تعطیل می‌کند.

تاکنون تعداد کشته‌شدگان حمله مرگبار ارتش عراق به ۳۴ نفر ازجمله هشت زن رسیده است. بیش از ۳۰۰ نفر نیز مجروح شده‌اند. تا به امروز واکنش‌های گسترده‌ای در کشورهای مختلف و سازمان‌های بین‌المللی در مورد شیوه برخورد ارتش عراق با مجاهدین دیده شده است.

 

شبکه‌ی تلویزیون CNN با عنوان «قتل عام کمپ اشرف» از این رویداد یاد کرد. وزیر خارجه عراق هوشیار زیباری گفته است: «استمرار حمله‌ی خونین به ساکنان اشرف با پیگرد قانونی و بین‌المللی همراه خواهد بود.»

رامین میهمان‌پرست، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی از حمله ۱۹ فروردین ارتش عراق به اردوگاه اشرف حمایت کرده است.

از سوی دیگر گروهی از شخصیت‌های سیاسی‌ـ اجتماعی ایرانی در خارج از کشور با انتشار نامه‌ای حمله ارتش عراق به ساکنان بدون سلاح شهر اشرف را محکوم کردند.

 

چهارشنبه ۱۳ آوریل ۲۰۱۱، «شورای ملی مقاومت» در یک کنفرانس خبری در پاریس در مورد حمله ارتش عراق و کشتار ۳۴ نفر از ساکنان شهر اشرف با خبرنگاران رسانه‌ای فرانسه گفت‌وگو کرد.
 

از آقای محمدرضا روحانی، وکیل پایه یک دادگستری، حقوقدان و از اعضای شورای ملی مقاومت از آخرین تحولات در مورد حمله ارتش و نیروهای امنیتی عراق به شهر اشرف در ۸۰ کیلومتری بغداد پرسیده‌ام.

 

محمدرضا روحانی: صحبت کردن با شما من را به یاد دهخدا می‌اندازد که حدود ۶۰ سال پیش در چنین روزهایی در شهر لیوورن livorn سوییس پناهنده بود و آن شعر معروف را در مورد همکار جوان ۳۶ ساله‌اش جهانگیرخان صوراسرافیل گفت: «یاد آر ز شمع مرده یاد آر».

چیزی که از شما روزنامه‌نگاران توقع داریم، این است که به سنت‌های دهخدا و فاطمی پایبند باشید. در شرایطی که امروز تمام جهان، دولت ایسلند، مجمع پارلمانی شورای اروپا، علاوه بر اتحادیه اروپا، علاوه بر عفو بین‌الملل و علاوه بر خبرنگاران بدون مرز و بسیاری از مؤسسات دیگر، ازجمله CNN این اعمال، این جنایات و این رویداد را قتل عام می‌نامند، متأسفانه مأمورین شناخته‌شده حکومت اسلامی به اروپا می‌آیند و با بعضی از خبرنگاران به هر طریقی تماس می‌گیرند و به عنوان کارشناس از حاکمیت دولت عراق صحبت می‌کنند. از اخلاق بد مجاهدین صحبت می‌کنند. این‌ها قاتل را به جای مقتول می‌نشانند.

 

دیشب سخنگوی وزارت دفاع دولت عراق، آقای محمد الاعسگری می‌گوید که این اشخاص از ناحیه سر و سینه گلوله خورده‌اند. این عین جمله‌اش است که گفته : این اقدام کار باندهای حرفه‌ای جنایتکار است. در واقع این کلام برای فرار کردن از مسئولیت وزارت دفاع است. آقای زیباری، می‌گوید این عمل قابل تعقیب بین‌المللی است. همین الان در مادرید این پرونده باز ست. برای این که دوسال پیش این‌ها عین همین اقدام را انجام داده بودند و این بار در ابعاد عجیب‌تری انجام دادند. آن وقت در چنین شرایطی ما می‌بینیم متأسفانه آن‌هایی که باید کار دهخدا و فاطمی را تعقیب کنند و شناسنامه ایرانی هم دارند، اعمالی انجام می‌دهند برای این که آدمکشی و قتل‌عام در قرن بیست و یکم را تایید کنند.

 

فوری‌ترین مسئله در این لحظه که با شما صحبت می‌کنم، وضع شش نفر از این‌هایی است که قربانی آدم دزدی شدند. این‌ها تعدادی از زخمی‌ها را گرفتند، دزدیدند، بردند و چندتاشان تاکنون کشته شده‌اند. الان شش نفر از گروگان‌ها در اختیار این‌ها هستند. علاوه براین که آب وجود ندارد، برق را دچار مشکل می‌کنند، دارو نیست و هر لحظه این خطرات وجود دارد. علاوه بر آن‌ها دیدیم که صالحی وزیر خارجه‌ی رژیم، دولت عراق را به خاطر این اقداماتش تشویق کرده است.

 

شما نامه‌ای به‌عنوان یک حقوقدان به باراک اوباما نوشته‌اید با عنوان «چشم بستن بر جنایات و بی‌رحمی‌ها». چه انتظاری از نوشتن این نامه دارید؟

 

باید بگویم نه تنها امنیت مردم ایران، امنیت مردم تمام کشورهای مسلمان‌نشین و امنیت جهان سالهاست به گروگان گرفته شده است. در سال ۱۹۸۶ در چنین روزهایی، روز ۳ آپریل، قربانی‌فر به مأمورین آمریکایی در پرونده‌ی «ایران گیت» قول می‌دهد که خمینی به زودی گروگان‌گیری را تحریم می‌کند. اما هنوز دولت‌های اروپایی منتظرند که رژیم ملاها گروگان‌گیری را تحریم کنند .این‌ها دنیا را به گروگان گرفته‌اند، حقوق بین‌الملل را به گروگان گرفته‌اند و جهان را مسخره می‌کنند. این‌ها هر روز از آن‌ها می‌خواهند آدم‌ها و رقاص‌های جدیدی را بیآورند که برای‌شان بهتر برقصند.

 

امروز ویلیام هیگ وزیر خارجه انگلستان می‌گوید که ۲۷ کشور اروپایی ۳۲ مقام جدید رژیم را تحریم کرده‌اند. یک نفر از این‌ها اسم خامنه‌ای را از وحشت نمی‌برد. نه تنها اشرف،که اشرف جزو کوچکی از جهان بزرگ ما محسوب می‌شود، این‌ها جهان را به گروگان گرفته‌اند و منتظرند که جمهوری اسلامی معجزه کند و جنس‌شان درست شود. جمهوری اسلامی جز این کارهایی که می‌کند، نمی‌تواند کار دیگری کند. باید این‌ها آدم بکشند. باید به صلح جهانی حمله کنند. باید به بحرین حمله کنند. باید در لبنان و فلسطین دخالت کنند. این‌ها کار دیگری نمی‌توانند کنند. این‌ها نمی‌توانند عقب‌نشینی کنند. این‌ها نمی‌توانند دست از جنایت بردارند.

 

واکنش سازمان ملل و سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشر در این مورد چه بوده است؟

 

این‌ها - مهاجمان - نمایندگان سازمان ملل متحد را به محل راه نمی‌دهند. خبرنگاران بدون مرز را به محل راه نمی‌دهند. اجازه نمی‌دهند آن طور که عفو بین‌الملل درخواست کرده تحقیق شود. این‌ها به درخواست اتحادیه اروپا، به درخواست پارلمان اروپا برای یک تحقیق مستقل تن نمی‌دهند.

 

شما فکر می‌کنید جان بقیه افراد در اردوگاه اشرف در خطر قرار دارد . وضعیت آینده ساکنان اشرف در این شهر چه خواهد بود؟

 

این گروگان‌گیر‌ها جهان را به گروگان گرفته‌اند. آن‌هایی که از این‌ها حمایت می‌کنند و ازشان نفت می‌خرند، برای این که قیمت نفت بالا نرود و برای این که کنترل کنند و برای این که بتوانند معاملات‌شان را ادامه دهند، ۳۰ سال است که بر وضعیت و شرایط آخوندها در جهان چشم بسته‌اند. الان من اسم چندتا کشور را بردم. این‌ها در آفریقا و آمریکای لاتین هم مشغولند، ولی تا زمانی که غربی‌ها تمام مردم منطقه، عراق، عربستان، بحرین و آفریقای شمالی را به آخوندها به گروگان می‌دهند که جماهیر اسلامی درست ‌کنند، همین شرایط استمرار خواهد داشت. علاوه بر اشرفی‌ها تمام مردم منطقه، تمام صلح منطقه گروگان خواهد بود، مگر این که غربی ها دست از همکاری با آخوندها بردارند.

 

نظیر نامه‌ای که من برای آقای اوباما نوشته‌ام، میلیون‌ها ایرانی نیز می‌نویسد و نامه من به‌عنوان یک وکیل پناهنده که در پناهگاه خودم نیز امنیت ندارم اهمیتی ندارد. پنج حقوقدان را در پاریس کشته‌اند. شما اسم تک تک آنها را می‌شناسید. مظلومان را می‌شناسید. دکتر بختیار و دکتر برومند را می‌شناسید. این اسامی را شما می‌شناسید. این غربی ها تمام امنیت و تمام حاکمیت خودشان را در اختیار آخوندها گذاشته‌اند، برای این که بتوانند به معاملات کثیف خودشان ادامه دهند.

من امیدوارم آقای اوباما همان طور که قول داده‌اند، که در مقابل جنایات چشم نمی‌بندند، لااقل نیروهای آمریکایی را از محل بیرون نکشند. دولت آمریکا برای امنیت ساکنان اشرف قرارداد دارند. دانه دانه با افراد حاضر در آنجا قرارداد نوشته‌اند. وگرنه مگر می‌شود از دست مجاهد اسلحه را گرفت. آمریکایی ها در مقابل تحویل اسلحه از سوی مجاهدین قرار گذاشته‌اند که حقوق بین‌الملل را در مورد ساکنان کمپ اشرف اعمال کنند. بنابراین غربی‌ها، طرف‌های قرارداد و معاملات با رژیم دنیا را در دست آخوندها آن‌هم به عنوان گروگان واگذاشته‌اند. این شرایط تا زمانی که این روابط وجود دارد استمرار خواهد داشت. اگر اتحاد جماهیر اسلامی و آقای خامنه‌ای برچیده شوند، علاوه بر کمپ اشرف جهان نجات پیدا خواهد کرد. این‌ها باید دست اشرف را باز بگذارند و این بندها را بردارند. ای‌کاش که صدها نیرو بهتر و قوی‌تر از اشرف وجود داشت.اما چیزی وجود ندارد.

به‌عنوان یک حقوقدان، در چهارچوب کنوانسیون‌های ژنو در حال حاضر مسئولیت حقوقی و سیاسی آمریکا و مسئولیت حقوقی سازمان‌های بین‌المللی و همچنین سازمان ملل در این مورد چیست؟

 

کمیساریای عالی پناهندگان ملل متحد ناظر بر حقوق این‌هاست. در عراق نماینده ملل متحد برای حفظ حقوق بشر مردم حاضر است. این‌ها هر هفته به اشرف می‌رفتند. یاغیان وابسته به حکومت ایران راه این‌ها را بسته‌اند. نمی‌گذارند که بروند و کنترل کنند. این‌ها به کسی جواب نمی‌دهند. بنابراین حقوق وجود دارد. اما چه کسی تسلیم حقوق می‌شود؟ حقوق وجود دارد، قرارداد وجود دارد. قرارداد ژنو وجود دارد و آمریکایی‌ها براساس قرارداد ژنو ناگزیرند که حیات، آزادی و امنیت ساکنان کمپ اشرف را حفظ کنند، امنیت هموطنان ما را حفظ کنند، ولی دولت عراق یعنی همدستان خامنه‌ای دست‌شان باز است و دیگران ایستاده‌اند و به جای این که وظایف خودشان را انجام دهند فقط نگاه می‌کنند.

 

سازمان مجاهدین اعلام کرده است که امکانات بهداشتی و پزشکی در اردوگاه اشرف نیست و حتی از خاکسپاری اجساد کشته‌شدگان هم جلوگیری می‌شود. شما در این مورد خبرهایی دارید؟

 

گور را هم از این‌ها دریغ می‌کنند. ماموران دولت عراق به گورستان حمله کرده‌اند. این‌ها اموال دوستان ما را در آنجا غارت کرده‌اند. دزدیده‌اند. فیلم وجود دارد و سراسر جهان می‌بیند. بله، امکان دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی در اشرف وجود ندارد. با این همه مریض امکانات کافی وجود ندارد. پزشکان گوناگون و متخصص وجود ندارد. دارو وجود ندارد. قبر هم وجود ندارد.

Share this
Share/Save/Bookmark

فایل صوتی کار نمکنه لطفا باز بینی‌ کنید.

تا وقتی این افراد مسلح بودن وضع فرق میکرد. ولی حالا که خلع سلاح شدن باید این کار عراق رو شدیدا محکوم کرد. رژیم فعلی عراق نشون داد دست کمی از رژیم صدام نداره.

چشمشون چارتا، می خواستن واسه آزادی قیام نکنن!
مگه به رهبراشون نگفتن چشمتون رو ببندین و ما رو تایید کنین، ما هم دنیا رو می ریزیم زیر پاتون؟ دندشون نرم، می خواستن گوش کنن!
آخه ادم عاقل میره بیابون رو آباد می کنه،میگه از اینجا می خوام مبارزه کنم؟ نمیشه جنگل رو بیابون کرد، اسمشو مبارزه گذاشت؟
نمیشه مثل تموم مبارزای دیگه هم عقل داشت و هم شعور معیشت؟ اینا خودشون رو مسخره کردن، ما همه جورشو از اشکال مبارزه دیده بودیم غیر از این یکیشو، نوبرشو آوردن.
رجوی! پاشو یه تصمیم درست بگیر، والله حاضرن جانشین ولی فقیه هم تو رو بکنن، فقط یه خورده عقل......
درود بر تمام مبارزین راستین که راه کج رو راست می بینن و خودشون رو به کشتن و آوارگی نمی دن.
درود درود درود

واقعهء هزارو سیصدوپنجاه سال پیش کربلا دوباره تکرار شد با این تفاوتها:

1- از نحوهء تولّد آن یزید گزارشی به تاریخ نرسیده است ،این یکی امّا هنگام تولّد وقتی سرش بیرون افتاد، برای خروح راحتتر باید یاعلی میگفت (به ادعای خواهر خوانده آقا).
2- آندفعه یزید در دمشق بر تخت نشسته بود اینبار امّا مقرّش در تهرانست.
3 -در آن واقعه طرفین دارای سلاحهای مشابهی بودند که عبارت بود از شمشیر و نیزه و تیروکمان، اینبار امّا ضمن آینکه یک طرف کاملا بی سلاح هست، طرف دیگر مسلّح است به آخرین و مدرنترین سلاحهای کشتار جنگی.
4- آندفعه ازآنجا که وسایل ارتباط جمعی وجود نداشت کسی نمیدانست دارد چه اتّفاقی میافتد، اینبار امّا بهمه از قبل هشدار و بیدار باش داده شده بود که یزید و ابن زیادها و اشعث هاو حرمله هاو شمرها وابن سعدهایش چه خیالی در سردارند امّا انهائی که باید کاری از دستشان بربیاید، دست روی دست گذاشتند و چشمانشان را بستند.
با توجه به شواهد دیگری ازین دست آیا نباید نتیجه بگیریم که اخلاق سیاسی نسبت به سیزده قرن قبل خیلی زیاد پسرفت داشته است؟

مردم ایران هنوز کشته شدن هزاران جوان ایرانی بدست منافقین مزدور را فراموش نکرده است. همینها هنوز که هنوز است میگویند اگر کشورهای عربی ما را حمایت کنند جزایر ایرانی خلیج فارس را به انها پس میدهیم!!!

ااگر منظورت از جوانان ایرانی‌ افراد خون آشام زندان اوین مثل لاجوردی و کجویی و دیگر مزدوران کثیف کهریزک نشانشان است که دست این سازمان درد نکند. در ضمن الان تهران هم تحت حاکمیت یک مشت آدم نما مثل رادان، مرتضوی، خامنه‌ای، احمدی، و لات و چا قو کش‌ها است. این‌ها چه ربطی‌ به ملت ایران دارند حج آقا؟ در ضمن نامه این سازمان مجاهدین خلق است منافق همان خمینی گور به گور بود که همه ملت را گول زد و بجای مجلس مؤسسان مجلس آخوندی تحویل مردم داد و از اول دو پهلو حرف زد.

به خانه برگرديد گول مسعود و مريم خارج نشين که از دور شاهد قتل عام شما هستند را نخوريد

مجاهدین خلق از اصلی ترین گروهایی اند که ایرانو به این روز سیاه انداختن،مجاهدین خلق یه سازمان تروریستی هست،مسعود و مریم رجوی ضحاکان ماردوشند،اتحادیه اروپا با در اوردن نام اینها از سازمان های تروریستی بزرگترین اشتباه وخیانت رو به ملت ایران و اروپا کردند،امریکا باید بدونه که اینا تروریستن و همین طور نام اونا رو در لیست سیاه نگه داره،مجاهدین خلق انسان هارو به بدترین شکل(بدتر از کره شمالی) به بردگی می کشند

این گروه دو ویژگی اصلی دارد که در تاریخ کم دیده شده که در یک جا جمع باشند. هم خائن هستند به مصداق فرار به کشور متخاصم در زمان جنگ و کمک به دشمن و هم تروریست هستند به شهادت صد ها شهروند بی گناهی که در ایران در عملیات تروریستی کشته و شکنجه کرده اند.

این اتفاقی که دارد می افتد فارغ از اینکه واقعا اینها یعنی مجاهدین
در به قتل رساندن شهروندان ایرانی پرونده ای سیاه و ننگین دارند
از این منظر که در معادله ای ناجوانمردانه دارند از بین می روند
و نه با حکم یک دادگاه صالحه و در شرایط قانونی است که
ما را با وجود تنفری که از این سازمان به واقع جهنمی داریم
وادار به حمایت میکند نه حمایت از یک گروهک تروریستی

اگر قرار است به روش های غیر انسانی برای از بین
بردن حتی تروریست ها و جنایتکاران اقدام کنیم و یا حتی
آنرا حمایت کنیم چه فرقی خواهیم داشت با عمله های ج.ا
چه فرقی خواهیم داشت با خود همین تروریست ها و جانی ها؟

سازمان مجاهدین در حال پرداختن گناهان کبیره ی حودشان هستند، خمینی و خامنه ای و روحانیت فاسد و آدنکش را اینان و فداییان و توده ایها و کل چپی و البته با اشتباهات بیشمار شاه بقدرت رساندند. اینان مثل اعلای شرق خرافاتی و احمق و « تا آخر ایستاده » هصستند. این سرگذشت حرف نشنوی و استقامت احمقانه و سر بر سخره کوبیدن همان جنگ جنگ تا پیروزی خمینی ضد ایرانی و هاشمی رفسنجانی جانی و خامنه ای زاییده شده از یک باکره و سپاه پاسداران و بسیجیان جنایکار بود، این همان سرسختی صدام حسین است در ترک نکردن قدرت و این پایان همان پایانی ست که بزودی گریبان روحانیت و را و سپا پاسدارا و بسیجیان و یقه سه سانتی ها را خواهد گرفت، البته آنها نیز همانند سران مجاهدین در لندن و پاریس و نیویورک ملیونها دلار و یورو در بانکها ذخیره کرده اند ، دهها و صد ملیو.ن دلار و یورو و ارزهای دیگر در بانکهای انگلیس و فرانسه و آلمان و چین و دوبی و هر کجا توانسته اند ذخیره کرده و تا تقی به توقی بخورد فرار خواهند کرد، باقی ماندهها در تهران طلبه ها و آخوندهایی که نتوانستند فرار کنند مجبور خواهند شد پوتین سربازان آمریکایی را ببوسند تا جان سالم بدر برند. طبق اخبار موثق شجونی این آخوند دوتومانی توانسته یک قلم هفتاد ملیون پوند بفرستد به یک بانک انگلیسی حال این آخوند تلقین خوان در چنین وصعیتی ست شما حساب بقیه را بکنید. در صنودن مریم رجوی چند صد ملیون یورو پول نقد بود که بعد از یک معامله قاچاق نیروهای فرانسوی از قاب صندوق بیرون آورده اند. در تهران یک مجاهد قدیمی به من می گفت مریم و مسعود رجوی حالا بسیار خوشحالند زیرا دوباره در سطح جهان مطرح شده اند، من به او گفتم که کور خوانده اند اینبار مرگشان حتمی ست. اما فجیع و بیرحم.

با سلام
اقای روحانی مقایسه نادرستی زده اند نه مرحوم دهخد ا نه صور اسرافیل جریک نبودند که شهادت و کشته شدن یک مسیله حل شده باشد
۲- حمایت سیاستمداران با نفوذ امریکا کم نیست . چیزی که کمتر پناهندگان ایرانی از ان برخوردار بوده اند
۳- کمتر پناهنده ای سالها رادیو تلویزیون و پول برای اکهی ۱۰۰ هزار دلاری در واشنگتن پست داشته است

شکی نیست که این حمله ارتش عراقی به نظامیان غیر مسلح در اردوگاه اشرف ضد انسانی است ولی رجوی هیچگاه به نظرات دیگران ( چه اعضا ، چه بیرونی ها )‌ گوش ندادند بلکه این نظرات را با توهین ها ،و برچسب های نا جوانمردانه پاسخ داده اند
بطورمثال در مقاله ای در مارچ ۲۰۰۳ چند هفته قبل از شغال نظامی عراق با استدلال نوشتم که خروج از عراق و پیوستن مجاهدین به مبارزات دمکراسی خواهی مردم ایرا ن نوشتم . بعدها صدها مطلب نوشته شد.
در عراقی که ۱۰۰ ها هزار نفر در خبابان کشته شده اند ،،و مردم بر اثز انفجار در خیابان کشته می شوند ایا کشته شدن چند خارجی که بسیاری از عراقی ها دلخوشی از انان بدلیل خمایت از صدام حسین ندارند ُ- جدی گرفته می شود .

الان را ه حل شهامت رهبری مجاهدین قبول اشتباه حضور در عراق و سلامت اعضای محاصره شده در اشرف هستند
اقای روحانی باید بیاد بیاوزند که یاسر عرفات اخرین نفری بود که از لبنان با کشتی خارج شد نه اولین نفر مانند خانم رجوی و نا معل،می موقعیت سیاسی و فیزیکی مسعود رجوی .

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما