خانه | گوی‌سياست

افزایش فشار بر جامعه‌ی بهایی

دوشنبه, 1390-01-15 00:55
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
ایرج ادیب‌زاده

دوبرابرشدن مدت زمان حبس هفت رهبر بهاییان ایران در زندان با ابراز نگرانی و اعتراض اتحادیه اروپا، آمریکا و عفو بین‌الملل روبه‌رو شده است. کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز شنبه سوم آوریل نگرانی خود را نسبت به صدور این حکم ابراز کرد و خواستار آزادی هفت رهبر بهاییان ایران شد.

 

خانم اشتون گفت: «از مقام‌های ایرانی می‌خواهم تا هفت رهبر بهاییان ایران را که از قرار معلوم انگیزه‌ی صدور این احکام برای آن‌ها تعلق داشتن به یک اقلیت مذهبی است، بی‌درنگ آزاد کنند و به آزار اقلیت بهایی در ایران پایان دهند.»

 

هفت رهبر جامعه‌ی بهاییان ایران، فریبا کمال‌آبادی، جمال‌الدین خانجانی، عفیف نعیمی، سعید رضایی، مهوش ثابت، بهروز توکلی و وحید تیزفهم از نزدیک به سه سال پیش در زندان به‌سر می‌برند. آنها ابتدا در دادگاه به ۲۰ سال زندان محکوم شدند و سپس دادگاه تجدید نظر اتهاماتی چون «جاسوسی و همکاری با دولت اسراییل» را حذف کرد و حکم آن‌ها را به ۱۰ سال زندان تقلیل داد.

 

سازمان عفو بین‌الملل روز پنج‌شنبه اعلام کرد: «قوه قضاییه ایران با تغییر حکم دادگاه تجدید نظر برای هفت رهبر زندانی بهایی، حکم نخست ۲۰ سال زندان را برای آن‌ها مورد تأیید قرار داده است.»

این سازمان تأیید حکم ۲۰ سال زندان برای رهبران بهایی را اقدامی ظالمانه توصیف کرده است.
مارک تونر، سخنگوی وزارت امور خارجه‌ی آمریکا هم از افزایش حکم زندان رهبران بهایی به ۲۰ سال ابراز تأسف کرده و گفته است: «ما این اقدام بی‌سابقه را محکوم می‌کنیم و آن را به‌مثابه نقض کنوانسیون حقوق مدنی و سیاسی ارزیابی می‌کنیم.»

خانم دایان علایی، نماینده‌ی جامعه‌ی بهایی در سازمان ملل نیز در گفت‌وگو با زمانه، خبر یاد شده را تایید کرده است.


دایان علایی: جامعه‌ی جهانی بهایی تبدیل کردن دوباره‌ی حکم حبس این هفت رهبر سابق جامعه‌ی بهایی را به ۲۰ سال، کاملاً غیر عادلانه و حتی غیر قانونی می‌داند. رفتاری که از ابتدا از طرف نهادهای قضایی جمهوری اسلامی با این هفت ایرانی شده است، کاملاً برخلاف حتی قوانین دولت ایران بوده است.

 

آیا دلایل حقوقی دو برابرشدن حکم زندان این هفت رهبر بهایی به آن‌ها یا وکلای آن‌ها گفته شده است؟

 

بله. به طور شفاهی هم به این هفت نفر و هم به یکی از وکلای‌شان گفته‌اند که دادستان کل کشور تقاضای لغو این حکم دادگاه تجدید نظر را کرده، به خاطر این که ضد شریعت بوده است.

 

شما دلایل این حکم تازه را در چه می‌دانید؟

 

اگر بخواهید واقعیت را بدانید، باید بگویم این هفت نفر هیچ گناهی نکرده‌اند و محکوم شدن به ۱۰ یا ۲۰ سال حبس، واقعاً غیر عادلانه است. خانم شیرین عبادی که خودشان یکی از وکلای این هفت نفر بوده‌اند، گفته‌اند پرونده را ورق به ورق خوانده‌اند و حتی یک مدرک هم پیدا نکرده‌اند که نشان دهد یکی از این اتهامات آنها علت یا واقعیتی دارد. همان‌طور که گفتم، تمام رفتار قوه قضاییه با این هفت ایرانی بهایی کاملاً غیرعادلانه بوده است و همینطور هم دارد ادامه پیدا می‌کند.

 

اعتراض‌های جامعه‌ی جهانی، ازجمله اتحادیه اروپا، آمریکا و عفو بین‌الملل، به نظر شما می‌تواند تأثیری در وضعیت رهبران بهایی ایران به‌وجود آورد؟

 

همیشه نگرانی جامعه‌ی بین‌المللی، چه سازمان‌های غیر دولتی و کشورها باشند و چه خود سازمان ملل، اثر زیادی روی دولت جمهوری اسلامی دارد. ما این را می‌دانیم. بنابراین امیدواریم بازهم درخواست‌های این نهادها فشاری باشد تا بالاخره این هفت نفر آزاد شوند.

 

آخرین خبرهای شما درباره‌ی وضعیت رهبران جامعه‌ی بهایی ایران در زندان چیست؟

 

متأسفانه این هفت نفر در زندان رجایی‌ شهر هستند و همانطور که می‌دانید، وضعیت این زندان برای تمام زندانیان خیلی سخت است. آقایان چند هفته‌ی پیش در یک بند تازه به اسم «بند سیاسی‌ها» فرستاده شدند که این بند زیر نظر وزارت اطلاعات است و محدودیت‌های آن خیلی بیشتر است؛ محدودیت‌هایی مثل تلفن و هواخوری. همچنین آزادی‌هایی که معمولاً زندانیان می‌توانند داشته باشند، خیلی کمتر از زندان‌های دیگر است. خانم‌ها هم که هنوز در بند عمومی هستند. البته چند هفته‌ی پیش آن‌ها هم از بند عمومی معمولی به بند زندانیان خطرناک فرستاده شده‌اند.

 

جامعه‌ی جهانی بهایی بسیار نگران وضعیت این دو خانم است. در ضمن چون حکم این هفت نفر رهبران پیشین جامعه بهایی ایران فقط به شکل شفاهی به آن‌ها ابلاغ شده و هیچ نوع مدرک کتبی ندارند، اصلاً نمی‌توانند درخواست مرخصی کنند. چنان که همسر آقای خوانجانی چندروز پیش فوت کردند و ایشان نتوانستند به مراسم خاکسپاری همسرشان بروند. همینطور برخی از این شش نفر دیگر هم بیماری‌هایی دارند و باید نزد دکتر بروند، اما چون نمی‌توانند مرخصی داشته باشند، بنابراین پیش دکتر هم نمی‌توانند بروند.

 

چه قدم‌هایی از سوی جامعه‌ی جهانی بهایی در مورد بهترشدن وضعیت زندانیان برداشته شده است؟

به‌عنوان یک سازمان غیر دولتی، جامعه‌ی جهانی بهایی تمام این خبرها را به هم ناوی پیلایNavi Pillay، کمیسر عالی حقوق بشر داده ایم و هم به گزارشگران ویژه‌ی سازمان ملل. ما می‌دانیم که خانم پیلای این موضوع را از ابتدا پی‌گیری کردند و مطمئن هستیم که ادامه می‌دهند. همینطور گزارشگران ویژه‌، مخصوصاً گزارشگران ویژه‌ی‌ آزادی ادیان و گروه کار دستگیری خودسرانه.

 

نگرانی جامعه‌ی جهانی به جز این احکام تازه در پیوند با کل جامعه‌ی بهایی ایران در چیست؟

 

متأسفانه در این چندماه اخیر سرکوب برای تمام دگراندیشان در ایران بیشتر و بیشتر شده است و ازجمله برای بهاییان هم همینطور است. دستگیری‌ها در ایران خیلی بیشتر شده و الان ۷۷ نفر از ایرانیان بهایی در زندان هستند، فقط به خاطر این که بهایی هستند. همانطور که می‌دانید قبرستان‌‌ها هنوز تخریب می‌شوند؛ مغازه‌ها از طریق افراد ناشناس خراب می‌شوند و آتش‌شان می‌زنند؛ یا از طریق دولت پلمپ می‌شوند و نمی‌توانند کار کنند. جوانان بهایی هنوز نمی‌توانند دانشگاه بروند و حالا فشار روی کودکان بهایی هم شروع شده است. یعنی وضعیت خیلی سختی است و فشار روی ایرانیان بهایی خیلی خیلی بیشتر از پیش شده است.

 

اضافه می‌کنم که ایران بهاییت را به‌عنوان دین رسمی نمی‌شناسد. در سال‌های پس از انقلاب اسلامی، بهایی‌ها در ایران اجازه‌ی تحصیل در دانشگاه و استخدام در دستگاه‌های دولتی را نداشتند. شماری از آن‌ها نیز با زندان و حتی با اعدام روبه‌رو شدند. جامعه‌ی جهانی بهاییان، سازمانی غیر دولتی است که در ۱۸ کشور جهان شعبه دارد و پنج میلیون بهایی در جهان را نمایندگی می‌کند.

خانم دایان علایی آیا نکته‌ی دیگری هست که بخواهید در این گفت‌وگو مطرح کنید؟

 

در روزهای آغازین سال نو، بهترین‌ها را برای تمام ایرانیان می‌خواهم. امیدوارم که به زودی ما یعنی تمام ایرانیان به عدالت و حقوق بشر در ایران برسیم.

Share this
Share/Save/Bookmark

کاش اعدامشان میکردند( گرچه دلم نمی اید که این را برای هیچ انسانی بخواهم). اینها دیگر از مسلمانان افغانستان و پاکستان و شیعیان نادان تر و بی خردترند. تازه برگشتند به عقب! شانس آوردند که این بی خردان جمهوری اسلامی زمینه ساز تبلیغات و مظلوم نمایی اینها شده اند. ازاین اسلام و شیعه 12 امامی چه دیده ایم که بیاییم بهایی بشویم که چه؟! چه چیزی میخواهیم یادبگیریم که اگر بهایی نشویم یاد نمی یریم؟! تهران ـ بابک

بلاخره با این کارا شون خشم جهانی رو بوجود میارن.

یک بار کلاهمان را قاضی کنیم تا ببینیم خود بهایی ها با اقلیت مذهبی داخل خودشان چکار کرده اند. بهایی ها نسل ازلی ها را از روی زمین برداشتند در حالیکه خود علی محمد باب، میرزا یحیی صبح ازل را به عنوان من یظهره الله معرفی کرده بود. اما بهایی ها با قساوت تمام همه را کشتند و حتی کتابهایشان را نابود کردند و اگر نبود چند نسخه حفظ شده در کتابخانه های آکسفورد و پاریس، هیچ کس یادش نمی آمد که ازلی ها هم بوده اند.
در مجموع بهایی ها خودشان مذهبی های متعصبی هستند و هیچ هم از مذهبشان کوتاه نمی آیند. این برخلاف منطق سکولار ها است. سکولارها ادعایی بر حق و باطل بودن و اینکه طرف حق باید طرف باطل را بکشد ندارند. و خبری هم ازاینکه تو باطلی و به جهنم می روی هم آنجا نیست. اما بهایی ها درست و دقیقا ًداخل گفتمان مذهبی متعصب حرف می زنند و اتفاقاً از جمهوری اسلامی هم در داخل همین گفتمان جواب می شنوند. اگر وارد گفتمان سکولار شوند، بله آنوقت داستان فرق می کند.

این فرد نامحترمی که تقاضای اعدام برای 7 انسان شریف و بیگناه میکند اصلاً میداند بهایی کیست و چه میگوید؟بهایی بودن با تعالیم جهان شمول و مطابق با نیاز امروز بشر بازگشت به عقب است؟نکند دیانت بهایی را با وهابیون اشتباه گرفته...گاهی واقعاً باید به عقل و شعور افرادی که بدون فکر کامنت میگذارند شک کرد

جنابان بهمن و بابک شما متاسفانه نه از بهائی ها اطلاع دقیق دارید نه از اسلام و نه از سکولار بهتر است قبلا کمی در مورد این مطالب مطالعه کنید

به بابک:

دوست من کسی‌ قصد بهائی کردن شما را ندارد. من هم نمیخواهم یهودی شوم ولی‌ هیچ‌گاه خواهان قتل عام‌شان نمیشوم. دوست من مشکل ما بهائیان نیستند، بلکه کسانی‌ هستند که برای حل مشکلاتشان راه حلی بجز اعدام دیگران بلد نیستند. با همین بهانه‌ها چندین گروه از رهبران بهاییان اعدام شدند، کدام مشکل از مشکلات ایران حل شد؟

به بهمن:

دوست من شما نه از تاریخ دیانت بهائی چیزی میدانید و نه‌ از تعالیم آن. حتی یک قتل به اذن بها الله اتفاق نیفتاده. تا زمانی که ایرانی‌ها مثل آب خوردن بدون مدرک و سند یکدیگر را تخریب میکنند ایران روز خوش نخواهد دید. عزیز من مگر سکولار‌ها زیر اعتقاداتشان میزنند که شما میخواهید بهائیان هم مثل سکولار‌ها باشند؟! آن کسی‌ که به تلنگری زیر حرفش میزند سکولار نیست حزب باد است. تازه چه کسی‌ تا بحال با "گفتمان سکولار" با جمهوری اسلامی به نتیجه رسیده که بهائیان دومیش باشند؟!

شاهد از غیب رسید. تعجب من از این است که دوستان بهایی حتی همین جا هم با شیوه های میسیونری و جدلی شان وارد بحث می شوند. اینکه «حتی یک قتل به اذن بها الله اتفاق نیفتاده» یا اصرار بر اینکه همه ابناء عالم به غیر از بهائی ها از سکولاریسم و اسلام و بهائیت بی خبر بوده و فقط مومنین به دیانت بهایی حق دارند درباره این مفاهیم حرف بزنند، جداً مایه تعجب و البته بسیار آشنا است. ما جاهای دیگر هم خیلی اینگونه حرفهای جدلی و «خصم ساکت کن» را می شنویم.
اما در پایان باید گفت که تعریف جناب بخت النصر از سکولاریسم مایه تفریح شد. یک بار با دقت بخوانید : «آن کسی‌ که به تلنگری زیر حرفش میزند سکولار نیست حزب باد است.» !! لابد فکر کرده اند سکولاریسم هم یک دیانت «جهانشمول» و ازلی و ابدی است که همه عالم باید به آن «ایمان» بیاورند و الی آخر عمر هم هیچ تغییری در نظرشان ندهند. اینکه می گویم داخل گفتمان «دینی» حرف می زنند، یعنی همین.

جناب بهمن؛
اولا واكنش من به كامنت شما مودبانه ترين واكنش ممكن بود. شما اينهمه ادعا و افتراي غيرمستند را جلوي هر كس ديگري بگذاريد با مشت جوابتان را ميدهد. وقتي ادعاهاي بي پايه اي شبيه آنچه شما مطرح كرده ايد جان هزاران بهايي را معرض خطر قرارانتظار نداشته باشيد كه برايتان چاي بياورند. فقط دوستاني مثل شما ميتوانند با اينهمه ظلم به گروهي خود را مظلوم هم جلوه بدهند!
دوست عزيز به همان اندازه كه شما سخنان مرا مفرح يافتيد حرفهاي شما گريه آور است. با اينكه حتي نميتوانيد حتي يك مدرك براي ادعاهاي خود-يار رد سخنان من-ارايه كنيد هنوز باتكيه بر سفسطه سعي بر فريب خواننده داريد. گفتمان من هرچه باشد نبايد به نابودي زندگي من منجر شود. من هم با گفتمان شما موافق نيستم ولي زماني كه هست و نيست شما در معرض خطر قرار ميگيرد از آنجا كه همنوع من هستيد دفاع از حقوقتان را بر كينه توزيهاي خصمانه تقدم ميدهم. بياموزيد اولين شروط انسانيت را كه بسيار بيشتر از حق كشي و دروغ بدرد كشورمان ميخورد. موفق باشيد
 

دوستان عزیز بلاهایی که در ایران به سر همه ما می آید از سرکوته فکری وجهالت امثال آقای بهمن وبابک است که بدون ذره ای مطا لعه وتحقیق بی طرفانه این نظر ات را می دهند ان هم برای هم وطن خود

به بهمن،

هر چند خودت بهتر از هر کس میدانی‌ که اتهاماتی که به بهائیان وارد میکنی‌ بی‌ پایه هست و این سر کینه فردی و تعصب است، بیا فرض را بر این بگذاریم که همه این تهمت هائی که میزنی حقیقت دارد. اگر ذره‌ای انصاف داشتی از اینکه گروهی بی‌ گناه و غیر قانونی‌ زندانی شوند حمایت نمی‌کردی ، و حقوق بشر را برای همه میخواستی.

به بابک،

شما هم با این علاقه که به اعدام شدن داری، دیگه نگرانی‌ برای به عقب برگشتن نداشته باش. از این عقبتر میخواستی باشی‌ که اعدام هموطنت راه آرزو میکنی‌؟ به نظر می‌رسد که از شیعه دوازده امامی هم بی‌‌ نصیب نیستی‌، برادر من، فقط قسمت زشتی نصیبت شده که حکم قتل آدم‌ها را راحت صادر میکنی‌.

به بهمن،

هر چند خودت بهتر از هر کس میدانی‌ که اتهاماتی که به بهائیان وارد میکنی‌ بی‌ پایه و از سر کینه فردی و تعصب است، بیا فرض را بر این بگذاریم که همه این تهمت هائی که میزنی حقیقت دارد. اگر ذره‌ای انصاف داشتی از اینکه گروهی بی‌ گناه و غیر قانونی‌ زندانی شوند حمایت نمی‌کردی ، و حقوق بشر را برای همه میخواستی.

به بابک،

شما هم با این علاقه که به اعدام شدن داری، دیگه نگرانی‌ برای به عقب برگشتن نداشته باش. از این عقبتر میخواستی باشی‌ که اعدام هموطنت راه آرزو میکنی‌؟ به نظر می‌رسد که از شیعه دوازده امامی هم بی‌‌ نصیب نیستی‌، برادر من، فقط قسمت زشت آن نصیبت شده که حکم قتل آدم‌ها را راحت صادر میکنی‌.

اگر منظورتان از «اتهام» و «افترا» و «ادعا» این است که بهائیان ازلی ها را قتل عام کرده اند، کتابهایشان را سوزانده اند و اصل وجود آنها را انکار می کنند، این گفته من نیست. این را باید از خود ازلی ها و اهل دیانت بیان پرسید. البته در این زمینه نوشته های تاریخی و مستندات خلل ناپذیری هست که انکار آنها فقط نشانه تعصب کور مذهبی است و نه چیز دیگر.
لطفاً به جای حمله به من و هرگونه نظر انتقادی دیگر، سعی کنید انتقاد پذیر بوده و عیب خودتان را قبول کنید. نمی شود که همه عالم جنایتکار و جاهل و خبیث باشند و فقط شما عاقل و عادل و بی نقص تشریف داشته باشید. البته اگر این را هم بگویید من تعجب نمی کنم. همه متعصبین مذهبی همین را می گویند. فقط شما نیستید.

آقای بهمن انصافا این گوهر‌ها را از کجا می‌‌آورید؟! خوب است که کلّ گفتگوی ما در این صفحه هست و همه میتواند ببینند که من نه‌ کسی‌ را جنایتکار و جاهل و خبیث خواندم و نه‌ خودم را عاقل و عادل و بی‌نقص. توهین‌های شما به بهائیان خیلی‌ بیشتر بوده تا توهین من به شما. اگر این داستانها را باید از خود ازلی‌ها و اهل دیانت بیان پرسید فرمایش شما اینجا چیست؟! سالهاست که بهائیان بخاطر این "نوشته‌های تاریخی و مستندات خلل ناپذیر" مورد ظلم بوده اند ولی کسی‌ حتی یکی از این اسناد با ارزش را رو نکرد. حال فرض کنیم فرمایش شما درست، آیا ده‌‌‌‌ها بهائی الان بخاطر ظلم به ازلی‌ها در زندان هستند؟! قبرستانهای بهائی به همین خاطر خراب میشوند؟! تعصب کور مذهبی مال من است یا مال کسی‌ که مثل آب خوردن چون اعتقادات کسی‌ را دوست ندارد آرزوی مرگشان را میکند؟! اگر کسی‌ در زادگاه خودش خواهان امنیت و آرامش و حقوق ابتدائی یک انسان باشد متعصب کور است؟! شما درد وجدان خود را چگونه ساکت میکنید که به این راحتی به هموطن خودتان میتازید؟!

در مورد مطالب دروغ و افتراآمیزی که در بارۀ قتل چند ازلی در فوق ادعا شده، در این لینک شرحی موجود است که روشنگر روش حضرت بهاءالله است که شدیداً با خشونت و قتل و فساد مخالف بوده اند. با تشکر نوید
http://new.velvelehdarshahr.org/node/85

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما