خانه | گوی‌سياست

مشایی مأموریت خود را انجام داد!

یکشنبه, 1390-01-21 14:35
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
مریم محمدی

در ایران معمولاً مخالفت با رؤسای جمهور، از مخالفت و گاه حمله به اطرافیان و همراهان وی آغاز شده است.

ابوالحسن بنی‏صدر، اولین رئیس‌جمهور ایران و محمد خاتمی رئیس‌جمهور قبلی با همین مشکل مواجه بوده‏اند و اینک محمود احمدی‏نژاد نیز از جانب اصول‏گرایان، یعنی حامیان سابق خود، برای انتخاب تعدادی از همکارانش به شدت زیر فشار قرار گرفته است.

با وجود این‏که آقای احمدی‏نژاد با مقاومت پرسش‏ برانگیزی در مقابل این فشارها ایستاده، اما او هم گاهی ناچار به تمکین در برابر برخی از فشارها شده است. مقاومت او برای حفظ علی کردان در مقام وزارت کشور، سرانجام با استیضاح مجلس پایان یافت.

در این میان اما، مورد اسفندیار رحیم‏‏مشایی که از طرف آقای احمدی‏نژاد، ۱۷ سمت رسمی دارد، بیشترین نمود را دارد. او در مقام معاون اول رئیس‌جمهوری، عضو مؤثری از دولت تلقی می‏شد. اعتراض‌ها نسبت به حضور او در این سمت، چهره‏های مهم و سرشناس اصول‏گرا را نیز در بر گرفت و سرانجام منجر به دخالت رسمی آیت‏الله علی خامنه‏ای برای برکناری وی از این سمت شد، اما نزدیکی و رابطه ویژه رییس جمهور با آقای مشایی، بیش از گذشته ادامه یافته است.

آقای مشایی تا امروز ( بیستم فروردینماه ) در سمت معاون اجرایی رئیس‌جمهور و سرپرست نهاد ریاست جمهوری، بازهم عضوی از اعضای دولت محسوب می‏شد. انتشار حکم حمید بقایی، یکی دیگر از همفکران ویژه رئیس جمهور به جای آقای مشایی، این موقعیت را تغییر داده است، در حالی که گمانه‏زنی‏ها در مورد علت اصلی این حرکت رئیس‏جمهور، از زوایای مختلف آغاز شده است.

با دکتر مهدی خزعلی، ناشر و از منتقدان سرشناس حکومت در این زمینه گفت‏وگویی انجام داده‏ام. او از احتمال دخالت آقای خامنه‏ای در این زمینه می‏گوید.

 

دکتر مهدی خزعلی: این امر با توجه به فشارهایی که هست و مسیری که آقای مشایی می‏رفت، پیش‏بینی می‏شد و به‏هرحال نظر آیت‏الله خامنه‏ای قطعاً در این زمینه مؤثر بوده است.

 

به این ترتیب، دیدگاهی که می‏گفت آقای مشایی انتخاب محمود احمدی‏نژاد برای ریاست جمهوری آینده است، چه می‏شود؟

 

من فکر می‏کنم این‏ها از اول هم روی چنین فردی برنامه‏ریزی نکرده بودند. مطرح شدن آقای مشایی برای شکستن سدهایی بود که بعد بتوانند با فرد دیگری در انتخابات شرکت کنند. من از ابتدا روی ایشان حساب نمی‏کردم که مهره اصلی طیف و گروه احمدی‏نژاد باشد. او را آورده‏اند جلو که تابوشکنی کند و بعد فرد دیگری را مطرح کنند که دیگر زیر ذره‏بین نباشد و حساسیت هم روی او زیاد نباشد.

به هرحال می‏دانستند که آقای مشایی مهره سوخته‏ای است، فقط باید فضا را باز کند و در نهایت نمی‏تواند در رقابت‏ شرکت کند. آقای مشایی فقط برای شکستن یک سری حریم‏ها آمده بود که مکتبی را پایه‏گذاری کنند که در آن مکتب هرکسی را می‏خواهند مطرح کنند و فردی را به میدان بیاورند که بهانه‏ای از او در دست شورای نگهبان و مخالفین نباشد. لذا ایشان کارش را کرد.

آقای مشایی در عمل چه کردند؟

 

مأموریت ایشان این بود که این موج را ایجاد کند؛ موجی که باعث شود جبهه‏ای در میان اصول‏گرایان مطرح شود و با ایجاد مکتبی از خود، بتواند فضایی به‏وجود بیاورد که بوی مخالفت با خیلی‏ها را دارد (اسم نمی‏‏‏آورم چه کسانی). بعد با استفاده از این فضای مخالف، جذب رأی برای انتخابات بعدی کنند.

 

می‏گویید در صدد بودند که مکتبی را ایجاد کنند. آیا قصد دارند مکتبی را که به نوعی در فضای فکری خاصی در ایران وجود دارد، در جامعه ایران طرح کنند و گسترش دهند، یا اساساً می‏خواهند مکتبی را به‏وجود بیاورند؟

 

نه مکتبی وجود ندارد. در واقع، حرف‏های تازه‏ای است که بوی مخالفت بدهد، تابوشکنی کند و از این طریق آرای مخالفین را جذب کنند. مکتبی وجود ندارد. من همه این‏ها را در راستای یک سیاست بیگانه برای مخالفت با انقلابیون و کسانی میدانم که به مبانی و ارزش‏های انقلاب اعتقاد دارند. در واقع از راهکار جدیدی برای مقابله با انقلابیون وارد شده‏اند.

تهاجم فرهنگی‏ای که ما نگران‏اش بودیم، همین است. مسیری است که این‏ها شروع کرده‏اند و این را در گروه احمدی‏نژاد خلاصه می‏کنم. حال مشایی هم یکی از مهره‏های این گروه است. احمدی‏نژاد هم یکی دیگر از این مهره‏هاست.

 

برخی‏ها وقتی احمدی‏نژاد یا مشایی را مهره‏های یک جریان دیگر معرفی می‏کنند، منظورشان این است که این جریان از خارج از ایران طرح و برنامه‏ریزی شده است. شما نیز اینطور فکر می‏کنید؟

 

بله؛ من منشاء این‏ها را بیرونی می‏دانم.

 

از دید شما، به عنوان یک روشنفکر مذهبی، انحراف مکتبی که آقای مشایی طرح می‏کنند را چگونه می‏توان فهمید؟ برخی از اظهارات او، از جمله اهمیت دادن به فرهنگ ایرانی یا مخالفت با برخی تندروی‏ها، مسائلی نیستند که بخش وسیعی از مردم با آن مخالفت داشته باشند. او تاکیداتی هم روی مسئله انتظار و آمدن مهدی موعود می‏کنند که آن هم نباید مورد اعتراض مسلمانان باشد؟ موارد مورد اعتراض شما در مکتب او کدام‏ها هستند؟

 

من شعارهای افراطی اسلامی این افراد را واقعی نمی‏دانم. در واقع، اعتقاد آن‏ها به مبانی اسلامی را سست می‏دانم. برعکس افراط در این شعارها و افراط در بحث امام زمان، من اعتقادات آن‏ها را سست می‏دانم. همین‏طور هم شعارهای ملی آن‏ها را بیپایه میدانم. این‏ها کسانی بودند که در ظرف این ۳۲ سال، همیشه حتی ملی‏گراها را به جرم ملی‏گرا بودن، از حقوق اجتماعی محروم کردند.

 

آیا دقیقاً همین طیف فکری بودند که با ملی‏گرایان برخورد می‏کردند یا اصول‏گرایان و به نوعی همفکران سابق شما که هنوز هم با آنان مخالفت می‏کنند؟

 

نه ... نه دقیقاً همین‏ها بودند. ما این‏ها را می‏شناسیم که با ملی‏گراها مخالف بودند. الان همین‏هایی که ملی‏گراها را از حقوق اجتماعی محروم کردند، شعار ملی می‏دهند. نه شعار اسلامی این طیف برای ما قابل قبول است و نه شعار ملی‏شان. من فکر می‏کنم این‏ها برنامه دیگری برای ما دارند و دنبال برنامه‏های خودشان هستند.

 

شما هم این نظر را که جریان فکری آقای احمدی‏نژاد برای انتخابات آینده، برنامه ویژه‏ای دارد که حال اگر نه مشایی که شخص دیگری را عرضه کند، قبول دارید؟ آن شخص دیگر یا آن روش دیگر، برای آوردن همفکران او به انتخابات، چیست؟

 

من فکر می‏کنم در میان خودشان دارند روی چند نفر کار می‏کنند که آن‏ها را ارتقا بدهند و به جایی برسانند که دست‏نخورده باشند، مواضع‏شان محفوظ باشد که احمدی‏نژاد، مشایی و امثال این‏ها، پشت سر او کار کنند.

 

نحوه حضورشان چگونه خواهد بود؟ آیا آقای احمدی‏نژاد به طور علنی از آن جریان حمایت خواهد کرد؟ یا تحت عنوان جریان تازه‏تأسیسی مانند "آبادگران" که در انتخابات قبلی از آقای احمدی‏نژاد حمایت کرد، ظاهر خواهند شد؟

 

من فکر می‏کنم ساختار سیاسی کشور در سال ۹۰ تغییرات خیلی پرشتابی خواهد داشت و شکل موضوع برای ریاست جمهوری آینده، اصلاً فرق می‏کند. ما سال ۹۰ را سال درگیری این آقایان با حامیان ولایت می‏دانیم. حوزه‏ و روحانیت سنتی ما حرکت خواهند کرد و تحولات سال ۹۰، سرعت پیدا خواهد کرد.

برای انتخابات ریاست جمهوری که ما هنوز دوسال با آن فاصله داریم، زود است که بخواهیم گروه‏بندی‏ها و جناح‏بندی‏ها را ترسیم کنیم. چون تحولات سال ۹۰، تا آخر همان سال، فضا را بسیار عوض خواهد کرد.

 

ولی پیش از انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات مجلس هم هست که معمولاً جهت انتخابات ریاست جمهوری را تعیین می‏کند. برخورد نیروها، به ویژه اصلاح‏طلبان، در این انتخابات چه خواهد بود؟

 

من معتقدم برای انتخابات مجلس همه افرادی که ظرفیت آن را دارند، کاندیدا بشوند و بعد ببینیم رد صلاحیت‏ها، چگونه خواهد بود و احتمال صیانت از آرا و نظارت ما چقدر می‏تواند باشد. اگر دیدیم نظارتی نداریم و صیانت از آرا محال است، آن موقع کاندیداها باید استعفا بدهند. یا اگر امکان رقابت نبود، یعنی اگر از حیث رقابت، نظارت و صیانت از آرا، انتخاباتی برابر نبود، آن موقع منطقی نیست که منتقدین و اصلاح‏طلبان بخواهند در این انتخابات بمانند. آن موقع همه باید استعفا بدهند.

در حال حاضر، توصیه‏ من این است که همه با تمام قوا بیایند کاندیدا بشوند. به نسبت میزان رد صلاحیت‏ها و میزان رقابتی که امکان داریم داشته باشیم و مهم‏تر از همه‏ی این‏ها اگر امکان نظارت بر صیانت آرا باشد، من فکر می‏کنم نتیجه انتخابات مجلس این‏طرفی باشد.

هرچند حرفی که می‏زنیم، ممکن است تعلیق شود بر چندتا محال، اما به‏هرحال همین است. اگر این کارها انجام بشود، می‏شود در این انتخابات شرکت کرد. اما اگر نظارت نباشد، مردد هم باشیم که می‏توانیم صیانت از آرا بکنیم و رقابت هم با رد صلاحیت گسترده شورای نگهبان مواجه بشود، دیگر محلی برای رقابت نمی‏ماند.

Share this
Share/Save/Bookmark

خلاصه مقصود آقای خزعلی این است که در انتخابات شرکت کنیم!!!!
بعد اگر نتیجه انتخابات به نفع ما نبود و خوب نبود بگیم ما نیستیم!

این برنامه سیاسی نیست. مسخرگی است. یا در انتخابات شرکت می کنید و قبول می کنید که این حکومت انتخابات برگزار می کند، یا از اول می گوئید که شرایط لازم برای انتخابات فراهم نیست.

در مورد آقای مشائی هم بگوئیم زیاد بر سر ایشان هیاهو راه انداخته اند. مشائی یا غیر مشائی، حکومت اسلامی می‌داند که با اسلام دیگر نمی توان تحرک سیاسی ایجاد کرد. آقای خزعلی بهتر است چندتا از آن انگشتری‌های عدیدة اسلامی‌شان را از دست بردارند و کمی به فکر ایرانی خارج از انقلاب اسلامی باشند وگرنه امثال آقای مشائی «دودولینو ببرینی»!

به نظر می رسید تحلیلهای تئوری توطئه و دایی جان ناپلئونی دیگر به سر رسیده باشد اما کماکان ما در همه ی گروهها و اقشار اجتماعی شاهد این برخورد سطحی و کور به مسائل هستیم از جمله همین موضوع احمدی نژاد . من در واقع متوجه نمی شوم چرا این روزها فردی مانند احمدی نژاد که طرح اقتصادی یارانه ها و در واقع بازار آزاد و لیبرالی را می دهد و یا مشارکت آخوندها را در تصمیم گیری های دولتی به حداقل رسانده است و ...ضد اصلاحات و فردی مانند موسوی را که سایه اش سالها در همه ی ارکان نظام و حتی در همین یارانه ها و حتی قدرت بخسیدن به آخوندها را انداخته است را اصلاح طلب معرفی می کنیم ؟ بهتر نیست سیاسیون از برخوردهای سطحی و منافع گروهی کمی بیرون بیایند و به عمق موضوعات نگاه کنند تا تعاریف مناسب و علمی در برابر چشم مردم به نمایش بگذارند ؟ در واقع ما برای رسیدن به این تعارف باید دست به ریشه ببریم و از این برخوردها و تعاریف سطحی عبور کنیم موانع و مشکلات را واقعی ببینیم تا بتوانیم راهکار مناسبی برای هر مانع بیابیم . اینکه رفتار احمدی نژاد یا رحیم مشایی توطئه است برای چه کس و یا کسانی اینها توطئه است؟ آیا نشستن رحیم مشایی در مجلس زنان و یا در هم امیختن اسلام با کوروش و ... که هستی سیاسی خودش را فنا می کند یک توطئه است ؟ شما در زمان خاتمی باید دلخون می شدید تا یکی از این موانع را می شکستید در حالی که احمدی نژاد به راحتی از حضور زنان در ورزشگاهها دفاع می کند که هیچگاه خاتمی جرئت این کار را نداشت زیرا دمش به آیت الله های باصطلاح اصلاح طلب بسته بود که خود مخالف این حرکت بودند و یا مرحوم بازرگان که حتی مخالف رای زنان در شورای انقلاب بود و .... بهتر است ما به تعاریف کلیشه شده شک کنیم و اینکه با آن تعاریف چرا همه قادر هستند در طیف اصلاح طلبی جای گیرند و یا اینکه اصلاحات خودش هم مشکل دارد که این طیف ناهمگون را می تواند در خود جای دهد . تا بعد .

افرادی چون احمدی‌نژاد و مشایی از بطن محفلهای امنیتی مشتق شده از سپاه و نهادهای سرکوب دیگر بیرون آمده‌اند. این اشخاص امروزه، با قرار گرفتن در مسولیت‌های اجرایی، امکان بیشتری در ایجاد اتاق‌های فکری- استراتژیکی ج.ا دارند، با تجربه و شکست روحانیت و دین‌گرایان در اداره امور کشور، تحریمهای اقتصادی، به لجن کشیدن هویت ملی‌ ایرانی در انظار مردم دنیا، هزینه‌های میلیارد دلاری برای اتحاد سیاسی با مرتجعین عربی چون حماس و حزب‌الله، تجزیه‌طلبی، فقر و فساد اجتماعی و....جناح‌هایی‌ از درون حکومت به این باور رسیده‌اند که شکل نمایشی و روانی‌ جامعه را شیعی- ایرانی‌ نشان دهند تا بخش بزرگی‌ از طبقه متوسط شهری را با خود همگام سازند. همانطور که آقای خزعلی اشاره گذرایی داشته، این گونه طرحهای فرا‌امنیتی‌ بدون یاری فکری و عملی با محافل خارج از ایران غیر قابل اجرا و تبلیغ است. مربع شوم ادیان ابراهیمی در منطقه (ج.ا+سعودیها+ایسرأیلیان+غرب مسیحی‌=ماسونها)تاراج ثروتهای ملی‌، بلاهت سیاسی و استبداد را برای ما به ارمغان میاورد. در ضمن باعث خوشحالی است که آقای خزعلی لحن و لهجه مکتبی- حزب‌الهی خود را ترک گفته و طبیعی‌ترّ صحبت میکند.

به نظر من آقای خزعلی کاملاً اشتباه میکنند و با کلمات بازی میکنند.
جمهوری اسلامی برنامه ندارد. یهو هرچی پیش اومد میاد دیگه.
در واقع برنامه ی اسلامی تاریخ مصرفش گذشته . مسمومیت هم داره.

از چپ به راست: شهید سیدعلی موسوی حبیبی، حاج میر حسن موسوی (پدرشهید موسوی)، میرحسین موسوی، میراسماعیل موسوی (پدر میر حسین موسوی) میرمحمودموسوی (برادر میر حسین موسوی) دکتر شریف زادگان (همسرخواهرمیر حسین موسوی)

اكثر مردم در جامعه طرفدار اصلاح تدريجي وايستادن محكم بر سر انجام واقعي آن هستند نه زد و خورد هاي سياسي در خيابان كه جز صدمه ديدن مردم و ايجاد بعضي شكاف هاي سياسي در حاكميت كه البته آن هم در جاي خود مهم است دستاورد ديگري نداردبايد حريف را در زمين بازي نگه داشت چون توانايي بازي بلند مدت را ندارد نه اينكه با ساده انگاري امكان و مجال بيشتري به او داد نبايد احساساتي عمل كرد

کل مصاحبه به کنار، آنجا که خبرنگار آقای خزعلی را "روشنفکر مذهبی" خطاب می کند از روشنفکر مذهبی چه در ذهن داشته است؟ لفظ روشنفکر را اینقدر خفت و خواری ندهید لطفا!

مرحوم بازرگان مخالف راي زنان نبود اين حضرات اين حرف ها رو از كجا مي آورند خدا مي داند آدم را ياد نمو نه هاي وطني ما كه هم اكنون قدرت را در دست دارند مي اندازند

روشنفکر مذهبی ترکیب غلطی است که این سالها رواج پیدا کرده است. این دو با هم کاملا متناقض هستند. لطفا در بکارگیری چنین اصطلاحات غلطی بپرهیزید.

من از تمام طرفداران احمدی نژاد درخواست می کنم دلایل حمایت خو را از ایشان بطور مشروح بنویسند و لا اقل چند کار اصولی وی را بیان کنند تا ما عوام الناس هم روشن شویم .

چرا نظر مرا منتقل نکردید چرا با مصاحبه با آدم های معلوم الحالی مثل خزعلی به آنها مشروعیت می دهید .نکند شما هم به عارضه ندیدن واقعیات در کشور به علت زندگی طولانی در خارج دچار شده اید .رسانه کردن خزعلی یک حقه امنیتی است او عاشق و جان باخته این نظام است

...اينقدر پيچيده نيست احمدی و فاميلش اهل حزب باد هستند..در انتخابات با حمله به آقازاده ها شروع کردند بعد رو آوردند به هاله نور...و ديدند ديگر خريدارندارد رو به کوروش و اسلام ايراني رو آوردند و در آينده.....؟!!

دردبی دردی علاجش آتش است.
شراین رژیم ضدبشری باغرش برنووبوی باروت ازسراین مرزوبوم کنده خواهدشد.

روشنفکر مذهبی می تواند معنا داشته باشد. اما اینکه همینطور گتره ای آقای خزعلی را که پزشک عمومی است روشنفکر مذهبی خطاب کنند کمی ناشیانه است.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما